szybka ładowarka do telefonu

Technologia

05.06.2023 11:34

Szybka ładowarka do telefonu – jak wybrać najlepszą?

Android i iOS Telefony i tablety Zakupy
4
0
1
4
0

W XXI wieku niemal każdy dysponuje telefonem komórkowym. By korzystać z niego bezproblemowo i zapewniać mu regularne dostawy energii potrzebna będzie szybka ładowarka do telefonu, tzw. quick charge. Co wyróżnia takie ładowarki i czy warto w nie inwestować?

Branża telefonów komórkowych rozwija się bardzo szybko. Niemal każdy dorosły człowiek (i nie tylko dorosły) posiada dziś telefon, albo nawet kilka. Takie telefony, by mogły służyć bezproblemowo, wymagały będą regularnego ładowania baterii. Co prawda do każdego modelu dołączona jest ładowarka, ale są też dostępne zamienniki. Czy warto z nich korzystać? Czym powinna wyróżniać się dobra ładowarka do telefonu? Co kryje się pod tą nazwą? Oto kilka wskazówek.

Szybka ładowarka do telefonu – jakie modele mamy do wyboru?

Szybkie ładowanie telefonu jest dziś bardzo istotną sprawą. Ludzie są ciągle w biegu i każdy chce mieć swój telefon zawsze pod ręką. Telefony służą nam bowiem nie tylko do rozrywki czy komunikacji, ale często są także narzędziem pracy. Dlatego dobra, bardzo szybka ładowarka do telefonu, to pożądany gadżet. Czym powinna się ona wyróżniać? Przede wszystkim taka ładowarka powinna być bezpieczna i być dostępna w atrakcyjnej cenie. Warto poszukać takiej, która posiada odpowiednie certyfikaty. Na rynku dostępne są dwa rodzaje ładowarek. Są to modele sieciowe i indukcyjne. Te pierwsze wymagają zastosowania kabla do ładowarki, a drugie zapewniają ładowanie bezprzewodowe.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Jak wybrać kabel szybkiego ładowania?

Na rynku dostępne są ładowarki z różnymi kablami. Do najpopularniejszych należą kable:

  • USB-USB-C,
  • USB-Lightning,
  • USB-microUSB.

Szukając kabel szybkiego ładowania dla swojego modelu telefonu, należy zwrócić uwagę na końcówkę takiego kabla. Musi ona pasować do portu ładowania w naszym modelu. Jeśli chodzi o rodzaje wtyczek USB, to podział kabli ze względu na typ złącza wygląda następująco:

  • USB ze złączem typu A – ładowarka typu a będzie miała port o podłużnym, prostokątnym kształcie;
  • USB ze złączem typu B – ładowarka typu b ma bardziej kwadratowy kształt ze ściętymi górnymi rogami;
  • USB ze złączem typu C – ładowarka typu c ma podłużny kształt o zaokrąglonych rogach, jest krótka, wąska, cienka i symetryczna, można ją wetknąć ją do portu, nie zwracając uwagi na to, jaką stroną jest obrócona.
szybka ładowarka do telefonu
Szybkie ładowanie telefonów jeszcze nigdy nie było tak proste!

Sprawdź też: Jak działa ładowarka indukcyjna do telefonu? Jak używać?

Istotną rzeczą będzie też dobranie odpowiedniego standardu ładowania, a te różnią się, w zależności od producenta. U poszczególnych producentów standardy te prezentują się następująco:

  • Apple – USB-PD (Power Delivery)
  • Samsung – USB-PD/Adaptive Fast Charging
  • Xiaomi – USB-PD
  • OPPO – Super VOOC
  • realme – SuperDart Charge
  • Motorola – USB-PD
  • Huawei – Super Charge
  • Sony – USB-PD
  • OnePlus – Warp Charge
  • Google – USB-PD
  • LG – Quick Charge

Czy kostki do ładowarki mają znaczenie?

Standardowa ładowarka składa się z kabla usb, o którym wspomnieliśmy powyżej, a także z kostki. Kostki do ładowarki wtykana jest bezpośrednio do gniazdka elektrycznego, w Polsce o napięciu 230 V. Posiada także wejście na kabel USB, który podłączany jest do telefonu. Na rynku spotkać można kostki zintegrowanie z kablem – mówimy wówczas o ładowarkach jednoczęściowych oraz takie, które składają się z osobnego adaptera i kabla. Drugie rozwiązanie jest dużo bardziej funkcjonalne – jeśli któraś z dwóch części ulegnie uszkodzeniu, to wymieniamy tylko ją. Od parametrów kostki zależy też prędkość ładowania urządzeń.

Szybka ładowarka do telefonu a ładowanie bezprzewodowe

Jeśli zastanawiasz się, jak szybko naładować telefon to pamiętaj, że nie musisz koniecznie korzystać z ładowarki z kablem. Producenci prześcigają się w rozwiązaniach, które gwarantują szybkie ładowanie, bez konieczności korzystania z kabla. Amerykańska firma Qualcomm wprowadziła na rynek produkty quick charge, które umożliwiają szybkie ładowanie, dzięki zwiększeniu napięcia prądu, który płynie do urządzenia. Jeśli nasze urządzenie wyposażone jest w procesor firmy Qualcomm, to takie standard ładowania sprawdzi się idealnie. Na przestrzeni lat technologia quick charge byłą ulepszana, Pierwsza wersja obsługiwała napięcie prądu w wysokości standardowych 5V. Kolejne lata to kolejne modyfikacje i wyglądały one w następujący sposób:

ładowanie bezprzewodowe
Tak właśnie wygląda ładowarka bezprzewodowa (wystarczy położyć na nią swój telefon)
  • Quick Charge 1.0 – 2013 rok, napięcie 5V,
  • Quick Charge 2.0 – 2015 rok, napięcie 5V, 9V lub 12V,
  • Quick Charge 3.0 – 2016 rok, napięcie zmienne od 3,6V do aż 20V,
  • Quick Charge 4.0  – 2017 rok, napięcie zmienne od 3,6V do aż 20V,
  • Quick Charge 4+  – 2017 rok, napięcie zmienne o 3,6V do aż 20V.

Jak szybko naładować telefon?

Najszybszym rozwiązanie będzie technologia quick charge. Producent reklamował swoje ładowarki hasłem Five for Five. W praktyce oznaczało to, że 5 minut ładowania pozwalało na użytkowanie telefonu przez 5 godzin. Ale nie tylko ona umożliwia szybkie ładowanie telefony. Jest to co prawda najbardziej znana i najbardziej powszechna technologia, jednak niejedyna. Wśród alternatywnych rozwiązań możemy wyróżnić technologię:

  • VOOC Charge wykorzystywaną w urządzeniach Oppo,
  • Fast Charge (wcześniej Dash Charge) wykorzystywaną w smartfonach OnePlus.

Technologie te są równie skuteczne, jednak działają trochę inaczej. Nie zmieniają one bowiem napięcia, ale natężenie prądu.

Kolejną opcją jest szybka ładowarka do telefonu usb-c. Porty USB typu C obsługujące funkcję Power Delivery wykorzystywane są najczęściej w ultrabookach, ale mogą służyć także do szybkiego ładowania telefonów.

Czy szybka ładowarka do telefonu jest bezpieczna?

Wiele osób zastanawia się, czy szybka ładowarka do telefonu to bezpiecznie rozwiązanie. Zdecydowanie tak. Ładowarki, które wyposażone są w system Quick Charge, przesyłają zmienne napięcie, które dopasowane jest do specyfiki akumulatorów litowych. Są one ładowane do poziomu 50-60% za pomocą prądu o wysokim napięciu, a dalsza część procesu jest spowalniana. Działanie to ma na celu zminimalizowanie możliwości awarii akumulatora. Wyeliminowana zostaje też możliwość jego wybuchu. W przypadku technologii VOOC Charge i Fast Charge również wyeliminowano możliwość awarii. Ponadto technologie te zmniejszają ilość generowanego przez telefon ciepła, co umożliwia jego jednoczesne ładowanie i np. Granie.

szybkie ładowanie telefonu
Warto pamiętać, żeby wybrać odpowiedni kabel, który będzie pasował do telefonu

Sprawdź też: Dlaczego ładowarka indukcyjna nie ładuje? Porady

Trzeba podkreślić, że ładowarki szybkiego ładowania są nieco droższe od tych tradycyjnych. Jednak zdecydowanie są one warte swojej ceny. Są one bardzo funkcjonalne, pomagają zaoszczędzić mnóstwo czasu i są bardzo uniwersalne

4
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Standard ładowania to jedno. Ważne, by widzieć, bo jednak wpływa to na sam proces. Szczególnie jak są to kombinacje samego producenta, a nie tak uniwersalne jak PD lub QC. Inna sprawa, że teraz pojawiają się ładowarki GaN, które oferują lepsze parametry, a są mniejsze. Taka technologia. U was Kupiłem 65W model. 2 gniazda i całkiem sprawnie ładuje, no ale to działa pod PD, wiec pełna kompatybilność musi byc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *