jak ładnie rysować

Poradniki

19.03.2023 17:39

Jak ładnie rysować? Kilka rad dla uczących się rysunku

Zrób to sam
5
0
0
5
0

Jak ładnie rysować? Przede wszystkim trzeba dużo ćwiczyć. O czym jeszcze pamiętać, by nauka rysunku przebiegała szybko i przyjemnie? Z naszego materiału dowiesz się, co zrobić, by nauczyć się lepiej rysować.

Nauka rysunku jest długim, intensywnym i bardzo ciekawym procesem, podczas którego powstają niezliczone projekty, szkice oraz wspaniałe pomysły. Nauka rysowania pobudza kreatywność, uczy cierpliwości i prędzej lub później pozwala osiągnąć zadowalający poziom. Szkicowanie może być pasją, sposobem na zarabianie lub punktem wyjściowym do grafiki komputerowej. Jedno jest pewne – bez regularnych ćwiczeń nie nauczymy się rysować. Nauka rysowania wymaga praktyki i nigdy nie wolno się poddawać, nawet gdy po raz kolejny rysunek jest daleki od naszych oczekiwań. Jak ładnie rysować? Czy bez cienia talentu można rozpocząć rysowanie?

Jak ładnie rysować? Wytrwałość i praktyka to podstawa

Rysowanie zawsze powinno sprawiać przyjemność i jest to jedna z najważniejszych zasad. Nawet jeśli rozpoczęliśmy naukę rysowania w szkole rysunku, to starajmy się czerpać z niej jak najwięcej radości. Najgorszą rzeczą, jaką może być, to zniechęcenie się do szkicowania lub traktowanie nauki rysunku jako przymusową czynność. Pozytywne podejście uwalnia kreatywność, sprawia, że nauka rysowania staje się pasją, odpręża, relaksuje i sprawia przyjemność. Takie podejście powinno przyświecać każdej osobie, która chce rozpocząć naukę rysowania niezależnie od posiadanych umiejętności. Naukę rysunku należy potraktować jako wyzwanie i nie zrażać się po pierwszym nieudanym szkicu.

jak ładnie rysować

Sprawdź też: Zostań grafikiem! Grafika komputerowa – co to jest i jak zacząć?

Kolejną ważną kwestią jest wytrwałość i praktyka. Nauka rysunku nie jest prostym procesem, który można opanować w kilka dni. Dlatego należy zaakceptować ten fakt i nie wywierać niepotrzebnej presji. Podobnie, jak w innych dziedzinach, chociażby sportowych, tak w nauce rysowania ważne są regularne ćwiczenia. Nie bez powodu często używane jest określenie, że praktyka czyni mistrza. Staraj się rysować w każdej wolnej chwili – w komunikacji miejskiej, w czasie przerwy w szkole czy na uczelni, na wakacjach, u dziadków, w parku czy latem na tarasie. Wykorzystuj każdą wolną chwilę i nie wyrzucaj nieudanych szkiców. Za kilka tygodni mogą okazać się trafioną inspiracją do innych prac lub niezłym materiałem porównawczym. Nie poddawaj się i czerp radość z rysowania. Nikt nie rodzi się z udoskonalonymi umiejętnościami, powstają one w wyniku pracy, cierpliwości, wytrwałości i pasji.

Inspiracja – rysuj to, co widzisz

Jak nauczyć się rysować? Po pierwsze zacznij to robić. Nie nauczysz się rysunku bez próby narysowania czegokolwiek. Jeśli za każdym razem, gdy sięgasz po kartkę i ołówek, nie wiesz, od czego zacząć i co w ogóle narysować, to rozejrzyj się dookoła. Może wokół Ciebie znajdują się przedmioty, które przykują Twoją uwagę. Może to być kwiat w doniczce, drzewo za oknem, dom po drugiej stronie ulicy albo drobne przedmioty, jak owoce leżące na blacie w kuchni czy kubek. Pamiętaj, że brak pomysłu na rysunek może przydarzyć się każdej osobie i nie świadczy o braku umiejętności. Jest to całkowicie normalna sytuacja i w żadnym stopniu nie powinna wpłynąć na zaangażowanie.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Staraj się czerpać inspirację z otoczenia. Obserwuj ludzi, podziwiaj krajobrazy, zwracaj uwagę na naturę. Otwórz się na otaczający Cię świat. Możesz korzystać także z dobrodziejstw XXI wieku, czyli Internetu lub inspirować się pracami wielkich artystów. Analizuj prace wykonane przez innych, mogą okazać się niezłą inspiracją do przedstawienia tego samego tematu w zupełnie inny sposób.

Szkicowanie – pierwszy krok do ładnych rysunków

Jak rysować? Po wybraniu obiektu do rysowania spróbuj wykonać kilka jego szkiców, a najlepiej około pięciu. Pracując w ten sposób, za każdym razem zwrócisz uwagę na inny kadr lub podkreślisz zupełnie odmienne elementy. Staraj się patrzeć na przedmioty z różnych perspektyw. Odkrywaj ich kształt, charakterystyczne elementy i przenieś na kartkę papieru. Szkicowanie to dobry sposób na wyrażenie swoich pomysłów, siebie i artystycznej wizji. Mogą być wstępną realizacją koncepcji artystycznej lub wyjściowym punktem do stworzenia na przykład obrazu.

Podczas nauki rysowania odkryjesz swój styl i technikę oraz dobierzesz odpowiednie narzędzia pracy, z którymi będziesz czuć się najlepiej. Jeśli wykonane przez Ciebie szkice lub rysunki wydają Ci się zupełnie odmienne od prac innych osób, to zupełnie się tym nie przejmuj. Oryginalny i odmienny styl jest bardzo cenny w rysunku. Świadczy o niepowtarzalności dzieła, które bardzo szybko można połączyć z artystą. Odwaga rodzi prekursorów techniki rysunku i malarstwa.

jak rysować

Eksperymentuj i baw się kompozycją, kolorem oraz techniką wykonania. Pozwól sobie na szaleństwo i nie trzymaj się kurczowo jednego stylu. Rozwijaj swoją technikę i czerp z rysunku przyjemność. Wracaj do wykonanych prac i analizuj postępy.

Jaki sprzęt przyda się, by ładnie rysować?

Jeśli jesteś osobą początkującą i zastanawiasz się, jakie narzędzia są potrzebne do rozpoczęcia nauki rysunku, to odpowiedź jest bardzo prosta. Jedynymi narzędziami, które potrzebujesz, są papier i ołówek. Jeśli lubisz mieć porządek i wszystkie rysunki w jednym miejscu, to rozważ zakup szkicownika. W sklepach papierniczych lub w Internecie znajdziesz wiele wariantów w różnych rozmiarach, oprawach i cenach. Dla osób, które rysują w plenerze lub preferują twarde podłoże do rysowania, dobrym rozwiązaniem są szkicowniki w twardej oprawie. Zawsze też możesz sięgnąć po zwykły gładki zeszyt lub kartkę A4 do drukarki.

Ważnym narzędziem do rysowania jest ołówek. Do nauki rysunku przyda się zestaw ołówków o różnych grubościach. Na pewno warto zaopatrzyć się w ołówek ciemny i miękki (2B, 4B, 6B i 8B), średni HB oraz ołówki twarde (np. 2H i 4H). Różnorodna grubość ołówków umożliwia odwzorowanie kontrastów, podkreślenie ważnych elementów oraz nadaje rysunkom dynamiki. Oprócz ołówków można rozważyć zakup cienkopisów, które również oferują różną grubość kreski oraz kolor. Wśród standardowej grubości cienkopisów wyróżnia się 03 i 04. Jeśli zależy nam na cienkiej linii, to można pokusić się o 01. Dodatkowo przyda się gumka do mazania, kredki i markery.

Tablet graficzny – pierwszy wcale nie musi być drogi

Osoby, które chcą wejść w świat grafiki wektorowej i tworzyć fantastyczne projekty logo, tapet na ścianę, grafik ilustrowanych do książek, projektów na koszulkę czy opakowań, mogą pokusić się o zakup tabletu graficznego.

Pierwszy tablet do nauki rysunku nie musi drogi. Na początku warto zacząć od tańszych modeli, które spokojnie wystarczą w początkowym etapie. Wybierając sprzęt do nauki rysowania, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, a mianowicie powierzchnię roboczą, proporcje ekranu, rozmiar tabletu, dokładność rysika, prędkość odczytu i czułość nacisku.

tablet graficzny

Wraz z rozwojem umiejętności można zdecydować się na droższy tablet graficzny, który będzie oferował bardziej zaawansowane funkcje. Rysowanie na tablecie graficznym może sprawiać trudność. Poza tym wiele osób mimo rozwoju technologii i dostępu do różnorodnych sprzętów elektronicznych popiera tradycyjną formę rysowania. Dlatego kupując tani tablet do nauki rysowania, można sprawdzić swoje umiejętności i przekonać się, czy warto inwestować w droższe modele.

Sprawdź też: Darmowy program do rysunku technicznego z wymiarowaniem – polecane programy

Trening czyni mistrza – im więcej ćwiczysz, tym lepiej rysujesz

Nauka rysowania jest wymagającym zajęciem, ale może sprawiać wiele radości i stać się pasją na całe życie. W rysowaniu ważna jest technika, którą należy doskonalić i rozwijać. Można to osiągnąć tylko w jednej sposób – rysując. W tym celu warto każdą wolną chwilę poświęcić na szkicowanie. Nie musi to być za każdym razem rozbudowany rysunek. Wystarczy szkic biedronki, motyla, drzewa czy róży. Istotna jest regularność, która przynosi efekty. Trening czyni mistrza w każdej dyscyplinie – również w rysowaniu. I oczywiście nie należy zniechęcać się nieudanymi szkicami – takie rysunki zdarzają się każdemu. Warto otworzyć się na nowe inspiracje i doznania oraz czerpać z nich przyjemność.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *