jakie funkcje ma smartwatch

Poradniki

27.03.2023 09:58

Jakie funkcje ma smartwatch? Wybieramy inteligentny zegarek

AGD i IoT Gadżety
6
0
0
6
0

Jakie funkcje ma smartwatch? Polecane smartwatche analizują sen, liczą kroki, monitorują puls, poziom stresu, a nawet nawodnienie organizmu. Umożliwiają odbieranie i wykonywanie połączeń oraz przesyłanie wiadomości. Sprawdź, co jeszcze potrafią!

Smartwatch to inteligentny zegarek, który umożliwia obsługiwanie wielu aplikacji. Urządzenie cieszy się dużą popularnością wśród sportowców, osób rekreacyjnie uprawiających sport, a także seniorów. Ułatwia codzienne funkcjonowanie i pozwala na monitorowanie stanu zdrowia. Jest to gadżet idealny na prezent dla siebie lub bliskiej osoby. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie funkcje ma smartwatch, to zapoznaj się z treścią!

Jakie funkcje ma smartwatch? Czy warto inwestować w inteligentny zegarek?

Smartwatch, jakie ma funkcje? Zegarek smartwatch łączy w jednym urządzeniu wszystkie najważniejsze funkcjonalności. Połączony ze smartfonem umożliwia wykonywanie i odbieranie połączeń oraz korzystanie z aplikacji. Jest to poręczny gadżet najczęściej używany przez osoby aktywne do monitorowania osiągnięć sportowych. Świetnie się sprawdza podczas pływania, biegania, spaceru oraz domowych aktywności. Urządzenie liczy kroki, mierzy przebyty dystans, długości przepłyniętych basenów, liczbę pokonanych pięter i spalone kalorie.

Dostępne w zegarku smartwatch funkcje motywują do działania, osiągania wyznaczonych celów oraz podnoszenia poziomu. Smartwatche z możliwością płacenia uwalniają od fizycznego posiadania karty lub gotówki. Dodatkowo smartwatche z funkcją rozmowy umożliwiają odbieranie połączeń podczas biegania, jazdy rowerem czy samochodem. Zegarek mierzący ciśnienie będzie trzymał rękę na pulsie, do tego stopnia, że w przypadku nagłego lub wysokiego spadku ciśnienia wyśle na wcześniej wybrany numer telefonu alert.

jakie funkcje ma smartwatch
Jednym z najpopularniejszych smartwatchów jest ten od Apple

Sprawdź też: Amazfit GTS 4 – recenzja. Jak sprawdza się ten smartwatch?

Szerokie możliwości urządzenia sprawiają, że jest to wart zakupu gadżet. Zastępuje kilka urządzeń – pulsoksymetr, ciśnieniomierz, kompas, a dodatkowo mierzy kroki, liczy kalorie i analizuje sen. Jest to osobisty asystent w postaci inteligentnego zegarka.

Smartwatch dla sportowców – przydatne funkcje

Jaki smartwatch dla sportowca? Polecane smartwatche dla sportowców na przykład firmy Garmin lub Polar są wyposażone w funkcje, które umożliwiają monitorowanie, zapisywanie i kontrolowanie wyników sportowych oraz istotnych parametrów życiowych.

Smartwatche obsługują mapy, sieć WiFi, a nawet odtwarzają muzykę. Są wyposażone w moduł GPS, pulsoksymetr, kompas oraz wysokościomierz. W modelach Garmin trzeciej generacji z włączonym trybem GPS bateria zapewnia sprawne działanie zegarka aż do 578 h. Dodatkowo jest to smartwatch z możliwością płacenia, a niektóre modele ładują się solarnie. Zegarek smartwatch z odpowiednią wodoszczelnością pozwala na nurkowanie do głębokości 100 m – są to już o wiele droższe modele stworzone z myślą o nurkowaniu.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Zegarek smartwatch damski umożliwia nie tylko monitorowanie kondycji. Zawarty pulsoksymetr sprawdza natlenienie krwi w dowolnym momencie dnia – nawet podczas snu. Dokonuje pomiaru stresu oraz śledzi cykl menstruacyjny i ciąży. Dzienne rejestrowanie płynów przypomni o odpowiednim nawodnieniu.

Jakie funkcje ma smartwatch, który doskonale monitoruje zdrowie?

Każdy smartwatch męski oraz zegarek smartwatch damski pozwala na monitorowanie wielu życiowych funkcji i parametrów. Zaprogramowany w smartwatchu licznik snu opiera się na ruchach ciała oraz tętnie i za pomocą tych wartości wyznacza granice między fazami. Urządzenie analizuje sen, a dokładniej czas trwania oraz jakość. Zegarek mierzący ciśnienie zastąpi ciśnieniomierz. W przypadku zbyt wysokiego lub niskiego ciśnienia automatycznie wyśle alert na wybrany wcześniej numer telefonu. Inteligentny zegarek pozwala mierzyć saturację oraz pracę serca.

Aby wszystkie funkcje działały poprawnie, konieczne jest połączenie zegarka z telefonem. Jak połączyć smartwatch z telefonem? Skupimy się na smartwatchu Android. W tym celu potrzebna będzie aplikacja do połączenia zegarka z telefonem. Większość smartfonów ma fabrycznie zaprogramowaną aplikację. Jeśli w telefonie takiej nie ma, to należy pobrać ją ze sklepu Google Play i zainstalować w telefonie. Następnie w uruchomionej aplikacji szukamy zakładki z urządzeniami, która umożliwi sparowanie smartfonu z zegarkiem.

inteligentny zegarek
Inteligentny zegarek świetnie się sprawdza podczas aktywności fizycznych

Jeżeli w urządzeniach nie wyświetla się model smartwatcha, należy upewnić się, czy w obydwóch urządzeniach jest włączone Bluetooth. Jak włączyć Bluetooth w smartwatch? Wejdź w menu inteligentnego zegarka i znajdź zakładkę Bluetooth, a następnie włącz.

Od razu możesz ustawić godzinę i datę na zegarku. Jak ustawić godzinę w smartwatch? W większości zegarków wystarczy przesunąć z góry ekran w dół, a następnie w ustawieniach odnaleźć opcję zmiany godziny.

Smartwatch z funkcją rozmowy – na co zwracać uwagę?

Smartwatch z funkcją rozmowy umożliwi odbieranie i wykonywanie połączeń oraz swobodną rozmowę podczas biegu lub jazdy rowerem. Decydując się na takie rozwiązanie, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów urządzenia. Każdy smartwatch z funkcją odbierania połączeń powinien mieć slot na kartę eSIM, która umożliwia prowadzenie rozmów, odczytywanie i przesyłanie wiadomości oraz korzystanie z Internetu.

Przy wyborze smartwatcha z funkcją rozmowy warto zwrócić uwagę na wielkość koperty oraz rodzaj ekranu. Na rynku dostępne są zegarki z prostokątną lub okrągłą tarczą w różnych rozmiarach. Na wybór kształtu wpływają osobiste upodobania, a wielkość ekranu powinna umożliwić swobodne korzystanie z urządzenia. Najwyższą jakość kolorów dostarczają wyświetlacze z technologią OLED oraz AMOLED – są również droższe. Istotny jest także czas pracy baterii oraz głośnik i wbudowany mikrofon. Poza tym sposób wykonania, zastosowane materiały oraz wodoszczelność to kolejne ważne aspekty, które przełożą się na żywotność zegarka.

Sprawdź też: OPPO Watch Free – recenzja. Tani smartwatch może być dobry

Czy smartwatch z aparatem to dobry wybór?

Smartwatch z aparatem umożliwia robienie zdjęć w różnych warunkach – na przykład podczas spaceru, biegu, wspinaczki czy pieszych wędrówek po górach, a z modelami wodoodpornymi pod powierzchnią wody. Niewątpliwie jest to przydatne i wygodne rozwiązanie. Poza robieniem zdjęć spełnia pozostałe użyteczne funkcje takie jak wykonywanie i odbieranie połączeń (z kartą eSIM), odczytywanie i wysyłanie wiadomości oraz korzystanie z Internetu.

Smartwatch z telefonem będzie zdecydowanie lepszym gadżetem dla dziecka niż smartfon. Pozwoli oderwać się od telefonu komórkowego, a jednocześnie zachować jego podstawowe zastosowanie. Będzie to alternatywna propozycja, która odciągnie dziecko od wielogodzinnego siedzenia w telefonie.

Jakie funkcje ma smartwatch dla dzieci?

Smartwatch dla dzieci z funkcją GPS umożliwia namierzenie i śledzenie lokalizacji. Dzięki tej funkcji rodzice mogą sprawdzić, gdzie w danej chwili przebywa dziecko. W niektórych modelach, oprócz GPS dla dziecka, dostępne są opcje mobilnego opiekuna. Jeśli dziecko ma szlaban, aplikacja wyśle alert na telefon za każdym razem, gdy opuści wyznaczony teren. Oczywiście odpowiednio wcześniej należy oznaczyć wielkość terenu.

jakie funkcje ma smartwatch dla dzieci
Źródło: nytimes.com

Smartwatch dla dzieci może być wyposażony w funkcje monitorowania jakości snu i liczby pokonanych kroków. Umożliwiają wgranie planu lekcji, odbieranie i wykonywanie połączeń. Dostępne są w różnych kolorach i kształtach tarcz.

Smartwatch, a inteligentna opaska

Smartwatch ma przewagę nad inteligentnymi opaskami – potrafi zastąpić smartfon i bardziej sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Rozbudowane funkcje, wygodny dotykowy ekran, możliwość obsługi aplikacji i korzystania z Internetu, a dodatkowo wbudowany aparat powodują, że obecnie smartwatche oferują więcej niż inteligentne opaski. Niestety różnią się ceną – smartwatche to zdecydowanie droższe urządzenia, potrafią kosztować kilkaset złotych.

Inteligentne opaski starają się dorównać funkcjom, które oferują smartwatche. Na rynku dostępne są modele umożliwiające odbieranie połączeń telefonicznych i odczytywanie wiadomości. Zasadnicza różnica między urządzeniami polega na tym, że inteligentne opaski służą głównie do monitorowania efektów treningów.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *