procesor amd ryzen

Technologia

27.05.2022 15:12

AMD Ryzen 7000 – premiera, cena, wydajność, wszystko co musisz wiedzieć

Komputery
17
1
1
17
1

Ryzen 7000 to najnowsze procesory AMD mają szansę zmienić wiele w świecie technologii. Architektura Zen 4 „Raphael” ma uczynić z nich liderów wydajności. Co udało się osiągnąć inżynierom AMD? Przeczytaj podsumowanie wieści o Ryzen 7000.

Ryzen 7000 — czy AMD ucieknie Intelowi?

W niekończącej się walce między Intelem a AMD wygrywają raz jedni, raz drudzy. Każdy z koncernów ma swojego asa w rękawie, którym dla AMD jest ulepszony proces technologiczny. Najnowsze procesory AMD będą wykonane w 5 nanometrowym (nm) procesie technologicznym.  Zapewni to zauważalny wzrost wydajności względem poprzedniej generacji układów. Największy konkurent Intela będzie liderem w dziedzinie miniaturyzacji tranzystorów, ponieważ procesory Intel Alder Lake-S będą wykonywane w litografii 10 nm.

Sprawdź też: Kiedy premiera AMD Radeon RX 7000? Wszystkie informacje o AMD Radeon RX 7000 (RDNA 3) — cena, wydajność, data premiery

Czy więc AMD ucieknie Intelowi? Na ten moment ciężko jednoznacznie stwierdzić, która strona wygra ten pojedynek, ale trzeba przyznać „czerwonym” jedno – podejmują poważnie rękawice. Podczas targów Computex 2022, dyrektor wykonawczy AMD, ujawniła więcej danych na temat procesorów Ryzen 7000. Co więcej, otrzymaliśmy także garść informacji na temat mikroarchitektury Zen 4. Ryzen 7000 osiągnął o 31% lepszy wynik podczas renderowania od Intel Core i9-12900K. Zapowiada się zacięta rywalizacja.

Ryzen 7000 – co wiemy o Zen 4 „Raphael”?

Procesory AMD Ryzen 7000 będą oparte na architekturze Zen 4 „Raphael”. Najmocniejsze jednostki mają mieć maksymalnie 16 rdzeni fizycznych i 32 wątki (rdzeni logicznych). Najnowsze procesory będą zbudowane z chipletów. Na matrycach złożonych z jednego lub dwóch bloków CCD (Core Chiplet Die) będą znajdować się rdzenie, do ośmiu na jednym chiplecie. 

Taka budowa pozwala znacznie zwiększyć liczbę rdzeni oraz ilość dostępnej pamięci cache L2 bez znacznego zwiększania rozmiaru procesora. W praktyce przekłada się to na wzrost wydajności, co użytkownik będzie mógł zaobserwować np. w grach.

Liczba rdzeni będzie różna. Modele z najwyższej półki otrzymają ich maksymalnie 16. Procesory z półki średniej i niskiej odpowiednio mniej. W przeciwieństwie do konkurencji, seria Ryzen 7000 nie będzie miała budowy hybrydowej typu big.LITTLE.

Ryzen 7000 – najnowsze informacje

AMD planuje zwiększyć taktowanie procesora, które podczas konferencji przedstawiło wartość 5,5 GHz! Tę częstotliwość osiągnął podzespół na próbce inżynieryjnej w grze Ghostwire: Tokyo. Poprawa względem generacji Ryzen 5000 będzie więc znaczna. Taktowanie zegara w najlepszym obecnie procesorze AMD — Ryzen 9 5950X osiąga maksymalnie wartość 3,4 GHz. Procesory Ryzen 7000 umożliwią obsługę najnowszego standardu kości pamięci RAM DDR5. Dzięki niemu pojedyncza kość RAM będzie mogła mieć pojemność 128 GB.

Szybkość działania DDR5 dochodzić będzie do 4800 MHz. Skok wydajności jest więc zauważalny, biorąc pod uwagę fakt, że kości w standardzie DDR4 mogą pochwalić się taktowaniem pamięci dochodzącym do 4000 MHz. Ze zwiększonej częstotliwości ucieszą się m.in. osoby pracujące przy obróbce wideo, gdzie nawet kilkuprocentowy wzrost wydajności jest wyraźnie odczuwalny. Nie wiadomo, czy seria AMD Ryzen 7000 będzie wstecznie kompatybilna ze standardem DDR4, ale na konferencji nie pojawiła się o nim żadna wzmianka. Z tego względu nie mamy raczej co oczekiwać obsługi DDR4.

amd ryzen 7000
Zapewnienia producenta wyglądają imponująco

Kosmetyczną zmianą będzie spadek wymaganego napięcia. RAM DDR5 wymagać będzie nie 1,2 V a 1,1 V. Najnowsze procesory AMD będą ponadto wyposażone w zintegrowany układ graficzny. Tym samym seria Ryzen 7000 „dogoni” konkurencyjne procesory Intela, które od wielu lat mają zintegrowane układy graficzne.

Większa wydajność często wiąże się ze zwiększoną temperaturą pracy. Tak właśnie będzie w przypadku Ryzenów 7000. Ich przewidywane TDP (wartość ciepła oddawanego przez układ chłodzenia) może wynosić 120 W lub nawet 170 W, choć producent deklaruje, że nie przekroczy ono 170 W. Wzrost TDP będzie całkiem spory, ponieważ najwydajniejszy procesor AMD obecnej generacji, Ryzen 9 5950X, ma TDP na poziomie 105 W.

AM5 — płyty główne pod procesory Ryzen 7000

Nowe CPU od AMD będzie miało również przeprojektowany socket, czyli gniazdo procesora. W serii Ryzen 7000 będzie to AM5. Nie zmieni się kształt i wymiary gniazda, nadal będzie to kwadrat o boku 40 mm. Podczas konferencji otrzymaliśmy więcej informacji na temat tego, jak będą wyglądać chipsety najnowszych płyt głównych.

ryzen 7000
Tak prezentują się płyty główne kompatybilne z najnowszymi procesorami AMD

Osoby, które zdecydują się na zakup Ryzen 7000, będą mogły wybrać pomiędzy chipsetami: X670 Extreme, X670 lub B650. Z otrzymanych informacji, wynika że płyty główne będą obsługiwać PCIe 5.0. Jeżeli ktoś będzie pragnął bawić się w overclocking, do jego dyspozycji zostanie chipset X670 Extreme. Dowiedzieliśmy się także, że modele jakie pojawią się w sprzedaży to m.in: GIGABYTE X650E AORUS Extreme, MSI MEG X670E ACE, Biostar X670E Valkyrie, ASUS ROG Crosshair X670E Extreme czy ASRock X670E. Premiera płyt głównych pod Ryzen 7000 nastąpi równolegle wraz z procesorami.

Cena i data premiery nowych procesorów

Nie tylko termin prezentacji nowej generacji procesorów jest przedmiotem spekulacji. Cenę różnych wersji AMD 7000 można jednak próbować przewidzieć na podstawie kwot, jakie trzeba było początkowo zapłacić za procesory z serii Ryzen 5000. Najtańszy z nich, Ryzen 5 5600X kosztował w dniu premiery 1499 zł. Model lepszy, Ryzen 7 5800X został wówczas wyceniony na 2299 zł. Kolejny procesor, Ryzen 9 5900X był wydatkiem na poziomie 2799 zł. Najlepszy z całej serii, Ryzen 5950X był wydatkiem rzędu 4199 zł.

Czy podobnych kwot można spodziewać się teraz? To prawdopodobne. Ceny być może będą nawet wyższe. Z różnych przyczyn (pandemia koronawirusa, zakup komponentów przez górników kopiących bitcoina) ceny sprzętu komputerowego wzrosły. Być może odbije się to również na cenach nowych procesorów AMD.

A co z premierą procesorów Ryzen 7000? Na najnowsze procesory AMD przyjdzie nam jeszcze poczekać. Dotychczas nie podano dokładnej daty premiery. Ze słów prezes AMD, Lisy Su, wiadomo tylko tyle, że procesory Ryzen 7000 zostaną oficjalnie zaprezentowane w drugiej połowie 2022 roku i będzie to okres jesienny.

AMD Ryzen 7000 w 5 nm procesie technologicznym

Największą przewagę nad konkurentem AMD osiągnęło w procesie technologicznym. Seria AMD Ryzen 7000 będzie wykonywana w 5 nm litografii. Zapewne przyniesie do znaczny wzrost wydajności, nawet rzędu kilkudziesięciu procent. Dlaczego proces technologiczny ma takie znaczenie? Odległość między tranzystorami (bramkami logicznymi) ma zasadniczy wpływ na wydajność procesorów. Wynika to ze sposobu ich produkcji.

Sprawdź też: Nvidia GeForce RTX 4000 — kiedy premiera? Wszystkie informacje o kartach graficznych GeForce RTX 4000

W tym procesie technologicznym poszczególne części procesora nadrukowuje się na płytkę (wafel) krzemową. Im mniejszą uda się uzyskać odległość między tranzystorami, tym więcej można ich nadrukować na pojedynczym waflu krzemowym. Dzięki temu procesory są szybsze. Większe zagęszczenie tranzystorów umożliwia również zmniejszenie wielkości procesora.

Co po Zen 4? Przyszłość procesorów AMD Ryzen

Mimo że procesory Ryzen 7000 nie doczekały się jeszcze swojego rynkowego debiutu, AMD podobno pracuje już nad kolejną generacją procesorów. Kodowa nazwa nowych układów to Strix Point. O będących we wczesnej fazie projektowania układach wiadomo jeszcze mniej niż o Ryzen 7000. Prawdopodobnie będą to procesory o hybrydowej budowie big.LITTLE pozwalającej lepiej zarządzać zasobami urządzenia.

Konstrukcja hybrydowa charakteryzuje się podziałem rdzeni na wydajne, ale zużywające więcej energii i słabsze, ale energooszczędne. Pierwsze z nich mogą być wykorzystywane w zadaniach wymagających większej mocy, np. przy renderowaniu wideo lub podczas grania. Te drugie są odpowiednie, gdy duża wydajność nie jest potrzebna, np. podczas przeglądania Internetu.

zen 4
Zen 4 wprowadzi powiew świeżości na rynku podzespołów komputerowych

Walory hybrydowej architektury docenili przede wszystkim producenci urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Procesory tego typu pozwalają wydłużyć czas pracy urządzenia, zapewniając jednocześnie dobrą wydajność, gdy jest ona potrzebna.

Unowocześniony ma zostać również proces technologiczny. AMD Strix Point mają być wykonane w litografii 3 nm. Pozwoli to zapewnić jeszcze większą szybkość działania. Innowacją ma być także wprowadzenie pamięci podręcznej czwartego poziomu (L4), co jeszcze bardziej skróci czas dostępu do pamięci głównej. Podobnie jak w Ryzen 7000, procesory Strix Point mają mieć zintegrowany układ graficzny.

Po zbliżającej się powoli premierze procesorów Ryzen 7000 wiele się oczekuje. Nowy proces technologiczny, obsługa większych kości RAM czy znacznie wyższe niż dotychczas taktowanie zegara pozwalają przypuszczać, że najnowsze procesory AMD będą godnymi konkurentami dla układów Intela. Konsumentom końcowym pozostaje jedynie czekać i wierzyć, że wraz ze wzrostem wydajności wyższe nie będą także ceny procesorów AMD Ryzen 7000 (Zen 4).

źródło zdjęć: mat. prasowe AMD

17
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *