apple m2

Technologia

09.08.2022 09:34

Procesor Apple M2 – rewolucja czy ściema? Nowy film na MoreleTV!

Apple Komputery Laptopy
8
1
0
8
1

Procesor Apple M2 to nowy podzespół od giganta z Cupertino. Czy szykuje się godny następca starszego brata, czyli Apple M1? Czy nowy MacBook Pro 13 będzie wydajniejszy? To zagadnienie sprawdził Łukasz Zmysło „ZMASLO” z moreleTV!

Apple M2 – garść informacji o układzie i teście

Zacznijmy od platformy testowej. Najnowszy procesor Apple M2 znalazł się w Apple MacBook Pro 13” z 2022 roku, który jest wyposażony w 8 GB pamięci zunifikowanej, a także z 10 rdzeniowym GPU. Dla porównania ZMASLO użył MacBooka Pro 13” z 2020 roku, który już ma procesor poprzedniej generacji, a także 8 rdzeniową kartę graficzną. Wariantów podzespołu M1 było kilka, lecz Apple M2 ma być po prostu konkurencją dla podstawowej wersji M1. 

Co wiemy więcej o charakterystyce M2? Przede wszystkim nowy procesor jest wykonany w litografii 5 nm, a przy tym obsłużyć maksymalnie 24 GB pamięci LPDDR5 o znacznie większej przepustowości. Zmian w architekturze znalazło się całkiem sporo! Na pokładzie procesora znalazły się także 4 rdzenie energooszczędne, a także 4 rdzenie wydajne, które mają zagwarantować należytą szybkość w wymagających sytuacjach.

Jak to przekłada się na pobór prądu? Wedle producenta różnica ma wynosić 18%, a więc tragedii nie ma. Grafika także doczekała się zmian, ponieważ Apple M2 dysponuje 10 rdzeniowym układem, który powinien być znacznie szybszy od poprzednika. Jak widać, korporacja nie próżnuje, a nowy procesor przynosi powiew świeżości do Apple. Nowy układ od giganta z Cupertino wszedł w życie stosunkowo niedawno, ponieważ 24 czerwca 2022 roku – tę datę można uznać za premierę podzespołu.

Apple M2 – testy syntetyczne CPU

Czym byłoby porównanie dwóch układów bez syntetycznych testów procesorów? Zacznijmy od klasycznego Cinebench R23 – tutaj MacBook Pro z Apple M2 pokonał poprzednika wydajnością o ok. 13%. Co ciekawe, pojedynczy rdzeń nie generuje dużych różnic, ponieważ są to wartości rzędu 8%. 

Przewagę tworzy głównie wynik pracy wszystkich rdzeni w jednym momencie. Test VRAY 5 zaprezentował podobne rezultaty. Apple M2 jest szybszy od poprzednika o 16%. Na końcu Geekbench 5, w którym najnowszy procesor generuje wynik 8938 punktów, a M1 – 7658. Wnioski nasuwają się same, CPU jest wydajniejsze, choć nie są to kosmiczne wartości.

Sprawdź też: Co to jest AirTag? Jak działa lokalizator Apple?

Jak radzi sobie układ graficzny?

GPU powinno być znacznie szybsze ze względu na zwiększoną liczbę rdzenii, a także dostępność responsywniejszej pamięci. Jak jest w praktyce? Test 3DMark Wild Life Extreme zaprezentował różnicę między procesorami na poziomie 28%, a to już zdecydowanie zauważalna wartość! Aby potwierdzić tę teorię, Łukasz odpalił także Geekbench 5 Compute, a tam identyczny wynik – brawo Apple. Warto dodać, że procesor Apple M2 wyrenderował scenę w programie Blender o minutę szybciej od poprzednika!

Jednak często komputery z logo jabłka są wykorzystywane do pracy kreatywnej, takiej jak np. montaż filmów. A zatem jak sprawdzi się Apple M2 w tych zadaniach? W Davinci Resolve Studio nowy procesor wykręcił wynik o 50 sekund lepszy od poprzedniego układu. W Adobe Premiere Pro ZMASLO także odczuł szybszy rendering swojego materiału, ponownie różnica wyniosła kilkadziesiąt sekund, choć Łukasz argumentuje ten wynik większą ilością pamięci.

apple m2
Apple M2 potrafi znacznie szybciej renderować projekty

Zdziwienie pojawia się jednak, gdy spróbujemy renderować film w Final Cut Pro, ponieważ tutaj czas eksportu wideo trwał niemalże identycznie. ZMASLO ocenił to jako problem z konkretnym projektem, jaki renderował, ponieważ różnice powinny być takie jak przy innych programach do montażu filmów.

Apple M2 vs M1 – czas pracy na baterii

Czy Apple M2 z uwagi na swoją zwiększoną prądożerność będzie szybciej rozładowywał swoje akumulatory? Co ciekawe… nie! Gigant z Cupertino dokonał czegoś szokującego, ponieważ pomimo mocniejszych parametrów MacBooka Pro czas pracy na jednym ładowaniu wynosi praktycznie tyle samo, co w egzemplarzu z M1. ZMASLO testował laptopy na zadaniach lekkich, takie jak oglądanie YouTube’a, Netflixa czy praca na dokumentach. 

Co się okazało, każdy z nich osiągnął czas pracy na poziomie 14 godzin! To naprawdę świetny wynik, pomimo że Apple M2 to układ z większym zapotrzebowaniem na energię. Oczywiście Łukasz dodaje, że jeśli chcielibyśmy użyć go do cięższych zadań, jak np. montaż filmów, to poziom baterii zacznie szybciej spadać ze względu na techniczne, sprzętowe zapotrzebowanie.

Sprawdź też: iPhone SE 2022 – premiera już w następnym kwartale. To ostatni taki smartfon od Apple

Czy M2 się przegrzewa?

W Internecie pojawiły się spekulacje mówiące o tym, że procesor Apple M2 pod dużym obciążeniem potrafi osiągać wysokie temperatury. Warto dodać, że opinie wynikały ze względu na to, ponieważ testy odbywały się na MacBooku Air, który nie jest wyposażony w aktywne chłodzenie. Jak się sprawa ma w przypadku laptopa z wbudowanym coolerem?

Nie jest dobrze, ZMASLO potwierdził tą internetową plotkę. Układ M2 podczas 10-minutowego stress testu osiągnął temperaturę nawet 104 °C i jest to zdecydowanie zły wynik! Swoją drogą, procesor M1 był chłodniejszy tylko o 4 °C, szału nie ma. Pomimo że oba laptopy pod obciążeniem stają się piecykiem, to Łukasz przedstawia dowody, że taki wysiłek nie wpływa na wydajność procesora M2.

apple m2 temperatury
Tak prezentują się temperatury przy odblokowanych wentylatorach

Żeby nie było tak pesymistycznie, ZMASLO doszedł do wniosku, że nowa generacja procesora ma ustawione chłodzenie na znacznie mniejszej prędkości od M1. Przy wymuszeniu najwyższych obrotów, temperatura spadła do 94 °C, a to już odczuwalna różnica. Wychodzi na to, że procesor Apple M2 jest chłodniejszym podzespołem, choć coolery są zoptymalizowane w inny sposób.

Czy są jakieś wady?

Prowadzący zachwalał przez cały materiał nowy układ Apple M2, ponieważ faktycznie jest on znacznie bardziej responsywny, szybszy i wydajniejszy. Bateria sprawuje się świetnie. W grach odczujemy dostawę zapasu klatek na sekundę, a większe zużycie prądu chyba nikogo nie dziwi w tej sytuacji.

Niestety, MacBook Pro z M2 w wersji 256 GB pamięci ma jedną, całkiem sporą wadę. Mowa dokładnie o szybkości dysku, jaki znalazł się w komputerze od Apple. Czy różnice są odczuwalne? Jeszcze jak! MacBook z M1 potrafił zapisywać pliki z prędkością 2046 MB/s, a odczytywać z szybkością 2745 MB/s. Absurdalną sytuacją jest fakt, że laptop z nowym układem Apple M2 generuje wyniki znacznie słabsze – zapis utrzymuje się na poziomie 1550 MB/s, natomiast odczyt oscyluje w granicach 1483 MB/s.

Zastosowanie gorszego dysku, ze znacznie mniejszą sprawnością to spora ujma dla Apple przy wypuszczeniu nowego układu. Skąd ta oszczędność i co miała na celu? Trudno powiedzieć, choć tak jak powiedział ZMASLO, na stronie producenta powinna pojawić się informacja, że wariant z 256 GB pamięci posiada wolniejszy dysk od np. 512 GB. Jeśli chodzi o ten parametr, Apple totalnie się nie popisało.

Sprawdź też: FaceTime od Apple – co to jest, jak korzystać, najnowsze informacje o aplikacji

A Ty co sądzisz o nowym układzie Apple M2? Czy jesteś w stanie zaakceptować wady, jakie wystąpiły? Daj znać w komentarzach.

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *