1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. AMD ukrywa swój wpis, że 4 GB VRAM to za mało na obecne gry

Technologia

20.01.2022 16:29

AMD ukrywa swój wpis, że 4 GB VRAM to za mało na obecne gry

Komputery Newsy
8
1
0
8
1

AMD wypuściło nowe karty graficzne RX 6500 XT, które spotkały się z mieszanym przyjęciem wśród fanów. Co więcej, AMD dodatkowo postanowiło ukryć swój wpis na blogu sprzed dwóch lat, głoszący, że 4 GB VRAM to za mało na obecne czasy.

AMD wzbudziło nieco kontrowersji wypuszczając nowe karty graficzne, które specyfikacją są zbliżone do modeli sześcioletnich np. starego RX 480. Atmosferę podsycił fakt, że na blogu producenta kart graficznych, w 2020 roku opublikowano artykuł, który w wielkim skrócie mówi, że 4 GB pamięci VRAM to za mało na obecne czasy i aktualne gry. Internet nie zapomina, to już wiemy. AMD zorientowało się, że istnieje taki wpis i postanowiło go “ściągnąć”.

Zorientowani internauci wychwycili, że artykuł został ukryty i w Internecie zrobił się szum o tuszowaniu swoich własnych wypowiedzi. To co zrobiło AMD, zdaniem niektórych internautów wygląda słabo wizerunkowo. Z pewnością nie możemy tutaj mówić o przypadku, ponieważ w dniu wczorajszym nastąpiła premiera karty RX 6500 XT, a następnie z sieci zniknął wpis na blogu o niewystarczających parametrach kart posiadających 4 GB VRAM.

Sprawdź też: AMD Radeon RX 6500 XT – dziś premiera nowego GPU

Jakie były powody ukrycia artykułu w dniu premiery nowych układów? Prawdziwa intencja nie jest nam znana, choć możemy się domyślać. Producent oferując nowego RX 6500 XT dodaje parę smaczków jak np. technologia do polepszenia rozdzielczości. Jednak rynek jest bezlitosny i w benchmarkach, wydajność premierowego modelu rozczarowuje. Wedle doniesień możemy zapomnieć o graniu w najnowsze gry na wysokich ustawieniach graficznych. Niektórzy mogą stwierdzić, że AMD po prostu strzeliło sobie w stopę, wypuszczając leciwą kartę po lekkim liftingu, głosząc równocześnie, że 4 GB pamięci VRAM to za mało na obecne czasy.

KODY RABATOWE MORELE

AMD RX 6500 XT i druga strona medalu

Obecnie, po nagłośnieniu sprawy ukrywania swoich własnych postów, oryginalny artykuł został przywrócony do życia. Producent najwyraźniej poddał się pod naporem złości wylanej w Internecie. Jednak warto zwrócić uwagę na pewne okoliczności, w których nowa karta graficzna miała premierę.

W tym momencie na rynku przeżywamy okropny kryzys z dostępnością GPU. Osoby, które chcą złożyć swój zestaw do grania mają dwa wybory, albo płacić ogromne sumy za kartę graficzną lub… czekać. Można jeszcze pograć na zintegrowanej grafice, albo korzystać z usług GeForce NOW, ale to nie to samo. Mam na myśli fakt, że w obecnych czasach Radeon RX 6500 XT może się okazać wciąż dobrym wyborem. Po prostu traktujmy ją jako koło ratunkowe, a nie coś, co powinno nakarmić głodny rynek i rozwiązać wszystkie jego problemy.

Sprawdź też: Komputery MSI – promocja styczniowa w sklepie morele.net

Reklama

Fakt, nie jest to najmocniejsza karta, ale na “przeczekanie” będzie idealna dla wielu nieco mniej wymagających graczy. Dobrą cechą nowości od AMD jest jej niewygórowana cena ok. 800 zł i dostępność, co na dzisiejsze czasy może stanowić ciekawą alternatywę. W przyszłości gracze raczej powinni ją wymienić na coś mocniejszego, ale to raczej już wszyscy wiedzą.

Konfiguracja i zakup nowego komputera potrafią być prawdziwym wyzwaniem. W jego realizacji pomoże Ci nasz artykuł: Konfigurator zestawu komputerowego PC. Wybieramy podzespoły do wymarzonego peceta. Warto traktować go jako narzędzie, które pomoże laikom w zbudowaniu pierwszego, w pełni autorskiego komputera. Jeśli chcesz także nieco zaoszczędzić, mamy na to kilka sztuczek. Omawiamy je w artykule Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu. Kody promocyjne to doskonała okazja na obniżenie cen produktów dostępnych w sklepie Morele.

źródło zdjęcia: mat. prasowe

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.