Filmy z YouTube’a czasami nie wczytują nam się tak szybko, jak byśmy chcieli. Przyczyną jest buforowanie wynikające z różnic w prędkości pracy urządzeń. Ten problem da się jednak ominąć, gdy zastosujesz kilka sprawnych rozwiązań. Sprawdź, co zrobić!
Co to jest buforowanie danych?
Korzystanie z internetu opiera się na przesyłaniu danych – by ten proces zachodził w sprawny sposób, do gry wkracza buforowanie danych. Bufor to nic innego jak obszar pamięci w komputerze przeznaczony do przesyłu informacji pomiędzy dwoma (lub więcej) systemami. Takie rozwiązanie jest konieczne ze względu na często występujące różnice w prędkości pracy pomiędzy dwoma ośrodkami. W najogólniejszym sensie, podczas przesyłania danych mamy jednostkę centralną, oraz jednostki wejścia-wyjścia. To te drugie są zazwyczaj wolniejsze, dlatego konieczne jest buforowanie sieci pozwalające na wyrównanie tych różnic. We wczesnych etapach rozwoju komputerów buforowanie było rozwiązaniem, dzięki któremu unikano przestojów w pracy procesora.
Najczęściej spotykanym przykładem jest buforowanie filmów. Tego określenia używa się potocznie, gdy dane nagranie wolno nam się ładuje, albo nie wczytuje w pełni. Często frustrujący okres oczekiwania wynikać może z niewielkiej pamięci podręcznej lub też ze słabego połączenia internetowego.
Zobacz: YouTube bez reklam, za darmo. Jak zablokować reklamy na YT szybko i bezpiecznie?
Niektórzy internauci mogą się zastanawiać, co to jest potrójne buforowanie. To termin wprowadzony parę lat temu za sprawą Nvidii, której karty graficzne posiadają taką właśnie funkcję. Jest to jednak rozwiązanie zaadresowane przede wszystkim do graczy – kinomani raczej na nim nie skorzystają. Proces ten polega na wcześniejszym renderowaniu grafiki, co pozwala na utrzymanie płynności rozgrywki na stałym poziomie. Jest to rozwiązanie polecane do rozgrywki jednoosobowej. W wypadku multiplayera gracz będzie miał pewne opóźnienie względem innych konkurentów przez tzw. input lag.
Pamięć podręczna – jakie ma znaczenie przy buforowaniu?
Długie buforowanie filmów wynika z kilku czynników – na licznych forach internetowych internauci zauważają, że pamięć podręczna, czyli tzw. cache, może wpłynąć na jakość seansu. W sytuacjach, gdy pamięć podstawowa nie jest w stanie przeprocesować zbyt dużej partii danych, do akcji wkracza właśnie cache. Pamięć podręczna dzięki swojej szybkości działania bezpośrednio wpływa na płynność pracy urządzenia.
Jedną z porad, na które można natrafić, jest wyczyszczenie pamięci podręcznej, której używasz do przeglądarki. Są jednak krytycy tej strategii, którzy uważają, że osiąga się wtedy efekt przeciwny do zamierzonego. Dlaczego? W pamięci podręcznej przechowywane są m.in. grafiki czy tzw. thumbnaile filmików, które chcesz oglądać. Ich składowanie ma na celu skrócenie procesu wczytywania się strony, nie jest wówczas konieczne pobieranie za każdym razem tych samych plików. Jeżeli więc odwiedzisz daną witrynę ponownie, na komputer zostaną ściągnięte ponownie dane, które chwilę wcześniej zostały wyczyszczone… Mimo to warto regularnie opróżniać cache – dzięki temu na urządzeniu nie będą składowane megabajty niepotrzebnych danych.
Wolne buforowanie filmów online – przyczyny
Podstawową przyczyną buforowania, którą opisaliśmy wyżej, jest różnica w prędkości pracy dwóch ośrodków. Jedną z najlepszych odpowiedzi na pytanie „jak przyspieszyć buforowanie filmów online?” jest wybór odpowiedniego serwisu streamingowego. Problem może czasami zwyczajnie nie leżeć po Twojej stronie, zwłaszcza gdy masz sprawne urządzenie i dobre połączenie z internetem. Największe portale posiadają odpowiednie zaplecze, dzięki któremu w godzinach największego ruchu (czyli popołudniowo-wieczornych) nie zachodzi na nich buforowanie sieci. Problemem mogą być bardziej niszowe strony, które są na dodatek darmowe. W takim wypadku infrastruktury sieciowe danego usługodawcy bywają zwyczajnie przeciążone i zachodzić może tak zwany proces dławienia transferu. Oprócz czynników zewnętrznych, na które nie masz wpływu, warto pamiętać o tym, że innymi typowymi przyczynami jest niestabilne lub słabe połączenie internetowe, a także słaby komputer.
Jak przyspieszyć buforowanie filmów?
Skoro już wiesz, co to jest buforowanie danych, i skąd się ono bierze, warto powiedzieć, jak zapobiec jego pojawianiu się. Przede wszystkim, ważny jest dostęp do stałego i szybkiego internetu. Zadbaj też o to, by urządzenie było w stanie sprostać wymaganiom sprzętowym (im nowszy i lepszy komputer bądź tablet, tym łatwiej o udany seans). Wreszcie, korzystanie z legalnych i oficjalnych serwisów streamingowych zapewni Ci dodatkowy spokój. Nawet w czasie, gdy wszystkie rodziny siadają wieczorem do oglądania ulubionego serialu, będziesz mieć zapewnione sprawne buforowanie.
Wiedząc, co to jest buforowanie danych, masz już świadomość, że nie zawsze problem leży po Twojej stronie. Czasem winny jest dostawca internetu lub usługi, z której akurat chcesz korzystać. Warto rozważyć te wszystkie scenariusze, aby zapewnić sobie bezproblemowy i płynny seans każdego wieczoru.
Źródło obrazka głównego: eu.tcpalm.com