Intel Core Ultra 7 155H w laptopie

Recenzje

19.12.2023 15:57

Recenzja Intel Core Ultra 7 155H. Nowy procesor niebieskich w akcji!

Komputery Podzespoły
2
0
0
2
0

Nadeszła ta chwila. Po wielu latach konsekwentnego budowania portfolio w oparciu o rodzinę procesorów „Intel Core i”, Niebiescy zdecydowali się na wprowadzenie zmian. Zmiana nie dotyczy jednak tylko nazewnictwa, bo oto przed nami nowa era procesorów mobilnych. Poznajcie jeden z nich, a dokładnie Core Ultra 7 155H!

Premiera procesorów Meteor Lake to niemałe wydarzenie, które zapewne przejdzie do historii marki ze względu na zmianę nazewnictwa. To już koniec z Core i5 czy Core i7, bo w ich miejsce wchodzą zupełnie nowe jednostki Core Ultra. Wprowadzi to zapewne jakiś poziom zamieszania na rynek, ale myślimy, że użytkownicy dość szybko przyzwyczają się do nowych realiów.

Procesor Intel Core Ultra 7 155H został przez nas przetestowany na bazie laptopa MSI Prestige 16 AI Evo B1MG. Został zestawiony z urządzeniami wyposażonymi w jednostki konkurencji, a dokładnie AMD Ryzen 7 7735U, który bazuje na starszej wersji architektury Zen 3+ oraz Ryzen 7 7840U, który bazuje na rdzeniach Zen 4.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Nowa architektura – Meteor Lake

Procesory Intel Core Ultra produkowane są w oparciu o nową litografię Intel 4, która oficjalnie zastępuje Intel 7. Zmieniono tu jednak nie tylko proces technologiczny, ale również architekturę, na którą składają się rdzenie Redwood Cove (P) oraz Crestmont (E). A skoro już przy tym jesteśmy, testowany Intel Core Ultra 7 155H posiada sześć rdzeni wydajnych (P) oraz osiem rdzeni energooszczędnych (E).

Zmian należy doszukiwać się również w kwestii GPU. Tutaj znajdziemy nową architekturę Xe-LPG, która składa się ze 128 bloków EU, ale ten procesor nie jest tworzony w nowej litografii Intel 4, ale w TSMC N5. W zasadzie cała ta jednostka to zlepek różnych procesów technologicznych, ponieważ układ SoC oraz I/O produkowany jest w procesie TSMC w wariancie N6. Co ciekawe, SoC i I/O zapewniają wsparcie dla DisplayPort 2.1, HDMI 2.1, Thunderbolt 4 oraz Wi-Fi 6E i Wi-Fi 7. Na papierze wygląda to zatem bardzo dobrze i przede wszystkim nowocześnie.

Intel Core Ultra 7 155H dane architektura
Nowa architektura w Intel Core Ultra 7 155H

Laptop MSI Prestige 16 AI Evo B1MG

Laptop MSI Prestige 16 AI Evo B1MG, oprócz procesora Core Ultra 7 155H, posiada 16 GB pamięci LPDDR5 o taktowaniu 6400 MHz oraz dwa dyski M.2 o pojemności 512 GB każdy, wykorzystujące interfejs PCIe 4.0. Znajdziemy tu 16-calowy ekran IPS o rozdzielczości 2560×1600 ze 100-procentowym pokryciem gamy kolorów DCI-P3. Jego obudowa wykonana jest ze stopu aluminium z dodatkiem magnezu, a waga urządzenia wynosi tylko 1,5 kg.

System chłodzenia Cooler Boost 3 skutecznie radzi sobie z procesorem o TDP do 60 W (standardowo 28 W), choć generuje przy tym dość spory hałas (typowe zachowanie niewielkich wentylatorów w laptopach). Bateria o pojemności 99,9 Wh zapewnia natomiast do 16 godzin pracy, ale trzeba tu wspomnieć, że z testami samego laptopa wstrzymamy się do czasu otrzymania wersji sprzedażowej. Laptop wspiera Thunderbolt 4 i Wi-Fi 7, a dodatkowo wyposażony jest w MSI AI Engine, który dostosowuje parametry pracy w zależności od użytkowania, maksymalizując wydajność.

Sprawdź też: Test pamięci DDR5 Lexar ARES RGB 6000 MHz i 6400 MHz

Core Ultra 7 155H – specyfikacja

Oprócz wyżej wspomnianej specyfikacji samej architektury i konfiguracji rdzenia krzemowego, Core Ultra 7 155H oferuje osiem linii PCIe 5.0 dla GPU oraz cztery linie PCIe 4.0 (cztery na każdy nośnik). Rdzenie wydajne taktowane są zegarem wynoszącym 4,8 GHz i bezpośrednio współpracują z pamięcią podręczną L3 o pojemności 24 MB. Procesor obsługuje zarówno pamięć DDR5-5600 (natywnie), jak i LPDDR5X-7500. Jego TDP wynosi 28 W.

Metodologia testowa

W trakcie przeprowadzania testu skorzystaliśmy z trzech laptopów. Wyposażonego w AMD Ryzen 7 7735U ASUS Zenbook 15 OLED (32 GB LPDDR5-6400), wyposażonego w AMD Ryzen 7 7840U Acer Nitro 16 (16 GB DDR5-5600 x1, single channel) oraz wspomnianego MSI Prestige 16 AI Evo. Wszystkie laptopy działały w oparciu o system operacyjny Windows 11 64-bit 21H2.

Testy – aplikacje

Testy – gry wideo

Podsumowanie

Core Ultra 7 155H wyróżnia się mocnym iGPU oraz dobrymi osiągami w zastosowaniach jednowątkowych, ale niestety rozczarowuje w kwestii wydajności wielowątkowej. Przy ograniczeniu TDP do 28 W, procesor osiąga wyniki porównywalne do starszych modeli AMD, takich jak Ryzen 7 7735U, ale w wielu testach zostaje wyprzedzony przez Ryzen 7 7840U. Słabsze osiągi wielowątkowe są widoczne w zastosowaniach takich jak rendering 3D i konwersja audio. Procesor ten wykazuje jednak potencjał, zwłaszcza w konfiguracjach z wyższym TDP, gdzie jego osiągi wzrastają.

Zintegrowany układ graficzny wykazuje natomiast znaczący potencjał, prezentując solidne wyniki w grach takich jak Atomic Heart, Dead Island 2 czy Spider-Man Remastered. Wypada on porównywalnie do najlepszych iGPU od AMD, mimo przestarzałych sterowników. Problemy pojawiają się jednak w innych tytułach (Call of Duty: Modern Warfare 2) i zastosowaniach, takich jak viewport w 3ds Max, gdzie ograniczenia sterowników i niskie obciążenie GPU skutkują słabymi wynikami.

dokładna konfiguracja Intel Core Ultra 7 155H
Konfiguracja Intel Core Ultra 7 155H

Seria procesorów Meteor Lake od Intela, mimo że nie jest idealna, zdecydowanie nie zasługuje na miano słabej. Głównym mankamentem jest architektura, która zdaje się ograniczać taktowanie i potencjał wydajności wielowątkowej. Najmocniejszym punktem Core Ultra 7 155H jest zintegrowane GPU, które wykazuje imponujące możliwości, choć wymaga lepszego dopracowania sterowników.

W ogólnym rozrachunku nowa jednostka wypada po prostu dobrze. To pierwszy wgląd w nowoczesność nadchodzących platform, o których zapewne usłyszymy jeszcze nie raz na wydarzeniu CES 2024 w styczniu. Nas ciekawi w szczególności wpływ dodatkowych, małych rdzeni na czas pracy na baterii. Jeśli ten w ostatecznych wersjach laptopów okaże się być tak wysoki, możemy być świadkami przełomu w urządzeniach biznesowych i ultrabookach.

Sprawdź też: Recenzja iiyama G-Master GCB3480WQSU-B1 Red Eagle. Ultrapanorama w atrakcyjnej cenie!

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *