Numer prywatny - ukrywanie numeru

Poradniki

17.08.2022 13:48

Numer prywatny — jak ustawić, co oznacza, jak zablokować?

Android i iOS Telefony i tablety Zrób to sam
15
6
9
15
6

Numer prywatny na ogół zwiastuje telefon od telemarketera. Jednak czasem to nam zdarzy się sytuacja, w której musimy wykonać połączenie telefoniczne, przy jednoczesnej chęci pozostania anonimowymi. Co w takim przypadku zrobić?

Numer prywatny, czyli CLIR (ang. Calling Line Identification Restriction)

Co to jest numer prywatny? Jak ustawić prywatny numer? Jest to taki rodzaj działania, który uniemożliwia pokazanie numeru telefonu osobie, do której wykonuje się połączenie przychodzące. Usługę można włączyć na stałe lub jednorazowo – wszystko zależy od Twoich preferencji. Należy podkreślić, że działa ona tylko na połączenia głosowe – wysyłając wiadomości SMS lub MMS nie możesz ukryć telefonu. 

Numer prywatny czasem warto włączyć, choć może się zdarzyć, że nie każdy odbierze Twoje połączenie
Nie wszyscy chcą odbierać połączenia od numerów zastrzeżonych

Zastrzeżenie numeru to coraz popularniejszy sposób podejmowany przez abonentów zmęczonych m.in. częstymi telefonami od pracowników call center. Jeżeli zdecydujesz się na posiadanie numeru prywatnego, w pierwszym kroku warto skontaktować się ze swoim operatorem sieci komórkowej. Dzięki temu szybko uda się spełnić Twoje żądanie oraz bezpiecznie wykonywać połączenia. Bądź też świadomy istnienia opcji zablokowania otrzymywania połączeń przychodzących z numerów prywatnych. Możesz to zrobić poprzez ustawienia numeru w aplikacji mobilnej lub dzwoniąc na infolinię Twojego operatora.

Jak ustawić numer prywatny?

Jak aktywować prywatny numer? Sposoby na włączenie różnią się w zależności od sieci, z której usług korzystasz. Wskazówki dotyczące aktywacji u poszczególnych polskich operatorów znajdziesz w dalszej części tekstu. Dobrą radą będzie również zapoznanie się z instrukcją obsługi Twojego telefonu. Dlaczego? Często można samodzielnie zastrzec numer w ustawieniach swojego urządzenia – aktywacja zależy od jego modelu oraz systemu operacyjnego. 

Sprawdź też: Brak zasięgu w telefonie – co zrobić?

Funkcja ustawienia numeru prywatnego cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem – daje ona gwarancję, że nikt nie będzie mógł się do Ciebie dodzwonić. Zyskasz w ten sposób bezpieczeństwo, komfort i cenne w tych czasach poczucie anonimowości. Jest to również polecane rozwiązanie, gdy odczuwasz zmęczenie i irytację niepotrzebnymi telefonami od nieznanych Ci osób.

Jak ustawić numer prywatny w Orange?

Jak włączyć prywatny numer w Orange? Obecnie operator znacznie uprościł aktywację tej usługi, ponieważ wystarczy jedynie wbić odpowiedni kod, by móc uzyskać numer prywatny. W przypadku użytkowników sieci Orange są to dwa kody:

Zastrzeżenia swojego numeru możesz dokonać poprzez wpisanie kodu przed numerem, pod który chcesz zadzwonić:  #31#, np. #31#501500500.

Dezaktywacja powyższej usługi odbywa się za pomocą kodu: *31#, np. *31#501500500.

Sieć Orange daje również możliwość zarządzania numerem prywatnym inną metodą niż kod. Tę sprawę możesz również załatwić za pośrednictwem infolinii *500 lub poprzez aplikację mobilną Mój Orange. 

Jak ustawić numer prywatny w Plusie?

W sieci Plus usługa włączenia numeru zastrzeżonego jest naprawdę prosta, dzięki czemu każdy abonent może samodzielnie tę usługę aktywować. Jeśli jesteś klientem tej sieci, możesz aktywować usługę poprzez wysłanie bezpłatnej wiadomości SMS o treści „dodaj PLUSKOD5 CLIR” pod numer 2601. Drugą możliwością jest ukrycie numeru za pośrednictwem strony internetowej Plus online. Musisz zalogować się na swoje konto, a następnie otworzyć zakładkę „Zarządzaj usługami”. Klikając kategorię „Pozostałe usługi”, trzeba wybrać interesującą opcję – w tym konkretnym przypadku jest to „Zastrzeżenie prezentacji własnego numeru”. Na samym końcu należy kliknąć „Zmień” lub „Potwierdzam”. Twój numer nie będzie od tej pory widoczny.

Jak ustawić numer prywatny w Play?

Jak włączyć numer prywatny w Play? W przypadku tej sieci jest to bardzo łatwe, ponieważ wystarczy wejść w ustawienia i wybrać opcję ukrycia swojego numeru dla konkretnego połączenia. Jedyne co musisz zrobić, to wpisanie przed wybranym numerem następującego kodu, który działa jednorazowo: #31#. Jeśli na stałe chcesz zastrzec swój numer, zastosuj prosty kod: *31#. 

Sprawdź też: Jak przenieść dane z telefonu na inny telefon? Poradnik

Jak ustawić numer prywatny w T-Mobile?

W przypadku sieci T-Mobile istnieją dwa sposoby na ukrywanie numeru telefonu. Jak włączyć numer prywatny? Ten operator daje użytkownikom dwie proste możliwości. Pierwsza z nich polega na tym, by wpisać przed wybranym numerem kod #31#. Drugi sposób jest uzależniony od modelu oraz systemu Twojego telefonu, dlatego warto zapoznać się z ustawieniami lub instrukcją obsługi urządzenia. Możesz również zadzwonić do Biura Obsługi Klienta pod numer 602900, gdyby podane wyżej sposoby nie zadziałały.

Czy można sprawdzić, kto dzwoni do nas z numeru prywatnego?

Samodzielne sprawdzenie danych osoby dzwoniącej z numeru zastrzeżonego jest właściwie niemożliwe. Jeśli jednak jesteś osobą regularnie otrzymującą połączenia z takiego numeru, a sama rozmowa wzbudza podejrzenia albo ma charakter nękania, warto skontaktować się z policją. Zgłoszenie problemu funkcjonariuszom umożliwi szybkie wdrożenie przewidzianych przez prawo procedur. Policjanci mają uprawnienia, by sprawdzić nie tylko numeru telefonu, ale jednocześnie są w stanie namierzyć, skąd pochodzi połączenie przychodzące. 

Sprawdź też: Zgubiłeś telefon? Zobacz, jak sprawdzić lokalizację telefonu w dostępnych narzędziach

Podsumowując – wszystkie sieci komórkowe mają w ofercie możliwość aktywacji numeru prywatnego lub zastrzeżenia połączeń przychodzących z takich numerów. Operatorzy i producenci telefonów umożliwiają włączenie tej darmowej usługi szybko, bo za pomocą kodów lub włączając adekwatną opcję w ustawieniach. Prywatność zyskuje coraz większe znaczenie w czasach ekspansji Internetu, stąd nie powinna dziwić popularność tej usługi wśród użytkowników telefonów. Jest grupa ludzi chcąca całkowicie zablokować w swoim telefonie możliwość otrzymywania połączeń przychodzących od prywatnych numerów. Inni ludzie szukający informacji o numerze zastrzeżonym po prostu chcą zachować anonimowość i nie pokazywać dzwoniącym numeru, z którego dzwonią. Jesteś osobą należącą do jednej z tych grup? Mamy nadzieję, że w tekście znalazłeś odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania. 

15
6

Podziel się:

Komentarze (9)

Jak to sprawdzić? Przed chwilą ktoś z czegoś takiego do mnie dzwonił .Najdziwniejsze jest to że gdy odebrałam to był taki sygnał jakbym to ja dzwoniła ?

Kiedy mogę uznać ,że w taki sposób ktoś mnie nęka … Dzwoni cały dzień i całą noc w różnych odstępach czasowych .mam dość . Dla mnie takie coś powinno być zaostrzone i nie powinien być tak łatwo dostęp do chowania swojego nr tel. Zaczynam się bać ….

Proszę o pomoc
Połączenia przychodzące (wszystkie) wyświetlają się jako ” NUMER PRYWATNY”.
Jak to dezaktywować i dlaczego tak się dzieje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *