ręka trzyma telefon z włączonym antutu

Poradniki

27.09.2021 09:39

Czym jest AnTuTu? Jak działa?

Android i iOS Telefony i tablety
11
1
0
11
1

Diagnostyka smartfona lub tabletu pod kątem wydajności i innych parametrów może być dla przeciętnego użytkownika nie lada wyzwaniem. Z pomocą przychodzi tu benchmark AnTuTu. Jak działa ten program i jak wykorzystać go do oceny możliwości danego telefonu?

AnTuTu Benchmark – najważniejsze informacje

Chińska aplikacja AnTuTu powstała na początku ubiegłej dekady. Należy ona do tak zwanych benchmarków, czyli narzędzi testujących i oceniających wydajność urządzenia, a następnie zestawiających uzyskane wyniki w ogólnodostępnym rankingu. Korzystający z nich użytkownicy mogą w ten sposób dowiedzieć się, jak ich konfiguracja sprzętowa ich urządzeń wypada na tle innych.

Sprawdź też: Jak podłączyć telefon do telewizora bezprzewodowo lub po HDMI? Prosta instrukcja

AnTuTu jest benchmarkiem skupiającym się na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android oraz iOS. Oficjalną stronę projektu znajdziesz pod adresem antutu.com. Testy obciążeniowe wykonywane przez aplikację zajmują do paru minut i składają się z kilku etapów, polegających m.in. na odtwarzaniu animacji 3D.

Ostateczny wynik testu na danym urządzeniu obliczany jest na podstawie czterech istotnych wskaźników. Ocenie poddawane są:

  • Procesor (CPU)
  • Procesor graficzny (GPU)
  • Pamięć (MEM)
  • Wrażenia użytkownika (UX)

Dlaczego AnTuTu nie znajdziemy już w sklepie Google Play?

Na początku marca 2020 roku aplikacja AnTuTu zniknęła z platformy zakupowej Google dla systemu Android. Technologiczny gigant oskarżył chińskiego producenta benchmarka, Beijing AnTuTu Technology, o bezpośrednie powiązania z firmą Cheetah Mobile, która to od dawna znajdowała się na celowniku Google.

Antutu wynik wydajności benchmark
AnTuTu to dobre narzędzie do sprawdzenia wydajności naszego telefonu

Ze sklepu Play usuwane były wszystkie aplikacje, wobec których wystosowano podobne podejrzenia. Cheetah Mobile miało być odpowiedzialne za rażące naruszenia wewnętrznego prawa platformy w aspekcie polityki prywatności. Firmie zarzuconomiędzy innymi wykradanie danych użytkowników.

Zespół AnTuTu uznał blokadę za bezpodstawną i opublikował oświadczenie, w którym starał się przekazać, że pomimo faktu, iż Cheetah Mobile jest jednym z akcjonariuszy i dostarczycieli usług (w tym tych prawnych), nie bierze udziału w zarządzaniu firmą i jej produktami. Google podtrzymało jednak swoją decyzję i do dziś aplikacji nie da się znaleźć w jego platformie zakupowej. Nie znaczy to jednak, że zainstalowanie AnTuTu na urządzeniu mobilnym z Androidem nie jest możliwe.

Jak zainstalować AnTuTu?

Jeżeli jesteś posiadaczem urządzenia od Apple, wystarczy, że wyszukasz aplikację w App Store. Nieco bardziej będą musieli się natrudzić korzystający z Androida. Uwaga: ze względów bezpieczeństwa nie instaluj dostępnych w Google Play aplikacji z „AnTuTu” w nazwie – podszywają się one pod popularny benchmark i trudno stwierdzić, czy przyznanie im uprawnień nie będzie stwarzać ryzyka dla bezpieczeństwa wrażliwych danych użytkownika.

Pliki instalacyjne AnTuTu na wszystkie obsługiwane przez platformę systemy można pobrać ze strony AnTuTu. Znajdź Twoją wersję urządzenia, kliknij odpowiedni przycisk i postępuj zgodnie ze wskazówkami instalatora.

Korzystanie z rankingów AnTuTu – co warto wiedzieć?

Jeśli chciałbyś sprawdzić, jak na tle osiągów współczesnych urządzeń wypada Twój smartfon lub tablet, ale nie chcesz instalować oprogramowania AnTuTu, możesz skorzystać z publicznie udostępnianych przez projekt comiesięcznych zestawień wydajności telefonów.

Sprawdź też: Jak włączyć debugowanie USB i opcje programistyczne w Androidzie?

Nawet pomimo braku wsparcia Google, publikowany przez projekt ranking stanowi w branży ważne źródło na temat wydajności współczesnych smartfonów. Aktualny ranking można znaleźć na stronie AnTuTu.

Niemałą uwagę poświęcają benchmarkowi również producenci urządzeń mobilnych. Niektórym z nich do tego stopnia zależy na wysokim miejscu w rankingu, że optymalizują oni swoje urządzenia pod rodzaj testów, jakie wykorzystuje AnTuTu. Z tego powodu opinie na temat rzetelności publikowanych przez firmę zestawień bywają dość mieszane.

Ranking AnTuTu na październik 2021 roku. Kto znalazł się na podium?

Pierwsze miejsce w rankingu projektu AnTuTu zajęła Nubia Red Magic 6S Pro – smartfon wyraźnie dedykowany najbardziej wymagającym zadaniom. Specyfikacja urządzenia robi wrażenie, szczególnie wchodzące w jej skład 16 GB RAM oraz jeden z najpotężniejszych obecnie na rynku procesorów – Qualcomm Snapdragon 888.

Na drugim miejscu uplasował się Asus ROG Phone 5, który, pomimo niemal całkiem podobnych do Nubii Red Magic parametrów technicznych, pozostał za nią dość daleko w tyle. Niewiele brakło zaś, by prześcignął go rywal z trzeciego miejsca – realme GT.

12 GB RAM nie przeszkodziło flagowcowi realme w konkurencji ze znacznie silniejszym pod tym względem produktem od Asus – zdaje się wręcz, że niewiele brakowało, by model GT wyszedł z tego starcia zwycięsko.

11
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *