Nikola Tesla

Technologia

10.08.2021 07:52

Kim był Nikola Tesla? Najważniejsze informacje o tym wielkim wynalazcy

Nauka
28
8
7
28
8

Kto wynalazł żarówkę? Edison? Nie — to Nikola Tesla, którego postać nie każdemu jest znana. Ten wybitny inżynier i wynalazca żył na przełomie XIX i XX wieku. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótką biografię tej wyjątkowej i nietuzinkowej postaci, której współczesny świat zawdzięcza bardzo dużo.

Nikola Tesla — historia wielkiego wynalazcy

Bez dwóch zdań Nikola Tesla to wyjątkowa postać w historii nauki. Złożył blisko 300 patentów, choć trudy jego życia sprawiły, że wiele z nich musiał sprzedać za bezcen. Ostatecznie w jego dorobku pozostało ponad sto zarejestrowanych patentów. 

nikola tesla

Warto dokładnie zapoznać się z jego biografią, by zrozumieć, jak wielkim był wynalazcą. Życie Tesli w dużej mierze naznaczone było rywalizacją z Amerykaninem: Thomasem Edisonem, który bardzo negatywnie odnosił się do działalności inżyniera o serbskich korzeniach. 

Dzieciństwo i młodość

Nikola Tesla urodził się 10 lipca 1856 roku w miejscowości Smiljan. Znajdowała się ona wówczas na terenach Cesarstwa Austrii, a obecnie leży w Chorwacji. Serb był synem Milutina Tesli, prawosławnego prezbitera, oraz Georginy Mandić. 

Rodzice chcieli, by młody Nikola poszedł w ślady swojego ojca i został kapłanem. Na szczęście, na talencie Tesli poznał się miejscowy nauczyciel, który pomógł mu w uzyskaniu stypendium oraz pokierował go do Grazu na tamtejszą politechnikę. 

Na studiach Nikola Tesla przejawiał bardzo duże zdolności w zakresie elektrotechniki. Zaczął interesować się prądem przemiennym i potencjałem jego wykorzystania. Jego dalsza kariera była nierozerwalnie związana właśnie z elektrycznością. Szybko dostał pracę w urzędzie telegraficznym w Budapeszcie, gdzie w wolnych chwilach konstruował pierwsze wynalazki.

Dzieciństwo nikola tesli

Prawdopodobnie tam wymyślił swój pierwszy obrotowy silnik na prąd przemienny, choć teza ta nie ma potwierdzenia w oficjalnych źródłach. Z czasem urząd, w którym pracował, został sprzedany, a Tesla udał się w podróż do Paryża, gdzie podjął pracę w firmie Continental Edison Company. Ta francuska marka zajmowała się między innymi produkcją silników, oświetlenia oraz prądnic, według patentów amerykańskiego wynalazcy, Thomasa Edisona. 

W tej pracy Nikola Tesla był bardzo efektywny, jednak targało nim poczucie niesprawiedliwości. Potrafił wybawić firmę nawet z największych kłopotów, jednak nie otrzymywał za to adekwatnej zapłaty i czuł się niedoceniony. To spowodowało, że rzucił pracę i zdecydował się na podróż do Stanów Zjednoczonych, aby tam spotkać się z samym Edisonem. 

Praca w USA

W 1884 roku Nikola Tesla wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie dzięki rekomendacjom podjął pracę w laboratorium Thomasa Edisona. Zaproponował wówczas Amerykaninowi zwiększenie efektywności jego elektrowni, dzięki zmianie prądu stałego na prąd przemienny. Miał za to otrzymać nagrodę w wysokości 50 000 dolarów, jednak Edison nigdy się z tego nie wywiązał, ponieważ nie ufał prądowi przemiennemu. To sprawiło, że Tesla zraził się do wielkiego wynalazcy. 

Kolejny rok był dla Serba bardzo trudny. Aby przeżyć, musiał imać się naprawdę różnych zajęć. Wybitny inżynier pracował między innymi jako kopacz rowów. Z czasem udało mu się zdobyć kontakt do właścicieli Western Union Telegraph Company. Z ich pomocą założył swoją firmę — Tesla Electric Light Company. 

Zobacz: Elon Musk – król Twittera i władca Tesli. Wszystko o Elonie Musku. Czy jego rakiety zabiorą nas na Marsa?

To właśnie wtedy Tesla stworzył podstawy przesyłu i generowania prądu przemiennego, które stosowane są do dzisiaj. Dodatkowo stworzył wiele projektów urządzeń napędzanych prądem przemiennym, w tym silnik elektryczny oraz świetlówkę, a następnie zbudował pierwszą elektrownię z prądem przemiennym i linię przesyłową, dzięki której elektrownia zaopatrywała w prąd świetlówki na stacjach kolejowych Western Union na północy Stanów Zjednoczonych. 

Prąd przemienny Nikola Tesli

Następnie Tesla wynalazł silnik indukcyjny wielofazowy, który wspólnie z projektem transformatorów został sprzedany George’owi Westinghouse’owi. To dla niego Nikola Tesla pracował przez rok w roli konsultanta, który pobierał w Pittsburghu wynagrodzenie w wysokości aż 2000 dolarów, co obecnie należałoby przeliczyć do kwoty 55 tysięcy USD.

Niestety konkurencja między firmami rosła, co doprowadziło do trudnej sytuacji pracodawcy Tesli i ograniczenia jego dochodów oraz inwestycji w badania. W 1894 Nikola Tesla sprzedał patent silnika indukcyjnego Westinghouse’owi za 216 000 dolarów. Wówczas serbski wynalazca żarówki cieszył się ogromną popularnością, a wiele osób uznawało jego wyższość nad Edisonem. 

Silnik indukcyjny wielofazowy
Źródło: ciekawostkihistoryczne.pl

Jeszcze pod koniec XIX wieku Nikola Tesla wynalazł cewkę Tesli, czyli transformator rezonansowy, który mógł być użyty do produkcji radia. Badania te wykorzystał również Guglielmo Marconi, który ubiegł w złożeniu patentu Teslę o kilka dni i to on przez lata uznawany był za twórcę radia. 

Cewka Tesli
Źródło: wikipedia.org

Dopiero po śmierci Tesli oddano mu to, na co zasłużył i uznano, że to on jest wynalazcą radia. Marconi natomiast otrzymał Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki w 1909 roku. Procesowanie się z Marconim sprawiło, że Tesla stracił swój majątek i umarł w biedzie.

Ostatnie chwile

Nikola Tesla do ostatnich chwil swojego życia pracował nad stworzeniem nowych wynalazków. Niestety, z czasem zaczął popadać w ubóstwo, do czego doprowadziła wspomniana rywalizacja sądowa z Marconim o nielegalne wykorzystywanie patentów Serba. Tesla popadał w coraz większe długi, przez co sprzedawał znaczną część swoich patentów. 

Środki te pozwalały mu na pokrycie zobowiązań podatkowych wobec Stanów Zjednoczonych, których obywatelstwo uzyskał. Nikola Tesla zmarł 7 stycznia 1943 roku około godziny 22:00. Dramaturgii tej śmierci dodaje fakt, że nastąpiła ona w prawosławne Boże Narodzenie. Powodem śmierci wynalazcy był zakrzep tętnicy wieńcowej. Zgon nastąpił w hotelu New Yorker w apartamencie numer 3327. Zmarłego inżyniera znalazła obsługa hotelowa. 

Sprawdź: Najszybsze auto elektryczne od Tesli? Tesla Model S Plaid! Co wiemy o tym samochodzie?

Co ciekawe, jego notatki i dokumenty szybko zniknęły, a o ich kradzież nieoficjalnie posądza się agencję rządowe Stanów Zjednoczonych. Nikola Tesla niewątpliwie był wielkim wynalazcą, który odcisnął trwałe piętno na tym, jak wygląda obecny świat i technika. Wiele jego projektów i wynalazków zostało docenionych dopiero po śmierci. 

Najważniejsze wynalazki Tesli 

Nikola Tesla to jeden z najwybitniejszych wynalazców historii. O jego wielkości świadczy liczba wynalazków, pośród których niektóre są wykorzystywane nawet teraz, w XXI wieku. Z czym powinien kojarzyć się Wam Nikola Tesla? Wynalazki, które zrewolucjonizowały świat to między innymi żarówka, radio czy silnik elektryczny, który zasilany jest prądem przemiennym. 

W jego dorobku znajdziecie również prądnicę prądu przemiennego, transformator Tesli, dynamo rowerowe czy baterię słoneczną, która stworzyła podwaliny pod dzisiejsze osiągnięcia naukowe w zakresie odnawialnych źródeł energii i fotowoltaiki. 

Dynamo rower
Źródło: teslauniverse.com

Do najpopularniejszych wynalazków Serba należą również autotransformator i turbina talerzowa. Nie sposób nie docenić też projektu elektrowni wodnej na wodospadzie Niagara. To tylko część z ponad stu patentów, które znajdziemy w portfolio genialnego inżyniera.

Rodzina Nikoli Tesli 

Rodzice Nikoli Tesli to wspomniani już wcześniej Milutin Tesla i Georgina Mandić. Nikola Tesla miał też rodzeństwo, w tym starszego brata, Dane, który zmarł wcześnie z powodu obrażeń, których doznał podczas konnej przejażdżki. 

Po śmierci brata Tesla wielokrotnie podkreślał, że był on jeszcze bardziej utalentowany od niego. Nikola miał również trzy siostry: Milkę, Angelinę oraz Maricę. Ciekawie wyglądają również losy przodków inżyniera. Jego dziadek walczył w iliryjskiej wojnie Napoleona jako sierżant i również miał na imię Nikola. 

Rodzina Nikola Tesli
Źródło: wondersofphysics.com

Brat Milutina (ojca Nikoli Tesli) o imieniu Josip, był oficerem i wykładowcą matematyki w wiedeńskiej Akademii Wojskowej. Bracia ze strony matki Tesli również mieli znaczące osiągnięcia. Pajo był jednym z marszałków polnych w armii austro-węgierskiej, a Petar biskupem Bośni. Dziadek Georginy Mandić był serbskim ministrem. Nikola Tesla bardzo pilnował swojej prywatności, dlatego do mediów przedostawało się mało informacji o jego rodzinie. 

Ciekawostki z życia Nikoli Tesli 

Co jeszcze warto wiedzieć o tym, jaki był Nikola Tesla? Ciekawostki na jego temat ukazują, że był postacią niezwykle barwną. Wynalazca już w wieku pięciu lat zbudował pierwsze koło wodne. Był również poetą, jednak pisane przez siebie wiersze traktował bardzo prywatnie i nie zezwolił na ich publikację. 

Według legendy wpływ na zainteresowanie Tesli elektrycznością miał jego kot Macak, którego miał w dzieciństwie. To podczas głaskania pupila zauważył, że z jego futra zaczynają lecieć iskry i bardzo go to zainteresowało. 

Kot Macak
Źródło: animals.howstuffworks.com

Podczas pierwszych Światowych Targów w Chicago do oświetlenia został wykorzystany system prądu zmiennego wymyślony przez Serba. Nikola Tesla nigdy się nie ożenił, ponieważ za swoją jedyną i prawdziwą miłość uznawał elektryczność i swoje badania. To również wiele mówi o charakterze wynalazcy. 

Według pogłosek miał otrzymać Nagrodę Nobla w 1915 roku. Była ona już nawet nieoficjalnie potwierdzona, jednak na ostatniej prostej Komitet Noblowski niespodziewanie zmienił zdanie. Do dziś nie wiadomo, dlaczego Nikola Tesla nie otrzymał tego wyróżnienia. 

Serb przyjaźnił się z osobistościami ze świata sztuki, w tym z wybitnym pisarzem Markiem Twainem. Po upadku Jugosławii, Chorwaci i Serbowie procesowali się o to, jakiej narodowości uznać Teslę, ponieważ oba narody chciały być z niego dumne. 

Nikola Tesla, Mark Twain
Źródło: amazon.com

Jak oceniacie postać Tesli? Geniusz? A może po prostu wynalazca-idealista, który nie rozumiał drapieżnego kapitalizmu i to właśnie dlatego popadł w tarapaty? Dajcie nam znać w komentarzach! 

28
8

Podziel się:

Komentarze (7)

Uważam, że Nikola Tesla był największym geniuszem naszych czasów. Gdyby miał więcej szczęścia, jak i życzliwości ludzi, z którymi się „zadawał” – świat byłby dziś w zupełnie innym miejscu, a naszym dzieciom i wnukom nie zostawilibyśmy wyniszczonej, wyeksploatowanej, przetrzebionej z fauny i flory, ledwo dyszącej planety…

jak każdy WIELKI miał dużą fantazję -zaś kapitalizm zmuszał go do konkurencji a to daje postęp- choć różnymi drogami szkoda że w tych czasach nikt konkretnie nie sponsorował geniusza bo mielibyśmy jeszcze więcej wyprzedzających epokę wynalazków -może też na przykład – do ochrony środowiska ..??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *