randonautica

Rozrywka

22.08.2021 13:42

Randonautica – aplikacja, która czyta w myślach. Czym jest Randonautica i czy warto z niej korzystać?

Android i iOS Programy i aplikacje
17
2
5
17
2

Randonautica to niezwykle tajemnicza aplikacja z zamysłem przypominającym Pokémon Go. Skąd wzięły się straszne historie krążące wokół Randonautiki, jak ona działa i czy naprawdę jest się czego bać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Randonautica – co to jest? Wyjdź z domu i się przekonaj!

Randonautica to aplikacja mobilna uruchomiona w lutym 2020 roku przez Joshuę Lengfeldera. Jej głównym celem jest skłonienie użytkowników do wyjścia z domu i eksplorowania okolicy. Aplikacja generuje losowe współrzędne, do których należy się udać.

randonautica
Źródło: randonauticapolska.fun

Joshua Lengfelder w 2019 roku na czacie naukowym trafił na programistów Fatum Project. Zauważył, że kod bota, który opracowali, i idee leżące u jego podstaw, warto wykorzystać do zbadania zależności między świadomością a technologią. W lutym 2019 roku stworzył system, który za pomocą kodu Fatum Project generował losowe współrzędne. Utworzył też subreddit Randonauts, który szybko zyskał dużą popularność. Jego członkowie wymieniali się opowieściami o swoich wyprawach w nieznane. Auburn Salcedo z Presley Media znalazła grupę na Reddicie i zaproponowała Lengfelderowi pomoc w promocji pomysłu. 22 lutego 2020 jako owoc ich współpracy pojawiła się aplikacja.

Czy Randonautica zabierze Cię w straszne miejsca?

Randonautica stała się bardzo popularna głównie za sprawą wielu niepokojących zbiegów okoliczności. A im więcej osób pobiera aplikację, tym więcej relacji z dziwnych sytuacji można znaleźć w internecie. Najsłynniejszym zdarzeniem jest zdecydowanie to, do którego doszło w Duwamish Head w zachodniej części Seattle. Użytkownicy Randonautiki wybrali się na spacer ku wygenerowanym współrzędnym. Na miejscu czekała na nich torba, w której znajdowały się szczątki dwóch osób. To wydarzenie przyczyniło się do powstania teorii, że celem aplikacji jest prowadzenie ludzi do takich dramatycznych odkryć. Lengfelder uznał to jednak za szokujący zbieg okoliczności.

Podobne, przerażające relacje zaczęły zdobywać w internecie ogromną popularność, a wielu użytkowników pobiera Randonauticę właśnie ze względu na czynnik strachu. Najwięcej upiornych historii można znaleźć na TikToku i Reddicie. Warto jednak mieć na uwadze, że bardzo często są to fałszywe historie wymyślone w celu podbicia zasięgów. Mroczne, przerażające opowieści od zawsze intrygują ludzi, więc jest to łatwy sposób na zdobycie chwilowego zainteresowania.

Czy Randonautica jest straszna?
Źródło: eska.pl

Zobacz: Aplikacja Too Good To Go – jak działa? Czy warto z niej korzystać? Poznaj opinie

Nie każdy uznaje jednak te straszne sytuacje za zachęcające. Wielu użytkowników uważa aplikację za szkodliwą i niebezpieczną. Szczególnie zaniepokojeni są rodzice korzystających z Randonautiki dzieci. Mimo tego należy zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że aplikacja generująca losowe lokalizacje może przypadkowo zaprowadzić nas w dziwne miejsce. Nie jest jednak stworzona po to, by celowo kreować niebezpieczne czy traumatyczne sytuacje.

Na YouTube można znaleźć wiele nagrań obrazujących straszne miejsca, do których rzekomo prowadziła użytkowników aplikacja. Oto przykłady:

Jak działa Randonautica?

Wiesz już, o co chodzi w aplikacji i jaki jest jej cel, ale jak działa Randonautica? Zacznijmy od tego, że możesz pobrać ją zarówno na system android w Google Play, jak i na iOS w App Store. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacja oferuje krótkie wprowadzenie i kilka wskazówek, do których warto się zastosować. By móc korzystać z Randonautiki, trzeba się zarejestrować, zaakceptować regulamin i zezwolić na udostępnienie lokalizacji.

Działanie aplikacji Randonautica
Źródło: globetrender.com

Przed skorzystaniem z generatora losowych współrzędnych aplikacja poprosi Cię o wybór typu miejsca, które chcesz odwiedzić. Twórcy aplikacji wierzą, że generowane liczby są połączone z naszym umysłem, dlatego sugerują, by mocno skupić się na rodzaju przygody, którą chcemy przeżyć czy emocjach, których chcemy doświadczyć. Wpływ umysłu na liczby Lengfelder nazywa MMI (ang. Mind-Matter Interaction). Zakłada, że ​​kiedy skupiasz się na swoich zamiarach, wpływasz na generowane w aplikacji liczby. Po tym, jak na ekranie telefonu pojawią się współrzędne, należy po prostu udać się w dane miejsce.

Randonautica – opinie i ciekawe znaleziska

Wzbudzająca liczne kontrowersje aplikacja spotyka się ze skrajnymi opiniami. Podczas gdy część użytkowników jest zachwycona jej funkcjonowaniem, inni ostrzegają przed instalacją. Przedstawiciele stowarzyszenia Granite State Children’s Alliance, zaangażowani w projekt dotyczący ochrony dzieci, Know and Tell, opublikowali informację, że rodzice mają trzymać młodych ludzi z dala od aplikacji lub przynajmniej nadzorować korzystanie z niej.

Podobne emocje wzbudzała kiedyś aplikacja Pokémon Go, jednak jej twórcy zdecydowali się na umieszczanie swoich punktów w znanych miejscach publicznych. Randonautica może zaprowadzić nas wszędzie, dlatego tak ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku.

Aplikacja znana jest nie tylko ze swoich mrocznych historii, ale też z miłych sytuacji. Jedną z nich jest sprawa użytkownika, który w miejscu wskazanym przez współrzędne znalazł stół pełen jedzenia. Zdjęcie można zobaczyć na Reddicie. Inna osoba pochwaliła się sytuacją, w której chciała nawiązać kontakt ze swoim zmarłym przyjacielem Zachem. Natknęła się na plakat z imieniem zmarłego, a fotografię także zamieściła na Reddicie. Wiele historii dotyczy zwierząt. Dwie użytkowniczki udały się w podróż po tym, jak zaginął pies matki jednej z nich. To, co spotkały na miejscu, można zobaczyć na TikToku. Na Tweeterze można znaleźć relację kobiety, która jako motyw podróży obrała zabawę, szczęście i pokój. Aplikacja zaprowadziła ją do drewnianej rzeźby ręki pokazującej znak pokoju.

Randonautica wzbudza wiele emocji i trzeba przyznać, że jest w niej coś intrygującego. Nawet jeśli nie wierzymy w relację między naszymi myślami a generowaniem liczb, to ciekawość sprawia, że chcemy tego spróbować. Masz jakieś doświadczenia z Randonauticą? A może zamierzasz ją zainstalować? Napisz w komentarzu!

Źródło obrazka głównego: eska.pl

17
2

Podziel się:

Komentarze (5)

Zginął mi kot… zaprowadziło mnie do sąsiada..kota nie było. Sąsiad po tygodniu przyznał się że przejechał kota.. coś w tym jest

Dalej nie rozumiem skąd apka wie gdzie i co znajdziemy : stół z jedzeniem , plakat z imieniem przyjaciela , psa mamy ….. To przypadek czy zaplanowane działanie a jeżeli tak to kto tegodokonuje ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *