grupa bilderberg

Rozrywka

06.04.2022 13:22

Czym jest Grupa Bilderberg? Najważniejsze informacje, teorie spiskowe, Polacy w Grupie

Online
11
0
0
11
0

Grupa Bilderberg owiana jest tajemnicą – czy jedna narada może zmieniać dzieje ludzkości? Jak rząd światowy, składający się rzekomo z człekokształtnych gadów, radzi sobie z globalnymi problemami? Oto najważniejsze informacje o Grupie Bilderberg!

Grupa Bilderberg – co to jest?

Grupa Bilderberg (nazywana też Klubem) jest stowarzyszeniem składającym się z osób związanych z polityką, światem biznesu i nauką. Co roku od 120 do 150 osób jest zapraszanych na spotkanie, na którym omawiane są najważniejsze tematy dotyczące przemysłu, finansów, pracy i nauki. Trzydniowe spotkanie jest w pełni zamknięte – żaden przypadkowy przechodzień nie ma na nie wstępu.

Na początku celem takich spotkań było pielęgnowanie dobrych stosunków i współpracy pomiędzy Ameryką Północną a Europą. Pomysłodawcy tych zebrań obawiali się, że Europa może wypaść z amerykańskiej strefy wpływów wskutek zmian, jakie w tamtym czasie zachodziły na świecie.

Organizacja ma swoją strukturę, w której skład wchodzą członkowie oraz Komitet Sterujący. Na jego czele stoi przewodniczący wybierany raz na 4 lata. Zwykle w skład komitetu wchodzi od 30 do 40 osób, które decydują o zaproszeniu gości w kolejnych latach. Jednym z Polaków będącym członkiem komitetu był Radosław Sikorski. Grupa od początku była zdominowana przez mężczyzn, sytuacja nie uległa zmianie wraz z kolejnymi latami.

grupa bilderberg - Retinger
Józef Hieronim Retinger (pierwszy od lewej) – jeden z głównych założycieli Grupy Bilderberg | Źródło: codepen.io

Ostatnie spotkanie, o którym wiadomo, miało miejsce w 2019 roku w Montreux na terenie Szwajcarii. Od 28 maja do 2 czerwca przedstawiciele dwudziestu trzech krajów debatowali na tematy związane z Chinami, Rosją, Brexitem, przyszłością globalnego kapitalizmu czy zmianami klimatycznymi. Wśród uczestników można było spotkać takie nazwiska, jak m.in. Eric Schmidt (były prezes zarządu Google), Michael O’Leary (dyrektor generalny Ryanair) czy Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy).

Historia Grupy Bilderberg

Pierwsze spotkanie Grupy zostało zainicjowane przez Polaka Józefa Retingera w holenderskim hotelu o nazwie Bilderberg (stąd nazwa) w maju 1954 roku. Co ciekawe, sam Retinger był masonem, stąd częste powiązanie Grupy z wolnomularstwem w wielu teoriach spiskowych. Polski polityk chciał zebrać najważniejszych przywódców i światłe umysły z wielu dziedzin w celu promowania bliższych stosunków między Europą a Ameryką Północną. Dzięki przychylności księcia Niderlandów Bernharda i jego zainteresowaniu tym pomysłem, pierwsze spotkanie mogło dojść do skutku.

Bernhard uruchomił swoje kontakty i już wkrótce w proces włączeni zostali takie osobistości jak Paul van Zeeland (belgijski premier), Charles Douglas Jackson (doradca prezydenta Eisenhowera) czy Paul Rijkens (prezes Unilever). Rozpoczęto proces tworzenia listy osób zaproszonych, która zakładała, że dana nacja reprezentowana ma być przez dwie osoby. Obie miały różnić się w swoich poglądach politycznych, reprezentując dwa odmienne stronnictwa: liberałów i konserwatystów. Tak też doszło do pierwszej konferencji na holenderskiej ziemi, w której uczestniczyło 50 delegatów z 11 krajów zachodniej Europy oraz 11 Amerykanów.

Hotel Bilderberg
Hotel de Bilderberg w Oosterbeek – to właśnie tu odbyło się pierwsze spotkanie Grupy i od niego wzięta została jej nazwa | Źródło: kayak.com

Pierwsze spotkanie Grupy Bilderberg okazało się sukcesem i powodem do organizowania kolejnych. Krótko po nim, ustalono także struktury organizacyjne wewnątrz samej Grupy, ustanawiając Retingera jako dożywotniego sekretarza.

Zadania Grupy Bilderberg

Dokładny zakres zainteresowań Grupy Bilderberg od zawsze owiany był tajemnicą. Wiemy jednak o kilku ważnych zasadach, którymi kierują się członkowie tego stowarzyszenia. Brak obecności przedstawicieli prasy ma pozwolić członkom na wyrażanie całkowicie szczerych opinii, które nie zawsze muszą być związane z ich poglądami politycznymi. Swobodna atmosfera pozwala na otwarty dialog.

Co jednak interesujące, uczestnicy spotkań Grupy mają przyzwolenie na omawianie poruszanych kwestii publicznie. Według oficjalnej strony, posiedzenia najbardziej wpływowych osób świata prowadzone są według reguły Chatham House. Oznacza to, że każdy członek Grupy Bilderberg ma swobodę w użyciu zdobytych informacji, pod warunkiem, że nie ujawni danych osobowych uczestników spotkania – zarówno osoby, która daną opinię wygłosiła, jak i słuchaczy.

Początkowe cele Grupy uległy ewolucji i nie przypominają już tych, które przyświecały jej wraz z początkami. Atlantyzm i próby zapobiegnięcia kolejnej wojnie światowej przeistoczyły się w starania dotyczące wzmocnienia zasięgów zachodniego kapitalizmu i stref wpływów wolnego rynku. Interesujące jest to, że jak okazuje się, starania powołania rządu światowego, czyli częsty motyw wszelakich teorii spiskowych, nie jest do końca wyssany z palca. Jeden z założycieli ugrupowania, Denis Healey, wypowiedział się na ten temat w 2001 roku, zaznaczając, że teorie same w sobie są przesadzone, jednak część członków rzeczywiście do tego dąży. Taki rząd pozwoliłby, w ich mniemaniu, zażegnać wszelkie konflikty zbrojne na świecie, co byłoby dobrym posunięciem.

grupa bilderberg - przewodniczący
Henri de Castries – obecny przewodniczący Komitetu Sterującego Grupy | Źródło: ft.com

Teorie spiskowe związane z corocznymi spotkaniami Grupy – rząd światowy

Duża liczba populacji wierzy w nierzadko kuriozalne teorie spiskowe często niemające powiązania ze stanem faktycznym. Jedną z ulubionych teorii, do których nawiązuje wiele osób, jest podejrzenie, że wszystko, co się dzieje na świecie, zostało zaplanowane przez tajną grupę „rządzących” całym światem. Można się więc spodziewać, że i Klub Bilderberg został o to oskarżony – głównie wskutek sekretnego charakteru spotkań.

Uważa się, że przywódcy poszczególnych krajów są tylko „przykrywką”, a rządzą nami tak naprawdę sekretni liderzy – najprawdopodobniej wpływowi właściciele ogromnych koncernów. Mówi się, że to właśnie rzekomy Rząd Światowy zaplanował m.in. pandemię COVID-19 (i to jeszcze kilka lat temu), mając nadzieję, że kiedy do niej dojdzie, globalne korporacje będą mogły się wzbogacić, umacniając swoją władzę nad światem. „Słabe jednostki” będą natomiast wyeliminowane.

Niektórzy wierzą również, że Grupa Bilderberg składa się… z reptilian – wyjątkowo inteligentnych, zmiennokształtnych gadów mających możliwość dostosować swój wygląd tak, aby wmieszać się w społeczeństwo. Teorie spiskowe dotyczące człekokształtnych jaszczurów od kilku lat są szczególnie popularne głównie w Stanach Zjednoczonych. Według tej teorii większość liderów Klubu pochodzi – ni mniej, ni więcej – wprost z kosmosu.

Sikorski
Radosław Sikorski jest jednym z najwyżej postawionych Polaków wewnątrz struktur Grupy – jest członkiem jej Komitetu Sterującego | Źródło: wiadomosci.onet.pl

Polacy wchodzący w skład Grupy Bilderberg

Na przestrzeni lat niewielu Polaków zostało zaproszonych na spotkanie Grupy Bilderberg. Pośród nich był m.in. założyciel Klubu Józef Retinger czy niektóre głowy państwa – np. Aleksander Kwaśniewski. Listę wszystkich Polaków, którzy otrzymali zaproszenia na spotkania Grupy publikujemy poniżej (w nawiasach lata uczestnictwa w spotkaniach):

 • Józef Retinger – polityk, doradca premiera Władysława Sikorskiego, kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla (1954-1960),
 • Andrzej Olechowski – były minister finansów, późniejszy minister spraw zagranicznych, założyciel Platformy Obywatelskiej (1994, 2004, 2005),
 • Hanna Suchocka – była premier (1998),
 • Jan Vincent (Jacek) Rostowski – były wicepremier, minister finansów w rządzie Donalda Tuska (2012),
 • Radosław Sikorski – były minister spraw zagranicznych (2016, 2017, 2018, 2019),
 • Rafał Trzaskowski – prezydent Warszawy (2019),
 • Sławomir Sikora – prezes Banku Handlowego (2004),
 • Jacek Szwajcowski – prezes Polskiej Grupy Farmaceutycznej (2004, 2005),
 • Grzegorz Hajdarowicz – założyciel i prezes koncernu Gremi International (2018),
 • Anne Applebaum – dziennikarka, żona Radosława Sikorskiego (2015, 2016, 2018),
 • Aleksander Kwaśniewski – były Prezydent RP (2008),
 • Jolanta Pieńkowska – dziennikarka (2019).

Grupa Bilderberg przez niektórych uznawana jest za organ tajnego rządu światowego, odpowiedzialnego za najważniejsze zmiany na świecie. Wiele osób wierzy w to, że uczestnicy corocznych spotkań są nie tylko emisariuszami żądnych władzy stowarzyszeń czy korporacji, ale nawet zmiennokształtnymi gadami. Czy dajesz wiarę teoriom spiskowym związanym z Klubem Bilderberg? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

Sprawdź też:

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *