freelancer praca freelancera

Poradniki

29.06.2022 11:37

Freelancer – TOP 10 najczęstszych błędów. Wyjaśniamy z Lemon.io

Biznes Online
17
0
0
17
0

Freelancer może pochwalić się wielką swobodą działania. Niestety przejście na freelancing może być problematyczne. Chcesz dowiedzieć się, jakie błędy najczęściej popełniają freelancerzy, aby samemu ich uniknąć? Zapraszamy do lektury artykułu.

Czego powinieneś się nauczyć przed wyruszeniem w niezależną podróż? Jakie potencjalne problemy czają się po drodze i jak ich uniknąć? W Lemon.io od 2015 roku łączymy najzdolniejszych europejskich freelancerów z zachodnimi startupami. Dlatego w poniższym artykule spisaliśmy najczęstsze błędy, które są popełniane przez wolnych strzelców. W długoterminowej perspektywie mogą one prowadzić do bardzo negatywnych konsekwencji. Jak freelancer powinien zacząć swoją podróż? 

freelancer pracujący na home office
Freelancing to nie tylko swoboda działania, ale także wielka odpowiedzialność

Freelancing z dnia na dzień staje się coraz popularniejszy – nic w tym dziwnego. Wielu pełnoetatowych pracowników obecnie decyduje się na przełamanie rutyny. Tym też sposobem rejestrując się na różnych platformach dla freelancerów, szukają dla siebie atrakcyjnych ofert. 

Oczywiście freelancing ma swoje wady i zalety. Na korzyść tej formy pracy przemawia wiele czynników. Freelancer sam planuje swoje życie, odpoczywają, kiedy chcą i pracują w najdogodniejszych godzinach. Rozwijają się, pracują przy fascynujących projektach, a korki na trasach dojazdowych ich nie dotyczą. 

Zbyt piękne, aby było prawdziwe? NIe do końca, choć freelancing też ma swoje minusy. Freelancer często ma problem ze związaniem końca z końcem. Papierologia, wyszukiwanie zleceń, dogadywanie się z pracownikami firmy, której nie znasz. Takich przeszkód nie brakuje. 

Freelancer – wady i zalety 

Jak w oczach wielu ludzi wygląda życie, które wiedzie freelancer? Niczym utopia! Przyjmowanie zleceń, wielkie i ciekawe projekty oraz ogromne wypłaty. Faktycznie – znajdą się takie osoby, ale niestety nie zawsze ma to pokrycie w rzeczywistości. Wolni strzelcy często w pogoni za wygodnym stylem życia łatwo się w nim gubią, ciągle zadając sobie pytanie „co zrobiłem źle?”. 

Warto to zaznaczyć na samym początku – nie każdy nadaje się na freelancera.  Nawet jeśli znudzi Ci się codzienna praca biurowa, rozważ wszystkie za i przeciw zanim ostatecznie zdecydujesz się na freelancing. Wielu naiwnie myśli, że świat freelancerów jest otwarty dla wszystkich — a wszyscy nowicjusze wkrótce poczują przyjemne obciążenie gotówką w swoich kieszeniach, nawet bez większego doświadczenia. Tak nie jest.

freelancer pracujący z ludźmi w biurze
Jedną z wad pracy, jako freelancer, może być brak bliższej komunikacji z innymi pracownikami.

Freelancer powinien być zorganizowany, komunikatywny, czy też oszczędny. Bez tych cech i innych niezbędnych umiejętności trudno będzie się utrzymać na rynku wolnych strzelców. Ludzie, którzy mogliby zbić fortunę, szybko poddają się, ponieważ podstawowe błędy nie pozwalają im na uzyskanie odpowiednich zamówień i wypłat.

Postanowiliśmy napisać artykuł podkreślający dziesięć typowych błędów freelancerów. Nasza lista w żadnym wypadku nie jest wyczerpująca, ale staraliśmy się objąć jak najwięcej obszarów życia i pracy. Przyda się zarówno programistom, którzy dopiero planują zanurzyć się w niespokojnych wodach freelancerów, jak i tym, którzy zarabiają na rynku freelancerów od dłuższego czasu.

Opisując wszystkie błędy, podpowiemy też, jak ich uniknąć oraz co zrobić, aby je naprawić. Wszakże jak to mawia polskie przysłowie – mądry Polak po szkodzie! Najważniejsze jest, żeby wysnuć odpowiednie wnioski, aby stać się lepszym przedsiębiorcą. 

freelancer pracujący w kawiarni
Wśród freelancerów najczęściej spotyka się grafików, programistów i coprywriterów

Top 10 przykazań dla freelancerów

Nie lekceważ znaczenia reputacji i networkingu

Freelancer musi stale budować swoją reputację. W przeciwieństwie do pracy biurowej Twoja pensja jako freelancer zależy bezpośrednio od Twojej wartości symbolicznej — pozytywnych opinii, ocen zasobów zawodowych i sieci potencjalnych pracowników, którzy wiedzą o Twojej kompetencji. 

Podwyżka płac to kwestia czasu i wewnętrznego harmonogramu dla pełnoetatowych pracowników. Freelancerzy mogą w każdej chwili podnieść swoją stawkę, ale pytanie brzmi, czy znajdą ludzi, którzy będą skłonni ją zapłacić. Jeśli pracujesz w tej samej branży, co w pełnym wymiarze godzin, ustalanie stawek jest znacznie łatwiejsze.

Nie zaniżaj  swojej stawki

Najlepiej by było, żeby Twoja stawka, jako freelancer, była dwukrotnie wyższa niż w biurze. Dlaczego? Chociażby dlatego, że nie będziesz pracować w biurze 40 godzin tygodniowo i niekoniecznie też znajdziesz na to tyle czasu w domu. Freelancing jest niepewny i należy to wziąć pod uwagę. 

Nie bierz zbyt mało. Niższe ceny faktycznie przyciągają więcej przedsiębiorców, którzy chcą płacić mniej, ale skończysz wyczerpany i przeciążony próbami napełnienia kieszeni. Przyjmowanie zbyt dużej ilości może się zakończyć z negatywnym skutkiem – nawet pod względem zdrowotnym.  Zawsze też możesz wciąż wykorzystywać dobrodziejstwa pracy biurowej i dorabiać na freelancingu. Rozważ jaki system będzie dla Ciebie najlepszy.

Pamiętaj o ergonomii pracy – odpowiednia narzędzia to mus! Wśród myszek na pewno dobrym wyborem będzie Logitech MX Master

Zawsze dbaj o swoje narzędzia pracy

Nie zarobisz pieniędzy, jeśli nie masz sprawnie działającego komputera ze wszystkimi odpowiednimi programami i akcesoriami. Komputery mają tendencję do nieoczekiwanego psucia się, zazwyczaj wtedy, gdy ich najbardziej potrzebujesz. Bądź przygotowany. Bez rutynowych kontroli trudno jest wykonywać zadania robocze w sposób ciągły i regularny. 

Kup licencjonowany sprzęt i programy – darmowe lub pirackie wersje mogą być kłopotliwe. Po tym, jak taka wersja będzie nie nadawać się, nadal będziesz musiał kupić nową. Chcesz oszczędzić sobie ton nerwów? Nie pobieraj niczego niecertyfikowanego i zmieniaj sprzęt, gdy tylko zacznie ci to przeszkadzać. 

Sprawdź swoich klientów przed podpisaniem umowy

Świat freelancerów jest pełen oszustów — a jeśli nie jesteś chroniony (np. przez rynek weryfikacji, który kontroluje i filtruje nie tylko kontrahentów, ale także klientów), lepiej monitoruj wszystkich, z którymi pracujesz. Jak możesz zostać oszukany? Na przykład nie dostając zapłaty za swoją pracę. 

Nie pracuj bez określonego harmonogramu i sformalizowanych celów

Jeśli Twoim celem jest zarabianie co miesiąc przyzwoitej sumy pieniędzy, zastanów się nad sumą, która odpowiada Twojemu stylowi życia. Oblicz przybliżoną liczbę produktywnych godzin — i oszacuj pożądaną stawkę. Pamiętaj, że pracownicy biurowi otrzymują wynagrodzenie regularnie i w całości, bez względu na to, ile godzin spędzają w pracy. Freelancer otrzymuje pieniądze tylko za wykonane zlecenie, dlatego miej to na uwadze.

Odpowiedni dobór monitora to także bardzo ważna kwestia w przypadku pracy freelancera.

Dokładnie zaplanuj przejście na freelance 

Nie rzucaj się na głęboką wodę. Zacznij swoją przygodę jako freelancer jeszcze podczas pracy na etacie. Owszem – nie będzie to proste, szczególnie będąc zmęczonym po całym dniu roboty. To inwestycja długoterminowa – zwróci się z biegiem czasu.

Przede wszystkim przyzwyczaisz się do wielozadaniowości i trzymania terminów. Po drugie, w pierwszych miesiącach będziesz mieć stałą pensję i nie będziesz musiał się martwić brakiem pieniędzy na rachunki. Warto też wspomnieć, iż freelancing to kiepski pomysł dla osób, które mają problemy finansowe lub zdrowotne.

Ostatnio jednym z coraz częściej poszukuje się artystów z dziedziny grafiki koncepcyjnej. Co to jest concept art? Koniecznie zapoznaj się z artykułem Błażeja na ten temat.

Nigdy nie ignoruj ​​swojego fizycznego i psychicznego samopoczucia

Twoja wydajność pracy zależy od wielu czynników. Czy twoje krzesło i biurko są wystarczająco wygodne? (Jeśli nie, uważaj na problemy z plecami.) Czy masz wystarczająco dużo światła? Jak regularnie jesz? Czy dobrze śpisz ? Wszystkie te czynniki mają duży wpływ na Twoją produktywność i jakość pracy. Twoja aktywność umysłowa jest wynikiem twojej kondycji fizycznej. Zły stan zdrowia nie pozwoli ci dotrzymywać terminów i zarabiać więcej.

Nie żyj tylko planami krótkoterminowymi

Spraw, by twoje plany były dłuższe i przemyślane. Śledź wszystkie swoje dokumenty, wydatki oraz należne i otrzymane płatności. Dopóki to robisz, jesteś w dobrej formie — co więcej, szczegółowa historia Twoich przychodów i zarobków sprawia, że o wiele wygodniej jest śledzić tendencje i statystyki swojego niezależnego biznesu.

Nie zostawiaj siebie bez zaplecza finansowego i oszczędności

Przed rozpoczęciem pracy jako freelancer  lepiej przez 3-6 miesięcy oszczędzać swoje wydatki. Postaraj się przewidzieć koszta, które mogą się pojawić i bądź przygotowany na ich pokrycie w przyszłości.

freelancer strona pod portfolio
Pamiętaj, że dobre portfolio to podstawa! Obecnie nie brakuje serwisów, w których możesz pochwalić się swoimi pracami – jak np. behance czy dribbble

Zbierz swoje portfolio

Najważniejsze – koniecznie zbuduj swoje portfolio i zbierz swoje prace w jednym miejscu! Projekt po projekcie, dodaj je gdzieś, aby przydały się, gdy nowy klient poprosi Cię o przedstawienie Twoich umiejętności. Nawet zanim zdecydujesz się zostać freelancerem, ułóż wszystko, co zrobiłeś, w schludny plik. Potencjalnym zleceniodawcom trudno będzie Cię wybrać, jeżeli nie będą mieli punktu odniesienia. 

Świat freelancerów jest intrygujący i pełen wolności, niespotykanej w biurowej rutynie. Niemniej jednak, aby to w pełni wykorzystać, należy unikać typowych pułapek i oszustw, zmieniać harmonogram pracy i zawsze pamiętać, że dostajesz to, co zarabiasz. Jeśli przeraża Cię perspektywa samotnego zarabiającego, może lepiej  będzie zwrócić uwagę na giełdy weryfikacyjne.

Działy pozyskiwania talentów i dopasowywania dbają o wszystkich swoich wstępnie sprawdzonych programistów, przygotowują ich do rozmów kwalifikacyjnych i dopracowują ich CV, aby pasowały do ​​wymagań klientów.

Wypróbuj Lemon.io — oferujemy wszystkie niezbędne korzyści, których potrzebujesz, aby wygodnie pracować. Jeśli zdecydujesz się spróbować zostać  freelancerem — przyjdź do nas. Jesteśmy z Tobą.

Sprawdź też: Faktoring – co to jest i jak działa? Jaki faktoring wybrać?

17
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *