telefon rejestracja numeru

Poradniki

30.07.2021 12:36

Dual SIM standby – czym jest i do czego służy?

Telefony i tablety
11
0
2
11
0

Przeglądając oferty telefonów, zapewne niejednokrotnie spotkałeś się z opisem, iż dany smartfon obsługuje funkcję Dual SIM Standby. Co to jest i do czego się przydaje? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Dual Sim Standby  – co to jest?

Dual SIM Standby to obecnie najbardziej popularne rozwiązanie, które umożliwia korzystanie z obu kart SIM, aż do chwili nawiązania połączenia – wtedy aktywna pozostaje wyłącznie jedna z nich. Gdyby ktoś w czasie rozmowy próbował się z Tobą skontaktować na drugi numer, to osoba ta otrzyma stosowny komunikat, iż jesteś niedostępny.

Zobacz też: Czym jest nano-SIM? Rodzaje kart SIM, które musisz znać!

Dual SIM Active, Dual SIM Passive i Dual Sim Smart 

Dual SIM Standby nie jest jedynym stosowanym w smartfonach rozwiązaniem, jeżeli chodzi o Dual SIM. Na rynku można znaleźć także telefony wyposażone w Dual SIM Active, Dual SIM Passive oraz Dual SIM Smart. Czym charakteryzują się poszczególne z nich?

Dual SIM Active

Aktywny Dual SIM to tryb, w którym obydwie karty są cały czas aktywne. W momencie kiedy ktoś próbuje się dodzwonić w trakcie rozmowy, to użytkownik otrzymuje sygnał i może zawiesić jedno połączenie, aby przełączyć się na kolejne.

Dual SIM Passive

Pasywny Dual SIM to przypadek, w którym użytkownik musi ręcznie przełączać się pomiędzy kartami, aby korzystać z danego numeru. Bardzo niewygodne, ale też już archaiczne rozwiązanie – teraz najczęściej spotyka się Dual SIM Standby oraz Active.

dual sim standby

Dual SIM Smart

Smart Dual SIM, nazywany też trybem inteligentnej obsługi dwóch kart SIM. Dlaczego? Otóż w tym przypadku, kiedy prowadzimy rozmowę korzystając z jednej karty, to w odróżnieniu do Dual SIM Standby druga nie zostaje wyłączona, a osoby, które w tym czasie próbują się na nią dodzwonić, są przekierowywane na pierwszy numer. Obecnie raczej nie spotyka się telefonów korzystających z tego rozwiązania. Wcześniej charakteryzowały się nim przede wszystkim smartfony od Microsoftu.

dual sim standby

Korzyści posiadania telefonu z Dual SIM

Zastanawiasz się czy w ogóle Dual SIM jest Ci potrzebny? Pozwól, że przytoczę kilka przykładów, które być może przekonają Cię, że owszem! Dzięki temu zastosowaniu, możesz m.in używać karty SIM od lokalnego operatora, kiedy to jesteś zagranicą. Możesz też używać jednej z kart wyłącznie do rozmów, a drugiej tylko do internetu. W telefonach służbowych natomiast, możesz korzystać z obydwu numerów jednocześnie, więc nie będziesz miał potrzeby nosić ze sobą dwóch smartfonów.

Dual SIM to świetne rozwiązanie dla osób, którym po prostu nie chce się przekładać co chwilę kart, aby korzystać z danego numeru. To także świetny sposób, aby na spokojnie testować „możliwości” konkretnego operatora, aby w końcu wybrać tego, który najbardziej Ci odpowiada. Dual SIM może się okazać wygodne także wtedy, kiedy wystawiasz sporo rzeczy na sprzedaż. Ustawiasz wtedy specjalnie jeden numer wyłącznie do tego celu. Unikniesz w ten sposób potencjalnego spamu, a także na pewno ochronisz w pewien sposób swoją prywatność.

W standardzie Dual SIM Standby mamy także pełną kontrolę nad tym, co się dzieje z oboma numerami, co na pewno jest wygodniejsze, niż wiecznie aktywne karty w Dual SIM Active.

dual sim standby

Zobacz też: Wszystko o wyrabianiu duplikatu karty SIM. Jak wyrobić, kiedy się przydaje, opłaty

Dual SIM w telefonach – standardowe i hybrydowe

Przy zakupie telefonu ze standardem Dual SIM, należy pamiętać, że smartfony charakteryzują się dwoma typami wejść: standardowymi i hybrydowymi. W przypadku tego pierwszego możliwe jest użytkowanie jednocześnie dwóch kart SIM oraz dodatkowej pamięci SD, a w drugim znajdują się wyłącznie dwa sloty i to od Ciebie zależy, czy włożysz tam dwie karty SIM, czy kartę SIM oraz SD.

Obecnie spotyka się głównie wejścia hybrydowe, które na dobrą sprawę są wystarczającym rozwiązaniem, gdyż teraz nawet tańsze telefony posiadają już wystarczająco dużo pamięci ROM, aby odpuścić sobie kartę SD.

Warto dodać, że jeżeli Twój telefon nie należy do najnowszych, a planujesz korzystać z szybszego internetu LTE, to tę konkretną kartę umieść w odpowiednim slocie (zazwyczaj podpisanym, jako SIM1). W takim razie drugą mogłaby być ta, z której zamierzamy dzwonić.

11
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Dziękuję! Stwierdziłem, że skoro artykuł jest o Double Sim, to nie ma sensu pisać o eSIM, chociaż jak teraz się tak zastanawiam, to faktycznie mógłbym poświęcić jakiś akapit na to – dzięki za uwagę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *