jak sprawdzić lokalizację telefonu

Poradniki

11.03.2022 15:12

Zgubiłeś telefon? Zobacz, jak sprawdzić lokalizację telefonu w dostępnych narzędziach

Telefony i tablety
15
2
0
15
2

Nie możesz sobie przypomnieć, gdzie ostatnio korzystałeś ze smartfona? Jeszcze nic straconego! Jak sprawdzić lokalizację telefonu? W jednym z tych narzędzi. Konto Google, iCloud czy Find My Mobile od Samsunga – poznaj programy lokalizujące smartfony.

Jak sprawdzić lokalizację telefonu? To zależy od producenta

Sprawdzanie lokalizacji telefonu to czynność, której nie wykonujemy na co dzień. Zdarzają się jednak sytuacje takie jak zgubienie smartfona czy też jego kradzież. W takich momentach warto wiedzieć, jak sprawdzić lokalizację telefonu i odzyskać cenne urządzenie.

Aby odnaleźć smartfon, musi on mieć dostęp do internetu oraz specjalną aplikację z funkcją GPS. Programy do namierzania zazwyczaj instalowane są na smartfonach już przez producenta. Dlatego też lokalizator telefonu zależy od oprogramowania danego urządzenia.

Sprawdź też: Płatności zbliżeniowe – jak płacić telefonem? Wszystko o płatnościach NFC

Znajdź telefon przy pomocy konta Google

Przy aktywacji telefonu z Androidem musiałeś zalogować się do konta Google. Jeśli się nie wylogowałeś, a telefon ma włączoną lokalizację i dostęp do internetu, powinieneś bez trudu móc go odnaleźć.

Lokalizację telefonu Android można sprawdzić za pomocą strony internetowej android.com/find lub innego smartfona z aplikacją Znajdź moje urządzenie. Pierwszym krokiem jest zalogowanie się do konta Google. W tym momencie na utraconym urządzeniu pojawi się powiadomienie, a Ty będziesz mógł wykonać kilka czynności – m.in. sprawdzić położenie telefonu na mapie. Jeśli smartfona nie uda się namierzyć, system poda jego ostatnią zarejestrowaną lokalizację.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Sprawdzanie lokalizacji przedmiotów przez iCloud

Uruchamiając urządzenie Apple, musiałeś zarejestrować się do firmowej chmury iCloud. Otrzymałeś wtedy dostęp do konta Apple ID. Jedną z jego opcji jest odnajdywanie zagubionych urządzeń. Lokalizacja telefonu iPhone jest do sprawdzenia przy pomocy aplikacji Znajdź bądź na witrynie iCloud.com/find. Możesz też odszukać smartfona na urządzeniu należącym do członka Twojej Chmury rodzinnej.

Jak sprawdzić lokalizację telefonu w chmurach innych dostawców

Na rynku elektronicznym dostępnych jest jeszcze kilka innych systemów do lokalizacji telefonów. Są to autorskie aplikacje firm takich jak Samsung, Xiaomi czy Huawei. Sprawdź, jak znaleźć komórkę z ich oprogramowaniem.

Sprawdź też: Huawei i Google — czy telefony Huawei bez usług Google są funkcjonalne?

Samsung

Telefon Samsung możesz odnaleźć, korzystając z aplikacji Find My Mobile. Skorzystasz z niej na innym urządzeniu mobilnym lub w witrynie internetowej. Aby móc korzystać z funkcji lokalizacji telefonu Samsung, musisz mieć skonfigurowane konto Samsung na szukanym urządzeniu. Należy też dać Google zezwolenie na pobieranie danych o lokalizacji.

Xiaomi

W celu zlokalizowania telefonu Xiaomi należy skorzystać z dedykowanej strony i.mi.com. Logując się w witrynie producenta, otrzymasz opcję zlokalizowania telefonu. Będzie dostępna, jeśli przed zgubieniem smartfona włączyłeś w ustawieniach funkcję Znajdź urządzenie.

Huawei

Lokalizacja telefonu Huawei jest do sprawdzenia na oficjalnej stronie producenta. Należy wejść na witrynę cloud.huawei.com – obsługuje ona usługę Chmura Huawei. Po zalogowaniu się do systemu należy kliknąć opcję Znajdź mój telefon i wybrać szukane urządzenie. W następnym kroku program udostępni lokalizację telefonu.

ręka klika w telefon
Jeśli zgubiłeś telefon nie panikuj, jest jeszcze szansa na jego odnalezienie!

Co robić, jeśli telefon został zgubiony/skradziony?

Wiedząc, jak sprawdzić lokalizację telefonu, możesz spróbować go odnaleźć. Na czas poszukiwań warto jednak zabezpieczyć urządzenie przed osobami trzecimi, w których ręce mógł wpaść smartfon. Zgubiony telefon – co robić?

Blokada zdalna na koncie Google/iCloud

Po zalogowaniu się do konta Google lub iCloud nie tylko uzyskasz dane o lokalizacji urządzenia, ale i otrzymasz możliwość zdalnego zablokowania telefonu. Dostaniesz też opcję udostępnienia na ekranie smartfona wiadomości ze swoim numerem kontaktowym. Dzięki niej znalazca będzie mógł nawiązać kontakt i oddać Ci urządzenie.

Sprawdź też: Kopia zapasowa iPhone – jak zrobić backup iPhone?

W opcjach chmury możesz również wymazać zawartość telefonu. Ta opcja sprawdzi się, jeśli komórka została skradziona. Pamiętaj jednak, że usunięcie danych jest nieodwracalne i zazwyczaj wyłącza funkcję lokalizatora telefonu. Mniej drastycznym rozwiązaniem okaże się uruchomienie sygnału głosowego, który pomaga w odnalezieniu smartfona. Odtworzenie dźwięku przy pełnej głośności zadziała, nawet jeśli urządzenie było wyciszone.

Blokada aplikacji bankowych i używanych kart

W przypadku utracenia telefonu ważna jest również blokada aplikacji bankowych i kart przypisanych do urządzenia. W codziennym użytku mobilne płatności są wygodne, ale po zgubieniu telefonu stają się łatwym sposobem na kradzież pieniędzy. Aby ustrzec się starty środków, zablokuj konto w e-banku lub zadzwoń do instytucji i poproś o wykonanie niezbędnych czynności.

Kopia zapasowa

Zgubienie telefonu często wiąże się z utratą zapisanych na nim danych. Jeśli zależy Ci na informacjach zawartych na urządzeniu, powinieneś wykonać kopię zapasową – tzw. backup. Po zalogowaniu się do wybranej chmury znajdziesz opcję pobrania aktualnych danych z telefonu. W ten sposób zapiszesz m.in. zdjęcia, kontakty czy rozmowy.

Sprawdź też: Czym jest Webflow? Stwórz swoją stronę internetową

Jeśli zależy Ci na tym, aby zawartość urządzenia nie trafiła w niepowołane ręce, po wykonaniu kopii zapasowej możesz uruchomić zdalne czyszczenie telefonu. Pamiętaj jednak, że po usunięciu danych, lokalizator telefonu nie będzie działać – wymazując dane, wylogujesz się również ze wszystkich aplikacji. Wyjątkiem jest sytuacja, w której przed zgubieniem urządzenia podałeś awaryjny numer kontaktowy. Lokalizator będzie wtedy prosił o weryfikację za pomocą kodów wysyłanych na ten adres.

Zadajesz sobie pytanie „co zrobić, jak zgubiłem telefon”? Po pierwsze – nie panikuj. Wiesz już, jak sprawdzić lokalizację telefonu, oraz jakie kroki podjąć w celu zabezpieczenia urządzenia przed osobami trzecimi. Pamiętaj o możliwości zablokowania smartfona i funkcji dzwonka, który pomoże Ci w odszukaniu zguby.

15
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *