telefon nie odbiera MMS

Poradniki

17.05.2022 20:41

Twój telefon nie odbiera MMS? Podpowiadamy, co zrobić

Telefony i tablety
13
2
1
13
2

Twój telefon nie odbiera MMS? Co jest tego przyczyną? Poruszymy dziś ten problem i przedstawimy rozwiązania, które pomogą go zażegnać.

Co zrobić, kiedy telefon nie odbiera MMS? Instrukcja krok po kroku

Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą w rozwiązaniu problemu nieprzychodzacych MMS-ów. Dzięki tym metodom znowu będziesz w stanie odbierać zdjęcia od przyjaciół i inne wiadomości.

Telefon czy operator – ustal winowajcę

Pierwszą i najprostszą metodą, która da nam obraz sytuacji, jest wysłanie MMS-a na własny numer telefonu. W jakim celu? Pozwoli to określić, czy nieprawidłowości leżą po stronie operatora czy też Twojego urządzenia. Jeżeli nie otrzymałeś wiadomości, to znak, że Twoje urządzenie może być nieodpowiednio skonfigurowane. Oznacza to, że należy podjąć dalsze kroki w celu naprawy.

Sprawdź transmisję danych

Następnym krokiem powinno być upewnienie się, czy transmisja danych (lub Wi-Fi) została aktywowana. Włączenie jednej z tych dwóch funkcji jest konieczne do odbierania i wysyłania MMS-ów. Niektóre smartfony robią to automatycznie w momencie przesyłania lub odbierania tego typu wiadomości, jednak nie jest to regułą.

telefon nie odbiera MMS
MMS nie są już tak popularne jak dawniej, ale wciąż wielu z nas z nich korzysta. Z artykułu dowiesz się co robić, gdy Twój telefon ich nie odbiera

Telefony z Dual SIM a MMS

Źródłem problemu może być także smartfon z dwoma slotami na kartę SIM (Dual SIM). W tym przypadku musimy sprawdzić, czy nasza karta znajduje się we właściwym slocie i jest ustawiona jako główna. Karta SIM, która nie jest ustawiona jako główna, może mieć spore problemy z wysyłaniem wiadomości MMS lub nie robić tego wcale.

Przejdź do „Ustawień” swojego telefonu i znajdź „Sieci i połączenia bezprzewodowe”. Następnie odszukaj kategorię „Sieci komórkowej i SIM”, przejdź do opcji „Ustawienia Dual SIM” i oznacz domyślną kartę.

Dezaktywuj automatyczne pobieranie MMS-ów

Jeżeli posiadasz smartfona z Androidem, przejdź do „Ustawień” w aplikacji wiadomości. W sekcji „Zaawansowane” znajdziesz opcję „Automatycznie pobieraj MMS-y” i wyłącz ją. Opcja ta sprawia, że wszelkie multimedia pobierane są bez konieczności uprzedniej akcji od użytkownika. Czasami jednak uniemożliwia ona pobieranie przez urządzenie MMS-ów. Wyłączenie może rozwiązać problem.

Usuń problematyczne aplikacje

Czasem głównym winowajcą może okazać się apka, która uniemożliwia odbieranie MMS-ów na telefon. Jak to sprawdzić? Należy uruchomić urządzenie w trybie awaryjnym – wszystkie aplikacje, które nie są wymagane do funkcjonowania telefonu, są wtedy wyłączone. Następnie sprawdź, czy możesz odbierać MMS-y na telefonie – jeżeli tak, oznacza to, że jakaś apka blokuje dostęp.

Najczęściej wina leży po stronie aplikacji antywirusowych i sprzątających. Ich dezinstalacja powinna rozwiązać problem. Nie jest to najczęściej spotykana przyczyna niefunkcjonujących MMS-ów, jednak warto wziąć to pod uwagę.

Skontaktuj się z operatorem

Jeżeli wszystko inne zawiodło i Twój telefon wciąż nie otrzymuje MMS-ów, warto rozważyć kontakt ze swoim operatorem. Pozwoli to upewnić się, czy taka usługa jest w ogóle aktywna, gdyż być może próbujemy naprawić coś, na co nie mamy wcale wpływu. Owszem, prawdopodobieństwo takiego toku wydarzeń jest znikome, jednak zawsze może się okazać, że to prawda. W takim wypadku opcja odbierania i wysyłania MMS-ów powinna zostać przywrócona po kilku godzinach.

Telefon nie odbiera MMS – porady operatorów

Jeżeli ogólne wskazówki, które zaprezentowaliśmy powyżej, nie pomagają, następnym krokiem powinno być skorzystanie z rad danego operatora. Każda sieć w kraju sugeruje inne rozwiązania i warto się do nich zastosować, jeżeli wszystko inne zawiodło. Nierzadko okazują się one skuteczne, jednak powinniśmy je traktować jako rozwiązania ostateczne.

Orange

Na oficjalnej stronie Orange przechodzimy kolejno do „Dla Ciebie” > „Obsługa” > „Pomoc techniczna” > „Telefon komórkowy” > „Konfiguracja telefonu” > „Konfiguracja internetu, MMS, SMS w telefonie”. Następnie odnajdujemy nasz model telefonu i postępujemy wedle instrukcji. Ta metoda pozwoli zrestartować ustawienia sieciowe naszego smartfona i przywrócić obsługę MMS.

Inna metoda różni się w zależności od posiadanego przez nas systemu. W Androidzie wchodzimy do „Ustawienia” > „Ustawienia zaawansowane” > „Ustawienia MMS” > zaznaczamy „Automatyczne pobieranie w roamingu”. Dla urządzeń z iOS wygląda to następująco: „Ustawienia” > „Wiadomości” > „Wiadomości MMS” > „Sieć komórkowa lub Wi-Fi”

Sprawdź też: Bramka SMS – co to jest? Wszystko co musisz wiedzieć

Dla telefonów z Windows Phone cała procedura wygląda następująco: „Ustawienia” > „Sieci i połączenia bezprzewodowe” > „Komórkowe i SIM” > „Ustawienia karty SIM” > „Dodaj punkt dostępu APN”. Rozwiązanie to pozwoli dodać punkt APN, który może być rozwiązaniem problemów z niedochodzącymi MMS-ami. 

Jeżeli powyższe metody nie przyniosły żadnej poprawy, sugerujemy wizytę w punkcie Orange. Wykwalifikowany pracownik powinien być w stanie znaleźć przyczynę problemu.

Play

Sieć Play jest problematyczna, ponieważ sam operator nie udostępnia szczegółowych instrukcji w przypadku problemów z MMS-ami. Jest to podyktowane tym, że opcja ta jest automatycznie aktywowana w momencie włożenia karty SIM do telefonu. Oznacza to, że odsetek problemów z MMS-ami jest niski w Playu.

Jeżeli jednak pojawi się, rozwiązaniem może być przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych. Inną metodą może być próba dodania punktu dostępu APN (tak jak przedstawiliśmy to w przypadku sieci Orange).

Plus

Sieć Plus jest całkiem bezpośrednia w przypadku problemów z funkcją odbierania i wysyłania MMS-ów. Cała procedura sprowadza się do wysłania SMS-a na numer 8090 lub wpisania na stronie plus.pl swojego numeru telefonu w sekcji konfiguracji. Oba te przypadki poskutkują odebraniem instrukcji od operatora w formie SMS-ów. Wystarczy się do nich dostosować, a funkcja odbierania MMS zostanie przywrócona.

Sprawdź też: Co to jest APN? Jak skonfigurować internet w telefonie?

T-Mobile

Na oficjalnej stronie T-Mobile znajdziesz zdalny konfigurator – skorzystanie z niego powinno być pierwszym krokiem w celu naprawy urządzenia. Jeżeli to nie pomoże, skontaktuj się z biurem obsługi klienta operatora, pod numerem 7242. Połączenie jest płatne, jednak konsultant powinien wyjaśnić Ci, jak należy rozwiązać problem.

Telefon nadal nie odbiera MMS, co robić?

Powyższe sposoby powinny wyeliminować lwią część problemów z MMS-ami. Jeżeli jednak sytuacja nie uległa zmianie i wciąż obserwujesz błędy podczas odbierania i wysyłania wiadomości multimedialnych, wizyta w salonie operatora lub kontakt z BOK będzie dobrym pomysłem. W przypadku tego pierwszego wyboru nie zapomnij zabrać ze sobą telefonu – ułatwi to identyfikację problemu przez pracownika salonu.

13
2

Podziel się:

Komentarze (1)

Mam smartfon NOTE 7 CUBOT z androidem i nie mogę odbierać i wysyłać MMS-ów.Wszystkiie porady sprawdziłem i nadal nic nie mogę wysłać.Jakieś sugestie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *