jaki kalkulator na maturę obraz glowny

Poradniki

30.09.2021 15:46

Podpowiadamy jaki kalkulator na maturę z matematyki. O czym trzeba wiedzieć i jaki model wybrać?

Nauka
13
2
1
13
2

Choć do samej matury, która odbędzie się w maju 2022 roku, pozostało jeszcze sporo czasu, to warto pochylić się nad kwestią przyborów i materiałów pomocniczych. A mianowicie tych związanych z królową nauk, czyli matematyką. Jaki kalkulator uczniowie będą mogli zabrać ze sobą na egzamin?

W kwestii obowiązkowych przedmiotów nic nie uległo zmianie – wszyscy uczniowie kończący naukę w szkołach średnich, zobligowani będą do przystąpienia do podstawowego egzaminu z matematyki. Bazując na komunikacie dyrektora CKE z dnia 20 sierpnia 2021 r., który dotyczy przyborów pomocniczych dostępnych dla zdających egzamin maturalny w 2022 roku, możemy wyczytać o możliwości posiadania kalkulatora prostego. Czym jednak jest wspomniany kalkulator?

Jest to urządzenie, które umożliwia wykonanie tylko określonych czynności. CKE dopuszcza tu dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie i ewentualne obliczanie procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb. CKE pozostaje nieugiete pomimo starań m. in. Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, które przekonuje do umożliwienia korzystania na maturze z bardziej zaawansowanych modeli kalkulatorów – naukowych lub graficznych. Obecnie jednak wszelkie tego typu konstrukcje są zabronione – podobnie jak użycie telefonu komórkowego, nawet jeśli miałoby się to ograniczyć tylko do zainstalowanego na nim kalkulatora.

Czym kierować się przy wyborze kalkulatora na maturę?

Prosty kalkulator? Jest tego w zatrzęsienie, nie ma co się rozwodzić nad wyborem – takie myślenie może być błędem. Dobór odpowiedniego modelu nie sprawi, że matura pójdzie lepiej, wszak nie zastąpi wiedzy, ale z pewnością ułatwi cały proces. Zatem co należy brać pod uwagę, przy wyborze maturalnego kalkulatora?

Rozmiar urządzenia

Lubisz minimalizm? Tym razem lepiej z niego zrezygnuj. Kalkulator im większych rozmiarów, tym lepiej – duże przyciski, które implementuje się w większych modelach, pozwolą uniknąć błędów w trakcie liczenia pod presją czasu – unikniesz dzięki nim wciśnięcia dwóch klawiszy równocześnie. Małe modele zupełnie nie nadają się do intensywnych operacji.

Zobacz: Smartfon do 500 zł – podpowiadamy co wybrać

To samo tyczy się wyświetlacza – większy jest po prostu czytelniejszy. Pozwoli to uniknąć pomyłki podczas przenoszenia wyniku, a także umożliwi operację na większej ilości liczb (większe posiadają więcej pozycji do wyświetlenia).

Zasilanie hybrydowe

Przezorny jest zawsze zabezpieczony. Dobrze jest sobie wziąć do serca to porzekadło, szczególnie na czas egzaminu maturalnego. Oprócz zapasowego długopisu (albo dwóch), dobrze jest też mieć kalkulator zasilany hybrydowo. Duet ogniwo słoneczne + bateria pozwoli Ci być spokojnym o funkcjonowanie urządzenia. Jeśli jedno zasilanie przestanie działać, uruchomi się drugie i praca z urządzeniem będzie mogła być kontynuowana.

jaki kalkulator na maturę

Wyświetlanie aktualnie przeprowadzanych działań

Każdy kto ma już egzamin maturalny za sobą, świadom jest tego, że w stresie łatwo jest zapomnieć o prostych rzeczach. Dlatego też jednym z czynników decydujących o wyborze kalkulatora powinna być opcja wyświetlania aktualnego działania. Pozwoli to nam lepiej nadzorować przeprowadzane kalkulacje i wyeliminuje problem zastanawiania się, czy wybraliśmy właściwą operację matematyczną.

Znaczniki

Model umożliwiający wprowadzanie znaczników części tysięcznej ułatwi obliczenia, przedstawi czytelniejszy wynik i wyeliminuje możliwość pomyłki w trakcie kalkulacji.

Sprawdź: VA vs. IPS – która matryca lepsza? Podpowiadamy, jaką wybrać

Kalkulator z opcją cofnięcia operacji

Aby nie przysparzać sobie nadmiernego stresu, zdecydujmy się na model z opcją korygowania działań. Dokonując długich obliczeń, łatwo pomylić się pod ich koniec – aby nie tracić czasu i nie stresować się niepotrzebnie, wybierz model, który pozwoli Ci nanieść stosowną korektę/cofnąć błędną operację.

Wygląd

Czynnik, którym należy się kierować jako ostatnim. Jeśli dany model spełnia wszystkie powyżej wymienione kwestie, dobierz model, który wizualnie będzie się prezentował najlepiej. Nigdy jednak nie dobieraj urządzenia po samym wyglądzie.

Wybrane modele kalkulatorów prostych na egzamin maturalny

Kalkulator Citizen SDC-444S

Kalkulator Citizen SDC-554S

Kalkulator Vector DK-222

Kalkulator Vector VECTOR KAV DK-281

Kalkulator Citizen SDC-888XBL

Kalkulator Canon AS-2400 4585B001

13
2

Podziel się:

Komentarze (1)

A co z kolejnością zachowania działań? W tanich przeważnie nie jest zachowana.
Proste sprawdzenie: 2+2*2=
Wynik 6 – zachowuje, wynik 8 – nie zachowuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *