1. Scroll
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Najlepsze aplikacje do biegania – którą wybrać? Ranking darmowych i płatnych aplikacji dla biegaczy

Poradniki

2 miesiące temu

Najlepsze aplikacje do biegania – którą wybrać? Ranking darmowych i płatnych aplikacji dla biegaczy

Android i iOS Programy i aplikacje
2
0
0
2
0

Aplikacje do biegania to w obecnych czasach niezbędny dodatek do smartfonów i smartbandów, który umożliwia nam osiąganie lepszych wyników oraz dokładnej analizy wydolności organizmu. Poszukując najlepszej aplikacji, która sprawi, że trening będzie efektywny, warto zapoznać się z naszym rankingiem.

Jak działa aplikacja do biegania? Podstawowe informacje

Aplikacja do biegania bazuje na nadajniku GPS. Technologię można przyrównać do nawigacji w samochodzie. Mierzy ona dystans, jaki pokonaliśmy w określonym czasie i po określonym terenie, uwzględniając m.in. różnice w wysokości czy przewyższenia.

Dane te są później przedstawiane w formie graficznej na ekranie aplikacji. Jeśli rywalizujemy z innymi osobami, to informacje są dodatkowo analizowane względem siebie, by wyłonić lidera, czyli osobę, która na przykład daną trasę pokonała najszybciej.

Sprawdź też: 7 najlepszych i darmowych aplikacji na rower. Zobacz polecane aplikacje rowerowe na Androida i iOS

aplikacje do biegania - las, bieg po szosie
Jeśli regularnie biegasz, warto monitorować swoje treningi i poczynione postępy

Coraz częściej zdarza się też, że – jeśli urządzenie monitorujące potrafi na przykład mierzyć nasz puls, to podawana jest jego wartość na konkretnych odcinkach trasy, z uwzględnieniem odcinków, kiedy musieliśmy pokonać wzniesienie, a także tych, kiedy biegliśmy lub jechaliśmy rowerem po płaskim terenie.

Obsługa aplikacji do biegania nie jest skomplikowana. Jedyne co należy zrobić to wybrać interesującą nas aktywność fizyczną (chód, bieg, itp.), a następnie rozpocząć trening. Narzędzie zacznie mierzyć przebyty przez nas dystans oraz tempo, w jakim pokonujemy kolejne kilometry. Po pokonaniu założonej trasy wystarczy tylko zakończyć trening, a aplikacja wyświetli i przeanalizuje wszystkie kluczowe dane.

Dowiemy się na przykład, czy udawało nam się utrzymać szybkość na przewyższeniach terenu, ile spaliliśmy kalorii i ile wody powinniśmy wypić, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Ciekawych informacji, jakie można odnaleźć w raportach aktywności, jest bardzo dużo.

Funkcje, które powinna mieć dobra aplikacja do biegania

Warto wspomnieć o tym, że większość darmowych aplikacji do biegania zbyt mocno się od siebie nie różni. Nie oznacza to jednak, że tych różnic w ogóle nie ma. Przyjrzymy się zatem, jakie informacje powinna monitorować uniwersalna aplikacja do biegania:

pomiar dystansu – obowiązek, jeśli chodzi o mierzenie naszej aktywności, 

 • podział na różne kategorie – chód, trucht, bieganie, piłka nożna itp. Podział na odpowiednie kategorie umożliwia nam rzetelny pomiar osiąganych przez nas wyników,
 • możliwość dołączenia do rywalizacji – bo nic tak nie motywuje, jak osiąganie lepszych wyników od znajomych, czy współpracowników,
 • przejrzysty interfejs – nikt nie lubi szukać najpotrzebniejszych funkcji kilka minut, więc warto, aby aplikacja była prosta i intuicyjna w obsłudze,
 • sprawne działanie w trybie offline – choć większość użytkowników zapewne ma internet w telefonie, to jednak nie zawsze mamy do niego dostęp przez wzgląd na ograniczony zasięg, dlatego konieczne jest, aby aplikacja działała również w trybie offline.

Najlepsze smartbandy do monitorowania postępów w treningu

Koniec Endomondo – która aplikacja ją zastąpi? Czy można jeszcze przywrócić dane z Endomondo?

Dla osób, które od dłuższego czasu korzystały z Endomondo, rok 2021 nie przyniósł dobrych wieści. 31 grudnia 2020 roku, aplikacja zakończyła swoją działalność, w związku z czym wiele osób zaczęło zadawać sobie pytania o to, czy będzie można jeszcze odzyskać lub przenieść dane z Endomondo. W sieci wielokrotnie pytano też o to, czy istnieje jakaś ciekawa alternatywa dla aplikacji, która od 2007 roku miała bardzo mocną pozycję na rynku aplikacji fit. 

Producenci poinformowali, że wszystkie dane, które były zgromadzone w zasobach Endomondo można było pobrać do 31 marca 2021 roku. Z drugiej jednak strony było to o tyle skomplikowane, że wymagało kontaktu z suportem, więc najlepiej było przenieść dane jeszcze przed 31 grudnia, kiedy to oficjalnie Endomondo  zniknęło ze sklepów z aplikacjami. Można oczywiście jeszcze spróbować skontaktować się z suportem, jednak po 31 marca 2021 roku wszelkie możliwe dane miały zostać usunięte z aplikacji, więc ich przywrócenie raczej nie jest już możliwe.

Zastanawiasz się, co warto zainstalować zamiast Endomondo? Poniżej znajdziesz zestawienie godnych jej następców. 

aplikacje do biegania - start, następcy endomondo
Do biegu, gotowi… no to lecimy! Oto następcy Endomondo

Czy istnieje jakaś godna polecenia alternatywa dla Endomondo?

Twórcy, kończąc działalność aplikacji, zachęcali, by wypróbować aplikację MapMyRun. Zarówno pod względem wyglądu jak i funkcji, narzędzie oferuje niemal to samo, co Endomondo. Oczywiście, nie jest to jedyna darmowa aplikacja do biegania, więc jeśli poszukujemy innej alternatywy, to poniżej przedstawiamy kilka innych ciekawych narzędzi, którymi warto się zainteresować.

Polecane aplikacje do biegania na Android i iOS

W dobie pandemii koronawirusa bieganie stało się bardzo popularną aktywnością, w czym zresztą duży udział miały pozamykane siłownie. Poskutkowało to tym, że wiele osób wzięło kwestię aktywności fizycznej we własne ręce i ruszyło do samodzielnego uprawniania sportu w terenie. Największą popularnością wciąż cieszy się bieganie. Nie powinno więc dziwić, że tak wielu sportowców zaczęło przeglądać sklepy z aplikacjami, szukając najlepszego narzędzia, które wesprze ich w treningu

Najlepsze darmowe aplikacje do biegania

Strava – dobra, darmowa aplikacja, która miała zastąpić Endomondo

Zestawienie otworzy nam aplikacja, którą wielu wskazywało, jako główny kandydat do tego, aby zastąpić Endomondo. Jak to wyszło w praktyce? Trzeba przyznać, że do ideału trochę zabrakło. Owszem aplikacja rejestruje wszystkie nasze aktywności, istnieje podział na różne kategorie, jednak podczas treningu – gdy jednocześnie słuchamy muzyki – aplikacja potrafi niespodziewanie się wyłączyć. Po stronie atutów oprogramowania można natomiast wymienić rozbudowane tryby wirtualnych rywalizacji. Narzędzie jest dostępne w języku polskim.Strava dostępna jest na systemy Android oraz iOS

Runtastic – rzetelne wyznaczanie tras dla podróżujących

Kolejną godną uwagi aplikacją do ćwiczeń jest Adidas Running App od firmy Runtastic. Łączy się ona z Google Earth w celu łatwego wyznaczania tras. To spore ułatwienie jeśli na przykład jesteśmy na urlopie w nowym mieście i nie znamy lokalizacji tamtejszych tras. Użytkownicy bardzo doceniają też rozbudowane wykresy aktywności, dzięki którym można szybko śledzić swoje postępy.

Runtastic ma wbudowane plany treningowe, a także synchronizuje się ze Spotify i Pandorą, aby ułatwić strumieniowe przesyłanie muzyki. Jest to zdecydowanie godna polecenia aplikacja dla biegaczy, którzy dużo podróżują oraz dla tych, którzy oczekują niezwykle szczegółowych raportów o swojej kondycji. 

Runtastic dostępny jest na systemy Android oraz iOS

Sprawdź też: TOP7 aplikacji pogodowych na iOS i Androida – prognoza pogody, która nie zawodzi

Runkeeper – polecana aplikacja dla początkujących

Jest to jedna z dostępnych na rynku aplikacji do biegania. Prosta i łatwa w użyciu, która śledzi tempo, dystans, spalone kalorie, prędkość i wiele innych zmiennych. Bardzo ciekawą funkcją, którą oferuje Runkeeper, jest możliwość ustalenia nowej trasy, na podstawie tych dotychczas już przebytych.

Kto wie – może przy okazji uda Ci się pozwiedzać zakamarki, których jeszcze nie miałeś okazji odwiedzić? Jest to jedna z najlepszych aplikacji do biegania dla początkujących, zapewniająca podstawowe dane dotyczące aktywności fizycznej, które pomogą Ci wejść w nową rutynę. Nie oznacza to jednak, że bardziej zaawansowane osoby nie odnajdą w tym narzędziu wielu ciekawych funkcji. Wręcz przeciwnie. 

Runkeeper dostępny jest na Android i iOS

Najlepsze aplikacje do biegania - bieżnia
Niektóre aplikacje powinny zaspokoić nawet potrzeby profesjonalnych biegaczy

Nike Run Club

Podobnie jak w przypadku Addidas Running App, firma Nike również wprowadziła na rynek autorskie oprogramowanie dla fanów biegania. Wystarczy wybrać, po jakim terenie będziemy się poruszać (bieżnia, szlaki, chodnik, itp.), a Nike Run Club prześledzi m.in. tempo, dystans, spalone kalorie i czas aktywności fizycznej. To, co wyróżnia tę aplikację, to opcje udostępniania osobistych celów, rzucania wyzwań znajomym oraz rozbudowane możliwości bicia osobistych rekordów.

Aplikacja dostępna jest na systemy Android i iOS

SportTracker – ciekawa alternatywa niekoniecznie dla fanów biegania

Aplikacja podchodzi do kwestii ruchu na świeżym powietrzu dość uniwersalnie. Na podstawie danych GPS i rodzaju aktywności (wśród wspieranych form spędzania czasu znajduje się nawet jazda na nartach) monitorowana jest średnia prędkość, szacowane spalone kalorie czy tętno.

Narzędzie daje możliwość prowadzenia wirtualnego dziennika ćwiczeń, którym możemy dzielić się w mediach społecznościowych. Oprogramowanie oferuje też całkiem rozbudowany tryb wyzwań, dzięki któremu możemy wnieść rywalizację ze znajomymi na zupełnie nowy poziom. Tak duża uniwersalność pozwala stwierdzić, że SportTracker, to kompleksowa aplikacja do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Sports Tracker dostępny jest na systemy Android i iOS

Najlepsze smartwatche w super cenach

Sprawdź też: Mapy Google offline – jak ściągnąć mapy Google i używać ich bez Internetu? Instrukcja

Najlepsze płatne aplikacje do biegania

Jeśli funkcje, które mają w sobie darmowe aplikacje do biegania, nie spełniają Twoich oczekiwań i poszukujesz czegoś, co wzbogaci Twoje treningi o spersonalizowane plany treningowe czy funkcje premium, to zdecydowanie warto zapoznać się z takimi narzędziami, jak:

Map My Run – uzyskaj dostęp do specjalnie przygotowanych treningów

Chociaż o Map My Run wspominaliśmy już w tym artykule, to warto również dodać, że istnieje opcja płatnej subskrypcji, która daje nam dostęp do kilku ciekawych funkcji, jak: 

 • analizy tętna – aby można było trenować przy odpowiedniej intensywności,
 • trybu treningów interwałowych – w celu ustawienia własnych interwałów oraz otrzymywania wskazówek, podczas treningu,
 • audio trener biegania, czyli dyktowanych głosowo porad  dotyczących tempa, prędkości, czy dystansu.

Miesięczny abonament to wydatek 26,99 złotych lub 134,99 zł/rok (11,25 zł/miesiąc). Dla tych, którzy nie są przekonani czy funkcje premium są warte dodatkowej opłaty, deweloper przewidział darmowe, 14 dni „na próbę”. Po tym czasie możemy wybrać, czy wystarcza nam wersja darmowa, czy jednak opcje zawarte w abonamencie są warte cyklicznych opłat.

Map My Run dostępne jest na systemy Android oraz iOS

Najlepsze aplikacje do biegania - mapmyrun
MapMyRun zapewnia dużo możliwości

iSmoothRun Pro – polecana aplikacja do biegania na iOS

Narzędzie wykorzystuje lokalizację GPS i czujniki ruchu iPhone’a, aby bez wysiłku przełączać się między nimi w razie potrzeby, jednocześnie śledząc czas biegu, rytm oraz tempo. Użytkownicy mogą rejestrować i wyświetlać różne wskaźniki biegu, takie jak prędkość, dystans, czas, czy interwały. Producent wyposażył też narzędzie w dedykowany kalkulator tempa biegu. Istnieje możliwość eksportu danych do różnych formatów czy aplikacji zewnętrznych.

Cena: 4,99 $ (19 zł)

Aplikacja dostępna jest wyłącznie na system iOS

Bieganie dla początkujących – na dobry start

Na tym kończymy nasze zestawienie najlepszych aplikacji przeznaczonych głównie do biegania. Zdajemy sobie sprawę, że istnieje wiele aplikacji, z których każda ma w sobie coś szczególnego, dlatego nie pozostaje nam nic innego, jak przetestować je samodzielnie, a następnie wybrać tę, która zapewni funkcje, których najbardziej potrzebujemy. Na sam koniec chcielibyśmy zapytać Was, jakie są Waszym zdaniem najlepsze aplikacje do biegania? Koniecznie dajcie znać w komentarzach! Tymczasem udanych i owocnych treningów!

Najlepsze aplikacje do biegania - do zobaczenia na trasie
Do zobaczenia na trasie!

Sprawdź też: Najlepsze aplikacje i portale randkowe. Przegląd najpopularniejszych aplikacji do randkowania

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.