wolfram alpha program

Poradniki

28.02.2023 11:07

Wolfram Alpha – co to jest? Jak używać? Praktyczny przewodnik

Programy i aplikacje
5
2
0
5
2

Wolfram Alpha to niezwykle przydatne narzędzie matematyczne. Czym dokładnie jest? Jak używać Wolfram Alpha oraz kto jest jego autorem? Zapraszamy do lektury!

Wolfram Alpha jest to narzędzie, które może wykonać za nas skomplikowane, jak i zarówno bardzo proste równania matematyczne. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów i dowiedzieć się, jak poprawnie używać Wolfram Alpha, to ten przewodnik jest dla Ciebie. Wyjaśniamy, czym jest Wolfram Alpha, jak poprawnie zapisywać wybrane działania oraz czy wersja tego kalkulatora online jest bezpłatna.

Wolfram Alpha – co to jest?

Wolfram Alpha jest to narzędzie, za pomocą którego można wykonać różnego rodzaju działania matematyczne. Narzędzie dostępne jest w formie strony internetowej oraz aplikacji na telefon. Działa bardzo podobnie jak kalkulator, a konstrukcją przypomina internetową wyszukiwarkę. Na stronie znajduje się wyznaczone pole, które służy do formułowania zapytań, na które szukamy odpowiedzi.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Narzędzie awiera bazę informacji z różnych dyscyplin naukowych, a po zatwierdzeniu odpowiednio wpisanej frazy, wyświetla informacje na jej temat. Porusza różne dziedziny matematyki między innymi algebrę, geometrię czy statystykę. Jednak to nie jest wszystko, na stronie możemy znaleźć informacje z zakresu chemii, fizyki, inżynierii, transportu, historii, polityki, finansów, sztuki, mediów, sławnych ludzi, zdrowia czy muzyki.

Formuła działania strony jest bardzo prosta, jednak posiada pewne ograniczenia. Pytania mogą być zadawane tylko w języku angielskim lub w przypadku obliczeń matematycznych w postaci odpowiednio skonstruowanych formuł. Po wpisaniu i zatwierdzeniu zapytania Wolfram przetwarza informacje lub przelicza wpisane działanie. Następnie dostarcza odpowiedź.

Charakterystyczną cechą dla narzędzia są wykresy, które pojawiają się nawet przy wpisaniu zapytań do prostych działań, jak dwa dodać dwa.

wolfram alpha narzędzie matematyczne
Wolfram to niezwykle przydatne matematyczne narzędzie!

Twórca Wolfram Alpha

Właścicielem oprogramowania Wolfram Alpha jest firma Wolfram Alpha LCC. Dokładna data uruchomienia Wolfram Alpha przypadła na dzień 18 maja 2009 roku. Twórcą Wolfram Alpha jest brytyjski naukowiec Stephen Wolfram, który specjalizuje się między innymi w automatach komórkowych i algebrze komputerowej. Autor narzędzia o możliwościach wyszukiwarki opowiadał między innymi podczas wystąpienia na konferencji TED.

Omawiane narzędzie powstało na bazie innego systemu matematycznego stworzonego przez firmę Wolfram, a mianowicie na podstawie sztandarowego produktu Mathematica.

Jak używać Wolfram Alpha?

Wyszukiwarka Wolfram Alpha odpowiada na poprawnie sformułowane przez użytkownika pytania. W jaki sposób? Otóż przeszukuje dostępne bazy danych i dobiera odpowiednie wyniki, które często są ilustrowane za pomocą wykresów i tabel. Ważne jest, aby odpowiednio sformułować pytanie, następnie wpisać je w przeznaczone do tego pole, które wyglądem przypomina pasek wyszukiwarki i na koniec zatwierdzić. Po akceptacji Wolfram Alpha wykonuje obliczenia lub przeszukuje dostępną bazę.

W narzędziu bezpośrednio pod paskiem wyszukiwarki na szarym pasku znajdują się dwa hasła, pierwsze natural language oraz drugie math input. Mając zaznaczoną pierwszą opcję, możemy formułować pytania w postaci tekstu, który musi być wpisany w języku angielskim. Natomiast klikając math input, zostają odsłonięte najbardziej popularne wzory matematyczne. Równolegle do haseł znajdują się różne symbole, na przykład gwiazdka, pierwiastek. Klikając w dany symbol, pojawiają się proponowane wzory matematyczne, pod które możemy wstawić konkretne liczby.

aplikacja wolfram alpha
Dostępna jest też aplikacja na Androida i iOS – niestety w tym przypadku płatna

Jak wpisać pierwiastek?

Jak wpisać pierwiastek w Wolfram Alpha? W narzędziu Wolfram Alpha dostępne są odpowiednie funkcje, które można wykorzystać podczas wpisywania równań matematycznych. Jeżeli chcemy wpisać pierwiastek określonej liczby i określonego stopnia, to należy wybrać funkcję, która określona jest w narzędziu jako nth root of unity.

Po kliknięciu, w pasku wyszukiwarki pojawi się wzór pierwiastka, w którym w miejscu stopnia pierwiastka i liczby podpierwiastkowej znajdują się puste kwadraty. Klikając myszką na dany kwadrat, uaktywniamy dane pole. Następnie wystarczy tylko wpisać odpowiednie wartości.

Jak zrobić pierwiastek na klawiaturze? Pierwiastek możemy również zapisać, wykorzystując zapis sqrt[x], na przykład wpisując sqrt [9], czyli pierwiastek kwadratowy z 9, otrzymamy wynik 3. Ta komenda może przydać się podczas wpisywania bardziej skomplikowanych równań.

Jak zapisać pochodną?

Wolfram Alpha jak zapisać pochodną? Aby obliczyć pochodną, należy wpisać formułę w nawiasie ze znakiem prim i na koniec zatwierdzić enterem. Dla przykładu, aby obliczyć pochodną z funkcji y=x²+1 należy wpisać w polu (x^2+1)’ i zatwierdzić enterem. Wolfram dokona obliczeń i poda gotowy wynik. Pochodną z funkcji można również zapisać w postaci (d/dx)(x^2+1) i uzyskamy ten sam wynik.

Innym przykładem może być zapis funkcji y= sin²x, którą należy wpisać w postaci (sin^22(x))’.

Wolfram, jak liczyć pochodne? Jeżeli pojawi się problem z wpisaniem, to w sieci dostępne są poradniki, które mogą posłużyć jako wskazówka do prawidłowego zapisywania funkcji. Bez wątpienia warto się nimi posiłkować. Inne źródło informacji mogą stanowić fora internetowe, na których użytkownicy dzielą się swoimi spostrzeżeniami.

Sprawdź też: Liczba Pi – ile wynosi? Rozwinięcie, wzory i ciekawostki

Jak oznaczyć sprzężenie?

Jak oznaczyć sprzężenie w Wolfram Alpha? Aby oznaczyć sprzężenie danej liczby, należy wpisać frazę conjugate. Na przykład z = 7 + 8i należy wpisać w narzędziu Wolfram jako conjugate(7+8i) i zatwierdzić działanie enterem. Powinien pojawić się wynik 7 – 8i.

Wolfram jest bardzo przydatnym narzędziem, ważne jest, aby znać odpowiednie komendy, dzięki którymi możliwe jest obliczenie różnych równań.

Jak wpisać całkę oznaczoną?

Wolfram Alpha jak wpisać całkę oznaczoną? Całkę oznaczoną należy wpisać wraz z komendą integrate. Podczas wpisywania warto pamiętać, aby poprawnie wprowadzić granice całkowania. W nawiasie należy wpisać funkcję podcałkową, a po przecinkach granice całkowania.

Sprawdź też: Podpowiadamy jaki kalkulator na maturę z matematyki. O czym trzeba wiedzieć i jaki model wybrać?

Ile kosztuje Wolfram Alpha?

Wersja przeglądarkowa Wolfram Alpha jest bezpłatna. Zupełnie inaczej to wygląda w przypadku aplikacji na telefon. Taka wersja narzędzia jest płatna i jest dostępna na telefony z systemem iOS i Android.

Główną część ekranu aplikacji stanowi okno wyszukiwania i podobnie jak wersja przeglądarkowa, obsługuje zapytania w języku angielskim i matematycznym. Aplikacja posiada własną klawiaturę, która ułatwia wpisanie niektórych równań. Niemniej jednak ważna jest znajomość odpowiednich komend, za pomocą których narzędzie wykona określone obliczenia.

Dzięki Wolfram Alpha można obliczyć pochodne, całki czy układy równań. Działa jak kalkulator online. W sklepie z aplikacjami Google Play aplikacja Wolfram Alpha jest dostępna za 2,99 USD, czyli zgodnie z aktualnym kursem dolara około 14 złotych. Na pewno jest to przydatne narzędzie dla studentów czy  osób, które na co dzień wykonują skomplikowane działania. W ten sposób można potwierdzić uzyskany wynik.

5
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *