generacje procesorów Intel

Technologia

26.01.2023 12:48

Oznaczenia i generacje procesorów Intel – jak się w tym odnaleźć?

Komputery Podzespoły Zakupy
34
1
1
2 lata temu
Oznaczenia i generacje procesorów Intel – jak się w tym odnaleźć?
34
1
1
34
1

Generacje procesorów Intel, jak i ich oznaczenia mogą na pierwszy rzut oka być skomplikowane. W rzeczywistości, każda nazwa dostarcza wielu informacji o danym CPU.

Nazwy procesorów Intel wydają Ci się zbyt skomplikowane? Po lekturze tego artykułu przestanie to być problemem! Wyjaśniamy dokładnie, jak odczytywać pełną nazwę danego CPU, co oznaczają litery, które często spotykamy przy danych procesorach, omawiamy modele i3, i5, i7 oraz i9, a także prezentujemy najważniejsze parametry modeli przeznaczonych stricte pod gaming. Jeżeli do tej pory generacje procesorów Intel i ich oznaczenia były dla Ciebie czarną magią – pora to zmienić!

Omówienie segmentów pełnej nazwy procesora od Intela

O co dokładnie chodzi w tytule tego paragrafu? Otóż procesory reprezentujące serie Intel Core są nazywane wedle ustalonych kryteriów wydajnościowych oraz dodatkowych funkcji, jakie je cechują. Co więcej, każda pełna nazwa składa się z poszczególnych segmentów, które informują o konkretnych właściwościach danej jednostki. W związku z tym, w pełnej nazwie danego CPU wyróżniamy: nazwę marki, indeks marki, wskaźnik generacji, kod cyfrowy oraz kod linii produktów.

Wyjaśniając wszystkie te segmenty, posłużmy się przykładem jednego z procesorów 13. generacji, czyli Raptor Lake. Nasz wybór padł na Intel Core i5-13600KF – dosyć długa nazwa, nieprawdaż? Dla niewtajemniczone osoby może to być czarna magia, jednak mając odpowiednią wiedzę, w rzeczywistości dostarcza ona wielu informacji o tej jednostce centralnej. Przejdźmy więc do segmentów i omówmy je po kolei.

  1. Nazwa marki – na naszym przykładzie, nazwą marki jest „Intel Core”. Jest to informacja o linii produktów, którą reprezentuje dana jednostka obliczeniowa. Oprócz dedykowanej rozwiązaniom konsumenckim serii Intel Core wyróżniamy jeszcze m.in. Intel Xeon (serwery) czy też do niedawna Intel Pentium lub Intel Celeron (choć obecnie producent odszedł od tego nazewnictwa).
  2. Indeks marki – modyfikator, który dostarcza informacji na temat ogólnej wydajności danego CPU. Intel posługuje się czterema indeksami marki: i3, i5, i7 oraz i9, które są ustawione w kolejności od najmniej wydajnej jednostki do najbardziej wydajnej. Warto jednak pamiętać, że nie każda generacja CPU Intela posługuje się pełną liczbą modyfikatorów – procesory Rocket Lake nie mają w swoim składzie modeli i3. Nasz przykład pokazuje, że mamy do czynienia z i5, czyli modelem ze średniej półki cenowej.
  3. Wskaźnik generacji – informacja o tym, jaką generację procesorów reprezentuje dany model. Na naszym przykładzie mamy do czynienia z 13. generacją Raptor Lake. Liczba, która znajduje się po myślniku, dostarcza tej informacji, co jednak w przypadku, gdy numer składa się z czterech cyfr? Mamy wtedy do czynienia z CPU do 9. generacji, trzy kolejne liczby to kolejny segment, który omawiamy poniżej.
  4. Kod cyfrowy – w naszym procesorze kodem cyfrowym jest „600”. Oznaczenie to informuje o ulokowaniu modelu procesora w wewnętrznej hierarchii konkretnej generacji. Kod cyfrowy służy jedynie porównaniom w obrębie jednej generacji, z której pochodzi, nie powinniśmy opierać się na nim w zestawieniu ze sobą różnych generacji CPU Intela.
  5. Kod linii produktów – w naszym przypadku są nim litery „KF”, które choć mogą niewiele mówić osobie nieobeznanej, informują o istotnych parametrach danego procesora. W niniejszym artykule omówimy wszystkie najważniejsze kody linii produktów w procesorach Intel Core.
generacje procesorów Intel
i5, i7 oraz i9 – co je różni?

Litery w nazwie procesorów Intel – jak je rozumieć?

Wraz z kolejnymi generacjami swoich procesorów, Intel wypracował intuicyjny schemat oznaczeń. Otóż w nazwie urządzenia, które cechują konkretne funkcje (jak np. iGPU, odblokowany mnożnik, niski poziom mocy), producent umieszcza literę, która odpowiada danemu parametrowi. Litery w nazwach mogą się łączyć i robią to, szczególnie w przypadku flagowców z odblokowanym mnożnikiem, pozbawionych zintegrowanego GPU. Poniżej omawiamy oznaczenia, które najczęściej towarzyszą desktopowym i mobilnym procesorom od Niebieskich.

  • K – odblokowany mnożnik (CPU dedykowany OC),
  • F – model pozbawiony zintegrowanej karty graficznej (wymaga dedykowanego modelu do pracy),
  • G – sugeruje obecność zintegrowanego układu graficznego w CPU (numer w skali od 1 do 7 obok litery G sugeruje moc układu – im wyższa liczba, tym jest on wydajniejszy). Nie zawsze jednak to oznaczenie towarzyszy procesorom (szczególnie desktopowym).
  • S – edycja specjalna CPU,
  • T – procesor pobierający mniejszą moc, najczęściej dedykowanym małym pecetom,
  • H – oznaczenie procesora mobilnego, którego cechuje wysoka wydajność,
  • HK – mobilny CPU o wysokiej wydajności z odblokowanym mnożnikiem,
  • U – CPU o niskim zużyciu energii, ale również mało wydajny,
  • Y – model, który ma najmniejsze zapotrzebowanie na energię, niższe niż CPU z oznaczeniem U,
  • P – CPU dostosowany do najmniejszych urządzeń przenośnych,
  • Brak jakiejkolwiek litery – standardowy model procesora, który nie wyróżnia się dodatkowymi właściwościami.

Sprawdź też: Intel Core i9-13900K i GeForce RTX 4090 – najlepszy komputer?

Omówienie indeksów marki: i3, i5, i7 oraz i9

Intel Core to seria procesorów przeznaczonych na rynek konsumencki, który najpewniej reprezentujesz, szukając nowego CPU do swojego komputera domowego. Wraz z jej debiutem w 2006 roku, gdy oficjalnie zastąpiła ona serię Pentium w segmencie średnich i highendowych modeli CPU, do chwili obecnej w jej skład weszły cztery rodzaje procesorów: i3 (poza jedenastą generacją), i5, i7 oraz i9. Linie te zasadniczo różnią się od siebie wydajnością, przeznaczeniem oraz gronem odbiorców, którym są dedykowane. Naturalnie, ważnym czynnikiem jest także cena, która rośnie wraz z zaawansowaniem danego modelu oraz generacji, którą reprezentuje.

Intel Core i3 – wprowadzone po raz pierwszy w 2010 roku, dostępne zarówno dla laptopów, jak i komputerów stacjonarnych. To właśnie w tych pierwszych urządzeniach sprawdzają się najlepiej, z racji mniejszego generowania ciepła oraz zmniejszonego obciążenia baterii. W modelach desktopowych dedykowane są raczej pracy biurowej, która nie wymaga od CPU znacznych mocy obliczeniowych. Mimo faktu, że rodzina i3 z najnowszej generacji CPU posiada modele z czterema rdzeniami, ich wydajność jest ograniczona. Przekłada się to również na ich cenę, czyniąc je najatrakcyjniejszymi modelami pod tym względem z danej generacji.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Intel Core i5 – uniwersalna linia, która trafi zarówno do graczy, jak i osób oczekujących czegoś więcej od CPU, choć niekoniecznie w grach. Modele i5 cechuje wyważony stosunek zadowalającej wydajności do akceptowalnej ceny. Linia i5 zyskała sobie wielu oddanych fanów, którzy doceniają jej możliwości zarówno w gamingu, jak i poza nim.

Intel Core i7 – przechodzimy na wyższe obroty. Rodzina procesorów i7 oferuje mocno zauważalne wzrosty wydajności (i ceny), lepiej radząc sobie z wykonywaniem wielu różnych operacji, które przerosłyby i5. Oprócz grania w wysokich ustawieniach ta linia przeznaczona jest także do wszelkich operacji obliczeniowych, które bardziej niż GPU obciążają procesor. Ta seria radzi sobie również zauważalnie lepiej w kwestii podkręcania.

generacje procesorów Intel
Najmocniejszy reprezentant najnowszej generacji gotowy do pracy!

Intel Core i9 – as w talii kart Intela. Seria, która zadebiutowała w 2017 roku, stanowi obecnie ukoronowanie całej rodziny Intel Core. Wraz z wysoką ceną otrzymujemy tu najwydajniejsze CPU z oferty całej marki do zastosowań domowych. W grach te urządzenia z pewnością się nie zmęczą, stąd też dedykowane są bardziej zasobnożernym zadaniom.

Generacje procesorów Intel

Warto jest także wiedzieć co nieco o samych generacjach procesorów. Prawie każda kolejna składa się z nowych procesorów z linii i3, i5, i7 i i9 (ten ostatni od dziewiątej generacji). Nie są one jednak w żadnym stopniu takie same jak urządzenia o tej samej kodowej nazwie z poprzedniej generacji. Dlatego w prostym ujęciu: wraz z nową generacją procesorów rośnie zarówno wydajność, jak i cena. Generacje różni od siebie zastosowanie nowej architektury, lepszy proces litograficzny, nowe technologie i inne rozwiązania, które poprawiają osiągi modeli reprezentujących ją. Poniżej prezentujemy ostatnie pięć generacji, wraz z najnowszą, czyli Raptor Lake.

Dziewiąta generacja (Coffee Lake) – generacja, która debiutowała pod koniec 2017 roku. To właśnie wtedy Intel po raz pierwszy zaprezentował procesory Intel Core i9, najwydajniejsze jednostki, które towarzyszą każdej nowej rodzinie CPU do dziś. Wraz z Coffee Lake, Intel wyszedł poza 4 rdzenie na CPU, oferując wsparcie aż 8. Dziewiąta generacja procesorów korzysta z podstawki LGA 1151.

Sprawdź też: Raptor Lake: najważniejsze informacje o 13. generacji CPU Intela

Dziesiąta generacja (Comet Lake) – generacja z 2019 roku, oparta o podstawkę LGA 1200. To pierwsza architektura, która wprowadzała zintegrowane wsparcie dla Wi-Fi 6 i Thunderbolta 3.

Jedenasta generacja (Rocket Lake) – zadebiutowała w 2021 roku. Sporym zaskoczeniem był brak obecności procesorów i3 w jej obrębie. Co oferowała? Głównie znacznie większą liczbę tranzystorów na samym CPU, niż urządzenia Comet Lake, co przekładało się m.in. na 20% więcej wydajności. Jedenasta generacja wykorzystywała to samo gniazdo co jej poprzednik.

Dwunasta generacja (Alder Lake) – pierwsza architektura, która wspiera pamięci DDR5, Thunderbolta 4 oraz Wi-Fi 6E (Gig+). Intel informuje, że w stosunku do modeli Rocket Lake, dwunasta generacja oferuje przyrosty na poziomie 13% w grach oraz dwa razy większą wydajność podczas zadań typowych dla twórców kreatywnych.

Trzynasta generacja (Raptor Lake) – najnowsza generacja, która debiutowała pod koniec października 2022 roku, choć na pełny zestaw urządzeń musieliśmy poczekać do targów CES 2023. Co ciekawe, Intel nie poszedł drogą AMD – w przeciweństwie do procesorów Ryzen 7000, Raptory oferują wsparcie zarówno dla pamięci DDR5, jak i DDR4.

raptor lake
Najnowsza generacja procesorów Intel nosi nazwę jednego z dinozaurów, którego zna chyba każdy

Najważniejsze parametry procesorów do gier

Jeżeli jesteś graczem i szukasz nowego CPU od Intela, który poradzi sobie z uruchomieniem najnowszych tytułów, warto jest zastanowić się nad wyborem. Pamiętajmy, że kupno procesora może za sobą pociągnąć dodatkowe (i to niemałe) koszty. Jakie czynniki trzeba brać pod uwagę przy wyborze?

  • Liczba rdzeni/wątków – niezwykle ważny parametr każdego procesora. Definiuje to, ile operacji jest w stanie wykonać jednocześnie nasz CPU, przy zachowaniu odpowiedniej wydajności. Ogólna zasada mówi, że w tym przypadku im więcej, tym lepiej, jednak tutaj też nie ma co przesadzać. Wysoka liczba wątków i rdzeni nadaje się bardziej do zaawansowanych operacji obliczeniowych aniżeli codziennego użytkowania w grach.
  • Częstotliwość taktowania – obecnie wyrażana głównie w GHz, definiuje praktyczną wydajność całego procesora. Model CPU Intela z K w nazwie sugeruje, że posiada odblokowany mnożnik – oznacza to, że możemy zwiększyć tę wartość poprzez podkręcenie taktowania powyżej fabrycznych wartości.
  • Pamięć podręczna – wykorzystywana do gromadzenia i przechowywania danych używanych przez procesor. Nie ma tu żadnych obwarowań: im więcej, tym lepiej.
  • Procesor pozbawiony iGPU – w przypadku komputera do gier zawsze kupujemy zewnętrzną kartę graficzną. Oznacza to, że lepiej unikać modeli ze zintegrowanym układem graficznym.
  • Parametry CPU – warto jest także zwracać uwagę na architekturę procesora oraz współczynnik TDP. Oba te parametry mówią wiele o urządzeniu i warto je brać do serca.

Sprawdź też: Intel Core i5-13600K – recenzja procesora. AMD może rzucać ręcznik

Który procesor Intel kupić?

Czy kupienie najdroższego dostępnego procesora to najlepsze wybór? Wcale nie! Owszem, im droższy CPU, tym lepsza jego wydajność, jednak powinniśmy sobie postawić pytanie, czy aby na pewno skorzystamy z tego, co nam on zaoferuje? Może się okazać, że wcale go nie potrzebujemy i tak drogi zakup okaże się zwykłym przepłaceniem, a nasz nowy procesor będzie się nudził, gdyż jego pracę z powodzeniem wykona tańszy model.

Mówiąc więc bardzo ogólnie: jeżeli szukasz modelu głównie do zastosowań służbowych, gdzie wysoka moc obliczeniowa nie jest konieczna – Intel Core i3 będzie dobrym wyborem. W przypadku graczy polecamy Intel Core i5, który będzie złotym środkiem między rozsądną ceną a dobrą wydajnością. Oczekujesz wysokiej wydajności lub operujesz na programach wymagającej dużej mocy obliczeniowej? Wybierz procesor Intel Core i7. Jeżeli to jednak za mało, chcesz dostać topowe CPU, które nie dostanie zadyszki ani w grach, ani w programach użytkowych – wybór niech wtedy padnie na Intel Core i9. Niemniej, jednak jeżeli planujesz jedynie grać na i9, będzie to przesadą. Najmocniejsze procesory nie są dedykowane gamingowi, ich zastosowanie sprawdza się podczas żmudnych operacji obliczeniowych, które wymagają wiele mocy.

Wiesz już zdecydowanie więcej na temat oznaczeń i generacji procesorów Intel. Mamy nadzieję, że nowa wiedza, jaką wyciągnąłes z lektury tego artykułu, będzie dla Ciebie przydatna podczas zakupu nowego urządzenia od największego producenta układów scalonych.

Źródło zdjęć: intel.com

specyfikacja komputera scroll styczen 2023
34
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *