jak sprawdzić kondycję baterii iphone'a

Poradniki

14.12.2023 12:50

Kondycja baterii iPhone’a – wszystko, co musisz wiedzieć

Telefony i tablety
4
1
0
4
1

Z czasem starzeje się wszystko, w tym kondycja baterii iPhone’a. Baterie temu procesowi ulegają chemicznie. Z powodu słabej kondycji wydajność naszego smartfona z jabłuszkiem może ulec pogorszeniu. Oto wszystko, co potrzebujesz wiedzieć.

Jako użytkownik ajfona staraj się regularnie sprawdzać kondycję baterii iPhone’a. Dopóki nie spadnie ona do pewnego poziomu masz pewność, że wykorzystujesz pełen potencjał swojego urządzenia. Gdy odnosisz wrażenie, że telefon rozładowuje się szybciej niż zwykle, jest to spowodowane niską kondycją baterii. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem pozostaje wymienić baterię na nową. Dokładnie to i nie tylko omówimy sobie w niniejszym artykule.

Kondycja baterii iPhone’a – co oznacza?

Kondycja baterii iPhone’a oznacza jakość i wydajność, jaką bateria utrzymuje od domyślnej wartości zaraz po wyjęciu nowiutkiej z pudełka. Wraz ze spadkiem kondycji możliwe jest pogorszenie się wydajności urządzenia. Im mniejsza kondycja, tym szybciej telefon będzie rozładowywać się podczas użytkowania. Wśród innych konsekwencji starzenia się baterii producent Apple wymienia: powolne uruchamianie się aplikacji, niższą częstotliwość klatek, mniejszą przepustowość danych w sieci bezprzewodowej, przyciemnienie ekranu czy nawet cichszy głośnik.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Zanim przyjmiesz wymienione symptomy za prawdziwe upewnij się, że masz ustawioną najwyższą jasność ekranu w iPhonie oraz czy głośnik nie jest cichszy tylko z powodu zanieczyszczenia. To często spotykana przyczyna. Aby wyczyścić urządzenie absolutnie nie jest wymagane, żeby umieć je otworzyć. Wystarczy wydmuchać telefon samodzielnie z zewnątrz lub poprosić o taką usługę doświadczonego pracownika najbliższego punktu serwisowego GSM.

Sprawdź też: lle kosztuje iPhone? Jak wycenić smartfon Apple w skupie?

Jak sprawdzić kondycję baterii?

 1. Uruchom systemową aplikację Ustawienia.
 2. Przesuń ekranem, aż znajdziesz opcję Bateria.
 3. Następnie wybierz Kondycja i ładowanie baterii.
 4. W polu Maksymalna pojemność masz wskazaną kondycję baterii iPhone’a w procentach.
kondycja baterii iphone'a w ustawieniach iphone'a

Aktualna kondycja baterii iPhone’a podpowie Ci, czy to najwyższy czas na jej wymianę. Po przekroczeniu wskazanej granicy przez Apple najlepiej zrobić to jak najszybciej. Nie ma sensu i potrzeby trudzić się z mniej wydajnym urządzeniem. Smartfony iPhone z powodu kiepskiej kondycji baterii i w zależności od modelu mogą generować jeszcze innego rodzaju problemy, o których poinformuje Cię tylko doświadczony serwisant.

Jak szybko spada kondycja baterii w iPhonie?

Do poziomu 80% kondycji baterii w iPhonie przeciętny użytkownik doprowadzi po przynajmniej 500 cyklach ładowania. Gdyby przełożyć to na kalendarz, mówimy tutaj o przynajmniej dwóch latach. Przez te dwa lata powinniśmy oczekiwać możliwie najwyższej wydajności urządzenia. Na ten czas zresztą nałożona jest gwarancja na telefon. Szybkość zużywania się baterii zależy od intensywności użytkowania, jak również tego, z jaką częstotliwością ładujesz smartfona. Współczesne urządzenia starają się dostosować do użytkownika optymalizując baterię do jego zachowań.

Kondycja baterii po roku

Wedle powyższej wskazówki kondycja baterii iPhone’a po roku powinna wynieść ok. 90%. Gdyby jednak bateria w pierwszych 12 miesiącach od zakupu wskazała kondycję poniżej osiemdziesięciu procent, możesz liczyć na serwis wadliwej baterii u Apple’a w ramach gwarancji. Podobna zasada dotyczy innych urządzeń tego producenta, jak i smartfonów innych producentów. Warto to sobie zapamiętać.

Sprawdź też: Jak przesłać zdjęcia z iPhone na komputer. Jak to zrobić? 

Jaka kondycja baterii w iPhonie jest dobra?

Tak długo, jak kondycja baterii iPhone’a wynosi co najmniej 90% możemy uznać, że jest w dobra. Jednak poniżej 85% zbliżamy się do granicy, w której użytkownicy smartfona mogą powoli myśleć o wymianie baterii. Samo urządzenie poinformuje Cię w stosownym czasie, że bateria znajduje się w kondycji serwisowej i należałoby ją wymienić, by odzyskać pełną wydajność. Za stan serwisowy uznaje się baterię już poniżej 80%.

Dlaczego bateria się starzeje?

Spadek kondycji baterii spowodowany jest naturalnym procesem chemicznym zachodzącym poprzez użytkowanie urządzenia. Tego procesu oczywiście nie da się odwrócić. Mowa tutaj głównie o litowo-jonowych akumulatorach, których tak naprawdę jedynym minusem jest zużywalność właśnie. Jednak ich lekka konstrukcja oraz zakres temperatur, w jakich mogą pracować, czynią je najpowszechniejszymi w użyciu. Chociaż nie unikniemy starzenia się baterii, to możemy spróbować wydłużyć jej żywotność na różne sposoby.

stan baterii wyrażony w procentach na iphone
Dobra kondycja baterii równa się więcej czasu spędzonego z iPhonem

Jak oszczędzać baterię w iPhone?

 • Nie rozładowuj baterii do końca przy pierwszym użyciu – nie ma takiej potrzeby. To relikt zamierzłych czasów, żeby po zakupie urządzenia rozładowywać baterię i ładować ją do pełna. Co więcej, współczesna bateria może posiadać przed tym zabezpieczenie i tak naprawdę nigdy ani się nie wyzeruje, ani nie będzie w naładowana rzeczywiście w stu procentach.
 • Regularnie ładuj iPhone’a – nie doprowadzając do niepotrzebnego rozładowania. W zakresie od 70 do 90 procent baterii możesz liczyć na najwyższą wydajność urządzenia.
 • Zapewnij odpowiednie warunki pracy – nie zostawiaj iPhone’a na słońcu, nie zabieraj go ze sobą na silne mrozy. Ma to zdecydowany wpływ na żywotność baterii, a w najgorszym wypadku bateria może zacząć puchnąć, czyniąc urządzenie niezdatnym do użytkowania.
 • Używaj oryginalnych i dedykowanych akcesoriów – najlepiej tych z zestawu (jeśli jeszcze jakieś Ci się trafiły), z logiem jabłuszka i odpowiednimi certyfikatami. Źle dobrana ładowarka może zresztą nie ładować telefonu tak szybko, jak sobie tego życzysz.
 • Rozsądnie korzystaj z trybu oszczędzania energii – nie jest koniecznym, aby użytkować telefon z załączoną wiecznie opcją oszczędzania. Lepiej samodzielnie wyłączyć lokalizację, Bluetooth czy transmisję danych i inne opcje, które mają duży wpływ na zużycie. Z tej opcji lepiej skorzystać w momencie, gdy stan baterii wynosi mniej niż 10%.
 • Dostosuj jasność ekranu – mniejsze ustawienie jasności wydłuża działanie urządzenia na jednym ładowaniu. Też zdrowiej dla Twoich oczu, gdy późną porą ustawisz jasność chociaż o połowę mniejszą.

Kondycja baterii iPhone’a nie wyświetla się, dlaczego?

Jest to spowodowane albo zainstalowaniem nieoryginalnej baterii, albo zainstalowaniem jej w niepoprawny sposób. Aby Twój iPhone nadal właściwie wyświetlał kondycję, musisz udać się z wymianą baterii do autoryzowanego serwisu Apple’a. Wtedy masz pewność, że otrzymujesz całkowicie nową, a nie używaną baterię.

Który iPhone ma najbardziej pojemną baterię?

 1. iPhone 13 Pro Max – 4352 mAh
 2. iPhone 14 Plus – 4325 mAh
 3. iPhone 14 Pro Max – 4322 mAh
 4. iPhone 11 Pro Max – 3969 mAh
 5. iPhone 12 Pro Max – 3687 mAh
 6. iPhone 14 – 3279 mAh
 7. iPhone 14 Pro – 3200 mAh
 8. iPhone XS Max – 3174 mAh
 9. iPhone 11 – 3110 mAh
 10. iPhone 13 i 13 Pro – 3095 mAh

Sprawdź też: Początki iPhone’ów — pierwszy iPhone, historia i wpływ na rynek urządzeń mobilnych

Na rynku smartfonów z systemem Android nie trzeba długo szukać telefonu z pojemniejszą baterią od iPhone’a. Jednak nie zawsze oznacza to, że dane urządzenie bez ładowania będzie funkcjonować dłużej, jako że na zużycie składa się więcej czynników.

Wiesz już wszystko na temat kondycji baterii w ajfonie

Nie zapominaj o tak ważnym wskaźniku i sprawdzaj od czasu do czasu, jaka jest Twoja kondycja baterii iPhone’a. Jak tylko zdecydujesz się ją wymienić, odczujesz znaczną różnicę, zupełnie jakbyś wyjął nowe urządzenie z pudełka. A to wcale nie tak dużym kosztem. Wtedy możesz korzystać z ajfona przez kolejne lata bez obaw i zmartwień o pogarszającą się wydajność.

morele w google news
4
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *