bezprzewodowa ładowarka

Poradniki

31.01.2023 14:05

Jaka ładowarka indukcyjna będzie dobra? Czy warto kupić?

Telefony i tablety
7
0
1
7
0

Jaka ładowarka indukcyjna będzie najlepsza? Jak działa ładowanie bezprzewodowe w telefonie? Czy warto kupić ładowarkę indukcyjną? Na co zwracać uwagę przy zakupie ładowarki? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tekście!

W tym artykule przedstawiamy rodzaje oraz zasady działania ładowarki indukcyjnej. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne oraz na jakie parametry zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Co to jest ładowarka indukcyjna?

Warto wyjść od kluczowego pytania. Czym tak naprawdę jest ładowarka indukcyjna? Najprościej rzecz ujmując, jest to przedmiot, który służy do bezprzewodowego ładowania innych urządzeń. Ładowarka indukcyjna wyposażona jest w specjalną cewkę nadawczą, która umożliwia działanie ładowania bezprzewodowego.

Na rynku dostępne są różne rodzaje ładowarek indukcyjnych. Różnią się od siebie kolorem, kształtem, ilością pól ładowania czy wykończeniem. Ładowarki indukcyjne najczęściej produkowane są w formacie podstawki lub stojaka.

Wraz z popularnością ładowarek bezprzewodowych ich funkcjonalność łączona jest z materiałami biurowymi lub meblami. Wbudowywane są w blaty kuchenne oraz biurka. Łączone są z przedmiotami, które używamy na co dzień w domu lub w pracy. Przykład stanowią podkładki pod mysz lub klawiaturę z wbudowanym polem ładowania bezprzewodowego.

Ładowarka bezprzewodowa podłączona do laptopa w celu dostarczenia jej energii
Ładowarkę indukcyjną możesz też podłączyć do komputera, aby zapewnić jej energię

Ładowarki indukcyjne z wieloma polami ładowania umożliwiają ładowanie kilku urządzeń. Na przykład ładowarka bezprzewodowa Samsung z serii Duo posiada taką funkcjonalność. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ w jednym momencie ładujemy dwa urządzenia – smartfon i smartwatch lub słuchawki. Oczywiście kolejność może być dowolna. Ładowarka bezprzewodowa Samsung z serii Duo jest dostępna w dwóch kolorach i zapewnia szybkie ładowanie 15 W.

Dla posiadaczy urządzeń firmy Apple marka udostępnia różne konfiguracje ładowarek bezprzewodowych. Na przykład zestaw z modułowym systemem, który umożliwia ładowanie trzech flagowych urządzeń marki: iPada, iPhona i Apple Watcha. Ładowarka indukcyjna Apple jest także dostępna w wersji samochodowej, w której mechanizm wbudowany jest w uchwyt do telefonu.

Jak działa ładowarka indukcyjna?

Kolejnym kluczowym zagadnieniem jest mechanizm działania ładowarki indukcyjnej. Zatem, jak działa ładowarka bezprzewodowa? Mechanizm działania jest ściśle związany z budową ładowarki i zjawiskiem indukcji elektromagnetycznej. Oprócz samej ładowarki ważny jest smartfon, a dokładniej jego wyposażenie. Do przesłania energii między ładowarką indukcyjną a smartfonem, dochodzi za pomocą cewek i wytworzonego pola elektromagnetycznego.

Ładowarka indukcyjna wyposażona jest w cewkę nadawczą, która wyglądem przypomina przewód. Z kolei smartfon powinien mieć wbudowaną cewkę odbiorczą. Niestety, nie każdy smartfon posiada taką cewkę, a szczególnie mogą jej nie mieć starsze modele. W podłączonej do prądu ładowarce indukcyjnej prąd przepływa przez cewkę nadawczą i tworzy pole magnetyczne. Wokół tego pola magnetycznego gromadzi się ładunek elektryczny. Cewka odbiorcza, którą posiada smartfon, odbiera ten ładunek. Następnie przetwarza energię pola magnetycznego (ładunek elektryczny) na prąd i kieruje go do baterii urządzenia.

Sprawdź też: Jak działa ładowarka indukcyjna do telefonu? Jak używać?

Wyróżnia się dwa standardy ładowania indukcyjnego: Qi oraz PMA. Pierwszy standard Qi jest częściej spotykany niż PMA. Zadaniem Qi jest utrzymanie kompatybilności urządzeń z wszystkimi ładowarkami. Obecnie około 90% ładowarek działa w standardzie Qi.

Dużo osób zastanawia, jak sprawdzić czy telefon ma ładowanie indukcyjne. Otóż możemy zapoznać się ze specyfikacją smartfonu i upewnić się, czy nasz model obsługuje ładowanie indukcyjne (certyfikat Qi). Innym sposobem jest znalezienie listy modeli smartfonów, które mają ładowanie bezprzewodowe. Ostatnią deską ratunku może być sprawdzenie tej funkcjonalności za pomocą bezprzewodowej ładowarki. Wystarczy położyć telefon, a bezprzewodowa ładowarka automatycznie rozpocznie ładowanie.

Rodzaje ładowarek indukcyjnych

Popularność ładowarek bezprzewodowych spowodowała ich rozwój. Ładowanie telefonu może być wygodne, ale i designerskie. Dostępne są różne rodzaje ładowarek do telefonu. I oczywiście oprócz smartfonu możemy ładować inne urządzenia.

Istnieją modele ładowarek indukcyjnych, które są dedykowane dla konkretnych modeli telefonów. Na przykład ładowarka indukcyjna Apple może być odpowiednia dla danego modelu lub dla modeli nowszych. Zestaw z modułowym systemem ładowania Scosche BaseLynx jest przeznaczony dla iPhone’a 8 i nowszych modeli oraz wszystkich modeli Apple Watch. Natomiast podkładka do ładowania bezprzewodowego Belkin ładuje modele  iPhone’a 13, iPhone’a 12, Apple Watch Series 8 i Apple Watch Ultra oraz słuchawki AirPods. Z kolei ładowarka indukcyjna Samsung z serii Duo będzie odpowiednia dla smartfonów z serii Galaxy.

Możesz również wybrać uniwersalną ładowarkę bezprzewodową. Obecnie ładowarki są ujednolicone do jednego standardu. Ładowarką od jednego smartfonu można naładować inne modele i urządzenia.

Ładowanie bezprzewodowe może działać w trakcie podróży, taką możliwość daje nam ładowarka indukcyjna do samochodu. Jest to gadżet must have dla każdego kierowcy. Ładowarka indukcyjna samochodowa nie jest dodatkowym urządzeniem w postaci podkładki czy stojaka. Ładowarka indukcyjna do samochodu jest wbudowana w uchwyt, co poprawia ergonomię jazdy i bezpieczeństwo na trasie. Ładowanie telefonu jest prostsze i wygodniejsze.  

Na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie ładowarki bezprzewodowej?

Ładowarki indukcyjne mogą różnić się od siebie, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

Przede wszystkim należy sprawdzić napięcie ładowania, które jest wyrażone w woltach (V) oraz natężenie prądu, wyrażane w amperach (A). Zbyt wysokie napięcie, niedopasowane do urządzenia może uszkodzić baterię. Natomiast w ładowarkach indukcyjnych o dużej mocy montowany jest wentylator, który odprowadza ciepło. Ma to chronić urządzenie przed przegrzaniem.

Na pewno kolejną ważną kwestią jest czas ładowania baterii, a najlepszą opcją jest szybkie ładowanie. Większość ładowarek indukcyjnych Apple oraz Samsung oferują szybkie ładowanie. Z reguły ładowanie bezprzewodowe trwa dłużej niż standardowe ładowanie telefonu. Dlatego ten parametr będzie ważny dla większości osób. W końcu oprócz wygody oczekujemy szybkiego ładowania.

Sprawdź też: Dlaczego ładowarka indukcyjna nie ładuje? Porady

Wygląd i funkcjonalność to kolejny parametr, nad którym warto się pochylić. Jeżeli korzystamy z kilku urządzeń, to lepiej wybrać ładowarkę indukcyjną z kilkoma polami ładowania. Optymalnie wykorzystamy czas i możliwości ładowarki bezprzewodowej.

Takie dodatki, jak diody informujące o etapie ładowania, mogą być bardzo przydatne. Umożliwiają kontrolę procesu ładowania. Są to drobne elementy, które wpłyną na poprawę naszego samopoczucia. Nie będziemy stać nad ładowarką i zastanawiać się, jak długo jeszcze?

Tradycyjna ładowarka telefoniczna powoli odchodzi w zapomnienie. Ciekawe jest, że coraz częściej nowe modele telefonów nie posiadają w podstawowym wyposażeniu ładowarek sieciowych.

Plusy i minusy ładowarek indukcyjnych

Ładowarki bezprzewodowe są przede wszystkim wygodne w codziennym użytkowaniu. Możemy kilka ładowarek rozłożyć w różnych miejscach w domu i w każdej chwili rozpocząć ładowanie bezprzewodowe. Bez szukania tradycyjnej ładowarki. Poza tym, walory estetyczne i dekoracyjne górują nad tradycyjną ładowarką telefoniczną.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Minusem ładowarek indukcyjnych jest wymagana bliskość smartfonu z ładowarką, co może utrudniać korzystanie z telefonu. Wadą ładowarek bezprzewodowych jest także długi czas ładowania, choć niektóre firmy oferują modele z szybkim ładowaniem.

Czy warto kupić ładowarkę bezprzewodową?

Warto kupić ładowarkę bezprzewodową. Ułatwia codziennie funkcjonowanie w domu i w biurze. Jednak należy pamiętać o odpowiednich parametrach lub wybrać dedykowaną ładowarkę indukcyjną. Ze względu na bezpieczeństwo i ergonomię jazdy warto dokupić ładowarkę indukcyjną do samochodu. Tradycyjna ładowarka do telefonu może być jak koło zapasowe w samochodzie, które wyciągamy w razie awarii.

7
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Ładowarki bezprzewodowe to teraz taka podstawa. Każde urządzenie zaczyna mieć taką opcje. Wiec chyba warto popatrzeć na te ładowarki, które umożliwiają ładowanie indukcyjne kilku urządzeń typu telefon, słuchawki, zegarek. U mnie takie jest od Hamy i fajnie się sprawdza. Ciekawe czy z czasem będą kolejne urządzenia, które będą tak ładowane. Te ładowarki są na pewno wolniejsze niż te pod USBC ale dają wygodę w użyciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *