radio internetowe

Technologia

28.11.2022 15:02

Radio internetowe – najlepsze stacje i na czym ich słuchać?

Online Telefony i tablety
20
4
4
20
4

Radio internetowe – co różni je od zwykłego odbiornika FM? Jak działają internetowe stacje radiowe? Jakie są najlepsze stacje radiowe oraz jakie radio kupić? Tego dowiesz się z poniższego tekstu. Zapraszamy do lektury!

Nie możesz znaleźć nic dla siebie w Spotify, Apple Music czy Tidalu? Całkowicie to rozumiem. Dlatego czasem warto sięgnąć po klasykę – radio! Tylko nie takie zwyczajne, a radio internetowe. Obecnie jest to naprawdę dobra alternatywa dla najpopularniejszych platform streamingowych. Co warto wiedzieć o internetowych stacjach radiowych?

Radio internetowe – co to jest?

Aby móc mówić o zaletach radia internetowego, trzeba najpierw rozróżnić je od zwykłego odbiornika FM. Tradycyjny model radia działa na zasadzie modulacji częstotliwości, zwanej z angielska Frequency Modulation – stąd skrót FM. Modulacja polega na kodowaniu informacji w postaci fali nośnej, która wytwarzana jest przez nadajnik elektromagnetycznych fal.

KODY RABATOWE MORELE PC
Kliknij w baner i zacznij oszczędzać z kodami rabatowymi!

Sprawdź też: Aplikacja Spotify – co to jest? Jak działa? Najważniejsze informacje

Choć na pierwszy rzut oka proces ten może wydawać się skomplikowany, to w rzeczywistości radio FM funkcjonuje w bardzo prosty sposób. Klasyczne radio FM nasłuchuje fal, które potem zamieniane są na dźwięki płynące z głośników. Jednak wbudowany odbiornik odpowiadający za pozyskiwanie fal radiowych nie zawsze spisuje się bezbłędnie. Często zdarza się, że fale FM nie docierają do konkretnego miejsca. Dzieje się to głównie w małych miejscowościach lub za granicą, gdzie będąc pozbawionym zasięgu nadajnika, nie posłuchasz audycji ze zwykłego radia FM.

radio internetowe w telefonie
Radio internetowe jako alternatywa do Spotify? To wcale nie jest takie głupie!

Naprzeciwko problemowi braku zasięgu fal radiowych wychodzi radio internetowe. Tego typu rozwiązanie elektroniczne, by móc odgrywać melodie czy audycje, nie musi być wyposażone w odbiornik FM. Radio internetowe wymaga jedynie połączenia z siecią, dzięki któremu bez problemu może nadawać programy online. Dodatkowym atutem charakteryzującym radia internetowe jest możliwość ich uruchomienia z każdego urządzenia łączącego się z internetem – także poprzez WiFi. Radio internetowe można więc uruchomić za pomocą urządzeń, które posiada praktycznie każdy z nas. Sprawdzą się do tego telefon, laptop czy tablet. W celu uzyskania lepszej jakości dźwięków piosenek i audycji warto zakupić jednak radioodbiornik z dostępem do internetu.

Sprawdź też: Streaming – co to jest? Czy platformy streamingowe zastąpią TV i radio?

Jak działa radio internetowe? Stacje radiowe online

W dzisiejszych czasach klasyczne radio FM nie cieszy się tak dużą popularnością, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Na szczęście audycje i muzyka radiowa przeżywają renesans dzięki odbiornikom internetowym. Słuchanie radia w internecie ma wiele zalet.

Oprócz braku ograniczeń pasma FM, który zapewnia możliwość odbierania dźwięków w dowolnym miejscu z dostępem do WWW, radio internetowe zapewnia słuchaczom znacznie większy i bardziej zróżnicowany dostęp do rozrywki.

Radio w internecie umożliwia słuchanie zarówno największych stacji (np. RMF FM czy Radio Zet), które udostępniają swoje audycje w wersji tradycyjnej oraz online, jak i rozgłośni, których nie usłyszymy w zwykłym radio, bo nadają wyłącznie poprzez sieć. Ponadto, poza lokalnymi czy państwowymi stacjami radiowymi, urządzenie z odbiornikiem internetowym może nadawać również audycje, które prowadzone są za granicą.

kobieta słucha radia online
Poza muzyką radia internetowe oferują też mnóstwo podcastów

Niezaprzeczalnym plusem radia internetowego jest również możliwość odtwarzania tak zwanych podcastów, czyli formy audycji internetowej udostępnianej słuchaczom w postaci osobnych materiałów audio. Dzięki nagranym i zapisanym na stronie rozgłośni audycjom możesz samodzielnie decydować o tym, czego chcesz posłuchać w danym momencie. Stanowi to dużą zmianę w porównaniu do radia FM, w którym decyzje związane z ramówką programu podejmuje dziennikarz prowadzący audycję.

Najlepsze stacje radiowe w internecie

Radio internetowe, które zdecydowanie ułatwia codzienny kontakt z muzyką, obsługuje wiele stacji – zarówno wyłącznie sieciowych, jak i znanych z rozgłośni FM. Tradycyjni nadawcy zdają sobie sprawę z coraz większego stopnia cyfryzacji treści i, chcąc wychodzić naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy, tworzą internetowe odpowiedniki stacji z tradycyjnego radia.

Nikogo nie powinno więc dziwić, że wśród najczęściej wybieranych stacji w internecie znajdują się nadawcy tacy, jak RMF FM, Radio ZET czy Radio Złote Przeboje. Swoje miejsce wśród często wybieranych stacji znajdą też Jedynka – Polskie Radio Program 1 czy TOK FM, które częściej skupiają się na tematyce informacyjno-publicystycznej. Stacje radiowe występują również w tematycznych wersjach. Niektóre z nich nadają konkretny rodzaj muzyki. Przykładowo Antyradio czy Rock Radio uraczą internetowych słuchaczy brzmieniami w tonie klasycznego lub alternatywnego rocka.

stacje radiowe w internecie
Z pewnością nie można narzekać na brak polskich stacji radiowych!

Oprócz znanych od lat stacji, które można usłyszeć także w odbiornikach FM, na uwagę zasługują w pełni internetowi nadawcy, tacy jak Open.fm, Polska Stacja, Radio Nowy Świat czy Radio 357. Ostatnie dwa radia internetowe to szczególnie ciekawe propozycje. Wynika to z faktu, iż są one skutkiem społecznej inicjatywy. Obydwie stacje – Radio Nowy Świat i Radio 357 – to projekty, które zostały zrealizowane dzięki pieniężnym składkom słuchaczy. Te internetowe stacje radiowe o profilu muzyczno-publicystycznym są objęte swego rodzaju mecenatem odbiorców, którzy kierując się chęcią słuchania swoich ulubionych dziennikarzy, dobrowolnie wpłacają datki umożliwiające funkcjonowanie stacji.

Jakie radio internetowe kupić? Polecane modele

Choć, tak jak już wspominaliśmy, radia internetowego można słuchać na każdym urządzeniu posiadającym dostęp do internetu, to na dłuższą metę warto zainwestować w specjalny radioodbiornik. Oprócz zdecydowanie lepszej jakości dźwięku, takie urządzenie zapewnia jeszcze kilka ciekawych funkcji. Niektóre modele obsługują połączenia WiFi oraz Bluetooth, dzięki którym można sparować radio internetowe z telefonem. Pozwala to nie tylko na odbiór stacji radiowych (zarówno tych FM, jak i online), ale również umożliwia odtwarzanie muzyki z aplikacji typu Spotify czy Tidal. Ponadto odbiornik może też stanowić element dekoracyjny, który doda wnętrzu charakteru. Przykładowo radio stylizowane na stare urządzenie świetnie sprawdzi się w pomieszczeniu zaaranżowanym w stylu retro.

Sprawdź też: Apple Music – cena, oferta i czy warto? 

Ile kosztuje odbiornik do radia internetowego?

Ceny radioodbiorników potrafią się wahać od 200 do nawet kilkuset złotych. Pozycja na półce cenowej zależy oczywiście od jakości generowanego przez radio dźwięku oraz jego dodatkowych funkcji. Chcąc cieszyć się dobrą jakością radia internetowego bez wydawania kroci, postaw przykładowo na radio firmy Lenco. Model Lenco DIR-60BK cieszy się sporą popularnością ze względu na możliwość obsługi zarówno tradycyjnych fal FM, jak i internetowego radia.

Ponadto umożliwia także łączność Bluetooth. Radioodbiornik został przy tym wyposażony w najnowszą technologię radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus), która pozwala na jeszcze bardziej płynny przesył bez zakłóceń. Ciekawym wyborem będzie również model od znanej marki Ferguson. Radio internetowe Ferguson Regent i100s zwraca uwagę swoim wyglądem – obudowa w kolorze dębu sprawi, że odbiornik będzie świetnie zdobił wnętrze.

Radio internetowe ferguson
Odbiornik czy telefon? Wszystko zależy od Twoich preferencji!

Jakie dodatkowe funkcje posiada radio?

Dodatkowe funkcje wyróżniające model Ferguson to łączność z Bluetooth, obsługa strumieniowania DLNA czy funkcja Spotify Connect. Chcąc zainwestować w nieco droższy sprzęt z większą liczbą funkcji, warto postawić np. na radio internetowe Hama DIR3200SBT. Odbiornik wyróżnia się wysokiej jakości głośnikami koncentrycznymi, które zapewniają wprost koncertowe brzmienie muzyki. Ponadto urządzenie posiada też korektor dźwięku, który można ustawić wg własnych preferencji. Duży wyświetlacz, gniazdo AUX-IN czy budzik z funkcją snu uzupełniają wyposażenie tego dobrego modelu.

Radio internetowe to technologia, na którą zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Audycje online są świetną alternatywą dla tradycyjnych rozgłośni. Możliwość odbioru radia nie musi być już uzależniona od dostępu do pasma FM, przez co słuchanie muzyki z radia staje się o wiele łatwiejsze i wygodniejsze. Mnogość stacji internetowych i oferowanych przez nie audycji (także tych w formie podcastów) powinna przekonać każdego do wyższości radia internetowego nad klasycznym odbiornikiem, ograniczonym tylko do pasma FM.

Mam nadzieję, że po tym artykule wiesz już, czym są radia internetowe, jakich stacji warto słuchać oraz jakie radio kupić. W razie problemów lub pytań zachęcam do pozostawienia komentarza!

Sprawdź też: Najlepsze polskie podcasty – przegląd polecanych

20
4

Podziel się:

Komentarze (4)

Hama za 800 zł ma koncertowe brzmienie? Ogarnij się chłopie. Reklama reklamą, ale trzeba być obiektywnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *