1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Rodzaje USB – wszystko o typach złącza. Zestawienie

Technologia

1 miesiąc temu

Rodzaje USB – wszystko o typach złącza. Zestawienie

Komputery
3
2
0
3
2

Wiele różnych urządzeń korzysta z innych wersji USB. Rodzaje kabli USB to jednak nie tylko kształt wtyczki. W tym tekście omówimy najważniejsze z nich, wskażemy, jakie jest ich zastosowanie, w jakich urządzeniach możesz je spotkać, a także wskażemy podstawowe różnice związane funkcjonowaniem!

Czym są złącza USB i co warto o nich wiedzieć? Rodzaje USB

Standardy USB (z angielskiego Universal Serial Bus, czyli Uniwersalna Magistrala Szeregowa) powstały jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku, a do powszechnego stosowania kable USB weszły na przełomie XX i XXI stulecia. USB to złącze komunikacyjne, działające w urządzeniach elektronicznych. Całkowicie zastąpiło stare złącza szeregowe i porty równoległe.

Skąd fenomen USB? Otóż sprzęt podłączany za pomocą tego typu przewodów jest automatycznie zasilany (port umożliwia transport prądu o niewielkim napięciu) i wykrywany przez komputer, ułatwia transportowanie plików oraz obsługę. Standard USB praktycznie wyparł wszystkie, dotychczas znane rodzaje wtyczek do przesyłania danych czy podłączania sprzętów.

Przez lata na rynku pojawiły się różne rodzaje złącz USB. Pierwsze na rynku było USB typu A z transferem 1,5 MB/s (tzw. USB 1.0). Po kolei zaczęły pojawiać się nowe wersje (USB 1.1, USB 2.0, USB 3.1  oraz USB 3.2). Urządzenia mobilne używały z kolei mniejsze gniazda USB od komputera, których przepustowość była podobna, a niekiedy nawet większa. Stąd pojawiło się mini USB, USB micro B, a także najnowsze – USB C. Wszystkie wymienione złącza USB dokładnie omówimy w poniższym zastawieniu.

jak ładować telefon

Zobacz też: Jak włączyć debugowanie USB i opcje programistyczne w Androidzie?

Jakie funkcje ma port USB i jakie informacje przesyła?

USB ma kilka funkcji, które chcemy omówić. Najczęściej kojarzone jest z przesyłaniem danych za pomocą kabla US. Jednak standard jest w stanie wykonywać również inne typy zadań. Jakie?

Podłączanie urządzeń

Ze względu na możliwość przesyłania prądu i danych, USB umożliwia podłączenie różnego rodzaju urządzeń peryferyjnych. Należą do nich między innymi myszy, klawiatury, drukarki, skanery, pamięci przenośne, kina domowe, telewizory i wszystko, co jest wyposażone w standardy USB. Do podłączenia niektórych będziemy potrzebować kabla USB, inne urządzenia (jak pendrive) mają już wbudowaną wtyczkę.

Ładowanie sprzętu

Urządzenia takie jak tablety czy telefony jeszcze kilka lat temu posiadały osobne ładowarki z dedykowanym pod nie wejściem. Zastosowanie takiego rozwiązania było jednak drogie, nieekologiczne i z tego względu, koniec końców zmusiło producentów do szukania alternatywy. Kable USB  rozwiązały wszystkie problemy.

Kabel micro USB (lub inny, w zależności od zastosowanego modelu) jest w stanie skutecznie ładować urządzenie i robi to coraz szybciej (USB C działa zgodnie z technologią speedcharger, przekazującą energię kilka razy szybciej od standardowej wersji).

Transfer danych

Kolejna ważna funkcja USB. W zależności od tego, jaki typ złącza wykorzystamy, potrafi transportować pliki z prędkością 5 GB/S, 10 GB/S, a w przypadku gdy użyjemy złącze 3.2 nawet więcej (wszystkie dane bazują na technologii superspeed+). Gdzie wykorzystuje się taką funkcjonalność?

Urządzenia takie jak pendrive, dyski zewnętrzne z portem USB, telefony komórkowe, czytniki kart pamięci i podobne. Przepustowość w przypadku tych urządzeń zależna jest od tego jakie rodzaje złącza zastosowano. Ze względu na możliwości, najczęściej wykorzystywany aktualnie rodzaj złącza to USB 3.0 (a także warianty 3.1 oraz 3.2).

Kable USB

Czym różni się USB 3.0 od 2.0, czyli rodzaje USB – wszystko o transferze i zasilaniu

Ze względu na to, że wariant USB gen. 1 jest już praktycznie niestosowany, wspomnimy o nim tylko pokrótce, skupiając się na USB 2.0 i USB 3.0. Pierwsze wersje USB, czyli 1.0 i USB 1.1 umożliwiały przesyłanie danych ze wspomnianą wcześniej prędkością 12 Mb/s (megabitów na sekundę, czyli 1,5 megabajta na sekundę). Zasilanie z prądu komputera, złączem zastosowano dopiero przy wersji 1.1, generując  5 V i 500 mA. Wersja ta szybko została wyparta przez następcę – standard 2.0.

rodzaje usb

Co warto wiedzieć o USB 2.0?

Druga gen. złącz uniwersalnych została wprowadzona w 2000 roku. Umożliwia ona przepustowość na poziomie 480 Mb/s (megabitów na sekundę), czyli kilkukrotnie większej niż w pierwszej generacji. Wersja ta jest w pełni kompatybilna z poprzednim standardem. Umożliwiła dużo łatwiejszy i sprawniejszy transfer danych z komputera i na urządzenie.

USB drugiej generacji jest w stanie zasilać urządzenia z takimi samymi parametrami co wersja pierwsza. Złączem 2.0 posiłkowano się dość długo, bo do 2008 roku.

ładowarka do telefonu

USB 3.0 i jego następcy

W 2008 roku pojawił się standard USB 3.0. Osiągał on przepustowość rzędu 625 MB/s. Jest też w stanie ładować i zasilać urządzenia prądem 5 V i 900 mA. Standardy te wykorzystują technologię superspeed. Warto dodać, że wersja 3.0 otrzymała następnie nazwę USB 3.1.

Następne typy związane z transferem danych i generowanym prądem zasilania to 3.1 drugiej generacji oraz 3.2. Pierwszy wariant został ogłoszony w 2013 roku, a powszechnie zaczęto stosować go w 2015 roku. Najczęściej osiąga szybkość rzędu 1,25 GB/s i moc 100W. Jest kompatybilny z wcześniejszymi standardami.

Ostatni i najnowszy, ogłoszony w 2017 roku wariant to wersja 3.2. Jako pierwszy wykorzystuje technologię superspeed+ i generuje parametry rzędu 10 i 20 Gbit/s (1250 i 2500 MB/s). Pojawiają się informacje, że do użytku powinna wejść niedługo czwarta wersja technologii.

Wszystkie powyższe standardy wykorzystują rodzaj złącza USB A. Kabel USB typu A bazuje na dużej wtyczce. W wersji trzeciej jeden z elementów wtyczki jest niebieski – tak można go rozpoznać.

kable do telefonu

Różnego typu USB, czyli rodzaje kabli i ich właściwości

Sposób transmisji danych to niejedyny sposób klasyfikacji USB. Zróżnicowany może być też rodzaj stosowanego kabla, wtyczek i co za tym idzie – zastosowanie. Otóż inne parametry i właściwości ma USB typu B i USB typu C. Jednak po kolei!

USB typu A

Kabel USB typu A to najbardziej znana wersja, kojarząca się z USB. Najczęściej stosowana jest w komputerach i większych sprzętach takich jak np. telewizory. W nowszych sprzętach spotkamy również B i C jednak nie jest to jeszcze standard. Możemy spotkać go w różnych wariantach (np. Mini A i Micro A, które najczęściej montowane są w telefonach czy smartfonach starszej generacji). Warto zaznaczyć, że przedłużacz tego typu przewodu działa tylko w jedną stronę.

rodzaje usb
Źródło: reichelt.com

USB typu B

Typ B to najczęściej rodzaj kabla stosowanego w starszych urządzeniach peryferyjnych jak drukarki czy skanery. Tego typu kable są już rzadziej spotykane i używane, chociaż niekiedy producenci wykorzystują jeszcze wersje mini i micro B (szczególnie w wariancie 3.0). Takie B USB spotkamy głównie w monitorach.

USB typu C

Jeszcze doniedawna USB typu C było nowością, ale dziś jest już standardem. Można powiedzieć, że ten wariant to najbardziej rozwinięte parametry i możliwości (kabel USB typu C pozwala na transfer danych do 1,25 GB/s oraz ładowanie z urządzeń z mocą 5–20 V i 2,5–5 A). Jako jedyny wariant posiada symetryczną wtyczkę – nie ważne jest, którą stroną ją podłączymy!

rodzaje usb

Micro USB, Mini USB i USB lightning – co warto wiedzieć?

Na koniec trochę o przewodach służących do podłączenia różnych urządzeń. Przede wszystkim do dużych sprzętów najczęściej używa się wariantu tradycyjnego, z wtyczką A. Natomiast w przypadku urządzeń takich jak smartfony, tablety standardem jest micro USB.

W dyskach twardych stosowana jest rozszerzona wersja micro USB 3.0 natomiast telefony czy podobna elektronika korzystają z wariantów w kształcie trapezów (o różnej wysokości). Co ciekawe, praktycznie nieużywane są już wersje Mini USB. Nowsze i bardziej zaawansowane sprzęty korzystają już natomiast z niewielkiego USB typu C.

Czym z kolei jest USB lightning?  To przewód, który umożliwia podłączenie do ładowania telefonów Apple. Amerykański producent jako jedyny nie podpisał się pod porozumieniem producentów dotyczących ujednolicenia sposobu ładowania telefonów i postawił na własny projekt ładowarek. Aby podłączyć więc iPhone’a do prądu lub komputera, należy posiadać wspomniany przewód lightning.

Zobacz też: USB OTG – Pendrive, klawiatura i mysz do telefonu? Co to jest USB OTG – wszystkie informacje!

Różne warianty – wszechstronne zastosowanie

Jak widzimy, typów przewodów jest wiele, a oto wszystkie rodzaje USB. Posiadają one różne możliwości i przeznaczone są do innych zadań. Ten typ transferu danych (i nie tylko) z pewnością będzie jeszcze rozwijany i możemy się spodziewać kolejnych innowacji. Jakie będą miały możliwości? Tego dowiemy się w przyszłości!

3
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.