Xbox Series S i dwa pady

Technologia

02.05.2023 11:27

Xbox Series S vs Xbox Series X: czym się różnią konsole Xbox?

Konsole Zakupy
7
0
0
7
0

W tym artykule rozważymy następującą kwestię: Xbox Series S vs Xbox Series X. Która z nich jest lepsza? Sprawdź!

Przedstawiamy wady i zalety obu urządzeń, które zdobyły niemałą popularność na rynku. Dla kogo lepsza jest wersja X, a dla kogo S? Sprawdź Xbox Series S vs Xbox Series X.

Xbox Series S vs Xbox Series X – na czym polega różnica?

Najtańszą obecnie dostępną na rynku konsolą do gier jest Xbox Series S. Kosztuje 1349 zł. Pozwala wejść do świata gier komputerowych możliwie najniższym kosztem. Wystarczy dokupić do niej subskrypcję Game Pass Ultimate, aby móc korzystać z setki tytułów o różnym stopniu zaawansowania. Konsola Xbox spełnia wymagania przeciętnych graczy.

Jeżeli jednak cena ma dla Ciebie drugorzędne znaczenie, oczekujesz wysokiej jakości, zaawansowanego sprzętu, Xbox Series X spodoba Ci się bardziej. Urządzenie odtwarza obraz w jakości 4K z płynnością 120 Hz. Pozwala na korzystanie z cudownej grafiki.

Xbox Series S – parametry i charakterystyka

Generacje konsol dostępnych na rynku zmieniają się z roku na rok. Propozycją budżetową, która zainteresuje przeciętnego gracza jest model S. Konsola posiada 8-rdzeniowy procesor AMD Zen 2 z 3,6 GHz wykonany w 7 nm procesie technologicznym oraz kartę graficzną AMD RDNA 2; 20 CUs z 1,565 GHz, co daje 4 TFLOPS dostępnej mocy. Do dyspozycji jest 10 GB pamięci RAM oraz dysk 512 GB w wersji SSD, ale rzeczywista pojemność udostępniona dla gracza to 361 GB.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Gracz może korzystać również z łączności bezprzewodowej, grać w rozdzielczości 1440p, a także odtwarzać materiały w jakości 4K. Konsola nie posiada napędu, dlatego wszystkie gry na Xbox Series S trzeba pobierać w wersji cyfrowej.

Xbox Series X – parametry i charakterystyka

Konsola Xbox Series X jest najmocniejszą pozycją dostępną na rynku. Oferuje rozdzielczość 4K, płynność do 120 klatek na sekundę, HDR, ray tracing. Trzeba za te udogodnienia zapłacić 2249 zł. Zyskujesz jednak procesor AMD Zen 2, kartę graficzna AMD RDNA 2 – 1,825 GHz i moc obliczeniową 12 TFLOPS. Dodatkowo dostępne jest 16 GB pamięci RAM GDDR6 oraz dysk SSD o pojemności 1 TB. Do dyspozycji gracza jest także napęd optyczny 4K UHD Blu-ray.

xbox series x
Xbox Series X to potężna jednostka

Xbox Series S czy X – która konsola lepsza?

Mając do dyspozycji dwie pozornie dobre konsole, warto rozważyć: Xbox Series S vs X. Mogą w tym pomóc zalety i wady obu urządzać.

Zalety i wady Xbox Series S

Najnowszy Xbox oferowany przez Microsoft to propozycja, która posiada szereg zalet:

 •  cena Xbox Series S zdecydowanie przemawia na korzyść urządzenia. Za 1349 zł zyskujesz konsolę dostosowaną do potrzeb przeciętnego gracza, posiadającą względnie dobre parametry techniczne,
 • jej rozmiar jest kompaktowy, a wygląd atrakcyjny. Urządzenie zmieści się na każdej półce pod telewizorem,
 • konsola pracuje bardzo cicho,
 • posiada sprawny system chłodzenia, pozwala na bezproblemowe odtwarzanie gier i niezawodne działanie w każdej sytuacji,
 • dostęp do rozrywki jest nieograniczony, jeżeli tylko zdecydujesz się na subskrypcję Game Pass Unlimited. Masz wtedy gry na Xbox Series S w wersji cyfrowej, w nieograniczonej ilości.

 Wadami Xbox Series S są:

 • brak napędu optycznego,     
 • zaledwie 512 GB pamięci na dysku, z czego użytkownik otrzymuje jedynie 361 GB do przechowywania gier,
 • brak możliwości wyświetlania gier w rozdzielczości 4K,
 • mało pamięci RAM – zaledwie 10 GB.
xbox series s z padem
Xbox Series S to świetna opcja dla tych, którzy nie chcą wydawać dużo na sprzęt do grania

 Zalety i wady Xbox Series X

Najmocniejsza konsola na rynku, czyli Xbox Series X, opinie zbiera pozytywne w zakresie:

 • dostępnej wielkości dysku: aż 1TB,
 • działa bardzo szybko i sprawnie, nie zacina się, a dzięki temu zapewnia wysoką przyjemność z prowadzenia rozgrywki,
 • grafika robi tu niesamowite wrażenie. Zastosowano również szereg usprawnień m.in. filtrowanie tekstury,
 • dostępna jest rozdzielczość 4K wyświetlanych gier.

Oczywiście urządzenie posiada również wady, co pozwala na bardzo dokładne porównanie i zdecydowanie: Xbox Series S czy X:

 • niedopracowane menu, przeładowane reklamami i nieczytelne,
 • zbyt duży hałas przy włączaniu konsoli,
 • parametry Xbox Series X choć wystarczające, nie oferują żadnej wartości dodanej, która wprowadziłaby sprzęt na pierwsze miejsce i mogła konkurować z klasycznymi laptopami gamingowymi. Niektórzy mogą zastanowić się,  ile kosztuje Xbox i poznając tę wartość wybrać jednak znacznie bardziej funkcjonalny komputer.

Czy gry z Xbox Series X działają na Xbox Series S?

Obecna polityka Microsoftu zakłada, że każda gra wydana na Xbox Series X musi działać także na Xbox Series S. To sprawia, że użytkownicy Xbox Series S, wymiary której są znacznie mniejsze niż X, mogą odetchnąć z ulgą. Mają też dostęp do szerokiego wachlarza gier.

Wiesz już, czy Xbox Series S ma wejście na płyty. Odpowiedź brzmi: nie. Trzeba skorzystać z platformy Game Pass Unlimited, aby zagrać w interesujące nas tytuły. Jest ich jednak naprawdę dużo, dlatego nie ma co narzekać. Można cieszyć się z szeregu możliwości, jakie oferuje Xbox Series S. Opinie o obu konsolach poznaliście, dlatego pozostaje jedynie podjąć decyzję, ile na sprzęt do gier chcecie wydać oraz jakie są Wasze oczekiwania, jeżeli chodzi o sprzęt gamingowy. 

Pad od Xbox Series S
Kontroler od konsoli Xbox Series
7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *