jak odzyskać dane smartfon

Poradniki

07.06.2021 11:36

Jak odzyskać dane i kontakty z telefonu, jeśli smartfon się nie włącza, jest po resecie lub ma uszkodzony wyświetlacz

Telefony i tablety
24
30
8
24
30

Jak odzyskać dane z telefonu z uszkodzonym wyświetlaczem? Co zrobić, kiedy urządzenie nawet się nie włącza? Różne nieszczęśliwe wypadki mogą prowadzić do poważnego uszkodzenia smartfona. Poznaj sposoby na odzyskiwanie danych, gdy posiadasz zepsuty telefon. 

Odzyskiwanie danych z telefonu – jakie mamy możliwości? Podstawowe informacje 

Istnieje kilka możliwości odzyskiwania danych z telefonu. W jakim stopniu jest on uszkodzony? Od tego zależy, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej. Do wyboru masz takie opcje:

 • wyjęcie i sczytanie karty pamięci,
 • pobranie danych z chmury (o ile zrobiłeś tam backup, czyli kopię zapasową),
 • podłączenie telefonu do komputera,
 • skorzystanie z usług firmy odzyskującej dane lub oddanie telefonu do serwisu.

O ile zastosowanie dwóch pierwszych metod nie wymaga szczególnych umiejętności, o tyle trzecia może sprawiać pewne trudności, zwłaszcza kiedy wyświetlacz nie reaguje na dotyk albo jest całkowicie zepsuty. Są jednak sposoby i na to, ale o nich później. 

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że zdarzają się takie uszkodzenia, które uniemożliwiają odzyskanie danych z pamięci. Dlatego zawsze warto robić kopię zapasową w chmurze – zwłaszcza jeśli przechowujesz na telefonie naprawdę ważne dane, których nie masz zapisanych w żadnym innym miejscu. 

jak odzyskać dane z telefonu

Jak odzyskać dane z telefonu, który się nie włącza? 

Telefon może się nie włączać z różnych powodów. Jeśli nie jesteś specjalistą w tej dziedzinie, może być Ci trudno ustalić przyczyny. Warto znać trzy opcje odzyskania danych z telefonu, który nie chce się włączyć. 

Oddanie telefonu do serwisu

Pierwsza opcja to oddanie urządzenia do serwisu, żeby je naprawił. Powinieneś zaznaczyć, że chcesz, by zgrano twoje dane z telefonu. Niestety wiąże się to z kosztami i to często dość wysokimi. To rozwiązanie pozwala jednak odzyskać zarówno dane, jak i smartfon – choć, trzeba pamiętać, że nie zawsze.

Podłączenie płyty głównej telefonu do komputera

Jeśli masz wiedzę na temat elektroniki, możesz spróbować samodzielnie wyjąć płytę główną smartfona i znaleźć na niej odpowiednie punkty, by podłączyć ją do komputera. Pamiętaj jednak, że dostanie się do niej i podpięcie jej nie zawsze jest możliwe. Co więcej, jeśli zrobisz coś nie tak, to nawet specjalistyczna pomoc nie zawsze okaże się wystarczająca. 

Skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w odzyskiwaniu danych

Jeżeli próbowałeś bezskutecznie uruchomić telefon na setki sposobów, masz jeszcze trzecią opcję – udanie się do firmy, która wie jak odzyskać dane z zepsutego telefonu. Tam fachowcy ocenią czy to w ogóle możliwe i albo dobiorą się do płyty głównej, albo nawet bezpośrednio do kości pamięci. Niestety, kiedy telefon się nie włącza, naprawdę trudno coś poradzić samemu. Zwykle trzeba wtedy nastawić się na wydatek i oddać urządzenie w ręce specjalistów. Sytuacja wygląda znacznie lepiej, kiedy uszkodzony jest tylko wyświetlacz.

jak odzyskać dane

Sprawdź też: Namierzanie zgubionego lub skradzionego numeru telefonu. Jak to zrobić?

Jak odzyskać dane z telefonu, który ma uszkodzony wyświetlacz? 

Zepsuty ekran utrudnia dostęp do pamięci smartfona, nawet jeśli uda się go podłączyć do komputera. W większości telefonów domyślne ustawienia dopuszczają tylko ładowanie, natomiast przeglądanie zawartości dysku wymaga potwierdzenia na ekranie dotykowym. Skoro tak, to jak odzyskać dane z telefonu, w którym nie działa dotyk i jak odzyskać dane z telefonu z uszkodzonym wyświetlaczem?

Debugowanie USB, czyli jak odzyskać dane z telefonu bez wyświetlacza?

Pierwsza opcja to debugowanie USB. Umożliwia ona podłączenie telefonu do komputera bez konieczności zatwierdzania dostępu na wyświetlaczu. W jaki sposób możesz to zrobić? Musisz mieć w smartfonie włączony tryb debugowania i wybrany zaufany komputer jeszcze przed wystąpieniem awarii

To najlepszy sposób, żeby wyświetlić obraz z uszkodzonego telefonu na komputerze. Metoda sprawdza się także wtedy, kiedy ekran jest całkowicie uszkodzony i nic na nim nie widać. Tryb debugowania włączysz następująco:

 • Wejdź w Ustawienia.
 • Wybierz Informacje o telefonie lub O telefonie.
 • Wyszukaj i kilkakrotnie naciśnij pole Numer kompilacji lub Wersja MIUI (w Xiaomi).
 • Na ekranie pojawi się komunikat Jesteś programistą.
 • Wróć do Ustawień i wybierz System – na dole listy znajdziesz Opcje Programistyczne (w Xiaomi wejdź w Ustawienia > Dodatkowe ustawienia > Opcje programistyczne).
 • Wejdź w Opcje programistyczne i przesuń suwak przy pozycji Debugowanie USB.

Jeśli jednak nie włączyłeś wcześniej wspomnianego trybu, to konieczne będzie odzyskiwanie danych bez debugowania. Jak to zrobić?

Kabel OTG – kiedy panel dotykowy nie reaguje 

Jeżeli twój smartfon obsługuje OTG (on-the-go), wyświetlacz pokazuje obraz, a zepsuty jest tylko panel dotykowy, to masz szansę na jego alternatywną obsługę. Wystarczy, że podepniesz do smartfona myszkę przez kabel OTG-USB,  dzięki czemu nawigacja po urządzeniu odbędzie się z pominięciem warstwy dotykowej, a myszka ją całkowicie zastąpi. Możesz więc skopiować dane do chmury, przesłać je przez bluetooth albo zgrać na kartę pamięci. 

Jak odzyskać dane z telefonu Samsung? Sprawdzą się wspomniane już metody, ale możesz skorzystać z jeszcze jednej. Jeśli panel dotykowy nie działa, masz do dyspozycji pomocne narzędzie, które ułatwi ci zdalne odblokowanie ekranu. Chodzi o funkcję – Znajdź mój telefon. Kiedy wejdziesz na stronę https://findmymobile.samsung.com/ i zalogujesz się na swoje konto, zyskasz do niej dostęp. Jeśli posiadasz Samsunga, to zapewne na twoim komputerze jest już program Samsung KIES, który po podłączeniu odblokowanego urządzenia od razu pokaże ci jego zawartość na komputerze.

Wiesz już jak odzyskać dane z telefonu z rozbitym wyświetlaczem, więc teraz przejdźmy do tego, jak odzyskać dane z telefonu android po przywróceniu ustawień fabrycznych.

Jak odzyskać dane z telefonu z androidem po przywróceniu ustawień fabrycznych? 

Zdarza się czasem, że pośpiesznie albo przypadkowo przywrócimy ustawienia fabryczne w smartfonie, bez zrobienia kopii zapasowej swoich plików. Wtedy natychmiast powstaje pytanie: jak odzyskać dane z telefonu po resecie? Odpowiedź jest prosta, trzeba w tym celu skorzystać z programu do odzyskiwania danych. 

Na jakie programy szczególnie warto zwrócić uwagę?

 • Odzyskiwanie danych Android, 
 • Recuva,
 • Disc Digger 

Dzięki takim programom odzyskasz kontakty w telefonie, SMS-y, filmy, pliki audio i wiele innych ważnych danych. Pamiętaj, żeby skorzystać z nich natychmiast po formatowaniu. Im szybciej, tym lepiej.

Jak skopiować kontakty z uszkodzonego telefonu na komputer?

Czasem bywa tak, że smartfon jest na tyle uszkodzony, że nie da się go naprawić, a znajdują się w nim ważne kontakty, które nie zostały wcześniej skopiowane. Jak odzyskać kontakty z zepsutego telefonu? 

Najprościej będzie użyć konta Google. Jeżeli korzystałeś z niego na telefonie i synchronizowałeś kontakty, to sprawa jest prosta. Wystarczy, że zalogujesz się na innym urządzeniu na swoje konto, rozwiniesz menu w prawym górnym rogu na komputerze, a w lewym na smartfonie, a następnie znajdziesz pozycję Kontakty. Wybierz ją, a będziesz mieć dostęp do całej swojej książki telefonicznej.

A jak skopiować kontakty z uszkodzonego telefonu na komputer, jeśli nie ma się konta Google? Wtedy można skorzystać z opisanej wcześniej metody podłączenia kabla OTG do smartfonu i myszki komputerowej. Jeśli natomiast ekran jest zupełnie czarny i nic nie da się z nim zrobić, warto spróbować tzw. debugowania USB. Ostateczną opcją jest oddanie telefonu do serwisu lub firmy odzyskującej dane.

Odzyskiwanie danych w serwisie – kiedy pomoc specjalisty jest konieczna?


Być może zastanawiasz się, kiedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty i przestać działać na własną rękę. Jeśli wypróbowałeś już wszystkie opisane wcześniej metody i żadna z nich nie sprawdziła się przy odzyskiwaniu danych, to znak, że trzeba udać się do serwisu i skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Nawet jeśli z pozoru nie da się nic z nim zrobić i został przez Ciebie już spisany na straty.

Coraz częściej przechowujemy na telefonie nie tylko kontakty i zdjęcia, ale też ważne dokumenty. Cenne pliki najlepiej mieć skopiowane w chmurze, ponieważ rozwiązanie to pozwala na zabezpieczenie ważnych danych i łatwy dostęp do nich z każdego urządzenia. Niewykonanie kopii zapasowej nie przesądza jednak o braku możliwości przywrócenia utraconych plików, m.in. poprzez omawiane w artykule podłączenie telefonu do komputera, wykorzystaniu kabla OTG, wsparcie specjalistów w serwisie czy przywrócenie danych fabrycznych. Warto jednak zadbać o wykonanie kopii zapasowej z wyprzedzeniem, aby unikać rozczarowania związanego z utratą cennych informacji w przypadku uszkodzonego wyświetlacza czy poważniejszego zniszczenia smartfona. 

24
30

Podziel się:

Komentarze (8)

Podpowiedzi są delikatnie mówiąc do ****. Jak mam wejść w ustawienia i dalsze opcje kiedy na ekranie nic nie widać bo jest zbity.

Witam! Nie wiem gdzie zapytać pytam więc tu. Samsung S10 zrobiony reset niestety bez wcześniejszego wykasowania konta Google. Hasła do konta brak bo córa pozmieniała i nic nie działa. Jest jakaś szansa by odzyskać hasło?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *