1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Ulubiona e-waluta Muska? Czym jest Dogecoin

Technologia

2 tygodnie temu

Ulubiona e-waluta Muska? Czym jest Dogecoin

Nauka
3
0
0
3
0

Elektroniczny pieniądz rośnie w siłę. Co musisz wiedzieć o Dogecoinie? Czy e-waluta „pompowana” przez Muska wyróżnia się czymś szczególnym? Jakie były jej początki? Czym różni się od Bitcoina i dlaczego stała się tak popularna? Zapraszamy do tekstu.

Czym jest Dogecoin? Historia e-waluty

Dogecoin to kryptowaluta stworzona w 2013 roku przez Billy’ego Marcusa z IBM i, pracującego dla Adobe, Jacksona Palmera. Programiści obrali za cel stworzenie przystępnej kryptowaluty o modelu peer-to-peer, która trafiłaby do szerszego grona osób niż istniejące wcześniej e-pieniądze.

Twórcy Dogecoina do stworzenia logotypu i nazwy e-waluty użyli popularnego mema z psem rasy Shiba Inu (Pieseł) dlatego pomimo dużego zainteresowania e-walutą, mało osób brało ją na poważnie. Pomimo to, przez pierwszy miesiąc istnienia, strona Dogecoina została odwiedzona ponad milion razy.

dogecoin
Źródło: wall.alphacoders.com

19 grudnia 2013 roku nastąpił gwałtowny wzrost Dogecoina o 300% w przeciągu 72h, a później e-waluta wzbiła się tak wysoko dopiero w 2017 roku. W styczniu 2021 roku DOGE osiągnął wartość 0,08 USD, a w kwietniu najwyższą do tej pory cenę 0,45 USD. Przez długi czas uważana była za żart i dopiero kiedy Elon Musk się nią zainteresował, ludzie zaczęli zauważać jej potencjał. Po pierwszych wzmiankach Muska o Dogecoinie, kurs e-waluty zaczął rosnąć.

Różnice między Dogecoinem a Bitcoinem

Dogecoin i Bitcoin różnią się dostępnością i łatwością w „wykopywaniu”. Komputerom łatwiej przychodzi rozwiązywanie równań matematycznych e-waluty z Dogem, dzięki czemu wykopywanie Dogecoina nie jest tak czasochłonne, jak w przypadku Bitcoina. Sposób, w jaki Dogecoin został stworzony, powoduje to, że ilość tego aktywu rośnie wraz z jego wykopywaniem. Sprawia to, że e-pieniądz jest nieskończony. Bitcoin dla porównania, ma określoną ilość 21 milionów monet.

Jak zacząć kopać Dogecoina?

Dogecoin został stworzony na podstawie algorytmu Scrypt tak jak Litecoin. Metody, jakiej używa się do wykopywanie DOGE to PoW (Proof of Work). Całość polega na wykonywaniu skomplikowanych obliczeń matematycznych przez urządzenie, które wykorzystujemy do kopania. Rozwiązanie równania oznacza możliwość dodania danych dotyczących transakcji do łańcucha bloków (blockchain). Dogecoin jako waluta inflacyjna nie ma określonej ilości monet. Wykopaniem bloku nazywa się rozwiązanie obliczeń matematycznych, za które nagroda wynosi 10.000 DOGE.

Kopanie kryptowaluty
Źródło: lawfareblog.com

Czego potrzeba, żeby w ogóle zacząć swoją przygodę z kopaniem kryptowalut? Pomimo że najefektywniejsza będzie koparka ASIC, na sam początek można użyć po prostu komputera. Koparka jest większym wydatkiem nie tylko ze względu na sam sprzęt, ale też opłaty za prąd, chłodzenie i ewentualne naprawy. A oto co będzie nam potrzebne:

  • Komputer: Użycie zwykłego procesora może narazić komputer na przegrzanie, dlatego najlepiej kopać DOGE przy pomocy dobrej karty graficznej, o ile taką masz, bądź uda Ci się ją kupić.
  • Oprogramowanie: Bezdyskusyjnie sprawa jest jasna, oprogramowania nie może nam zabraknąć, jeśli chcemy rozbić ten pieskowy bank.
  • Portfel: W Portfelu przechowuje się nie tyle e-pieniądze ile kody dostępu do nich. Słysząc słowo „portfel”, przed oczami widzimy materiałowy przedmiot z przegródkami na pieniądze. Ten, o którym mowa jest zaś sprzętem, aplikacją, wtyczką Internetową lub kartką papieru. Sprzętowy portfel jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Małe urządzenie można łatwo podpiąć za pomocą wejścia USB. Trzeba się jednak liczyć z wydatkiem w granicach 200 – 300 zł.
Koparka Dogecoin
Źródło: biznes.wprost.pl

Oprócz tego niewygodną, ale dość bezpieczną opcją jest portfel papierowy. W tym przypadku ciąg liter i cyfr zapisuje się na kartce papieru. Kombinacje znaków są dość skomplikowane, dlatego każdorazowa chęć ich użycia może przynieść pewne trudności. Dostępne są też portfele online. Na nich najlepiej już trzymać mniejsze sumy, jako że nie są one bardzo bezpieczne. Ewentualny atak hakerów czy awaria mogą pozbawić osoby używające tego rozwiązania aktywów. Istnieją w formie wtyczki do przeglądarki lub aplikacji. Popularnym portfelem do DOGE jest Dogecoin Wallet.

Dogecoin i Elon Musk

Dogecoin zawdzięcza swój rozwój Elonowi Muskowi. W 2019 roku miliarder odpowiedział na tweeta, w którym, w żarcie, został wybrany na CEO Dogecoina. Od tamtej pory, co jakiś czas Musk wspomina e-walutę na Twitterze podnosząc tym jej kursy. W opinii publicznej krąży teoria mówiąca o tym, że Elon bardzo dobrze zdaje sobie sprawę ze swojego wpływu na kurs Dogecoina i specjalnie co jakiś czas manipuluje jego wartością.

Zobacz: Czym są kryptowaluty? Podstawowe informacje o kryptowalutach w pigułce

Dzięki Dogecoinowi milionerem nie zostaniesz, ale na pewno dokopiesz się do niezliczonej ilości memów z Elonem Muskiem i Piesełem. Ta kryptowaluta będzie przyjemna dla początkujących, którym nie zależy jeszcze na wielkich zyskach.

Źródło obrazka głównego: wallpaperaccess.com

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.