chłodzenie wodne

Recenzje

30.01.2024 15:48

Recenzja MSI MAG Coreliquid E360. Wydajne AiO dla wymagających

Komputery Podzespoły
2
0
0
2
0

Przez ostatnie kilka lat zestawy chłodzenia wodnego All-in-One zrobiły prawdziwą furorę wśród entuzjastów sprzętu komputerowego, ale producenci zdają sobie doskonale sprawę z faktu, że nie zwojują całego rynku tworząc wyłącznie najdroższy na świecie sprzęt. Jednym z takich producentów jest MSI, który dostarczył nam do testu dobrze wyceniony zestaw MAG Coreliquid E360. Jak sobie poradził?

MSI MAG Coreliquid E360 to zestaw chłodzenia wodnego, który wchodzi w skład serii Exxx. Producent oferuje zarówno model z chłodnicą 240mm jak i 360 mm w dwóch wersjach kolorystycznych – czarnej i białej. To w zupełności wystarcza do tego, by swoim zasięgiem objąć zarówno mniej, jak i bardziej wymagających użytkowników, którzy cenią sobie wybór w oparciu o kolorystykę tworzonego zestawu komputerowego. My na potrzeby tego testu otrzymaliśmy model 360 mm w czarnej kolorystyce.

MSI MAG Coreliquid E360 to typowa konstrukcja, składająca się trzech wentylatorów z podświetleniem ARGB o średnicy 120 mm, radiatora o długości 360 mm, blokopompki z wbudowanym podświetleniem ARGB (bez żadnego wyświetlacza), przewodów w oplocie i polerowanej, wypukłej płyty wykonanej z miedzi. Trzeba przyznać, że konstrukcyjnie całość wypada naprawdę nieźle, zważywszy na cenę, która wynosi ok. 630 zł.

Chłodzenie wodne MSI MAG CoreLiquid E360 (306-7ZW6E17-C24)

Budowa i jakość wykonania

W pudełku wraz z chłodzeniem znajdziemy zestaw montażowy na platformę Intel i AMD, pastę termoprzewodzącą, trzy wentylatory, spliter na trzy wentylatory, dodatkowy spliter na tą samą liczbę wentylatorów dodatkowo obniżający ich prędkość obrotową oraz przewód Molex do zasilania pompy cieczy.

MSI MAG Coreliquid E360 jest kompatybilny z podstawkami Intel 1150, 1151, 1155, 1156, 1200 i 1700 oraz AMD AM4, AM5, TR4 i sTRX4. Płytka usztywniająca dla platformy Intel wykonana została z plastiku i nie znajdziemy dodatkowej płytki dla platformy AMD. Nie jest to żadna nowość, ponieważ taka płytka dołączana jest do płyty głównej.

chłodzenie wodne części
Chłodzenie wodne MSI cechuje się wydajną pracą

MSI MAG Coreliquid E360 wyposażony został w radiator o wymiarach 394 x 120 x 27 mm. Jego grubość wzrasta oczywiście po zainstalowaniu wentylatorów do dokładnie 52,5 mm. Wykonano go z aluminium, a na całej szerokości rozmieszczono dodatkowe użebrowanie. Współczynnik użebrowania wynosi w tym wypadku 20 FPI, a każde z nich jest w połowie grubości dodatkowo nacinane, w celu zwiększenia powierzchni oddawania ciepła. Co ciekawe, na radiatorze znajdziemy dodatkowo fill port, więc jeśli zajdzie taka potrzeba w przyszłości, w każdej chwili możemy dolać czynnik chłodzący w celu uzupełnienia jego braku.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Radiator w MSI MAG Coreliquid E360 owiewają trzy wentylatory o średnicy 120 mm. Każdy z nich wyposażono w 9 łopatek akrylowych, a ich prędkość obrotowa zawiera się w przedziale od 600 do 1800 RPM. Ich wysoka jakość jest potwierdzona faktem, że do ich wykonania użyto łożysk FDB. Nie trzeba się zatem obawiać o żywotność. Same wentylatory zasilane są przy pomocy przewodu 4-pin i dodatkowym 3-pin, który odpowiada za podświetlenie ARGB.

Blok wodny ma typowy kształt spłaszczonego walca. Nie jest jednak idealnie okrągły, ponieważ jego wymiary w podstawie wynoszą 72,47 x 74,80 mm. Wysokość wynosi natomiast 55,53 mm. Na górnej części znajdziemy panel z przezroczystego tworzywa, pod którym znalazły się dodatkowe diody ARGB.

Sprawdź też: MSI MEG Coreliquid S360 – recenzja AiO dla najbardziej wymagających

Pompa pracuje z prędkością do 3000 RPM i jest regulowana sygnałem PWM – zasilanie z wtykiem 4-pin. Stopa bloku jest wykonana z miedzi. Mierzy dokładnie 41,09 x 47 x 64 mm, więc bez problemu w pełni pokrywa procesory AMD Ryzen. Szlifowanie jest zaś matowe i nie niklowane, ale to standard w tym przedziale cenowym. Sama podstawa jest natomiast wypukła, co ma realny wpływ przy pozbywaniu się niechcianych poduszek powietrza, jakie mogą utkwić w paście termoprzewodzącej. Węże umieszczono pod materiałowym oplotem.

chłodzenie wodne wentylatory
Tak prezentują się wentylatory w chłodzeniu wodnym od MSI

Metodologia

MSI MAG Coreliquid E360 przetestowaliśmy z wykorzystaniem dwóch platform, składających się z procesorów AMD Ryzen 9 7900X oraz Intel Core i5-12600K. Takie rozróżnienie pomaga sprawdzić, jak dobrze dany zestaw radzi sobie z różnie pozycjonowanymi procesorami.

Sprawdź też: Endorfy Navis F360 – recenzja chłodzenia wodnego polskiej marki

W przypadku AMD Ryzen 9 7900X, procesor został podkręcony do 5,3 GHz, a w przypadku Core i5-12600K do 4,8 GHz (dla rdzeni P-Core). Poniżej znajdziecie testy przy maksymalnym obciążeniu, mającym za zadanie ujawnić potencjalny throttling termiczny, jak i przy znormalizowanej głośności 38 dBA. Ten drugi ma na celu sprawdzenie, jak dany zestaw zachowuje się przy ręcznym zoptymalizowaniu z naciskiem na kulturę pracy, a nie jedynie czystą wydajność.

Testy

Kultura pracy

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że MSI MAG Coreliquid E360 to bardzo wydajny zestaw chłodzenia wodnego All-in-One, który boryka się z problemami dotyczącymi kultury pracy. Jak to zawsze bywa w tego typu sprzęcie – coś za coś. Na maksymalnych ustawieniach obrotów wentylatorów, E360 potrafi generować nawet 49,2 dBA, a zatem bardzo blisko topowych modeli pokroju H150i Elite LCD marki Corsair. W spoczynku, pomimo tego, że E360 zajmuje miejsce trzecie od dołu na wykresie, jest jednak dobrze, bo nadal mowa o zaledwie 33,1 dBA.

To, z jak wydajnym AiO mamy to do czynienia, obrazuje lepiej wykres przy znormalizowanym ciśnieniu akustycznym na poziomie 38 dBA. Tutaj, przy maksymalnym obciążeniu podkręconego do 5 GHz procesora AMD Ryzen 9 7900X, MSI MAG Coreliquid E360 pozwala obniżyć temperaturę układu do zaledwie 47,5 stopnia Celsjusza, więc jest naprawdę nieźle. Przy Core i5-12600K, podkręconym na 4,8 GHz, E360 wyprzedza nawet takie monstrum, jakim jest H150i Elite LCD, które kosztuje przecież grubo powyżej 1300 zł.

Sprawdź też: MSI MAG Coreliquid M360 – test taniego chłodzenia wodnego znanej marki

W ostatecznym rozrachunku nowe AiO MSI MAG Coreliquid E360 wypada po prostu dobrze. Na pewno należy pochylić się przy kwestii kultury pracy i zoptymalizować obroty wentylatora we własnym zakresie, ale po osiągnięciu zamierzonych efektów, na przykład poprzez zastosowanie dołączonego do opakowania splitera, zestaw staje na wysokości zadania. Coreliquid E360 wyceniono na ok. 600-650 zł, i biorąc pod uwagę wszystkie jego zalety, jak najbardziej warto po niego sięgnąć. Od nas leci rekomendacja!

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *