PIT

Poradniki

19.08.2021 11:26

Rozliczenie PITu przez internet krok po kroku – poradnik

Online Programy i aplikacje
10
3
0
10
3

Składanie corocznej deklaracji podatkowej PIT może stać się znacznie prostsze, gdy zapoznasz się z tym poradnikiem. Sprawdź, jaki program może Ci w tym pomóc, szybko i łatwo wyślij PIT przez Internet i zapomnij o przydługich formalnościach!

Jak rozliczyć PIT przez Internet? Czy to w ogóle możliwe?

Obywatele Polski już od wielu lat mają możliwość składania PIT przez Internet. Z opcji tej zdaje się też z roku na rok korzystać coraz więcej osób – według danych z 2019 roku, na tę formę zdecydowało się ponad 5 milionów płatników więcej, niż w roku 2018. Ministerstwo Finansów zdecydowało się więc udostępnić kilka możliwości wypełnienia obowiązku rozliczenia rocznej deklaracji, dzięki czemu możemy łatwo wybrać metodę, która jest dla nas najprostsza i najbardziej nam odpowiada. W większości przypadków termin składania deklaracji upływa 30 kwietnia lub trwa do końca lutego danego roku. W tym roku e-PITy 2020 można było składać od 15 lutego 2021 r. do 30 kwietnia 2021 r.

PIT
Źródło: pit.pl

Czy warto rozliczyć PIT online? Sposoby składania deklaracji

Rozwój technologii informacyjnych w Polsce pozwolił na ulepszenie usług wirtualnych urzędów, dzięki czemu podatnik może załatwić sprawę zeznania podatkowego PIT online, a więc o dowolnej porze dnia, bez konieczności czekania w nierzadko wielogodzinnych kolejkach czy też dojazdu do placówek różnych instytucji. Uproszczenie internetowych formularzy oraz sprawne pobieranie, gromadzenie i przetwarzanie informacji przez urzędowy system pozwala uzyskać częściowo lub w całości wygenerowane zeznanie podatkowe bez potrzeby czasochłonnego i zwiększającego prawdopodobieństwo pomyłek ręcznego uzupełniania formularza przez podatnika. Złożenie PIT-11 lub innego formularza przez program online sprawi, że pieniądze otrzymamy już w trakcie 45 dni od zgłoszenia.

PIT online
Źródło: pit.pl

Obywatele mogą wybierać spośród kilku metod składania zeznania podatkowego PIT. Różnią się one na przykład czasochłonnością kolejnych kroków czy liczbą dostępnych opcji. Możliwości składania PIT różnicuje również sposób uwierzytelniania użytkownika – w przypadku niektórych z nich będziemy musieli przygotować informacje o naszych poprzednich rozliczeniach, zaś w innych wystarczy tylko szybkie potwierdzenie tożsamości za pomocą stosownej aplikacji lub profilu zaufanego. Dostępne obecnie metody online to usługa Twój e-PIT, strona e-Deklaracje oraz wykorzystanie dowolnego dostępnego na rynku programu do składania zeznań podatkowych. Co wyróżnia najpopularniejsze tych sposobów oraz jak można wykorzystać je do składania PIT-ów online? Przekonajmy się.

e-Urząd Skarbowy – platforma do rozliczania PIT przez Internet

By rozliczenie PIT przez Internet stało się łatwiejsze, Ministerstwo Finansów utworzyło specjalny serwis o nazwie e-Urząd Skarbowy. Zadaniem tej usługi jest oferowanie obywatelom możliwości regulowania finansowych zobowiązań wobec Skarbu Państwa bez konieczności wizyt w placówce, za pośrednictwem dowolnego urządzenia zdolnego do połączenia się z witryną internetową. Korzystając z niego, użytkownik ma też wgląd w informacje podatkowe dotyczące jego bezpośrednio lub osoby, od której zyskał stosowne upoważnienie. E-Urząd Skarbowy i jego ma w założeniu w pełni wyrażać przyjętą przez władze Ministerstwa Finansów strategię 3xP: proste podatki, przejrzysty system i przyjazna administracja.

e-Urząd Skarbowy
Źródło: gminawagrowiec.pl

Przez e-Urząd Skarbowy możemy mieć wgląd w rejestr mandatów karnych online czy nasz numer mikrorachunku podatkowego. Znajdziemy tam także e-mikrofirmę, czyli platformę do generowania i składania Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz możliwość wysłania e-PIT. Większość obywateli interesować będzie jednak ta ostatnia z opcji, dlatego należy wiedzieć, co trzeba zrobić, by uniknąć pomyłki podczas dopełniania tego obowiązku. Za pomocą narzędzia dostępnego w e-Urząd Skarbowy rozliczymy PIT-28, PIT-36, PIT-36L PIT 37 lub PIT-38. Sprawdzimy, jaka jest nasza kwota przychodu, oraz jak wysoki zwrot podatku możemy otrzymać. Niestety, ta forma rozliczenia PIT nie przyda się jednak w przypadku przychodów pochodzących z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej. Usługa rozliczania e-PIT, e-Urząd Skarbowy, jest dostępna od 1 lutego 2021 roku.

Rozliczanie PIT drogą elektroniczną w e-Urzędzie Skarbowym. Jak korzystać z narzędzia Twój e-PIT?

Twój e-PIT to nowa, obecnie jedna z najszybszych i najwygodniejszych metod rozliczenia PIT. Korzystanie z przeznaczonej do tego celu platformy jest też wyjątkowo proste: zwykle wystarczy tylko zalogować się i potwierdzić wygenerowane gotowe zeznanie PIT, przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową na podstawie dostępnych jej danych. Jeżeli chcemy, mamy możliwość dopisania odliczeń lub uzupełnienia deklaracji o należne nam ulgi.

By rozliczyć PIT tą metodą, należy udać się na stronę. Składanie deklaracji przez usługę Twój e-PIT jest darmowe, nie wymaga pobierania i instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania – wszystko możemy załatwić w naszej przeglądarce. Zanim podatnik zacznie korzystać z funkcjonalności e-Urzędu Skarbowego, należy zalogować się do serwisu.

Jak zalogować się do usługi Twój e-PIT?

By rozliczyć e-PIT w Internecie, możesz wykorzystać jeden z trzech sposobów logowania. Pamiętajmy jednak, że nie każda metoda gwarantuje nam pełny dostęp do usług e-Urzędu Skarbowego – część z nich może pozostać zablokowana, dopóki nie wybierzemy innej ścieżki uwierzytelniania. Oto, jakie metody logowania są dla użytkowników dostępne:

e-PIT
Źródło: pit.pl
  • Logowanie przez login.gov.pl. Ta strona oferuje możliwość potwierdzenia swojej tożsamości z pomocą trzech sposobów: profilu zaufanego, bankowości elektronicznej lub e-dowodu. Nieważne, którą z dostępnych metod wybierzemy – wszystkie umożliwią nam rozliczenie PIT online, a także wgląd we wszystkie inne dostarczane przez e-Urząd Skarbowy informacje oraz dostęp do oferowanych przez platformę narzędzi i funkcji. Przed przystąpieniem do logowania tym sposobem przygotujmy wszystkie niezbędne dane, a więc na przykład login oraz hasło do profilu zaufanego czy też e-dowód.
  • Kolejna metoda logowania to posłużenie się w tym celu osobistymi danymi podatkowymi. By zrealizować uwierzytelnianie tym sposobem, potrzebujemy znać swój PESEL (opcjonalnie NIP oraz data urodzenia), kwotę przychodu z rozliczenia za ubiegły rok. Przyda się także znajomość kwoty przychodu sprzed dwóch lat. Potwierdzenie logowania odbywa się poprzez podanie prawidłowej kwoty nadpłaty/podatku do zapłaty pochodzącą z rozliczenia z ubiegłego roku. Metoda ta nie zadziała, jeśli kwota nadpłaty/podatku jest równa zeru. W tym przypadku należy posłużyć się którymkolwiek innym sposobem logowania. Pamiętajmy także, że używając tego sposobu, będziemy mieć dostęp tylko do informacji o sobie oraz narzędzia Twój e-PIT – wszystkie inne funkcjonalności serwisu pozostaną niedostępne.
  • mObywatel to przyjazne, wielofunkcyjne środowisko, dzięki któremu z łatwością potwierdzimy swoją tożsamość w przeróżnych przeprowadzanych przez Internet urzędowych sprawach. Jest to dostępny na systemy Android i iOS program, który możemy aktywować z pomocą profilu zaufanego. Pomyślna weryfikacja pozwala złożyć zeznanie podatkowe PIT online oraz gwarantuje dostęp do wszelkich innych funkcjonalności portalu e-Urząd Skarbowy.

Jak złożyć deklarację podatkową za pomocą usługi Twój e-PIT? Poradnik składania podatku PIT przez Internet krok po kroku

Jeśli już udało Ci się zalogować, zostaniesz przekierowany na stronę e-Urzędu Skarbowego. Tam zobaczysz swój e-PIT i jego szczegóły, które w razie potrzeby możesz zmodyfikować. Wybierz, czy chcesz się rozliczać indywidualnie, wspólnie z małżonkiem czy jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Serwis wygeneruje Twoją deklarację na podstawie różnych dokumentów, sprawdź więc, czy kwoty w polach „Twój dochód” i „Twój podatek” zgadzają się z Twoimi wyliczeniami. Sprawdź, czy platforma dobrze podała kwotę przychodu, podatku dochodowego, zwrotu nadpłaconego podatku, Jeśli potrzebujesz, dodaj lub modyfikuj należne ulgi i odliczenia, na przykład z tytułu darowizn czy kosztów rehabilitacji.

W kolejnej części formularza możesz wybrać podmiot, któremu zostanie przekazane 1% podatku – jeśli cenisz działalność jakiejś fundacji lub innej organizacji pożytku publicznego, możesz wesprzeć ją tą kwotą, wpisując jej dane w pole „Przekaż 1% podatku dla”. Upewnij się, czy umieszczony w polu „Twój rachunek bankowy” numer jest aktualny i nie zawiera błędów – to właśnie na niego otrzymasz zwrot podatku. Klikając przycisk „edytuj pozostałe dane” zostaniesz przeniesiony do pozostałej części formularza PIT, gdzie możesz poprawić ewentualne pomyłki w takich informacjach, jak na przykład adres zamieszkania.

Jeżeli wszystkie dane są prawidłowe i uzupełniłeś już informacje o ulgach, możesz kliknąć przycisk „Akceptuj i wyślij”. Po potwierdzeniu decyzji przesłania formularza, zostanie on przekazany do Urzędu Skarbowego jako Twoje zeznanie podatkowe za ubiegły rok. Po zakończeniu przesyłania możesz już zamknąć stronę – udało Ci się rozliczyć PIT.

e-Deklaracje PIT – jak się za to zabrać? Alternatywa dla usługi Twój e-PIT

Skorzystanie z e-Deklaracji to kolejna opcja dla osób chcących szybko rozliczyć PIT przez Internet. Z pomocą dostępnych na stronie, formularzy zeznanie podatkowe mogą złożyć osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, prowadzące ją oraz te zatrudniające pracowników. Wystarczy więc, że wybierzesz odpowiadającą Twojej sytuacji opcję i przejdziesz dalej. Ukaże Ci się lista dostępnych wzorów deklaracji podatkowej – znajdź PIT, który pragniesz złożyć, a następnie kliknij go. Zostanie pobrany formularz – uzupełnij go danymi, takimi jak kwota przychodu, a następnie złóż PIT z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisując danymi autoryzującymi. Po zakończeniu przesyłania serwis wygeneruje Twoje Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Zachowaj je, mogą być przydatne w razie problemów z systemem e-Deklaracji, ponieważ stanowią dowód na to, że poprawnie i terminowo udało Ci się rozliczyć PIT online.

e-Deklaracje PIT
Źródło: dobreprogramy.p

Co zrobić, jeśli podatnik nie może złożyć zeznania podatkowego PIT osobiście?

Jeżeli z jakiegoś powodu nie masz możliwości złożenia PITów lub chcesz dokonać rozliczenia w imieniu starszego podatnika, należy skorzystać z możliwości przekazania pełnomocnictwa. Można go udzielić, dostarczając do placówki urzędu skarbowego druk UPL-1 (w wersji papierowej) lub składając go w postaci elektronicznej w systemie ePUAP. Wystarczy raz nadać pełnomocnictwo, by można było składać deklaracje i dokonać rozliczenia w dowolnym urzędzie skarbowym.

Czy można w ogóle nie składać deklaracji PIT?

Złożenie rocznej deklaracji PIT jest obowiązkiem w przypadku każdego podatnika, a za przekraczanie przewidzianego przez Urząd Skarbowy programu terminów lub podanie niepoprawnych informacji mogą nas spotkać surowe kary. By ich uniknąć, podatnik dotychczas musiał się więc nieco natrudzić. Dzięki powstałym i znacznie rozwiniętym w ostatnich latach możliwościom składania deklaracji PIT online niektóre osoby zupełnie nie muszą przejmować się wypełnianiem zeznania.

Jeśli nie przysługują nam żadne ulgi oraz nie mamy czego odliczać, możemy powierzyć rozliczenie podatku systemowi Urzędu Skarbowego. 30 kwietnia pobierze on wygenerowane dla nas zeznanie podatkowe PIT automatycznie, dzięki czemu nie będziemy musieli wykonywać żadnych kroków w celu złożenia deklaracji. Warto jednak z wyprzedzeniem rzucić okiem na dane, na podstawie których Urząd wygeneruje nasz PIT – dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystkie informacje się zgadzają, oraz zyskamy czas na skorygowanie ewentualnych błędów czy nieścisłości, nim prześlemy deklarację.

Sprawdź: Docer – czy warto na tej stronie przechowywać dokumenty? Co znajdziesz na Docer.pl?

Procedura uzupełniania PIT z roku na rok staje się coraz prostsza dzięki nowym, jeszcze lepszym sposobom składania deklaracji w formie elektronicznej, autorstwa Ministerstwa Finansów. Jeśli chcesz złożyć deklarację i dokonać wszelkich formalności bez wychodzenia z domu, wyślij rozliczenie PIT na wybranym portalu podatkowym i ciesz się zwrotem podatku już w czasie 45 dni od zgłoszenia.

Źródło obrazka głównego: rmf24.pl

10
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *