Jak zrootować telefon - palce

Poradniki

29.05.2021 23:11

Jak zrootować telefon? Co to jest root i czy warto go zrobić?

Android i iOS Telefony i tablety
9
4
7
9
4

Rootowanie Androida to klucz do zupełnie nowych możliwości. Wiesz jak zrootować telefon? Co to jest root i czy warto go zrobić? Jakie korzyści przyniesie root telefonu i jak zrootować smartfon z Androidem? Podpowiadamy!

Co to jest root telefonu – podstawowe informacje

Czym jest rootowanie i skąd wzięła się ta nazwa? Root polega na uzyskaniu dostępu do rdzenia ustawień systemowych telefonu. Root po angielsku oznacza „korzeń” i to bardzo dobrze oddaje sens całego procesu, ponieważ dzięki niemu uzyskujemy wejście do podstaw całego systemu Android w naszym urządzeniu.

Chodzi o dostanie się do najgłębiej skrywanych opcji systemu Android, których normalnie nie możemy modyfikować w ustawieniach. Dzięki temu można na przykład instalować bardziej specyficzne, normalnie niedostępne aplikacje. Do rootowania stworzono wiele narzędzi i aplikacji mających umożliwić ten proces nawet laikowi nie obeznanemu z telefonami od strony technicznej.

Jak zrootować telefon - aplikacje
Root telefonu może nam dać dostęp do wielu wcześniej ukrytych funkcji oraz aplikacji

Rootowanie systemu Android – co daje?

Jakie korzyści płyną ze zrootowania systemu Android? Jak już wspomniano, rootowanie to inaczej dochodzenie do rdzenia telefonu. W praktyce oznacza to dostęp do każdej możliwej funkcji, każdego pliku i każdej opcji Twojego telefonu.

Można to porównać do trybu administratora w systemach Windows. Tylko administrator systemu ma nieograniczony dostęp do wszystkich folderów, plików i ustawień, tym samym może swobodnie je modyfikować, usuwać i edytować. Dokładnie tak samo dzieje się, kiedy zrootuje się smartfona. Dostajesz też wtedy możliwość instalowania programów i aplikacji spoza Google Play, co przy normalnym trybie funkcjonowania zazwyczaj jest utrudnione z powodu szeregu zabezpieczeń, które znikają w trybie root.

Brak zabezpieczeń to jednak obosieczny miecz. W sieci czyha wiele zagrożeń i nie da się ukryć, że instalowanie rzeczy z nieznanych i niesprawdzonych stron może skończyć się zainfekowaniem urządzenia jakimś złośliwym oprogramowaniem. Zbytnie grzebanie w opcjach administratora może też się odbić na ogólnym funkcjonowaniu smartfona.

Sprawdź też: Szybkie drukowanie z telefonu – jak sprawnie połączyć telefon z drukarką? Sposoby drukowania na Android, iOS, z wi-fi oraz bez połączenia sieciowego

Jak zrootować telefon - gwarancja
Rootowanie często wiąże się z utratą gwarancji producenta, dlatego warto przemyśleć, czy na pewno chcemy ryzykować

Czy rootowanie telefonu jest bezpieczne?

Nie ma właściwej odpowiedzi na to, czy warto rootować telefon z Androidem. Nie da się ukryć, że jeśli codzienne użytkowanie smartfona zamyka się w wykonywaniu i odbieraniu połączeń, korzystaniu z Internetu oraz pisaniu i odczytywaniu wiadomości, to rootowanie wniesie niewiele korzyści.

Jeśli jednak telefon służy Ci do znacznie bardziej zaawansowanych działań i w zasadzie jest Twoim mini-komputerem, to warto rozważyć przejście na tryb root. UWAGA: zrootowanie telefonu zazwyczaj wiąże się z utratą gwarancji! Dobrze jest więc robić to już po jej upływie.

Jak wykonać rootowanie telefonu?

Do zrootowania telefonu niezbędne jest najpierw aktywowanie trybu dla programisty (tzw. developer mode). To ukryta opcja, która zazwyczaj pojawia się po kilkukrotnym dotknięciu (zazwyczaj siedmiokrotnym, lecz liczba ta może się różnić w zależności od wersji Androida) numeru wersji oprogramowania. Jak to zrobić? Wejdź w ustawienia swojego telefonu, a następnie przejdź do informacji o urządzeniu/systemie (możliwe różnice w zależności od modelu telefonu i wersji Androida). Tam odnajdź numer wersji systemu i kilka razy go dotknij. Dostaniesz dostęp do opcji dla dewelopera, a wśród nich – debugowanie przez USB, co będzie kluczowe dla całego procesu rootowania smartfona, tak więc tryb dla programisty jest tutaj niezbędny.

Jak zrootować telefon - sposoby
Istnieje kilka różnych sposobów na zrootowanie telefonu – pomóc mogą np. specjalne aplikacje

W Internecie znaleźć można szereg poradników i filmików o tym, jak wykonać rootowanie telefonu. Prawda jest taka, że nie istnieje uniwersalny, sprawdzony sposób na zrootowanie smartfona z Androidem. Należy jednak zaznaczyć, że każdy ze sposobów różni zasadnicza kwestia – poziom ryzyka.

Komuś, kto nigdy w życiu tego nie robił, zaleca się zwykle skorzystanie ze specjalnych aplikacji. Tego typu software przeprowadzi Cię krok po kroku przez proces rootowania, choć w zależności od wybranej aplikacji może to wyglądać nieco inaczej. Pewne etapy tego procesu (jak na przykład resetowanie telefonu) pozostają jednak niezmienne.

Kingo Root – łatwy sposób na rootowanie telefonu

Wcześniej znana jako Kingo Android Root, aplikacja Kingo Root to często polecany i bezpieczny sposób na zrootowanie telefonu. Najważniejszą cechą tej aplikacji jest jej uniwersalność. Sprawdza się przy niemal wszystkich najpopularniejszych modelach znanych marek, takich jak Samsung, Huawei czy Sony.

Jak zrootować telefon - Kingo Root
Dzięki Kingo Root operacja uzyskania dostępu do „rdzenia” telefonu wydaje się dziecinnie prosta

Rootowanie telefonu za pomocą Kingo Root jest dziecinnie proste i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Aplikacja przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces, a Ty musisz jedynie:

  1. Pobrać program Kingo Root na swój telefon i zainstalować go.
  2. Włączyć tryb debugowania przez USB w swoim telefonie (wymaga aktywnego trybu dla programisty).
  3. Podłączyć smartfon do komputera kablem USB.
  4. Uruchomić aplikację i postępować zgodnie z instrukcjami na ekranie telefonu.

Następnie wystarczy poczekać, aż aplikacja wykona całą resztę. Co najważniejsze – bezpieczeństwo Kingo Root polega na tym, iż w przypadku niepowodzenia aplikacja poinformuje Cię o tym niezwłocznie oraz sama zaproponuje ponowienie całego procesu rootowania. Nie przejmuj się, jeśli pierwsza (lub kilka pierwszych) próba zakończy się fiaskiem. Rootowanie niektórych modeli może być nieco trudniejsze i wymagać więcej podejść.

Tryb root nie spełnia Twoich oczekiwań lub chcesz sprzedać swój telefon i w tym celu pragniesz przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych? Możesz się zastanawiać na ewentualną możliwością cofnięcia zmian spowodowanych trybem root.

Jak zrootować telefon - pierwszy raz
Czasami rootowanie nie udaje się za pierwszym razem

Cofnięcie procesu rootowania telefonu jest jak najbardziej możliwe. Pomoże Ci w tym aplikacja Kingo Root, która ma również funkcję unrootowania, czyli cofania roota. Przebiega to analogicznie do samego rootowania. Wystarczy odnaleźć ikonę Kingo SuperUser i dotknąć ją w celu uruchomienia pożądanej funkcji. Dalej jest podobnie jak w przypadku rootowania, a więc debugowanie przez USB, podłączenie kabla do komputera i postępowanie zgodnie z zaleceniami na ekranie telefonu.

Należy jednak uważać, bo raz zrootowany telefon już zawsze będzie w pewnym sensie „naznaczony”, choć nie jest to rzecz, która będzie na pierwszy rzut oka widoczna dla przeciętnego użytkownika (głównie ślady działań w niektórych aplikacjach i systemach np. w modelach Samsunga).

Aplikacje na zrootowany Android

Zrootowanie telefonu daje dostęp do aplikacji, których wcześniej nie sposób było zainstalować. Oto niektóre aplikacje na zrootowany Android:

  • AdAway to pierwsza na tej liście apka. Uwalnia ona od reklam Google Ads, wyświetlanych w wielu aplikacjach instalowanych ze sklepu Google Play. Aplikacja została usunięta ze sklepu z uwagi na niezgodność z jego regulaminem i teraz potrzeba roota do jej instalacji z Internetu.
  • MyBackup Root to rozwiązanie dla osób posiadających dużo apek przechowujących ich spersonalizowane ustawienia i inne dane. Szczególnie przydaje się to przy grach. Aplikacja pozwala na swobodne przenoszenie danych różnych aplikacji z jednego urządzenia na drugie, tak więc rekordy w grach czy listy utworów w odtwarzaczach będą bezpieczne.
  • ES Menedżer zadań, czyli menadżer zadań, tyle że dla Androida. Większość użytkowników komputerów z systemem Windows zna raczej słynny menadżer zadań, który niejednokrotnie ratuje sytuację z zawaloną pamięcią RAM lub uszkodzonymi procesami w tle. Oto rozwiązanie dla telefonów.
  • WiFi Key recovery pomaga odzyskać zapomniane hasło do sieci Wi-Fi, jeśli jest ono zapisane w pamięci telefonu. Niby mała rzecz, a cieszy, zwłaszcza gdy hasło jest potrzebne natychmiast.
  • System App Remover to jedna z ciekawszych aplikacji na zrootowany smartfon z Androidem. Pozwala na trwałe usunięcie nieprzydatnych systemowych aplikacji, które zainstalowane są fabrycznie i których normalnie nie można by było się w żaden inny sposób pozbyć.

Samodzielne zrootowanie telefonu może być przydatne dla osób, które w pełni chcą wykorzystać możliwości swojego urządzenia. Nie należy jednak się tego podejmować, jeśli nie ma się w tym dokładnego celu, jak na przykład zainstalowanie konkretnej aplikacji lub aktywowanie/zmodyfikowanie określonej funkcjonalności. Brak rozwagi może bowiem skończyć się źle dla Twojego telefonu.

Jak zrootować telefon - czy na pewno
Najważniejsze to realnie ocenić, czy faktycznie potrzebujemy wykonać root telefonu

Sprawdź też: Jak sprawdzić szybkość Internetu – sprawdzanie prędkości łącza krok po kroku

9
4

Podziel się:

Komentarze (7)

Sprawdziłem kilka aplikacji, Kingoroot wiesza się przy 41%, nie wiem dlaczego.
Pozostałe aplikacje miały trojany: framaroot, rootmaster.
Oneclickroot z kolei jest płatny. Lipa

Przepraszam podał Pan jak włączyć wlaczyc tryb dla programisty i to tyle więc czy mógłbym się dowiedzieć co dalej

Proszę Pana. Pragnę zauważyć, iż troszkę niżej jest opisany cały proces rootowania telefonu – poświęcony temu jest cały śródtytuł „Kingo Root – łatwy sposób na rootowanie telefonu” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *