1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Ciekawostki Asystenta Google – co kryje w sobie aplikacja?

Technologia

04.02.2022 14:22

Ciekawostki Asystenta Google – co kryje w sobie aplikacja?

Online Telefony i tablety
2
0
0
2
0

Asystent Google pełen jest interesujących funkcji, do uruchomienia których wystarczy jedynie głos. Jego możliwości są jednak większe, niż może się wydawać. O niektórych z nich być może nie każdy użytkownik wie. OK Google, co masz do zaoferowania?

Do czego można wykorzystać możliwości Asystenta Google? Podstawowe funkcje można posortować w kilkanaście grup tematycznych. Przydadzą się one zarówno w domu, jak i w podróży. Co ważne, można komunikować się z nim w języku polskim.

Asystent Google – ciekawe zastosowania w praktyce

Niezwykle przydatna dla wielu osób może być integracja Asystenta Google z mapami. Dzięki temu możliwe jest wyszukiwanie punktów na trasie bez konieczności wpisywania czegokolwiek na ekranie. Dzięki temu nie trzeba odrywać rąk od kierownicy pojazdu, co zwiększa bezpieczeństwo prowadzącego i pasażerów. Znajdywanie miejsc na mapach nie wymaga jednak posiadania samochodu czy roweru. Z możliwości tej skorzystać można, używając również nawigacji pieszej.

Głosowe sterowanie można wykorzystać również do dyktowania wiadomości tekstowych i wybierania osoby, z którą chce się nawiązać połączenie głosowe. Funkcja ta może się przydać nie tylko w domu, ale zwłaszcza w samochodzie, dodatkowo poprawiając bezpieczeństwo podczas jazdy. Wielu osobom może przypaść do gustu również opcja sprawdzania kalendarza.

Asystent Google
Asystent Google, czyli aplikacja wykonująca wiele funkcji za pomocą naszego głosu

Kolejnym sposobem na wykorzystanie asystenta głosowego jest opcja tłumaczeń. Ogromna baza, jaką dysponuje Google, pozwala na tłumaczenia z dziesiątek języków. Asystent nie zastąpi oczywiście klasycznej nauki języka, ale pozwala w ten sposób na proste porozumienie się w innym kraju, np. podczas wakacji.

Asystent Google może zostać poproszony też o włączenie danej piosenki lub płyty oraz powiedzenie żartu czy komplementu. Użyć go można również do sprawdzania wiadomości ze świata, pogody, informacji o zdrowym stylu życia i składu danego produktu spożywczego.

Sprawdź też: NASA: sprawdź co widział Hubble w dniu Twoich urodzin

Reklama

Warto również wiedzieć, że nie wszystkie funkcje Asystenta Google są dostępne globalnie. Dla przykładu możliwość prowadzenia rozmów głosowych w imieniu użytkownika nie jest dostępna w Polsce, ale np. użytkownicy z USA mogą z niej korzystać.

Asystent Google – podstawowe komendy

Korzystanie z Asystenta Google jest proste i intuicyjne. Aby zrozumieć jego działanie, trzeba wiedzieć, że jest on aktywny cały czas. Oznacza to, że po wypowiedzeniu komendy OK Google można od razu przejść do wydawania polecenia. Zamiast tego można też przytrzymać klawisz Home w urządzeniu lub po prostu włączyć aplikację Asystent Google.

KODY RABATOWE MORELE

Chcąc gdzieś dojechać, wystarczy powiedzieć Wyznacz trasę do… Sztuczna inteligencja z czasem rozumie coraz więcej, dzięki czemu jest w stanie pojąć kontekst wypowiedzi. Nie trzeba więc pamiętać konkretnych poleceń. Równie dobrze można powiedzieć: Włącz nawigację do…

Aby napisać wiadomość lub zadzwonić, wystarczy powiedzieć: Wyślij wiadomość do… lub Zadzwoń do… Asystent Google może jednak nie tylko pisać i dzwonić na życzenie użytkownika, ale także odczytywać powiadomienia. W tym celu można do niego powiedzieć: Sprawdź wiadomości lub Sprawdź nieodebrane połączenia.

Komendy Asystenta Google
Komendy Asystenta Google

W celu sprawdzenia kalendarza wystarczy wypowiedzieć zdania: Co mam w kalendarzu, Jakie mam dziś spotkania itp. Wpisy do kalendarza można również dodawać, np. mówiąc do Asystenta Google: Dodaj w kalendarzu spotkanie 10 maja o 10:00.

Możliwości jest naprawdę wiele, a z czasem będą zapewne rosnąć. Równie wiele jest poleceń, które można wydawać asystentowi. Powyższe komendy są tylko wybranymi przykładami.

Ukryte funkcje Asystenta Google

Jak rozbudowany jest Asystent Google, widać także po liczbie dodatkowych funkcji. O niektórych z nich nie wie bardzo wiele osób. A poznać je warto, ponieważ dzięki nim można włączyć różne, czasem nietypowe opcje.

Lumos Maxima

Pierwszą propozycją jest użycie zaklęcia. W 2016 roku, z okazji premiery osadzonego w uniwersum Harry’ego Pottera filmu Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, do Asystenta Google dodano komendę Lumos Maxima. Wynik jej użycia nie jest może fantastyczny, ale na pewno przydatny. Dzięki niej można włączyć latarkę w smartfonie.

Sprawdź też: Zaklęcie Lumos Maxima działa na telefon! Co się stanie po wypowiedzeniu tych słów?

Rzuć kością

Ten pomysł być może przypadnie do gustu ludziom, którzy lubią grać w gry planszowe. Wystarczy powiedzieć Rzuć kostką, a wylosowana liczba pojawi się na ekranie. Co najważniejsze, użytkownik nie jest ograniczony wyłącznie do kostek sześciościennych. Równie dobrze można powiedzieć: Rzuć kostką ośmiościenną.

Śmieszne sztuczki

Asystenta Google można również wykorzystać do zapewnienia sobie dobrego nastroju. Przykładami takich komend są:

  • Opowiedz kawał;
  • Zaśpiewaj mi piosenkę;
  • Znajdź śmiesznego mema.

Czy Asystent Google jest bezpieczny?

Odpowiedź na tak postawione pytanie zależna jest od tego, co dana osoba rozumie, myśląc o bezpieczeństwie. Bez wątpienia Asystent Google wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu. Sterowanie głosowe uwalnia użytkownika od konieczności obsługi smartfonu, pozwalając utrzymać ręce na kierownicy i wzrok skupiony na drodze.

Jeśli bezpieczeństwo rozumiane jest jako troska o prywatność danych, odpowiedź nie jest tak jednoznaczna. Na pewno Asystent Google nie wpływa gorzej na prywatność niż inne sposoby użycia smartfonu, takie jak wyszukiwanie informacji w internecie czy korzystanie z portali społecznościowych.

Asystent Google, a bezpieczeństwo
Asystent Google, a bezpieczeństwo – możemy czuć się bezpiecznie?

Niemniej jednak dane o użytkowniku są zbierane. Jest to niestety skutek uboczny rozwoju współczesnej technologii. Profilowanie użytkownika umożliwia nie tylko dobieranie wyników pod konkretną osobę, ale również dopasowywanie do niej reklam. Chcąc korzystać ze współczesnej technologii, w tym Asystenta Google, pozostaje się jedynie z tym pogodzić.

Asystent Google to świetny sposób na bezkontaktową obsługę smartfonu lub tabletu. Dzięki niemu można nie tylko zaczerpnąć nieco rozrywki czy sprawdzić powiadomienia i informacje ze świata, ale także zadbać o bezpieczeństwo podczas prowadzenia samochodu, motocykla lub roweru. Warto sprawdzić możliwości Asystenta Google. Może się okazać, że spodoba się na tyle, że stanie się jednym z podstawowych sposobów obsługi urządzenia.

Sprawdź też: Co to Google Easter Egg? Poznaj ukryte funkcje Google!

Reklama
2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.