Technologia

27.06.2022 13:36

Najdroższe DDR4 vs. najtańsze DDR5 – sprawdź na moreleTV

Komputery moreleTV Podzespoły
2
0
0
2
0

DDR4 vs. DDR5? Który standard pamięci RAM wybrać? Kamil Erdini z Tek Testers przygotował materiał, który podda próbie kości RAM, reprezentujące starszy i najnowszy standard. Porównanie jednak będzie odbywać się dość nietypowo.

O co chodzi? Otóż całe przedsięwzięcie sprowadza się do prostej zasady: najdroższy reprezentant DDR4 kontra najtańszy reprezentant DDR5. Skąd ten pomysł? No cóż, starsza generacja już dawno zadomowiła się na rynku, a problemy wieku dziecięcego są dla niej przeszłością. Nie dotyczy to jednak DDR5, standardu, który na dobre w polskich sklepach pojawił się wraz z początkiem tego roku.

W związku z niedawną premierą kości RAM stworzone w standardzie DDR5 są obwarowane wysokimi cenami. Nie jest to wyjątkiem, gdyż to przypadłość każdej nowej technologii, która wchodzi na rynek. Czy jednak sama wydajność usprawiedliwia fakt wysokich cen? Jeżeli zadajecie sobie to pytanie, warto wygospodarować niecałe 10 minut, aby poznać odpowiedź!

DDR4 vs. DDR5 – na kogo postawić?

To trudne pytanie zwłaszcza dla osób, które składają swoje zestawy do grania (i nie tylko) i zastanawiają się, czy nadchodzące miesiące będą podkreśleniem dominacji nowej generacji. Jak doskonale wiemy, pójście w dane rozwiązanie wiąże się także z innymi kosztami, jak np. zakup odpowiedniej płyty głównej oraz procesora, który będzie w stanie wykrzesać potencjał kości RAM o wybranej przez nas specyfikacji.

Początek nagrania to omówienie dwóch głównych przeciwników z różnych półek cenowych: najdroższej dostępnej obecnie DDR4 i najtańszej DDR5. To jednak nie koniec, gdyż Kamil poszedł o krok dalej. W teście brać udział będą także najtańsze kości DDR4 oraz najdroższe (naprawdę drogie) kości DDR5. Takie podejście do testów pozwoli nakreślić szerszą perspektywę i odpowiedzieć również na inne pytania, choćby takie, które dotyczą maksimum możliwości oferowanych przez najnowszy standard.

Zatem kto wypada lepiej w walce DDR4 vs. DDR5? Czy nowy standard zdominuje stare rozwiązania? Czy to najlepsza pora na przesiadkę dla każdego, kto obecnie wybiera podzespoły do swojego najnowszego komputera? Obejrzyjcie materiał Kamila, aby poznać prawdę!

DDR4 vs. DDR5 w testach

Po przedstawieniu platformy testowej, z którą działać będą wybrane kości (Kamil wybrał takie same płyty główne Z690 od MSI, aby testy były jak najbardziej miarodajne – różnią się tylko wersjami obsługiwanych pamięci), pora na sprawdzenie reprezentantów obu standardów w bojach. Na pierwszy ogień idzie rzecz jasna gaming.

DDR4 vs DDR5
Wypasiona pamięć DDR4 czy budżetowa DDR5? Kto wygra?

Cyberpunk 2077, Assassin’s Creed: Valhalla, Far Cry 6, Wiedźmin 3: Dziki Gon, CS:GO, Shadow of the Tomb Raider, DOOM Eternal i Fortnite – osiem tytułów będzie stanowić główną przeszkodę i swoisty papierek lakmusowy, który powie nam sporo o tym, do czego zdolni są główni bohaterowie tego materiału. Po zakończonych próbach autor pokusił się o omówienie wyników cenowych oraz średniej wydajności każdej kości RAM. Pamięć RAM ma jednak znaczenie nie tylko dla graczy – niektórzy z nas w swojej pracy mogą potrzebować wydajnej pamięci głównej. Aby wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom, Kamil przeprowadził swoje testy również w takich programach jak Cinebench R23, Corona 1.3, Blender, 7-Zip i DaVinci Resolve. Jesteście ciekawi ich wyników? Wszelkie odpowiedzi znajdziecie w zamieszczonym w tym artykule nagraniu.

Sprawdź też: Kingston FURY Beast RGB 2x 16 GB DDR5-5200 CL 40 – test pamięci RAM

Jaką kość RAM wybrać w 2022?

Materiał Kamila pozwoli Wam rzucić nieco światła na wszelkie niejasności związane z pytaniem zadanym w tytule tego paragrafu. Sam osobiście zastanawiałem się nad tym ostatnio – choć nie stoję przed zmianą mojego prywatnego PC, to jednak samo pytanie pojawiło się z czystej ciekawości. Dlatego też polecam Wam zapoznanie się z omawianym tu wideo. Autor w przystępny i prosty sposób wyjaśnia całe zagadnienie, przedstawiając przy tym swoją opinię na temat. Po obejrzeniu wideo będziecie wiedzieć, co wybrać: DDR4 vs. DDR5.

Jak zawsze, polecam subskrybowanie kanału moreleTV, by nie przegapić żadnego materiału przygotowanego przez ekipę kanału. Jeżeli materiał przypadł Wam do gustu – dajcie temu wyraz poprzez zostawienie kciuka w górę!

Sprawdźcie nasz konfigurator zestawu komputerowego PC! To całkiem obszerne źródło wiedzy, które pomoże Wam przy wyborze podzespołów do Waszego przyszłego komputera.

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.