
Spis treści
Windfinder to aplikacja, która działa już od ponad 20 lat i pomaga sprawdzić… gdzie wieje wiatr. Stworzono ją z myślą przede wszystkim o żeglarzach, ale z biegiem lat zaczęło z niej korzystać coraz więcej użytkowników. Do czego jeszcze się przydaje?
Windfinder – czyli co to dokładnie jest i co oferuje?
Aplikacja Windfinder oferuje raporty pogodowe na żywo oraz prognozę wiatru, fal i temperatury z wyprzedzeniem nawet do 10 dni. Dane dostępne są za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej, oraz witryny internetowej. Po uruchomieniu programu widoczna jest interaktywna mapa z wyznaczonymi punktami, pokazują prognozę pogody w danym regionie aktualizowaną w czasie rzeczywistym.
Aplikacja ta jest najpopularniejsza wśród osób zawodowo lub hobbystycznie zajmujących się sportami wodnymi – mowa tu o przede wszystkim żeglarzach i surferach. Często korzystają z niej także zapaleńcy paralotniarstwa i sportów zimowych. Dzięki informacjom z ponad dwudziestu tysięcy stacji pogodowych, rozsianych po całym świecie, Windfinder dostarcza dokładne informacje na temat temperatury, kierunku, ciśnienia i prędkości wiatru w danej chwili.
Statystyki i baza danych Windfinder pozwalają na wgląd w pogodowe archiwa zawierające informacje sprzed lat. Aplikacja zbiera szczegółowe informacje o warunkach meteorologicznych, które mogą się przydać zarówno w badaniach, jak też podczas planowania wycieczek i wypraw. Baza danych Windfinder zawiera informacje o pogodzie, które pochodzą nawet sprzed dwóch dekad.

Przeczytaj również: Co to Family Link – aplikacja do kontroli rodzicielskiej od Google?
Pomysł na aplikację zrodził się w latach 90. Twórcy Windfinder, uczestnicząc w regatach żeglarskich, zauważyli, że niektórzy zawodnicy używają pagerów do zbierania informacji meteorologicznych. To spostrzeżenie było katalizatorem pomysłu rozsyłania dokładnych prognoz pogody przez SMS-y. Dzięki temu, już w późnych latach dziewięćdziesiątych, można było otrzymać błyskawiczną informację o przewidywanych warunkach pogodowych na wybranych akwenach.
Dostępność aplikacji
Aplikacja mobilna Windfinder jest dostępna zarówno w sklepie App Store, jak też Google Play. Z usługi możesz też skorzystać poprzez dedykowaną stronę internetową Windfinder.com.
Sama aplikacja jest zaprojektowana w przystępny sposób. Użytkownicy chwalą nie tylko jakość dostarczanych informacji, ale też intuicyjność interfejsu – to kluczowy atut zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę trudne warunki panujące na morzu lub w górach. Ponadto reklamy w bezpłatnej wersji nie utrudniają użytkowania aplikacji.
Windfinder.com – strona online
Po wejściu na stronę internetową Windfinder naszym oczom ukaże się mapa całego świata prezentująca pływające cząsteczki odpowiadające aktualnym ruchom wiatrów. Wszystko jest bardzo proste w obsłudze: za pomocą palca lub myszki można poruszać się po różnych kontynentach, a ilość dostępnych punktów meteorologicznego monitoringu przedstawiają liczby nad każdym krajem.
Po kliknięciu na dany obszar pokazują się pojedyncze stacje pogodowe ze szczegółowymi informacjami odnośnie panujących wokół nich warunków. Wybrać można też miejsce nieoznaczone punktem – wtedy można dowiedzieć się w jakim kierunku i z jaką prędkością wieje wiatr na danym obszarze.

Dokładność systemu zależy od dostępności stacji pogodowych. Precyzja wyników jest najwyższa w obu Amerykach – tamtejsze informacje pochodzą z ponad 14 tysięcy punktów monitoringu. Dla porównania w Azji jest ich tylko niecałe 4 tysiące.
Sprawdź też: Aplikacja na rower – jaką wybrać? Najlepsze i darmowe aplikacje na telefony
W Europie, dużą ilością punktów meteo mogą pochwalić się Niemcy. To nic dziwnego, wszak twórcy aplikacji pochodzą właśnie z tego kraju. Rozbudowaną sieć posiadają także Słowenia i Austria – miłośnicy sportów zimowych na pewno docenią dokładną prognozę pogody, zanim wyruszą na stok.

Czy aplikacja Windfinder jest darmowa?
Windfinder, w swojej podstawowej wersji, to darmowa aplikacja z wieloma opcjami ułatwiającymi szukanie informacji o pogodzie w danym rejonie. Interfejs przygotowano tak, by reklamy nie zakłócały pracy programu. Funkcjonalności wersji darmowej są na tyle rozbudowane, że dla większości użytkowników będą zupełnie wystarczające.
Windfinder posiada także ofertę dla subskrybentów, która umożliwia odblokowanie dodatkowych opcji i rozszerzenie podstawowych. Plan Plus, dostępny w cenie 6.99 złotych miesięcznie (lub 44.99 złotych za rok) zapewnia dostęp do rozszerzonych informacji pogodowych (m.in. porywów wiatru i wysokości opadów atmosferycznych), możliwość włączenia przydatnych alertów, brak reklam i więcej przydatnych widgetów, np. podglądu warunków pogodowych w miejscu dodanym do listy ulubionych.


Przeczytaj również: Wybieramy najlepsze aplikacje do zarabiania w 2021 – jak szybko zarobić?
Na rynku dostępny jest też Windfinder Pro – płatna wersja aplikacji bez reklam i z rozszerzonym zestawem funkcjonalności, ale też pozbawiona wielu dodatkowych usług zawartych w planie Plus. Za dostęp do Windfindera Pro zapłacisz niecałe 38 złotych. Istnieje możliwość rozszerzenia wersji Pro poprzez wykupienie subskrypcji Plus.
Aplikacja Windfinder pozwala na szczegółowe zapoznanie się z warunkami pogodowymi w wielu regionach na całym świecie. Prosty i intuicyjny design ułatwiają poruszanie się po aplikacji i szybkie przełączanie lokalizacji.
Czy korzystasz już z Windfinder? A może szukasz idealnej aplikacji ułatwiającej planowanie sportowych aktywności? Daj znać w komentarzu!