AirTag

Technologia

14.03.2022 15:24

Co to jest AirTag? Jak działa lokalizator Apple?

Android i iOS Gadżety
19
2
4
19
2

Lokalizator Apple AirTag ma być rozwiązaniem problemu zgubionych rzeczy. To niewielkie urządzenie o wielkich możliwościach ma szansę uczynić Apple liderem tego segmentu elektroniki. Czy warto kupić AirTag? Zebraliśmy wszystkie argumenty za i przeciw.

Co to jest Apple AirTag?

Choć AirTag nie jest pierwszym produktem w swoim segmencie, bez wątpienia wywołał szum, jaki potrafią wywołać chyba tylko produkty koncernu z Cupertino. Lokalizator Apple AirTag to kolejny z produktów rozbudowujących ekosystem urządzeń tej firmy. Dzięki niemu można zlokalizować zagubione rzeczy.

Urządzenie Apple AirTag jest niewielkim okręgiem wykonanym z metalu otoczonego osłonką wykonaną z plastiku. Według zapewnień producenta materiał ten jest wytrzymały, co pozwoli mu znieść trudy codziennego użytkowania.

Średnica lokalizatora AirTag to 3,2 cm. Jego grubość wynosi 6 mm, a waga – 11 g. Pod względem wymiarów jest to więc urządzenie trochę większe od monety o nominale 5 zł (2,4 cm średnicy, 2 mm grubości, 6,54 g wagi). Nadal jednak jest wystarczająco małe, by zmieścić je w portfelu.

Portfel to niejedyne miejsce, w którym można trzymać AirTag Apple. Wyłącznie od użytkownika zależy, do czego zostanie włożony lub przypięty. Równie dobrze może posłużyć jako lokalizator plecaka lub torebki, pęku kluczy czy torby na laptop.

Jak działa AirTag?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przyjrzeć się specyfikacji technicznej i możliwościom AirTag. Jak działa ten lokalizator? Przede wszystkim wyłącznie z innymi sprzętami Apple. Można sparować ten lokalizator z iPhone lub iPad. Powinien on pracować na systemie iOS w wersji 14.5 lub nowszej.

AirTag wykorzystuje dwa moduły łączności bezprzewodowej – Bluetooth i NFC. Pierwszy z nich służy do określania położenia lokalizatora oraz przedmiotu, w którym jest schowany lub do którego jest przypięty. Zadaniem drugiego jest identyfikacja AirTag.

Moduł Bluetooth wykorzystywany przez AirTag Apple to ta sama technologia, którą wykorzystuje się do parowania słuchawek AirPods i zegarków Apple Watch. Często występującym mankamentem Bluetooth jest spore zużycie energii akumulatora smartfonu lub tabletu, w którym jest włączony. Aby problem ten zniwelować, AirTag korzysta z Bluetooth Low Energy, czyli bardziej oszczędnego protokołu komunikacyjnego.

AirTag
AirTag to jeden z najświeższych „wynalazków” Apple

Parowanie AirTaga z iPhonem lub iPadem jest bardzo proste. W pierwszej kolejności należy wyjąć separator baterii. Jest to niewielki kawałek folii umieszczany pod nią. Jego zadaniem jest ochrona ogniwa przed rozładowywaniem się podczas składowania urządzenia w magazynie. Następnie należy włączyć Bluetooth w iPhonie lub iPadzie i umieścić go obok AirTaga. Lokalizator zostanie wykryty automatycznie.

Kolejnym krokiem jest przejście krótkiego procesu konfiguracji. W nim wybiera się, jaki rodzaj przedmiotu będzie dołączony do AirTaga. Wymagane jest także przypisanie lokalizatora do konta iCloud. Miejsce, w którym znajduje się przydzielona do niego rzecz, np. portfel, jest od teraz możliwe do sprawdzenia w aplikacji Lokalizator na iPhonie lub iPadzie.

Producent nie podaje danych na temat zasięgu Bluetooth w lokalizatorze. Jego zasięg skraca się wraz z ilością przeszkód, na które trafia sygnał po drodze z jednego urządzenia do drugiego. W typowych warunkach otoczenia trafi on na drzewa, ściany, całe budynki i inne bariery. Zasięg prawdopodobnie wynosić więc może do kilkunastu metrów.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Taka odległość jest w zupełności wystarczająca, gdy wyniknie potrzeba odnalezienia rzeczy zgubionej w domu. W Lokalizatorze wystarczy wybrać opcję Znajdź. Położenie zagubionej rzeczy można wtedy śledzić na mapce. Dostępna jest też informacja o odległości od zgubionego przedmiotu. AirTag może także uruchomić sygnał dźwiękowy za pomocą wbudowanego głośnika. W tym celu wystarczy wybrać Odtwórz dźwięk.

Posiadacze iPhone’ów z serii 11, 12 i 13 mogą dodatkowo zwiększyć dokładność lokalizacji zguby. W tych generacjach smartfonów Apple montowany jest chip U1 wykorzystujący protokół transmisji radiowej Ultra WideBand (UWB) pozwalający na jeszcze precyzyjniejsze określanie odległości między sprzętami.

Co jednak zrobić, gdy rzecz zostanie pozostawiona znacznie dalej, niż pozwala na to zasięg Bluetooth? W sytuacji, gdy właściciel zapomni np. zabrać torbę z laptopem i AirTagiem w kawiarni z pomocą mogą przyjść inni użytkownicy iPhone’ów i iPadów. Lokalizator komunikuje się z innymi sprzętami Apple. Dane na temat miejsca są następnie przesyłane do iCloud, co pozwala odnaleźć rzecz na mapie w Lokalizatorze.

Sprawdź też: Apple Arcade – co to jest, czy warto z niego korzystać, jakie gry wybrać? Poradnik

Po włączeniu opcji Tryb utracony możliwy jest kontakt z osobą, która znalazła przedmiot z AirTagiem. W tym celu wykorzystywany jest moduł do płatności zbliżeniowych Apple Pay, czyli NFC. Zbliżenie go do AirTaga prowadzi do wysłania informacji o znalezieniu rzeczy na urządzenie właściciela. W Lokalizatorze można dodatkowo wpisać swoje dane (np. numer telefonu), dzięki którym znalazca może skontaktować się z osobą, która przedmiot zgubiła.

Zasilanie w AirTag

Czytając o urządzeniach elektronicznych, zazwyczaj usłyszeć można o akumulatorach wymagających regularnego, częstego ładowania. Jest to powszechne szczególnie w przypadku sprzętów tworzonych przez koncerny produkujące urządzenia mobilne. W przypadku AirTag jest jednak inaczej.

Lokalizator Apple wykorzystuje baterię typu CR2032. Jest to płaskie ogniwo, które jest wykorzystywane m.in. w zegarkach mechanicznych. Pozwala na rok działania AirTaga. Co więcej, można je wymienić. By uzyskać do niego dostęp, wystarczy odkręcić pokrywę urządzenia.

Wady i zalety AirTag

AirTag jest przydatnym rozszerzeniem ekosystemu urządzeń i usług Apple. Pomysłowe rozwiązania czynią go skutecznym remedium na problem zagubionych rzeczy. Jednak jest to dopiero pierwsza generacja lokalizatorów Apple. Powoduje to, że widoczne są pewne niedociągnięcia, które zostaną poprawione zapewne w kolejnych odsłonach AirTagów.

Największym plusem lokalizatora jest przemyślana integracja z iOS. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na możliwość łączenia się AirTaga z urządzeniami Apple innych osób. Dzięki temu jest on przydatny nie tylko do poszukiwania rzeczy zagubionych w domu, ale także lokalizowania tych pozostawionych daleko poza zasięgiem iPhone’a lub iPada właściciela zgubionej rzeczy.

Zaletą jest również wykorzystanie modułu NFC. Choć sam AirTag jest kompatybilny tylko ze smartfonami i tabletami Apple, to dane kontaktowe podane przez posiadacza zguby może poznać także osoba mająca smartfon z systemem Android. W przypadku utraty przedmiotu w znaczący sposób rozszerza to bazę osób, które po jej znalezieniu mogą skontaktować się z właścicielem.

Jak działa AirTag?
AirTag ma sprawić, że nigdy nie zgubisz np. kluczy

Apple warto pochwalić też za wykorzystanie baterii takiej jak w zegarkach. Zdejmuje to z użytkownika AirTaga konieczność częstego ładowania lokalizatora. Długie działanie ogniwa pozwala uzyskać znacznie większą pewność, że lokalizator będzie działał wtedy, gdy okaże się to potrzebne.

Problemem lokalizatora jest przeciętna skuteczność wykrywania cudzych AirTagów. Aby zapobiec śledzeniu przez inne osoby, iPhone lub iPad w założeniu powinien powiadamiać o obecności w pobliżu cudzego lokalizatora, a następnie przeprowadzić śledzoną osobę przez procedurę wyłączenia niepożądanego AirTaga.

W praktyce funkcja ta działa różnie. Użytkownicy i recenzenci informują o sytuacjach, w których obcy lokalizator w ogóle nie jest wykrywany. Pozostaje mieć nadzieję, że przy projektowaniu kolejnej generacji AirTagów Apple położy nacisk na poprawę bezpieczeństwa użytkowników.

Trzecia wada nie ma już związku z rozwiązaniami technologicznymi a polityką producenta. Jest nią cena dodatkowych akcesoriów. Ceny etui na AirTag oscylują, z jednym wyjątkiem, w przedziale 100 – 200 zł. Biorąc pod uwagę, że są to zwykłe, niczym niewyróżniające się pokrowce, takie koszta są zbyt wysokie. Na szczęście zakupić można tańsze zamienniki innych firm.

Cena Apple AirTag

Wywołaną kwestię kosztów warto uzupełnić o dokładne kwoty zarówno lokalizatorów, jak i akcesoriów. W pierwszym przypadku istotna jest możliwość tańszego zakupu większej ilości AirTagów. W drugim warto zwrócić uwagę na różnorodność oferty.

Jeden AirTag kosztuje 159 zł. Na stronie Apple można nabyć od razu cztery sztuki. Ich koszt to 549 zł. Oznacza to, że za pojedynczy lokalizator płaci się wtedy 137,25 zł.

Sprawdź też: FaceTime od Apple – co to jest, jak korzystać, najnowsze informacje o aplikacji

Ceny akcesoriów to koszt między 59 zł a 215 zł. Najtańszy jest brelok Belkin Secure Holder, który kosztuje właśnie 59 zł za wersję z paskiem lub kółkiem do kluczy. Pozostałe pokrowce sprzedawane są za 99 zł (materiałowy), 159 zł (poliuretanowy), 189 zł (skórzany z kółkiem) i 215 zł (skórzany z zapięciem).

Za 99 zł zakupić można także etui z trudną do przecięcia linką i kluczem imbusowym w zestawie. W tej samej cenie dostępny jest także wzmocniony pokrowiec OtterBox. Wydając 149 zł, można nabyć dwie przezroczyste osłony AirTag z karabińczykiem.

Kiedy premiera lokalizatora Apple?

Już od kwietnia 2021 roku można nabyć AirTag. Gdzie kupić to urządzenie? Dzięki szerokiej dystrybucji jest dostępne nie tylko na stronie Apple – sprzedaż lokalizatora prowadzi także większość sklepów sprzedających urządzenia elektroniczne.

Kilka miesięcy po premierze sprzęt ten stał się bezpieczniejszy dla użytkownika. Jedna z aktualizacji zmieniła czas, po którym AirTag wydaje dźwięk, gdy jest oddalony od właściciela. Nie są to już 3 dni, a losowy moment w przedziale od 8 do 24 godzin.

Wady i zalety
AirTag to gadżet, który warto mieć

Dzięki temu przyspieszono możliwość odnalezienia cudzego lokalizatora, który mógł zostać wykorzystany do śledzenia. W przygotowaniu jest także aplikacja na Androida, która ma pomóc odnaleźć zagubionego AirTaga użytkownikom smartfonów innych niż iPhone’y.

Lokalizator Apple AirTag to produkt, dzięki któremu szukanie zgubionych rzeczy staje się łatwiejsze. Proste, ale przemyślane rozwiązania pozwalają znaleźć utracony przedmiot z pomocą tysięcy użytkowników sprzętów Apple. Dyskusyjne podejście do bezpieczeństwa jak na razie jednak kładzie się cieniem na ideę istnienia takich lokalizatorów. Pozostaje mieć nadzieję, że problem ten uda się wyeliminować, dzięki czemu klienci zyskają nie tylko użyteczne, ale bezpieczne urządzenia.

Sprawdź też: Apple ID – co to jest? Jak założyć? [PORADNIK]

19
2

Podziel się:

Komentarze (4)

Miałem. W dużym mieście, a jednak lipa – znikoma ilość użytkowników. Ostatecznie gdzieś zaginął…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *