jak działa ładowarka indukcyjna do telefonu

Poradniki

31.01.2023 13:56

Jak działa ładowarka indukcyjna do telefonu? Jak używać?

Telefony i tablety
3
1
0
3
1

Jak działa ładowarka indukcyjna? Jakie są wady i zalety ładowarek indukcyjnych? Czy każdy telefon można ładować bezprzewodowo? Ładowanie bezprzewodowe bez tajemnic. W tym artykule wyjaśniamy działanie ładowarek indukcyjnych.

Największą zaletą ładowarek bezprzewodowych jest wygoda w ich użytkowaniu. Są proste w obsłudze i ułatwiają nam życie. Jeśli chcesz poznać zasady działania ładowarek indukcyjnych, to zostań z nami. Wyjaśniamy, czym jest ładowarka indukcyjna i jak działa. Poruszamy także zalety i wady ładowarek bezprzewodowych. Zapraszamy do artykułu.

Czym jest ładowarka indukcyjna?

Ładowarka indukcyjna jest to przedmiot, który służy do bezprzewodowego ładowania urządzeń mobilnych. Za pomocą ładowarek indukcyjnych możemy naładować telefon komórkowy, słuchawki bezprzewodowe czy tablet.

Ładowarka bezprzewodowa może mieć postać leżącej podstawki lub stojaka. Design ładowarek indukcyjnych jest bardzo szeroki, a ładowarki różnią się od siebie kształtem, kolorem, wielkością, funkcjonalnością czy wykończeniem. Mogą być obudowane drewnem lub wbudowane w blat kuchenny. Wszystkie spełniają jeden cel, jakim jest bezprzewodowe ładowanie urządzeń.

Ładowarka bezprzewodowa potrzebuje stały dostęp do energii
Pamiętaj, że ładowarka indukcyjna musi być podłączona do prądu

Określane są mianem ładowarek bezprzewodowych, ponieważ nie wymagają fizycznego połączenia z ładowanym urządzeniem. Fizycznego, czyli ładowarka indukcyjna i telefon nie są do siebie podłączone za pomocą kabla.

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że ładowarka bezprzewodowa musi być podłączona do stałego źródła prądu. Tylko w ten sposób jest w stanie wytworzyć pole elektromagnetyczne, które jest niezbędne w procesie ładowania bezprzewodowego. Ładowarki indukcyjne w zestawie posiadają kabel USB-C i zasilacz USB. Końcówkę USB-C należy wpiąć do portu ładowarki, a zasilacz podłączyć do prądu, czyli po prostu włożyć do gniazdka.

Jak działa ładowarka indukcyjna do telefonu?

Zastanawiasz się, jak działa ładowarka indukcyjna do telefonu? Działanie ładowarek nie jest skomplikowane, a ogromne znaczenie odgrywa zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Jest to jedna z podstawowych metod wytwarzania prądu elektrycznego. Zjawisko polega na wygenerowaniu prądu w zamkniętym obwodzie na skutek zmian strumienia pola magnetycznego, który przechodzi przez ten obwód.

Zjawisko może zajść w urządzeniach, które są wyposażone w odpowiednie cewki. Ładowarka indukcyjna musi posiadać cewkę nadawczą, a telefon z ładowaniem indukcyjnym cewkę odbiorczą. Gdy ładowarka indukcyjna jest podłączona do prądu, to przez cewkę nadawczą przepływa prąd, a wokół niej powstanie pole elektromagnetyczne.

Sprawdź też: Dlaczego ładowarka indukcyjna nie ładuje? Porady

To powoduje, że blisko ładowarki gromadzi się ładunek elektryczny. Cewka odbiorcza, która znajduje się w telefonie komórkowym, wykorzystując pole elektromagnetyczne odbiera ten ładunek. Następnie przekształca energię pola magnetycznego na prąd elektryczny, który kieruje do akumulatora telefonu.

Najpopularniejszym standardem ładowania bezprzewodowego jest standard Qi. Stosowany jest przez Apple, Samsung, Sony oraz Xiaomi. Tuż obok tej technologii może pojawić się standard PMA. Jest to rozwiązanie, od którego się odchodzi. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup ładowarki bezprzewodowej, to sprawdźmy, czy jest kompatybilna z naszym telefonem.  

Czy każdy telefon możesz ładować bezprzewodowo?

Niestety nie każdy telefon komórkowy można ładować bezprzewodowo. Tylko telefony wyposażone w cewkę odbiorczą mają taką możliwość. Jest ona niezbędna do odbioru ładunku elektrycznego wytworzonego przez ładowarkę indukcyjną.

Telefony z ładowaniem indukcyjnym nie są nowością i stają się standardem. Obecnie większość smartfonów ma możliwość ładowania bezprzewodowego. Jest kilka sposobów na to, jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne. Najlepiej zapoznać się ze specyfikacją modelu swojego telefonu lub wyszukać w Internecie listę telefonów, które można ładować indukcyjnie. Jeśli nasz znajomy lub ktoś z rodziny posiada taką ładowarkę, to wystarczy położyć na niej telefon. Ładowanie indukcyjne rozpoczyna się automatycznie, o ile urządzenia są ze sobą kompatybilne.

Zalety i wady ładowarek indukcyjnych

Telefony z ładowaniem indukcyjnym ułatwiają życie. Są proste w obsłudze i mogą być dekoracją na biurku. Rozbudowane modele ładowarek indukcyjnych posiadają możliwość ładowania kilku urządzeń jednocześnie.

Co więcej, istnieją ładowarki indukcyjne do samochodu. Jest to niezastąpiony gadżet dla kierowców. Ładowarka indukcyjna do samochodu jest wbudowana w uchwyt na telefon. Jednocześnie można korzystać z nawigacji w telefonie i go ładować.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Obecnie ładowarki indukcyjne są coraz popularniejsze i stają się częścią innych przedmiotów. Na rynku dostępne są podkładki pod myszkę i klawiaturę z wbudowaną ładowarką czy nawet biurka z wbudowanym polem do ładowania.

Wadą ładowarek indukcyjnych jest dłuższy czas ładowania. Jednak niedługo może to się zmienić. Producenci testują nowe rozwiązania i może wkrótce pojawi się ładowarka indukcyjna z błyskawiczną technologią ładowania. Kolejną wadą jest nagrzewanie się urządzeń w trakcie ładowania. W takiej sytuacji należy przerwać ładowanie i odczekać aż urządzenia ostygną.

3
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *