Endorfy ARX 700 Air to nowa obudowa, której twórcy postawili sobie za cel maksymalne usprawnienie przepływu powietrza. Czy to się udało? Dowiesz się z recenzji!
Wiecie czego nienawidzimy? Obudów, które nie mają nic wspólnego z przepływem powietrza. Jasne, fajnie prezentują się na biurku, szczególnie z włączonym podświetleniem RGB, ponieważ umieszczone w strategicznych miejscach hartowane szkło pozwala zaprezentować to, co znajduje się w środku, ale to nie o to powinno chodzić i doskonale zdaje sobie z tego sprawę Endorfy. Poznaj ich najnowszą obudowę Arx 700 Air, zamiatającą wszelką konkurencją.
O Endorfy pisaliśmy już wielokrotnie, ale jeśli przespałeś ostatnie 12 miesięcy, śpieszymy z wyjaśnieniem. Endorfy to połączenie SilentiumPC i SPC Gear (o tych już na pewno słyszałeś), więc można się po nich spodziewać zarówno dobrej jakości, jak i okrutnie wysokiej opłacalności, dzięki czemu przecież producent ten zdobył tak ogromny u nas rozgłos. To mu jednak nie wystarczyło, bo Endorfy to dziś marka światowa, a nie tylko polska, dlatego jeszcze bardziej musi się przyłożyć do kwestii opisanych powyżej.
Wracając do tematu, dziś na tapet weźmiemy obudowę Arx 700 Air, czyli najnowszą konstrukcję, nastawioną przede wszystkim na przepływ powietrza i utrzymanie niskiej temperatury zainstalowanych w środku komponentów. Jest to konstrukcja w pełni autorska, to znaczy drugiej takiej na świecie nie znajdziecie, choć oczywiście czerpano tutaj garściami z rozwiązań stosowanych przez innych producentów.
Sprawdź też: NZXT H710i – recenzja. Elegancka i cicha obudowa dla mocnego PC
Specyfikacja
Endorfy Arx 700 Air wyposażono w pięć fabrycznie montowanych wentylatorów Endorfy Stratus PWM 140 mm i jesteśmy w niej w stanie zamontować aż dwa radiatory 360 mm. Jest też nowoczesne wyposażenie w postaci USB-C na froncie oraz umieszczone w newralgicznych miejscach, łatwe w demontażu panele przeciw kurzowi. Sama obudowa mierzy 486 x 228 x 472 mm i waży aż 8,7 kg. Bez problemu umieścimy tam płyty główne w formacie ITX, mATX i ATX oraz karty graficzne o długości do 410 mm i wieżowe chłodzenie procesora do 179 mm.
Endorfy Arx 700 Air – specyfikacja
- Wymiary: 486 x 228 x 472 mm
- Waga: 8,7 kg
- Liczba zatok: 7x 2,5” lub 6x 2,5” + 1x 3,5”
- Gniazda rozszerzeń: 7
- GPU: 410 mm
- CPU: 179 mm
- Chłodzenie: 3x 140 mm (front), 1x 140 mm (tył), 1x 140 mm (góra)
- Panel przedni: 2x USB 3.0, 1x USB-C, 1x audio jack
- Kontroler: Tak, HUB dla wentylatorów
- Cena: ok. 519 zł
Budowa i jakość wykonania
Obudowa Endorfy Arx 700 Air to typowy Mid-Tower o wymiarach 486 x 228 x 472 mm. Jej boczna, lewa ściana została wykonana z hartowanego szkła, a zatem bez problemu będziemy mogli spoglądać na to, co jest w środku. Drugi bok wykonano już z pełnego arkusza blachy mocowanej przy pomocy dwóch szybkośrubek. Top obudowy jest podniesiony względem krawędzi płyty głównej o ok. 50 mm, a zatem nie trzeba się martwić o kolizję chłodzenia wodnego z pamięcią RAM czy radiatorami na sekcji zasilania.
Frontowy panel to siatka mesh, bez dodatkowego zabezpieczenia przeciw kurzowy, ale tutaj nie trzeba się martwić, bo oczko ma „średnicę” zaledwie ok. 1mm i taki sam system wykorzystywany jest z powodzeniem w obudowach Phanteks. Filtrem jest po prostu sama siatka. Panel przedni można bardzo łatwo zdemontować i wrzucić pod prysznic w celu dokładnego wyczyszczenia z każdej drobiny kurzu. Frontowa siatka zasłania trzy fabrycznie zainstalowane wentylatory Endorfy Stratus 140 PWM.
Na spodzie znaleźć można zabudowaną piwnicę na zasilacz, a powyżej jej siedem gniazd rozszerzeń, przy których osłony są przykręcane, a nie wyłamywane. Powyżej widać już tylny, 140-milimetrowy, fabrycznie montowany wentylator.
Na panelu frontowym, na górze, umieszczono wszystkie potrzebne złącza i przełączniki, czyli 2x USB 3.0, 1x USB-C, 2x gniazdo jack 3,5 mm dla mikrofonu i słuchawek, przycisk reset i power oraz diody sygnalizujące. W zasadzie w kwestii wyposażenia nie można się do niczego doczepić.
Na spodzie umieszczono cztery wysokie, gumowane stopni zapewniające stabilność i izolujące obudowę od otoczenia (szczególnie istotne, jeśli będziemy chcieli obudowę postawić na biurku). Nie musimy się zatem obawiać o niepożądane drgania lub/i przesuwanie. Na spodzie znajdziemy również filtr przeciw kurzowi na kratce wentylacyjnej zasilacza.
Wnętrze
Endorfy Arx 700 Air to obudowa dwukomorowa z wyraźnie wydzieloną sekcją na zasilacz i rzadziej już stosowane nośniki danych 3,5”. Wszystkie przepusty posiadają gumową, czarną osłonę, co powinno zapewnić zdecydowanie lepsze odczucia wizualne. W piwnicy brakuje jednak przepustów dla przewodów zasilających, USB i audio. Naprawdę szkoda, że producent nie pokusił się o zastosowanie tego rozwiązania.
W tylnej części znajdziemy całkiem przemyślany system aranżacji okablowania. Otwory są duże, a tacka nie ugina się przy lekkim kontakcie. Przepusty umieszczone są dodatkowo pod kątem, co poprawia komfort podczas składania peceta. Równie dobrze prezentuje się wycięcie, pozwalające zamontować backplate procesora bez potrzeby demontażu całej płyty głównej.
Wracając do części przedniej, tutaj znajdziemy mnóstwo wycięć w prawej części. Bez problemu można zamontować różnej wielkości rezerwuar czy pompę do chłodzenia wodnego. Nad otworami, w tylnej części, umieszczono kontroler zasilania wentylatorów.
Piwnica w przedniej jej części posiada sporych rozmiarów wycięcie, w którym zmieści się radiator 360 mm. Dodatkowo zakończono ją perforowaną siatką.
Sprawdź też: Obudowa MasterCase H500P Mesh White ARGB – recenzja. Świetna wentylacja i cieszący oko wygląd
Sam montaż podzespołów nie należy do rzeczy trudnych i powiedzielibyśmy, że w obudowie jest wystarczająco wiele miejsca, by mówić o swojego rodzaju swobodzie działania. Bez najmniejszego problemu prowadzi się przewody ATX i EPS, a dodatkowe przepusty pomagają ulokować je tam, gdzie chcemy.
Testy wydajnościowe
Złożony w obudowie Endorfy Arx 700 Air składa się z procesora Intel Core i7-7700K, płyty głównej MSI Z270 Gaming M7, pamięci RAM 2x 8 GB Patriot Viper Steel DDR4-3600 CL16, karty graficznej KFA2 GeForce RTX 2060 Super Gamer oraz zasilacza ASUS ROG Strix 750W. Za chłodzenie procesora odpowiadała natomiast jednostka SilentiumPC Fortis 3.
Podsumowanie
Na wykresach widać dokładnie, dlaczego nie jesteśmy fanami obudów komputerowych, przy których zabudowany frontowy panel skutecznie niszczy jakikolwiek przepływ powietrza. Z tym aspektem problemu Endorfy Arx 700 Air jednak nie ma, co owocuje znakomitymi parametrami ogólnymi. Jakościowo względem konstrukcji SPC takich jak Regnum RG6V TG czy Astrum AT6V TG jest generacyjny przeskok technologiczny i aż dziw bierze, że to ta sama marka, ale pod inną nazwą. Konstrukcja nowej obudowy jest sztywna i całe wykonanie zaliczamy do zalet. No ale Endorfy to teraz marka światowa, która musi zmagać się z takimi gigantami jak Corsair, Fractal, be quiet! czy Phanteks, a zatem skok jakościowy musiał zostać wzięty pod uwagę – kosztem ceny oczywiście.
Endorfy Arx 700 Air oferuje bardzo dużo pod kątem możliwości chłodzenia, funkcjonalności, montażu i już fabrycznie zainstalowano w nim aż pięć wolno-obrotowych wentylatorów 140 mm Stratus PWM. W zupełności wystarczają do tego, by zapewnić zainstalowanym komponentom w środku optymalne warunki do pracy.
Do wad zaliczamy niewykorzystany tunel na przewody, brak przepustów dla przewodów zasilających przedni panel, brak wycięcia na zasilacz i brak natywnego wsparcia dla montażu karty graficznej w pionie. Są to jednak bardziej drobnostki, a zatem śmiało można przyjąć, że Endorfy Arx 700 Air bez problemu może konkurować z takimi konstrukcjami, jak Corsair 4000D Airflow czy be quiet! Pure Base 500DX. Za obudowę przyjdzie Wam zapłacić ok. 519 zł i trzeba przyznać, że jest warta tych pieniędzy.
Sprawdź też: Gainward GeForce RTX 4070 Ghost – recenzja karty graficznej