apple music vs spotify iphone

Rozrywka

20.05.2022 16:21

Apple Music vs Spotify – która aplikacja jest lepsza?

Dźwięk Programy i aplikacje
14
1
1
14
1

Apple Music vs Spotify to kolejny przykład wielkiej, branżowej konkurencji. W tym przypadku na polu aplikacji do odtwarzania muzyki. Która z nich jest lepsza? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Apple Music vs Spotify – ilość i jakość muzyki

Podczas wyboru aplikacji do słuchania muzyki kierujemy się przede wszystkim dwoma kryteriami – liczbą dostępnych utworów i ich jakością. Kto w tych kryteriach jest zwycięzcą pojedynku Apple Music vs Spotify? 

Apple Music

Platforma Apple oferuje ponad 75 milionów piosenek, a ponadto kilka stacji radiowych, w tym trzy główne, na których można posłuchać nie tylko nowych hitów, ale też klasyki czy… muzyki country!

Jeżeli chodzi o jakość, to w Apple Music wszystkie udostępnione utwory są w bezstratnym formacie. Coraz większa ich liczba otrzymuje także wsparcie technologii Dolby Atmos, oferując tym sposobem dźwięk przestrzenny. Wszystko to dzięki opracowanej przez firmę z Cupertino beztratnej kompresji, czyli Apple Lossless Audio Codec (ALAC)

Sprawdź też: Aplikacja Spotify – co to jest? Jak działa? Najważniejsze informacje

Spotify

Choć platforma Szwedów posiada dużo większą bazę użytkowników, tak niestety pod względem liczby dostępnych utworów wypada nieco gorzej. Spotify oferuje dostęp do ponad 50 milionów produkcji muzycznych. Na plus zasługuje Radio Spotify, które na podstawie algorytmów potrafi stworzyć dla użytkownika wymarzoną stację radiową. 

Pod względem jakości Spotify także przegrywa walkę z Apple. W darmowym pakiecie Spotify Free utwory odtwarzane są w jakości 160kbit/s, a w płatnych około 320kbit/s. Firma zapowiadała już implementację dźwięku HiFi w swojej usłudze, miała ona pojawić się wraz z początkiem roku, ale niestety dalej nic się nie zmieniło. 

Tym sposobem pojedynek Apple Music vs Spotify pod względem jakości i ilości muzyki wygrywa serwis od firmy z Cupertino! 

apple music vs spotify aplikacja na telefon
Apple Music dominuje Spotify pod względem jakości dźwięku

Sprawdź też: Subskrypcja Apple One – co to dokładnie jest, jak działa i ile kosztuje?

Ile kosztuje Apple Music i Spotify? Cennik

Kolejnym kryterium, które odgrywa ważną rolę podczas wyboru aplikacji muzycznej, to oczywiście jego cena. Kto pod tym względem wygrywa pojedynek Apple Music vs Spotify?

Ile kosztuje Apple Music?

W Apple Music dostępne są trzy pakiety do wyboru:

 • studencki – 9,99 zł miesięcznie,
 • indywidualny – 19,99 zł miesięcznie,
 • rodzinny – do 6 osób – 29,99 zł miesięcznie.

Niestety próżno szukać darmowej wersji, której nie brakuje na Spotify. Jednakże, jeżeli jesteś użytkownikiem większej liczby urządzeń od firmy z Cupertino, to koniecznie powinno Cię zainteresować Apple One! 

To specjalny pakiet, w którego skład wchodzą subskrypcje Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade oraz 50 GB w chmurze iCloud. Wszystko to za zaledwie 25 złotych miesięcznie. W przypadku wersji dla rodziny cena wynosi wtedy 40 zł za miesiąc. W każdym z powyższych pakietów dostępny jest bezpłatny miesiąc próbny.

apple music vs spotify cennik spotify
Tak oto prezentują się płatne plany Spotify – pakiet rodzinny pozwala na podpięcie aż 6 kont!

Cennik Spotify 

W przypadku Spotify dostępnych jest 5 pakietów: 

 • free – darmowy pakiet,
 • student – 9,99 zł miesięcznie,
 • individual – 19,99 zł miesięcznie,
 • duo – dla dwóch osób – 24,99 zł miesięcznie,
 • rodzina – do 6 osób – 29,99 zł miesięcznie.

Okres próbny w Spotify wynosi 3 miesiące dla pakietu individual, a miesiąc dla pozostałych.
Nie da się ukryć – cenowo pojedynek Apple Music vs Spotify wygrywa serwis sygnowany zielonym logo. Nie tylko oferuje darmowy dostęp do utworów, ale także posiada pakiet „duo”, który świetnie sprawdza się wśród par.

apple music vs spotify liczba piosenek
Dziesiątki płyt kontra streaming – korzystanie z aplikacji jest dużo wygodniejsze, prawda?

Odkrywanie nowej muzyki i algorytmy w Apple Music i Spotify

Korzystając z aplikacji muzycznych, często nie tylko zależy nam na słuchaniu tylko znanych już wcześniej utworów, ale także poszukiwaniu zupełnie nowych piosenek. Kto pod tym względem wygrywa pojedynek Apple Music vs Spotify? Nie ma potrzeby owijać w bawełnę – po raz kolejny punkt dla tego drugiego serwisu. 

Apple Music faktycznie posiada o wiele większą bazę utworów, jednakże algorytmy tego serwisu, choć się starają, ewidentnie nie potrafią nadążyć w przypadku osób, których upodobania muzyczne są dość nietypowe lub po prostu zróżnicowane. Spotify natomiast nie ma tego problemu, zostawiając konkurencję daleko w tyle. 

Platforma Szwedów nieustannie generuje wiele ciekawych i zróżnicowanych playlist, które faktycznie potrafią trafić w gust słuchaczy

Słuchasz jednocześnie ciężkiego metalu, muzyki filmowej, popu oraz Hardstyle? Nic nie szkodzi – Spotify już ma dla Ciebie od groma propozycji. Niekoniecznie też są to nowości z mainstreamu, który „musi być” promowany. W specjalnych playlistach piosenki są pomieszane – od staroci, przez utwory, które już znasz, po nowości. Naprawdę trudno w nich nie znaleźć czegoś, co Cię nie zainteresuje.

apple music vs spotify które lepsze
Ze Spotify i Apple Music można korzystać także z poziomu przeglądarki!

Sprawdź też: Spotify Premium – ile kosztuje? Jakie opcje są w ofercie?

Spotify vs Apple Music – funkcjonalność

Na końcu warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt, czyli funkcjonalność. Kto pod jej względem lepiej wypada w pojedynku Apple Music vs Spotify?

To zależy! 

Jeżeli chodzi o czytelność aplikacji, to serwis od firmy z Cupertino obecnie jest dużo przyjaźniejszy użytkownikowi. Po ostatnich zmianach w designie Spotify stało się nieco nieczytelne i nawigowanie po appce potrafi być uciążliwe, choć i tak nie ma tragedii. Obydwa serwisy umożliwiają także pobieranie utworów, aby potem odsłuchiwać je offline.

W przypadku kompatybilności to oczywiście Apple Music świetnie funkcjonuje wraz ze wszystkimi sprzętami od Apple, ale nie tylko! Oto lista wszystkich urządzeń wspieranych przez platformę:

 • iPhone,
 • iPad,
 • Apple Watch,
 • Apple TV,
 • MacOS,
 • Windows,
 • Android,
 • WearOS,
 • głośniki Sonos,
 • HomePod i HomePod mini,
 • Samsung Smart TV,
 • urządzenia kompatybilne z AirPlay.

Po raz kolejny punkt zdobywa Spotify, gdyż do tej listy dochodzą jeszcze:

 • Konsole Xbox i Playstation,
 • Smart TV LG oraz Android TV,
 • Amazon Echo,
 • Google Home/Nest,
 • Chromecast.

Spotify Connect vs AirPlay 2

Na sporą uwagę zasługuje także funkcja Spotify Connect, które zapewnia synchronizację odtwarzania piosenek na innych urządzeniach – bez względu na to, na jakim są puszczane. 

Przez wiele lat była to jedna z kart przetargowych Spotify, szczególnie że jakość muzyki była dużo lepsza niż w przypadku AirPlay. Tak przynajmniej było do czasu premiery AirPlay 2, dzięki któremu można cieszyć się bezstratną jakością audio. Lista telewizorów wspierających tę funkcję stale rośnie, choć dalej nie ma na niej np. Chromecasta. Dlatego w tym przypadku niech będzie remis.

apple music vs spotify różnice
To która aplikacja w końcu jest lepsza? Cóż – odpowiedź nie jest jednoznaczna!

Werdykt – co lepsze? Apple Music vs Spotify

Pora rozstrzygnąć pojedynek Apple Music vs Spotify – która aplikacja jest lepsza? Jeżeli nie posiadasz ekosystemu Apple, to na ten moment delikatną przewagę ma Spotify. Wprawdzie to serwis firmy z Cupertino posiada o wiele większą bibliotekę utworów i wyższą jakość, tak jednak algorytmy Spotify działają o wiele lepiej, przez co o wiele łatwiej odkryć nowe brzmienie. Jeżeli aplikacja od Apple poprawi się pod tym względem, to nie będzie miała sobie równych.

Spotify wygrywa także ceną oraz liczbą kompatybilnych urządzeń – pod tym względem jest to o wiele bardziej uniwersalna platforma. Natomiast użytkownicy sprzętów sygnowanych jabłkiem na pewno powinni skusić się na Apple One – za niewielkie pieniądze otrzymuje się dostęp do kilku platform.

Migracja playlist Spotify do Apple Music – jak to zrobić?

Niekoniecznie obchodzą Cię te wszystkie algorytmy i bardziej zależy Ci na lepszej jakości dźwięku? Chcesz przenieść się ze Spotify na Apple Music, ale zachowując przy tym obecne playlisty? Jak najbardziej jest to możliwe, tylko niestety darmowe sposoby nie są zbyt zadowalające. Jak zrobić migrację playlist ze Spotify do Apple Music?

 • SongShift – aplikacja na iOS. Darmowa wersja pozwala na transfer 100 utworów jednocześnie.
 • Soundiiz – aplikacja przeglądarkowa. Plan darmowy umożliwia transfer do 200 utworów z jednej playlisty jednocześnie,
 • Freeyourmusic – aplikacja na Windows, Linux, MacOS, iOS i Androida oraz Amazon AppStore. Darmowy plan umożliwia transfer jednej playlisty jednocześnie.
 • TuneMyMusic – aplikacja przeglądarkowa. Darmowa wersja umożliwia transfer do 500 utworów jednocześnie.

Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiesz już, która aplikacja muzyczna bardziej spełni Twoje oczekiwania. Zarówno Spotify, jak i Apple Music mają sporo do zaoferowania, także nic dziwnego, iż występują wątpliwości w wyborze. Jeżeli masz jakieś pytania, to nie bój się ich zadać w komentarzu na stronie! Zachęcamy także do kontaktu z nami na naszym fanpage’u! 🙂

14
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *