Czym jest alert RCB? Kto odpowiada za ostrzegawcze wiadomości SMS? Czy można wyłączyć alert RCB? Poniżej znajdziesz wszystkie informacje o alertach bezpieczeństwa i co zrobić, gdy dostaniesz ostrzeżenie o zagrożeniu.
Alert RCB – co to jest?
Co to jest Alert RCB (Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa) i jak go rozpoznać? Jego celem jest informowanie o intensywnych zjawiskach atmosferycznych oraz innych czynnikach stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia. Alert RCB otrzymasz w formie krótkiej wiadomości SMS – dotrze do wszystkich posiadaczy telefonów komórkowych znajdujących się w obszarze, którego dotyczy niebezpieczne zdarzenie. Wysyłane w ten sposób alerty bezpieczeństwa najczęściej informują o intensywnych burzach, ostrzegając o nich zazwyczaj z kilkugodzinnym wyprzedzeniem.
Jednakże, alerty RCB mogą dotyczyć innych groźnych zjawisk, katastrof lub sytuacji krytycznych, które powoduje czynnik ludzki. Oficjalna strona rządowa podaje kilka przykładów, które mogą być dostatecznym powodem rozsyłania alertów RCB. Wśród nich znajdziemy burze, wichury, powodzie, pożary, epidemie, ale także terroryzm, skażenie chemiczne czy radiacyjne. Przykłady te, jak i apele urzędników, pokazują, że alert RCB nie jest rządowym rodzajem pogodynki, która informuje o każdym załamaniu się pogody. W 160 znakach zamknięte są informacje na temat wydarzeń, których skala przerasta zwyczajne zdarzenia pogodowe (ten rodzaj alertów RCB, jak do tej pory, jest najczęściej rozsyłany), choć jak pokazują przykłady, nie tylko.
Jak zapisać się na alert RCB? Czy można się wypisać? Czy trzeba coś instalować na telefonie?
Co trzeba zrobić, aby otrzymywać ostrzeżenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i ile kosztuje taka usługa? Alert RCB wysyłany jest automatycznie – nie musisz się na niego w żaden sposób zapisywać. Nie ma również potrzeby instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Co więcej, system SMS-owych alertów bezpieczeństwa jest całkowicie bezpłatny. Wystarczy, że będziesz miał włączony telefon z dostępem do sieci komórkowej i przebywał na terenie naszego kraju. Jeżeli zdarzenie nie dotyczy całego obszaru Polski, musisz znajdować się także na obszarze miejsca, do którego alert jest rozsyłany. Jak to działa? Komunikaty rozsyłane są do telefonów, łączące się ze stacją bazową (BTS), która znajduje się na terenie potencjalnego zagrożenia.
Jak się wypisać z systemu bezpieczeństwa? Nie można w żaden sposób zrezygnować z otrzymywania alertu RCB. Rezygnacja z ostrzeżeń wiązałaby się z nieświadomością zagrożeń życia i zdrowia, takich jak intensywne zjawiska atmosferyczne, powodzie, pożary czy niebezpieczeństwa biologiczne i chemiczne. System ostrzegania powstał po to, by osoby przebywające w rejonie wystąpienia niebezpieczeństwa mogły odpowiednio zareagować, dbając zarówno o własne bezpieczeństwo, jak i swoich najbliższych.
Sprawdź też: Bramka SMS – co to jest? Wszystko co musisz wiedzieć
Czy moje dane są bezpieczne, jeśli otrzymuję alert RCB?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie ma dostępu do danych obywateli ani w żaden sposób ich nie przetwarza. Otrzymujesz alert RCB dzięki operatorowi sieci komórkowej, z którym podpisałeś umowę lub który obsługuje Twoją kartę SIM. Nie ma możliwości, by Twój numer widniał w bazie danych RCB, alerty bezpieczeństwa bowiem wysyła się na numery telefonów wykrywane przez sieciowe nadajniki w zagrożonym rejonie – rząd nie sprawdza w ten sposób lokalizacji poszczególnych osób. Twoje dane są więc całkowicie bezpieczne.
Jak sprawa rozsyłanych powiadomień ma się do założeń RODO? Alert RCB przekazuje informacje o zagrożeniu, zatem jest klasyfikowany jako działanie w stanie wyższej konieczności. Dotyczy sytuacji, w których istnieje realne zagrożenie życia lub zdrowia osób, które znajdują się na obszarze objętym komunikatem. W związku z tym, nie koliduje on w żaden sposób z wspomnianym wyżej ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych. Dodatkowo, co należy zaznaczyć, wiadomości z ostrzeżeniami nie są przesyłane bezpośrednio przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Agencja rządowa wysyła jedynie komunikat do operatorów, którzy działają na terenie naszego kraju. Następnie to oni zajmują się wysyłaniem SMS-ów do wszystkich swoich klientów, których urządzenia łączą się ze stacjami bazowymi.
Na jakiej zasadzie działa alert RCB? Kto odpowiada za te ostrzeżenia?
Za wysyłanie alertów RCB odpowiedzialne jest Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Instytucja ta zajmuje się bieżącym monitorowaniem sytuacji oraz zarządzaniem kryzysowym na terenie całego kraju. Na podstawie informacji otrzymywanych z różnych placówek badawczych, organ ten formułuje ostrzeżenia, które później trafiają do osób przebywających na zagrożonych obszarach. Na przykład, powiadomienia o burzach spodziewanych podczas nadchodzącej nocy dostajesz dzięki danym zbieranym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
System ostrzegania funkcjonuje całodobowo przez 7 dni w tygodniu – nieprawdą jest, że aktywowany jest tylko na czas wakacji i ferii. Jak podaje strona rządowa, alert RCB można otrzymać niezależnie od pory dnia czy nocy. I o ile klęska nie tyczy się obszaru całego kraju, alerty RCB otrzymują jedynie osoby przebywające w zagrożonym rejonie. Może się zdarzyć, iż wiadomości dostaną tylko mieszkańcy konkretnego miasta, innym razem odczytują je osoby przebywające na terenie jednego lub dwóch województw. Jest to możliwe dzięki dystrybucji alertów bezpieczeństwa, którą zajmują się operatorzy sieci komórkowych, wysyłający wiadomości tylko w obrębie określonych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nadajników. Najmniejszą jednostką samorządu terytorialnego, do którego może zostać wysłany alert RCB, jest powiat.
Sprawdź też: Jak chronić sprzęt przed burzą? Czy podczas burzy trzeba wyłączać komputer?
Podstawowe informacje o otrzymywanych SMS-ach
Alert RCB to system ostrzegania działający od grudnia 2018 roku. Wówczas rozpoczęto wysyłanie charakterystycznych SMS-ów, które otrzymują osoby przebywające na terenie Polski. Pojawiają się tylko w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia obywateli. Należy je więc potraktować poważnie i zastosować się do otrzymanych zaleceń. Nieotrzymanie alertu bezpieczeństwa nie jest równoznaczne z brakiem możliwości wystąpienia niebezpieczeństwa w miejscu Twojego pobytu – nie wszystkie sytuacje można bowiem przewidzieć z wyprzedzeniem.
W treści alertu RCB (maksymalnie składającego się ze 160 znaków) znajdziesz informacje o rodzaju potencjalnego zagrożenia, estymowanym czasie jego wystąpienia oraz porady, co zrobić, by uniknąć niebezpieczeństwa. Czasem może pojawić się również link do strony ze szczegółowymi informacjami o zaistniałych okolicznościach. Jeśli dostałeś alert RCB, który nie zawiera powyższych elementów, należy zachować szczególną ostrożność – istnieje wówczas ryzyko, że SMS został wysłany przez podszywających się pod instytucję oszustów.
Alert RCB to nowoczesny system ostrzegania przed niebezpieczeństwem, funkcjonujący wyłącznie na terenie Polski. Usługa jest bezpłatna, działa o każdej porze dnia i nocy przez wszystkie dni tygodnia. Nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania i obejmuje automatycznie wszystkich użytkowników sieci komórkowych w Polsce. Warto regularnie sprawdzać skrzynkę wiadomości SMS, a po otrzymaniu alertu RCB zastosować się do opisanych zaleceń, by uniknąć nadchodzącego zagrożenia.
Sprawdź też: Sprawdź gdzie wieje – Windfinder. Co to za aplikacja pogodowa?
w rzeczy sam – tresura idiotów do posłuszeństwa…
NIE ŻYCZĘ SOBIE ŻADNYCH ALERTÓW ! POWINIENEM MIEĆ DO TEGO PRAWO W TYM PSEUDO WOLNYM KRAJU!
Mnie szlak trafia na ten złośliwy spam. Ostatnio przez tydzień mnie tym ****** zasypywali i nic tylko jednego dnia lekko pokropiło, dzień przerwy i znów nawet dwa jednego dnia potem kolejny, a był tylko lekki Deszcz. Szukam jak wysyp tych śmieci można wyłączyć i najbardziej denerwujące jest to, że każdy numer się da zablokować a tego jak na złość się nie da jest tylko opcja „Usuń” bo to nie podlega pod żaden numer, do spamu też nie mogę dać, jedynie wyłączyłem powiadomienia, ale i tak przychodzą tylko nie widze ich od razu.
Czy operatorzy sieci komórkowych musza na siłę zasypywać swoich klientów tymi bezwartościowymi wiadomościami śmieci. Rozumiem że są tacy co może chca je otrzymywać, lecz ja sobie nie życzę tego spamu. Przecież abonent im płaci za numer, czy nie mogą dać możliwości wyboru rezygnacji tym którzy sobie tego nie życzą jak np. ja i wielu innych. Czy będą zasypywać na siłę i jedynym rozwiązaniem uniknięcia tych śmieci jest rezygnacja z numeru Tel, a korzystanie z karty bez sieci komórkowej tylko do internetu w smart fonie i komunikowanie się z znajomymi za pośrednictwem internetu poprzez określone komunikatory, bo ja właśnie myślę już o takim wyjściu.
jak wyłączyć ten spam.
Idzie wylaczyc, w ustawieniach telefonu
Kur.icy można dostać, co 15 min. alarm o duszy!
***** alerty. Ludzkosć dała radę przez tysiące lat bez tego *****!
Tu chodzi o robienie wody z mózgu, wyrbienie odruchu Pawłowa. A potem przyjdzie sms : Nadchodz koniec świata, lepiej się powieś… I spora część narodu sie ******* 🙂