1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. VA vs. IPS – która matryca lepsza? Podpowiadamy, jaką wybrać

Poradniki

2 miesiące temu

VA vs. IPS – która matryca lepsza? Podpowiadamy, jaką wybrać

Komputery TV i VOD
2
0
0
2
0

Kiedy chcesz kupić nowy monitor do komputera stacjonarnego, laptop czy telewizor, sprawdzane są dokładne parametry techniczne sprzętu. W oczy rzucają się wtedy literowe skróty, które niewiele mówią osobie niebędącej specjalistą w branży elektronicznej. Takie skróty opisują między innymi rodzaje matrycy wykorzystane w danych urządzeniach. Czym jest w ogóle matryca? Co oznaczają skróty VA i IPS? Który rodzaj matrycy wybrać?

Co to jest w ogóle matryca?

Ktoś, kto nie zna się na branży elektronicznej może nawet nie wiedzieć, co w ogóle kryje się pod samym pojęciem matryca, a co dopiero pod dziwnymi skrótami literowymi. Matryca, bez znaczenia czy chodzi o komputer, laptop czy telewizor, to najważniejszy element monitora lub ekranu. Jest ona częścią panelu LCD odpowiedzialną za wyświetlanie obrazu na ekranie danego urządzenia. Wybór odpowiedniego rodzaju matrycy jest więc bardzo ważny dla użytkownika, ponieważ korzystając z laptopa czy telewizora cały czas patrzy na ekran.

va vs ips kolory laptop
Od zastosowanego w danym modelu ekranu będzie zależała m.in. jakość wyświetlanego obrazu

Rodzaj matrycy jest istotny dla jakości obrazu przy czynności, jaką chcesz najczęściej wykonywać na urządzeniu. Inny rodzaj będzie lepszy do czytania, oglądania filmów, a inny do grania w gry. Obecnie najpopularniejsze są trzy rodzaje matryc – matryce TN, IPS oraz VA. Matryce pierwszego rodzaju odchodzą powoli do lamusa, a w nowoczesnych urządzeniach spotykamy głównie matryce IPS oraz VA.

Sprawdź też: Monitor do gier – na co patrzeć, aby wybrać właściwy?

Charakterystyka matrycy VA

Skrótowa nazwa matrycy VA to „Vertical Alingment”. Jest to taka matryca, w której kryształy ułożone są nie w jednym, a w różnych kierunkach. Są rozmieszczone zarówno pionowo, jak i ukośnie względem powierzchni panelu. To specyficzne ułożenie wpływa na właściwości obrazu, który jest wyświetlany przez matryce VA. Jeśli chodzi o jakość obrazu, matryce VA znajdują się pomiędzy IPS a TN. Zaletą matrycy VA jest dobre odwzorowanie kolorów, choć nie jest ono aż tak dobre, jak w przypadku matryc IPS.

W przeciwieństwie do matrycy IPS pozwala ona uzyskać lepszą głębię czerni oraz wysoki kontrast. Oznacza to, że nawet przy intensywnym oświetleniu obraz na ekranie będzie bardzo wyraźny, a jego oglądanie będzie naprawdę komfortowe mimo światła padającego na ekran. Pod względem kontrastu spotkać można dwa rodzaje matryc VA: matryca MVA oraz PVA. Różnią się one technologią wykonania. Matryce wykonane w technologii MVA charakteryzują się ciekłymi kryształami pochylonymi w obie strony, co daje szerokie kąty widzenia. Natomiast matryce PVA posiadają zmieniony układ elektrod, dzięki czemu oferują jeszcze lepszy kontrast. Ich zaletą są również niższe koszty produkcji.

Charakterystyka matryc IPS

IPS to z kolei skrót od angielskiego „In-Plane Switching”. W tym rodzaju matrycy ciekłe kryształy umieszczone są równolegle względem siebie. Daje to zarówno lepsze odwzorowanie barw, jak i szersze kąty widzenia. Matrycę IPS rozpoznamy na podstawie naprawdę żywych i wyraźnych kolorów widocznych na ekranie urządzenia, ale nie ma tu aż takiej głębi czerni, jak w przypadku matryc VA. Nienajlepsze odwzorowanie czerni, wysokie ceny urządzeń, czy gorszy czas reakcji, to jednak niemałe wady tej matrycy.

Nie wspierają one także wysokich częstotliwości odświeżania ekranu. Najczęściej w przypadku tego rodzaju matrycy częstotliwość odświeżania monitora nie przekracza 60 Hz. Matryce IPS lepiej sprawdzą się od VA w przypadku dużych telewizorów, umieszczonych w dużych pomieszczeniach oraz nieumieszczonych na wprost użytkowników. Idealne kąty widzenia pozwalają bowiem dobrze widzieć wszystko na monitorach pod każdym kątem, nieważne, z której strony patrzysz na monitor.

Matryca VA czy IPS – którą wybrać?

Każdy, kto wybiera nowe komputery, laptopy czy telewizory staje między innymi przed dylematem, którą matrycę wybrać? Która matryca jest lepsza? Matryca VA czy IPS? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Dla każdego użytkownika inna matryca będzie odpowiednia, gdyż zależy to od jego preferencji oraz potrzeb. W dużej mierzy wybór matrycy IPS czy VA zależy od tego, co najczęściej chcemy robić na komputerze czy laptopie.

Monitory dla graczy

Oba rodzaje matrycy mają swoje zalety i wady, które będą miały większe lub mniejsze znaczenie dla użytkowników. Ogólnie można jednak przyjąć, że jeśli zależy nam na najwyższej jakości obrazu i nie mamy ograniczeń budżetowych, lepszym wyborem będzie matryca IPS. Wybierając matrycę VA, pamiętaj, aby ustawiać telewizory lub monitory idealnie na wprost użytkownika. Patrzenie na nie pod kątem będzie nieco uciążliwe. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku telewizorów.

Kiedy lepiej sprawdzi się matryca VA, a kiedy IPS?

Zarówno matryca IPS, jak i VA sprawdzi się do tradycyjnej pracy biurowej oraz do użytku domowego. W przypadku matryc VA szeroki kąt widzenia oraz dobre odwzorowanie kolorów sprawia, że nadają się one idealnie także do korzystania z multimediów, a zwłaszcza do oglądania filmów. Jednak jeśli zamierzasz wykorzystywać matrycę VA właśnie do tego celu, musisz sprawdzić dobrze dwa ważne parametry. Pierwszy to czas reakcji matrycy, a drugi zaś to częstotliwość odświeżania.

Przeciętny czas reakcji matryc VA to zwykle 1-6 milisekund, a w matrycach IPS to 4-5 milisekund. Szybki czas reakcji oraz wysoka częstotliwość odświeżania pozwoli na naprawdę komfortowe oglądanie filmów. Matryce IPS polecane są zaś dla graczy, którzy nie zamierzają jednak wykorzystywać ich do grania w gry, które wymagają dużej dynamiki obrazu. Wyjątkowe zaś odwzorowanie kolorów dające znacznie lepszą jakość obrazu sprawia, że matryce IPS są wprost idealne do prac graficznych.

IPS czy VA – która matryca lepsza dla graczy?

Matryce IPS nie są niestety pozbawione wad. Największą jest przede wszystkim słabe odwzorowanie czerni. O wiele lepsze mają matryce VA. W wielu przypadkach czerń wyświetlana na ekranie z matrycą IPS będzie sprawiała wrażenie odcienia szarości. Gorsza jakość wykonania matryc IPS sprawia także, że podświetlenie ekranu może być nierównomierne. Matryce typu VA lub TN będą znacznie lepsze do obsługi gier.

Sprawdź też: Czym kierować się przy wyborze gamingowego smartfona – najważniejsze cechy jakie powinien posiadać smartfon do gier

Najlepsze telefony z Androidem

W przypadku matryc IPS to, czy taka matryca będzie odpowiednia, będzie zależało od rodzaju gry. Niestety gry, które potrzebują intensywnego przetwarzania grafiki, mogą powodować zjawisko tak zwanego smużenia. Dzieje się tak dlatego, że częstotliwość odświeżania, a także czas reakcji matryc IPS jest słabszy nawet od matryc TN. Mimo słabszej jakości obrazu lepiej już wybrać matrycę TN niż IPS do grania.

VA czy IPS – podsumowanie

Matryca VA jest najczęściej wykorzystywaną w ekranach monitorów komputerowych i telewizorów. Najnowsze urządzenia w większości są wykonane z matrycą VA. Coraz częściej matryce tego typu są spotykane również w laptopach, ale głównie w droższych modelach przeznaczonych dla graczy. Można powiedzieć, że łączy ona w sobie cechy zarówno matryc IPS, jak i TN. Jednak to IPS matryca ma przewagę nad VA, jeśli chodzi o idealne kolory i kąt widzenia na monitorach, mimo, że ma gorsze odwzorowanie samej czerni.

va vs ips gaming
Na rodzaj zastosowanej matrycy zwracać uwagę będą przede wszystkim gracze i kinomaniacy

Warto jednak pamiętać, że zakup monitora z matrycą IPS pochłonie znacznie większy budżet, więc jeśli mamy ograniczenia w tej kwestii, lepiej postawić jednak na urządzenia z matrycą VA. Nie można jednak zapominać oczywiście o istnieniu matryc typu TN, choć urządzenia z nimi pojawiają się już na rynku coraz rzadziej. Matryce TN to doskonała alternatywa dla obu omawianych rodzajów. Będzie idealnym wyborem szczególnie w przypadku, gdy będzie Ci zależało na szybkim czasie reakcji matrycy. Ponadto będzie także dla osób, dla których najważniejsza jest jak najniższa cena nowego monitora czy innego urządzenia.

Sprawdź też: Bezprzewodowe przesyłanie obrazu z komputera na ekran telewizora – jak to zrobić?

Pamiętaj, że to, jaka matryca będzie dla Ciebie najlepsza, zależy od Twoich potrzeb i przeznaczenia nowego ekranu. Każdy rodzaj matrycy ma swoje zalety i wady, ale dla osób, które nie są wymagającymi użytkownikami tak naprawdę obojętne jest, jaką matrycę wybiorą. Najwyżej, jeśli coś nie będzie im się podobało i działało tak, jak należy, następnym razem wybiorą inną matrycę. Najlepiej zawsze samemu wypróbować i ocenić sprzęt.

Zawsze tak jest, że jednemu dana rzecz się podoba, a innemu nie, a to, że komuś innemu się nie podoba, nie znaczy, że nie spodoba się nam. Wiele osób tak naprawdę nawet nie zwraca tak dokładnie uwagi na takie szczegóły podczas wyboru sprzętu. Warto jednak pamiętać, że jeśli później okaże się, że coś się będzie działo z obrazem, nie musi to oznaczać wady urządzenia czy awarii, a może po prostu wynikać z rodzaju zastosowanej w urządzeniu matrycy.

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.