programy do obróbki zdjęć

Poradniki

12.05.2021 17:48

Najlepsze edytory zdjęć – darmowe programy do prostej obróbki zdjęć. Sprawdź TOP 7!

Programy i aplikacje
9
1
0
9
1

Czy zdarzyła Ci się sytuacja, gdy zrobione przez Ciebie zdjęcie okazało się nie być tak dobre, jak myślałeś? Czas na program do obróbki zdjęć! Sprawdź nasze zestawienie darmowych programów online oraz do pobrania na komputer dla amatorów i bardziej zaawansowanych.

Darmowe edytory zdjęć online lub do pobrania – co wybrać do obróbki fotografii na komputerze?

Poszukujesz darmowego programu na komputer do obróbki zdjęć? Do wyboru jest mnóstwo aplikacji, zarówno w wersji online, jak i do pobrania. Pozwolą Ci one wydobyć z Twojego zdjęcia to, co najlepsze. Pomimo tego, iż takie zabiegi zwykle kojarzą się Photoshopem, a ten z kolei z dużym wydatkiem i godzinami żmudnej nauki tego narzędzia, w Internecie nietrudno natknąć się na darmowe programy do retuszu zdjęć. Ich funkcjonalności są różnorodne, dlatego warto sprawdzić, co konkretnie mają do zaoferowania.

Podstawowe opcje w darmowych programach do edycji zdjęć to:

  • kontrast, nasycenie, jasność;
  • temperatura zdjęcia;
  • winieta;
  • filtry;
  • poprawianie ostrości/tworzenie rozmycia;
  • kadrowanie;
  • tworzenie kolażu;
  • dodawanie ramek;
  • umieszczanie tekstu.

Darmowe programy do obróbki zdjęć – lista TOP 7 edytorów zdjęć

Poniżej przedstawiamy zestawienie najlepszych darmowych programów do przerabiania zdjęć. Omówimy najważniejsze funkcje każdego z nich, przekonamy się, gdzie najlepiej wykorzystać ich potencjał, dla kogo zostały stworzone oraz sprawdzimy, czy wersje z przeglądarki internetowej dorównują aplikacjom do pobrania.

Pixlr X – prosty darmowy edytor zdjęć on-line dla początkujących

pixlr editor
Aplikacja Pixlr, podobnie jak Canva, zawiera mnóstwo gotowych szablonów / Źródło: pixlr.com

Aplikacja Pixlr to doskonałe rozwiązanie, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z edycją zdjęć lub robisz to sporadycznie. Program występuje w dwóch wersjach: Pixlr X i Pixlr E (obie po polsku). Wersja E została zaopatrzona w nieco bardziej zaawansowane funkcje i jest skierowana raczej do osób, które potrzebują większego wachlarza możliwości, natomiast Pixlr X zawiera wszystkie te opcje, które na samym początku Twojej przygody z obrabianiem zdjęć w zupełności wystarczą. Pomimo tego, iż program posiada również wersję płatną, darmowa została bardzo bogato wyposażona. Możesz skorzystać z gotowych efektów, retuszować, wycinać, rysować, dostosowywać, dodawać gotowe obiekty, inne zdjęcia, tworzyć kolaże. Tak naprawdę ogranicza Cię tylko kreatywność. Aby rozpocząć edycję, wystarczy wejść na stronę Pixlr, wybrać, z której wersji chcesz skorzystać i załadować zdjęcie (z dysku komputera lub adresu URL). Pixlr X nie wymaga rejestracji, jest więc wygodnym narzędziem, z którego możesz skorzystać w każdej chwili, zupełnie za darmo. To czyni go jednym z najlepszych darmowych edytorów zdjęć online po polsku. Jeśli już poczujesz się swobodnie podczas korzystania z Pixrl X, koniecznie sprawdź Pixrl E!

GIMP – najbardziej znany program do kompleksowej obróbki zdjęć

program gimp
Na stronie GIMPa znajdziesz rozbudowane samouczki, które ułatwią Ci pracę z programem / Źródło: gimp.org

Nie będzie nadużyciem nazwanie GIMP-a klasykiem wśród darmowych programów do obróbki zdjęć. To najbardziej kompleksowe narzędzie doskonale sprawdza się nie tylko do prostej obróbki zdjęć – w miarę nabywania wprawy będziesz odkrywał coraz to nowsze możliwości, które jest w stanie dać. Aplikacja doskonale nadaje się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. GIMP to program, który trzeba pobrać na komputer, jednak jest on zupełnie darmowy. Oznacza to, że nie posiada żadnych dodatkowych opcji, dostępnych po wykupieniu jakiegoś pakietu. Co więcej, i tak już bardzo szeroki wachlarz oferowany przez GIMP-a możesz dodatkowo rozszerzać dzięki wielu wtyczkom, które bez problemu znajdziesz w Internecie. Przy pierwszym zetknięciu początkującego użytkownika z GIMP-em mnogość opcji i narzędzi może przytłaczać, jednak ze względu na popularność tego programu powstała niezliczona ilość poradników i instrukcji, które w krótkim czasie wytłumaczą Ci, jak korzystać z jego najważniejszych funkcji. GIMP to program, któremu zdecydowanie warto poświęcić nieco czasu, ponieważ w miarę postępu, zaczynając od prostej obróbki zdjęć, nauczysz się zaawansowanego retuszu, dzięki któremu każde Twoje zdjęcie będzie przykuwać oko!

Polarr Photo Editor – niezwykle rozbudowane narzędzie przeglądarkowe

Polarr Photo Editor działa niezwykle płynnie i jest bardzo intuicyjny / Źródło: photoeditor.polarr.co

Polarr Photo Editor to narzędzie o zaskakująco szerokiej gamie możliwości. Program powstał jako nieco łatwiejsza alternatywa dla najpopularniejszych (płatnych) programów do edycji zdjęć. I choć za aplikację do pobrania na komputer (Windows i MacOS) należy zapłacić, tak wersja przeglądarkowa jest dostępna dla użytkowników zupełnie za darmo. Polarr Photo Editor, ze względu na swój stopień rozbudowania oraz możliwość obsługi w przeglądarce, sprawdzi się doskonale w roli narzędzia do szybkiej edycji w podróży, na czyimś komputerze, oraz jeśli nie chcesz instalować programu do obróbki zdjęć, ale potrzebujesz od czasu do czasu jej dokonać. W Polarr Photo Editor możesz nie tylko skorzystać z przygotowanych przez producenta filtrów, ale też stworzyć własne, dzięki czemu cała seria zdjęć (na przykład z tej samej wycieczki) zyska spójny, przyciągający oko klimat. Warto zauważyć, że w Polarr Photo Editor znajdziesz także bardziej zaawansowane funkcje takie jak maski, obsługa RAW czy chociażby krzywe. Niestety, program występuje tylko w angielskiej wersji językowej, co dla niektórych z początku może być kłopotliwe. Polarr Photo Editor zasługuje jednak na to, aby dać mu szansę, ponieważ po jednej obróbce z pewnością będziesz do niego wracał!

Darktable – bardzo interesujący, darmowy odpowiednik Lightroom

darktable
Źródło: darktable.org

Darktable jest programem powstałym z myślą o trochę bardziej zaawansowanym użytkowniku. Nie oznacza to jednak, że jeśli całkiem niedawno rozpocząłeś swoją przygodę z edycją zdjęć, to nie masz w nim czego szukać. Przeciwnie, jeśli udało Ci się już opanować pewne podstawy, Darktable będzie świetnym programem do przesiadki na nieco bardziej profesjonalne narzędzie, w którym będziesz mógł popracować nie tylko na plikach JPEG, ale i RAW. Aplikację należy pobrać na komputer z oficjalnej strony producenta, lecz jest zupełnie darmowa i dostępna na wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne (Windows, MacOS, Linux). Jego interfejs z początku może wydawać się nieco nieintuicyjny, lecz po spędzeniu z nim kilku chwil wszystko staje się logiczne i zrozumiałe. Na wyróżnienie zasługuje wygodny podział narzędzi na moduły, dzięki czemu, podczas każdego etapu obróbki zdjęć, na podorędziu będziesz miał dostępny cały zestaw funkcji, które przydadzą się w tym właśnie momencie. Darktable to doskonałe narzędzie, dostępne również w języku polskim, które stanowi solidną konkurencję dla płatnych odpowiedników.

Photoscape X – program dający wiele możliwości, nawet początkującym

Na stronie Photoscape X znajdziesz kilkadziesiąt szczegółowych tutoriali

Photoscape X, darmowy program do obróbki zdjęć, zawiera w sobie wszystko, czego każdy początkujący użytkownik będzie potrzebował. Ponieważ program ten powstał z myślą o niedoświadczonych użytkownikach, jego funkcjonalność skupia się na ekspresowej poprawie zdjęcia z wykorzystaniem wielu gotowych rozwiązań. Dzięki dopracowanemu interfejsowi użytkownika doskonale odnajdziesz się w Photoscape X już od pierwszych chwil użytkowania. Zwieść może prosty podział menu na kategorie: Edit, Color, Film, Light, Frame, Insert oraz Tools – pod każdą z tych zakładek odnajdziesz wiele bardzo przydatnych funkcji, które nadadzą Twojemu zdjęciu wyrazistego charakteru. Niektórym użytkownikom może się również spodobać narzędzie do tworzenia plików GIF z wybranych zdjęć. Program Photoscape X jest dostępny niestety tylko w wersji anglojęzycznej, jednak przy takim przyjaznym i intuicyjnym interfejsie nie powinno to stanowić większego problemu.

Fotor – intuicyjny program do retuszu zdjęć

Źródło: Fotor.com

Fotor jest aplikacją przeglądarkową umożliwiającą początkującym efektywną obróbkę zdjęć. Najlepiej sprawdzi się w przypadku retuszu portretów – jeśli więc zdarza Ci się fotografować ludzi, to oprogramowanie może Cię zainteresować. Znajdziesz tutaj wszystkie podstawowe funkcje programów do przerabiania zdjęć takie jak poprawa ekspozycji, cienie, światła, temperatura kolorów czy kadrowanie. Czymś, co szczególnie zwraca uwagę, jest zakładka Beauty, w której umieszczono narzędzia umożliwiające przeprowadzenie nietypowych zabiegów jak zmiana koloru oczu, poprawa makijażu, czy nawet wybielenie zębów. Wyróżniającym ten program aspektem są również krótkie filmiki-instrukcje (wyświetlające się po najechaniu kursorem na znak zapytania) przedstawiające możliwości danej funkcji. 

Paint.NET – rozszerzenie znanego Painta

Paint.NET to program, który przypomina nieco wyglądem znany wszystkim edytor, z tą jednak różnicą, że znajdziemy tu znacznie więcej funkcji. Program nie ma raczej ambicji, by służyć profesjonalistom, dlatego narzędzia, które zawiera, są proste w obsłudze i intuicyjne. Nie znaczy to, że jest ubogi – w Paint.NET możesz na przykład pracować na warstwach, wstawiać gradienty i wiele innych. Narzędzie to może być szczególnie przydatne dla tych, którzy lubią pracować w znajomym środowisku, znanym z klasycznego Painta.

Jaki program do łączenia zdjęć będzie najlepszy?

Część z omawianych tu programów posiada narzędzie, dzięki któremu łatwo przygotujesz kolaż. Jeśli jednak nie zależy Ci na jakichś konkretnych dodatkowych funkcjach, a wyłącznie na prostocie i szybkim efekcie, powinieneś zdecydować się na Pixlr X. Nie będziesz musiał nawet nigdzie szukać tej funkcji – przed przystąpieniem do projektu aplikacja sama pokaże Ci taką opcję na stronie głównej. Ponadto dzięki temu, że programu nie trzeba instalować i obsługuje język polski, w krótką chwilę zmontujesz swój kolaż!

Jaki edytor zdjęć wybrać do retuszu?

Jeśli szukasz prostego i wygodnego programu do retuszu zdjęć, koniecznie sięgnij po Fotor. Jego funkcje z kategorii „Beauty” są odpowiedzią na wszystko, czego będziesz potrzebował podczas szybkiego, prostego retuszowania zdjęcia. Jego bogata biblioteka narzędzi w połączeniu z możliwością działania w przeglądarce czyni go narzędziem niemalże idealnym do tego zadania.

Sprawdź: 8 darmowych aplikacji do przerabiania zdjęć. Sprawdź najlepsze apki do obróbki fotografii!

9
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *