monitor komputer gamingowy csgo

Poradniki

20.02.2023 12:28

VA vs. IPS – która matryca lepsza? Podpowiadamy, jaką wybrać

Komputery Monitory TV i VOD
26
12
4
26
12

Czym jest w ogóle matryca? Co oznaczają skróty VA i IPS? Który rodzaj matrycy wybrać? Gdy stajemy często przed zadaniem wyboru nowego monitora, pojawiają się powyższe pytanie. W naszym poradniku dowiesz się, jaka matryca będzie dla Ciebie idealna.

Matryca VA czy IPS – czym jest matryca?

Ktoś, kto nie zna się na branży elektronicznej może nawet nie wiedzieć, co w ogóle kryje się pod samym pojęciem matryca, a co dopiero pod dziwnymi skrótami literowymi. Matryca, bez znaczenia czy chodzi o komputer, laptop czy telewizor, to najważniejszy element monitora lub ekranu. Jest ona częścią panelu LCD odpowiedzialną za wyświetlanie obrazu na ekranie danego urządzenia. Wybór odpowiedniego rodzaju matrycy jest więc bardzo ważny dla użytkownika, ponieważ korzystając z laptopa czy telewizora cały czas patrzy na ekran.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Rodzaj matrycy jest istotny dla jakości obrazu przy czynności, jaką chcesz najczęściej wykonywać na urządzeniu. Inny rodzaj będzie lepszy do czytania, oglądania filmów, a inny do grania w gry. Obecnie najpopularniejsze są trzy rodzaje matryc – matryce TN, IPS oraz VA. Matryce pierwszego rodzaju odchodzą powoli do lamusa, a w nowoczesnych urządzeniach spotykamy głównie matryce IPS oraz VA.

Charakterystyka matrycy VA

Skrótowa nazwa matrycy VA to „Vertical Alingment”. Jest to taka matryca, w której kryształy ułożone są nie w jednym, a w różnych kierunkach. Są rozmieszczone zarówno pionowo, jak i ukośnie względem powierzchni panelu. To specyficzne ułożenie wpływa na właściwości obrazu, który jest wyświetlany przez matryce VA. Jeśli chodzi o jakość obrazu, matryce VA znajdują się pomiędzy IPS a TN. Zaletą matrycy VA jest dobre odwzorowanie kolorów, choć nie jest ono aż tak dobre, jak w przypadku matryc IPS.

Sprawdź też: Monitor do gier – na co patrzeć, aby wybrać właściwy?

W przeciwieństwie do matrycy IPS pozwala ona uzyskać lepszą głębię czerni oraz wysoki kontrast. Oznacza to, że nawet przy intensywnym oświetleniu obraz na ekranie będzie bardzo wyraźny, a jego oglądanie będzie naprawdę komfortowe mimo światła padającego na ekran. Pod względem kontrastu spotkać można dwa rodzaje matryc VA: matryca MVA oraz PVA. Różnią się one technologią wykonania. Matryce wykonane w technologii MVA charakteryzują się ciekłymi kryształami pochylonymi w obie strony, co daje szerokie kąty widzenia. Natomiast matryce PVA posiadają zmieniony układ elektrod, dzięki czemu oferują jeszcze lepszy kontrast. Ich zaletą są również niższe koszty produkcji.

Charakterystyka matryc IPS

IPS to z kolei skrót od angielskiego „In-Plane Switching”. W tym rodzaju matrycy ciekłe kryształy umieszczone są równolegle względem siebie. Daje to zarówno lepsze odwzorowanie barw, jak i szersze kąty widzenia. Matrycę IPS rozpoznamy na podstawie naprawdę żywych i wyraźnych kolorów widocznych na ekranie urządzenia, ale nie ma tu aż takiej głębi czerni, jak w przypadku matryc VA. Nienajlepsze odwzorowanie czerni, wysokie ceny urządzeń, czy gorszy czas reakcji, to jednak niemałe wady tej matrycy.

Nie wspierają one także wysokich częstotliwości odświeżania ekranu. Najczęściej w przypadku tego rodzaju matrycy częstotliwość odświeżania monitora nie przekracza 60 Hz. Matryce IPS lepiej sprawdzą się od VA w przypadku dużych telewizorów, umieszczonych w dużych pomieszczeniach oraz nieumieszczonych na wprost użytkowników. Idealne kąty widzenia pozwalają bowiem dobrze widzieć wszystko na monitorach pod każdym kątem, nieważne, z której strony patrzysz na monitor.

Matryca VA czy IPS – którą wybrać?

Każdy, kto wybiera nowe komputery, laptopy czy telewizory staje między innymi przed dylematem, którą matrycę wybrać? Która matryca jest lepsza? Matryca VA czy IPS? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Dla każdego użytkownika inna matryca będzie odpowiednia, gdyż zależy to od jego preferencji oraz potrzeb. W dużej mierzy wybór matrycy IPS czy VA zależy od tego, co najczęściej chcemy robić na komputerze czy laptopie.

Oba rodzaje matrycy mają swoje zalety i wady, które będą miały większe lub mniejsze znaczenie dla użytkowników. Ogólnie można jednak przyjąć, że jeśli zależy nam na najwyższej jakości obrazu i nie mamy ograniczeń budżetowych, lepszym wyborem będzie matryca IPS. Wybierając matrycę VA, pamiętaj, aby ustawiać telewizory lub monitory idealnie na wprost użytkownika. Patrzenie na nie pod kątem będzie nieco uciążliwe. Szczególnie ma to znaczenie w przypadku telewizorów.

Kiedy lepiej sprawdzi się matryca VA, a kiedy IPS?

Zarówno matryca IPS, jak i VA sprawdzi się do tradycyjnej pracy biurowej oraz do użytku domowego. W przypadku matryc VA szeroki kąt widzenia oraz dobre odwzorowanie kolorów sprawia, że nadają się one idealnie także do korzystania z multimediów, a zwłaszcza do oglądania filmów. Jednak jeśli zamierzasz wykorzystywać matrycę VA właśnie do tego celu, musisz sprawdzić dobrze dwa ważne parametry. Pierwszy to czas reakcji matrycy, a drugi zaś to częstotliwość odświeżania.

Przeciętny czas reakcji matryc VA to zwykle 1-6 milisekund, a w matrycach IPS to 4-5 milisekund. Szybki czas reakcji oraz wysoka częstotliwość odświeżania pozwoli na naprawdę komfortowe oglądanie filmów. Matryce IPS polecane są zaś dla graczy, którzy nie zamierzają jednak wykorzystywać ich do grania w gry, które wymagają dużej dynamiki obrazu. Wyjątkowe zaś odwzorowanie kolorów dające znacznie lepszą jakość obrazu sprawia, że matryce IPS są wprost idealne do prac graficznych.

Matryca VA czy IPS – która matryca lepsza dla graczy?

Matryce IPS nie są niestety pozbawione wad. Największą jest przede wszystkim słabe odwzorowanie czerni. O wiele lepsze mają matryce VA. W wielu przypadkach czerń wyświetlana na ekranie z matrycą IPS będzie sprawiała wrażenie odcienia szarości. Gorsza jakość wykonania matryc IPS sprawia także, że podświetlenie ekranu może być nierównomierne. Matryce typu VA lub TN będą znacznie lepsze do obsługi gier.

dwa monitory komputer
Różnice między poszczególnymi rodzajami matryc są najbardziej widoczne gdy postawimy dwa monitory koło siebie

W przypadku matryc IPS to, czy taka matryca będzie odpowiednia, będzie zależało od rodzaju gry. Niestety gry, które potrzebują intensywnego przetwarzania grafiki, mogą powodować zjawisko tak zwanego smużenia. Dzieje się tak dlatego, że częstotliwość odświeżania, a także czas reakcji matryc IPS jest słabszy nawet od matryc TN. Mimo słabszej jakości obrazu lepiej już wybrać matrycę TN niż IPS do grania.

VA czy IPS – podsumowanie

Matryca VA jest najczęściej wykorzystywaną w ekranach monitorów komputerowych i telewizorów. Najnowsze urządzenia w większości są wykonane z matrycą VA. Coraz częściej matryce tego typu są spotykane również w laptopach, ale głównie w droższych modelach przeznaczonych dla graczy. Można powiedzieć, że łączy ona w sobie cechy zarówno matryc IPS, jak i TN. Jednak to IPS matryca ma przewagę nad VA, jeśli chodzi o idealne kolory i kąt widzenia na monitorach, mimo, że ma gorsze odwzorowanie samej czerni.

Sprawdź też: Bezprzewodowe przesyłanie obrazu z komputera na ekran telewizora – jak to zrobić?

Matryca VA czy IPS? To zależy! Warto jednak pamiętać, że zakup monitora z matrycą IPS pochłonie znacznie większy budżet, więc jeśli mamy ograniczenia w tej kwestii, lepiej postawić jednak na urządzenia z matrycą VA. Nie można jednak zapominać oczywiście o istnieniu matryc typu TN, choć urządzenia z nimi pojawiają się już na rynku coraz rzadziej. Matryce TN to doskonała alternatywa dla obu omawianych rodzajów. Będzie idealnym wyborem szczególnie w przypadku, gdy będzie Ci zależało na szybkim czasie reakcji matrycy. Ponadto będzie także dla osób, dla których najważniejsza jest jak najniższa cena nowego monitora czy innego urządzenia.

Pamiętaj, że to, jaka matryca będzie dla Ciebie najlepsza, zależy od Twoich potrzeb i przeznaczenia nowego ekranu. Każdy rodzaj matrycy ma swoje zalety i wady, ale dla osób, które nie są wymagającymi użytkownikami tak naprawdę obojętne jest czy będzie to matryca VA czy IPS. Najwyżej, jeśli coś nie będzie im się podobało i działało tak, jak należy, następnym razem wybiorą inną matrycę. Najlepiej zawsze samemu wypróbować i ocenić sprzęt.

26
12

Podziel się:

Komentarze (4)

Co XD Matryce IPS rzadko kiedy przekraczają 60hz i nie nadają się do grania? XD Myślałem, że czytam jakiś artykuł z epoki kamienia łupanego, ale jednak nie. Okazuje się, że autor nie ma zielonego pojęcia o czym pisze.

„Matryce pierwszego rodzaju odchodzą powoli do lamusa, a w nowoczesnych urządzeniach spotykamy głównie matryce IPS oraz VA.”

Aby w jedym z kolejnych akapitów przeczytać:

„Mimo słabszej jakości obrazu lepiej już wybrać matrycę TN niż IPS do grania.”

W połowie artykułu zdałem sobie sprawę, że muszę czytać jakiś stary, archiwalny wpis – ale nie, zaskoczenie 2023 rok….
A co z matrycami typu fast-IPS od LG, albo VA od Samsunga w G7, które jeszcze bardziej mieszają i utrudniają wybór. O QLED już nie mówiąc (choć biorąc pod uwagę pierwsze moniotory od LG, to pewnie przyszłość, choć obecnie bardzo drogie).

Autorze artykułu o monitorach, twa gadka jest szczytem wodolejstwa, pełno w niej kwiku, a mało szczeciny, w efekcie dalej nie znam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, poza tym nie tylko gracze istnieją na świecie, są jeszcze tacy, którzy wykorzystują monitory do edycji zdjęć w programach graficznych. Piszący tego rodzaju artykuł powinien podejść do rzeczy jak do zadania z matematyki z jasnym, logicznym i konkretnym wynikiem, tymczasem ty piszesz poemat literacki, przy którym można się zaziewać z nudów. Nie kładź nacisku na zbędną otoczkę jak „grubość i pochylenie kryształów” i „odmienny układ elektrod”, tylko skup się na sednie rzeczy, czyli czym się różnią obrazy z monitorów MVA i PVA, bo jak nie wiedziałem, tak dalej nie wiem. Domyślam się, że monitory MVA mają szersze kąty widzenia niż monitory PVA, a monitory PVA mają mocniejszy kontrast niż monitory MVA, ale to tylko przypuszczenia, które szukającemu konkretów nie wystarczają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *