
Spis treści
Lato to czas, w którym na horyzoncie może pojawić się niebezpieczna burza. Towarzyszące jej zjawiska, takie jak pioruny, mogą uszkodzić nasz sprzęt elektroniczny i spalić komputer. Jak możemy się wystrzegać takich problemów?
Czym jest piorun i jak powstaje burza?
Na samym początku powinniśmy sobie odpowiedzieć na dwa bardzo ważne pytania: czym jest piorun i jak powstaje burza? Piorun to bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne powstające w sposób naturalny w atmosferze. Często towarzyszą mu dwa inne zjawiska – błyskawica i grzmot. Uderzenie pioruna wyzwala spore pokłady energii elektrycznej.
Część tej energii zostaje rozproszona w postaci ciepła, część daje początek wspomnianym błyskawicom i grzmotom. Spora część energii zostaje rozładowana w punkcie uderzenia łuku elektrycznego, co stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla przebywających w pobliżu osób oraz zagrożenie dla znajdujących się w nieopodal urządzeń elektronicznych.
Może dojść do śmiertelnego porażenia przez piorun bądź do przeniesienia potężnego uderzenia na instalację elektryczną naszego domu lub mieszkania. W wyniku takiego przepięcia może dojść do uszkodzenia naszych urządzeń elektrycznych, a nawet do groźnego pożaru.

Sama burza powstaje najczęściej na skutek zderzenia zimnych i ciepłych mas powietrza. Niestety ostatnie lata pokazują nam, że nawet w Polsce, leżącej w strefie klimatu umiarkowanego, pojawiają się coraz bardziej intensywne i niebezpieczne zjawiska tego typu (występujące także w połączeniu z gradobiciami oraz groźnymi trąbami powietrznymi). Co więcej, klimat wciąż się zmienia i wiele wskazuje na to, że z biegiem czasu takie zjawiska będą towarzyszyć nam coraz częściej, a na dodatek będą cechować się większą intensywnością.
Zbliżającą się burzę zazwyczaj zwiastują nam szybki rozwój ogromnych i ciężkich chmur burzowych oraz wilgotny chłodny wiatr. Powinien być to dla nas sygnał wskazujący na to, że jak najszybciej powinniśmy zatroszczyć się o bezpieczeństwo nasze i naszej elektroniki.
Czy burza z piorunami może uszkodzić sprzęt?
Tak, zdecydowanie! Wyładowanie elektryczne może trwale uszkodzić urządzenia takie, jak sprzęt AGD, telewizory, komputery oraz inne sprzęty podłączone do gniazdek elektrycznych. Takie niebezpieczne zdarzenie może nastąpić w momencie, gdy piorun uderzy w sieć elektryczną. W takiej sytuacji może przenieść na nią bezpośrednio część swojej energii.

Nagły skok napięcia może przyczynić się do spalenia podłączonych do gniazdek elektrycznych urządzeń. Co ciekawe, tego typu zdarzenie może mieć miejsce na terenach oddalonych od centrum burzy o wiele kilometrów – my natomiast możemy boleśnie odczuć jego niebezpieczne skutki. Dlatego warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Piorunochron i listwa przeciwprzepięciowa nie uchronią przed uderzeniem pioruna!
Ze względu na generowane przez wyładowania atmosferyczne zagrożenie warto pamiętać o wyłączaniu komputera oraz innych urządzeń elektrycznych w czasie burzy – także z gniazdek. Nie powinniśmy pokładać bezgranicznego zaufania w piorunochronach oraz listwach przeciwprzepięciowych. Te pierwsze chronią nas tylko przed bezpośrednim uderzeniem pioruna w nasz dom.
Oznacza to, że nie dają nam praktycznie żadnej ochrony przed przepięciami dostającymi się do naszej instalacji elektrycznej. Listwy antyprzepięciowe są jedynie półśrodkiem w kwestii zabezpieczania naszego sprzętu przed skutkami wzrostów napięcia w instalacji.

Aby osiągały pełną skuteczność, muszą być zaledwie jednym z elementów fachowo wykonanego zestawu zabezpieczeń chroniących domową elektronikę przed tego typu zdarzeniami. Przygotowaniem takich zabezpieczeń zajmują się wyspecjalizowane firmy. Zastosowanie samej listwy nigdy nie da nam stuprocentowej pewności w kwestii bezpieczeństwa naszej elektroniki. Energia niesiona przez piorun jest bowiem zbyt duża.
Gdzie jest burza? Piorun może uderzyć nie tylko, kiedy pada deszcz!
Wczesną wiosną i latem zawsze warto śledzić prognozy pogody i uważnie czytać alerty RCB. Naszą uwagę powinny wzbudzać okresy gwałtownych zmian temperatur powodowane przez ścieranie się frontów wysokiego i niskiego ciśnienia. Burza jest zjawiskiem, nagłym, którego nie można przewidzieć zbyt dokładnie. Można jednak z dużym prawdopodobieństwem oszacować prawdopodobieństwo wyładowań w na określonym obszarze.
To właśnie w wyniku takich zjawisk formują się w atmosferze najgroźniejsze i najbardziej gwałtowne burze. Nie można ignorować takich sygnałów. Warto zainteresować się specjalnymi „burzowymi” aplikacjami dostępnymi dla iOS oraz Androida – często ostrzegają nas one przed nadchodzącymi incydentami pogodowymi z wyprzedzeniem, przez co mamy czas na przygotowanie się na nie.

W przypadku wakacyjnych wyjazdów warto profilaktycznie odłączyć od źródeł zasilania te sprzęty, których działanie nie jest niezbędne pod naszą nieobecność. Dzięki takiemu zabiegowi nie będziemy musieli martwić się o to, czy aby burza nie uszkodziła sprzętu o znacznej wartości.
”Wyłącz komputer, burza idzie” – posłuchaj tej rady!
Kto z nas nie pamięta tych słów z czasów dzieciństwa? Wtedy budziły one w wielu osobach tylko złość, ewentualnie irytację. Dziś natomiast musimy przyznać, że jest w tych stwierdzeniach wiele prawdy. Przepięcia powodowane przez uderzenia pioruna mogą wywołać ogromne spustoszenie w instalacji elektrycznej naszego domu lub mieszkania.
Mogą również spowodować straty, jeśli chodzi o domowe urządzenia elektryczne. Właśnie dlatego warto kompleksowo ubezpieczyć nasze lokum oraz najważniejsze urządzenia RTV-AGD. Takie ubezpieczenie domu lub mieszkania nie kosztują zbyt dużo. Na pewno jest to kwota nawet i kilkadziesiąt razy niższa od tej, jaką będziemy musieli wydać na zastąpienie zniszczonych sprzętów, jak lodówka, telewizor, konsola czy komputer.
Co robić, gdy piorun jednak uderzy?
Przede wszystkim nie powinniśmy wpadać w panikę. Pierwszą czynnością, na jaką powinniśmy się zdecydować po opanowaniu emocji, jest ustalenie, jakie straty ponieśliśmy w wyniku feralnego uderzenia pioruna. Może też okazać się, że tak naprawdę uszkodzeniu uległy tylko niektóre urządzenia.
Przygotujmy w takiej sytuacji listę sprzętów, które będziemy musieli oddać do naprawy, bądź wymienić na nowe. Powinniśmy też zdecydować się na wezwanie zaufanego elektryka, który sprawdzi, czy poważniejszej awarii nie uległa instalacja elektryczna w naszym miejscu zamieszkania. Może to odegrać kluczową rolę podczas tworzenia kosztorysu dla ubezpieczyciela.

Kolejnym krokiem będzie kontakt z firmą, u której wykupiliśmy usługę ubezpieczenia posesji. Możemy się spodziewać, że podeśle ona swojego rzeczoznawcę, którego zadaniem będzie wycena zaistniałych strat. Od tej wyceny będzie zależało, jaka kwota zostanie nam wypłacona w ramach odszkodowania. Pamiętajmy, że jeśli rzeczoznawca wyceni straty zbyt nisko, to zawsze możemy się od tej decyzji odwołać.
Odłączacie urządzenia RTV-AGD od sieci elektrycznej, kiedy wiecie, że zbliża się burza? A może pokładacie nadzieję w listwach przeciwprzepięciowych? Dajcie nam znać w komentarzach!