1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Alert RCB – co oznacza ten SMS? Jak go włączyć lub wyłączyć?

Poradniki

21.07.2021 05:45

Alert RCB – co oznacza ten SMS? Jak go włączyć lub wyłączyć?

Nauka Telefony i tablety
8
4
6
8
4

Czym jest alert RCB? Kto odpowiada za ostrzegawcze wiadomości SMS i co zrobić, by zacząć je otrzymywać lub wyłączyć? Poniżej znajdziesz wszystkie informacje o alertach bezpieczeństwa i co zrobić, gdy dostaniesz ostrzeżenie o zagrożeniu.

Alert RCB – co to jest? 

Co to jest Alert RCB i jak go rozpoznać? Jego celem jest informowanie o intensywnych zjawiskach atmosferycznych oraz innych czynnikach stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia. Otrzymasz go w formie krótkiej wiadomości SMS – dotrze do wszystkich posiadaczy telefonów komórkowych znajdujących się w obszarze, którego dotyczy niebezpieczne zdarzenie. Wysyłane w ten sposób alerty bezpieczeństwa najczęściej informują o intensywnych burzach, ostrzegając o nich zazwyczaj z kilkugodzinnym wyprzedzeniem.

Podstawowe informacje o otrzymywanych SMS-ach

Alert RCB to system ostrzegania działający od grudnia 2018 roku. Wówczas rozpoczęto wysyłanie charakterystycznych SMS-ów, które otrzymują osoby przebywające na terenie Polski. Pojawiają się tylko w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia obywateli, więc należy je potraktować poważnie i zastosować się do otrzymanych zaleceń. Nieotrzymanie alertu bezpieczeństwa nie jest równoznaczne z brakiem możliwości wystąpienia niebezpieczeństwa w miejscu Twojego pobytu – nie wszystkie sytuacje można bowiem przewidzieć z wyprzedzeniem.

Alert RCP Burza
Gwałtowne burze występujące w sezonie letnim stanowią zagrożenie dla osób przebywających na zewnątrz – alerty RCP ostrzegają o nich

W treści alertu RCB znajdziesz informacje o rodzaju potencjalnego zagrożenia, estymowanym czasie jego wystąpienia oraz porady, co zrobić, by uniknąć niebezpieczeństwa. Czasem może pojawić się również link do strony ze szczegółowymi informacjami o zaistniałych okolicznościach. Jeśli dostałeś alert RCB, który nie zawiera powyższych elementów, należy zachować szczególną ostrożność – istnieje wówczas ryzyko, że SMS został wysłany przez podszywających się pod instytucję przestępców.

Na jakiej zasadzie działa alert RCB? Kto odpowiada za te ostrzeżenia?

Za wysyłanie alertów RCB odpowiedzialne jest Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ta instytucja zajmuje się bieżącym monitorowaniem sytuacji na terenie całego kraju. Na podstawie informacji otrzymywanych z różnych placówek badawczych ów organ formułuje ostrzeżenia, które później trafiają do osób przebywających na zagrożonych obszarach. Na przykład powiadomienia o burzach spodziewanych podczas nadchodzącej nocy dostajesz dzięki danym zbieranym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

Sprawdź też: Czym jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe? Co to jest i dlaczego jest takie ważne?

System ostrzegania funkcjonuje całodobowo przez 7 dni w tygodniu. Warto mieć na uwadze, że alerty RCB otrzymują jedynie osoby przebywające w zagrożonym rejonie. Może się zdarzyć, iż wiadomości dostaną tylko mieszkańcy konkretnego miasta, innym razem odczytują je osoby przebywające na terenie jednego lub dwóch województw. Jest to możliwe dzięki dystrybucji alertów bezpieczeństwa, którą zajmują się operatorzy sieci komórkowych, wysyłający wiadomości tylko w obrębie określonych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nadajników.

Czy moje dane są bezpieczne, jeśli otrzymuję alerty RCB? 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie ma dostępu do danych obywateli ani w żaden sposób ich nie przetwarza. Otrzymujesz alerty dzięki operatorowi sieci komórkowej, z którym podpisałeś umowę lub który obsługuje Twoją kartę SIM. Nie ma możliwości, by Twój numer widniał w bazie danych RCB, alerty bezpieczeństwa bowiem wysyła się na numery telefonów wykrywane przez sieciowe nadajniki w zagrożonym rejonie – rząd nie sprawdza w ten sposób lokalizacji poszczególnych osób. Twoje dane są więc całkowicie bezpieczne.

Jak zapisać się na alert RCB? Czy można się wypisać?

Co trzeba zrobić, aby otrzymywać ostrzeżenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i ile kosztuje taka usługa? Alert RCB wysyłany jest automatycznie nie musisz się na niego w żaden sposób zapisywać. Nie ma również potrzeby instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Co więcej, system SMS-owych alertów bezpieczeństwa jest całkowicie bezpłatny. Wystarczy, że będziesz miał włączony telefon z dostępem do sieci komórkowej.

alert rcb - maseczki
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazuje również informacje o ograniczeniach związanych z pandemią koronawirusa

Jak się wypisać z systemu bezpieczeństwa? Nie można w żaden sposób zrezygnować z otrzymywania alertu RCB. Rezygnacja z ostrzeżeń wiązałaby się z nieświadomością zagrożeń życia i zdrowia, takich jak intensywne zjawiska atmosferyczne, powodzie, pożary czy niebezpieczeństwa biologiczne i chemiczne. System ostrzegania powstał po to, by osoby przebywające w rejonie wystąpienia niebezpieczeństwa mogły odpowiednio zareagować, dbając zarówno o własne bezpieczeństwo, jak i swoich najbliższych.

Czego dotyczą SMSy wysyłane z alertem?

Jakich zagrożeń dotyczy alert RCB? Do niebezpieczeństw, o których informują alerty RCB należą nie tylko silne zjawiska atmosferyczne, lecz także zagrożenia chemiczne i biologiczne, pożary oraz powodzie. Alert RCB otrzymasz również w sytuacji, gdy na terenie Polski wystąpią konflikty zbrojne zagrażające życiu obywateli. Niekiedy wiadomości wysyłane są również na prośbę policji – na przykład podczas poszukiwania niebezpiecznego przestępcy. Wówczas w komunikacie może pojawić się nie tylko ostrzeżenie, lecz także link do listu gończego. 

Ostrzeżenia wysyłane są też, gdy w kraju zostanie wprowadzony stan nadzwyczajny. Podczas epidemii rząd komunikuje się z obywatelami poprzez wysyłanie alertów RCB zawierających informacje o obowiązujących obostrzeniach oraz zaleceniach w sprawie dalszego postępowania. Ten sam sposób postępowania zostałby wdrożony w sytuacji wystąpienia niebezpiecznych wypadków komunikacyjnych, mogących bezpośrednio zagrażać innym uczestnikom ruchu drogowego.

Sprawdź też: Opera GX – czym jest nowa przeglądarka Opera?

Powiadomienia o burzach i innych zagrożeniach – co zrobić po otrzymaniu alertu?

Co zrobić, gdy otrzymasz alert RCB? Przede wszystkim należy potraktować poważnie możliwość wystąpienia opisywanych okoliczności i postępować w taki sposób, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. W SMS-ie otrzymasz również zalecenia Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które mają na celu pomóc Ci uniknąć zagrożenia – warto więc się do nich zastosować. Najważniejsze jest jednak, by pod żadnym pozorem nie wpadać w panikę. Zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku to najlepszy sposób na uchronienie siebie i swoich najbliższych.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa gorąco rekomenduje nie tylko stosowanie się do zaleceń otrzymanych w alercie bezpieczeństwa, lecz także informowanie innych osób o zagrożeniu i sposobie postępowania w razie jego wystąpienia. Instytucja zaznacza jednak, że jeśli przebywasz w budynku publicznym, na przykład w szkole, urzędzie czy szpitalu, należy w pierwszej kolejności stosować się do poleceń wydawanych przez personel danego ośrodka lub służb wezwanych na miejsce zdarzenia.

Alert RCB to nowoczesny system ostrzegania przed niebezpieczeństwem, funkcjonujący wyłącznie na terenie Polski. Usługa jest bezpłatna, działa o każdej porze dnia i nocy przez wszystkie dni tygodnia. Nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania i obejmuje automatycznie wszystkich użytkowników sieci komórkowych w Polsce. Warto regularnie sprawdzać skrzynkę wiadomości SMS, a po otrzymaniu alertu RCB zastosować się do opisanych zaleceń, by uniknąć nadchodzącego zagrożenia.

Alert rcb trąba powietrzna
Alerty RCB ostrzegają także o nietypowych zdarzeniach pogodowych
8
4

Podziel się:

Komentarze (6)

Jak można taki spam traktować poważnie ? wysyłają wiadomości jedna po drugiej o dziwnych godzinach w któtkim odstępie czasu np od 6:00 do 8:30 dostałem aż trzy alerty ( że co, że deszcz pada ?) nadeszła pora by to zablokować i artykół jest pomocny.

te całe alerty to tylko denerwują. w większości przypadków przychodzą post factum albo zapowiadają nienadchodzące burze, a to ze nie można z tego wypisać to kpina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.