bill gates i paul allen założyciele microsoft

Technologia

31.01.2023 10:07

Założyciel Microsoft – kto to jest Bill Gates?

Komputery Nauka
7
0
0
7
0

Bill Gates to jedna z najważniejszych osób w historii branży technologicznej. Kim jednak dokładnie jest założyciel Microsoft, co sprawiło, że obecnie znajduje się w tym miejscu, a także jaki jest jego majątek?

Rozwój technologii sprawił, że wielu wynalazców i wizjonerów było w stanie wypłynąć na szerokie wody, a ich produkty dosłownie zrewolucjonizowały świat. Jeżeli mowa przynajmniej o Polsce, możemy to powiedzieć z dużym prawdopodobieństwem – jeżeli czytasz ten artykuł na komputerze, prawdopodobnie działa on na systemie operacyjnym Microsoft Windows. Najważniejszą osobą w historii tej amerykańskiej firmy jest Bill Gates – miliarder, który zasłynął stworzeniem przedsiębiorstwa produkującego oprogramowanie oraz sprzęt komputerowy. Kim jednak jest założyciel Microsoft i co warto o nim wiedzieć?

Kto to jest Bill Gates?

Bill Gates, a właściwie William Henry Gates III, urodził się 28 października 1955 roku w Seattle. Od czasów młodzieńczych interesował się komputerami i programowaniem, co z pasji przerodziło się następnie w pracę. Już jako nastolatek tworzył on autorskie programy, a nawet zaczął tworzyć oprogramowanie dla mikrokomputerów. Studiował on również na Harvardzie, który jest jego Alma Mater. Wtedy też właśnie pojawiła się firma Microsoft, która przerodziła się następnie w międzynarodowego giganta. Korporacją Gates zarządzał do 2008 roku, lecz zdołał przez ten czas stworzyć z Microsoftu prawdziwego giganta rynku IT. 

Bill Gates i Paul Allen w przeszłości
Paul Allen i Bill Gates na jednym zdjęciu | źródło: www.cnbc.com

Od wielu lat Bill Gates aktywnie udziela się jako filantrop – nie chodzi tu tylko i wyłącznie o jego fundację, którą prowadzi razem ze swoją byłą małżonką Melindą Gates, ale również o duże sumy, które regularnie przeznacza na cele charytatywne. Zwraca również sporą uwagę na zmiany klimatyczne – książką wartą lektury jest na przykład pozycja wydana w 2021 roku – Bill Gates: Jak ocalić świat przed katastrofą klimatyczną.

Bill Gates – majątek

Bill Gates przez lata kojarzony był jako najbogatszy człowiek świata. Nie oznacza to oczywiście, że obecnie zarabia on wiele – jest to raczej majątek, który zgromadził przez kilkadziesiąt lat swojej działalności, a następnie zdołał skapitalizować i utrzymać. W latach 1995–2007 znajdował się on na czele listy 100 najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes, zaś ostatni raz na czele znajdował się w 2019 roku – wówczas jego majątek wynosił 110 miliardów dolarów. W 2022 roku znalazł się on na czwartek lokacie z majątkiem rzędu 129 miliardów dolarów – wyprzedzali go kolejno Elon Musk, Jeff Besos oraz Bernard Arnault.

Sprawdź też: Gabe Newell — kim jest twórca Steam i założyciel Valve? Jakie plany ma na przyszłość Gabe Newell, czyli Lord Gaben

Kim był Paul Allen, czyli drugi założyciel Microsoft?

Niezwykle ważną postacią dla firmy Microsoft był również Paul Allen, który założył tę firmę wraz z Gatesem. To on zdołał nawiązać porozumienie z firmą IBM, co doprowadziło do stworzenia pierwszych komputerów osobistych (PC). Allen dodatkowo mocno angażował się w prace nad rozwojem technologii oraz sztucznej inteligencji, a także przez całe swoje życie przeznaczył miliardy dolarów na rozwój edukacji, opieki zdrowotnej, ochronę środowiska czy start–upy.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Z pracy w Microsoft musiał zrezygnować z powodu nowotworu, który ostatecznie odebrał mu życie w 2018 roku. Mówiąc jednak o Gatesie, trudno mimo wszystko pomijać Allena, który naprawdę bardzo zasłużył się nie tylko dl Microsoftu, ale również i dla rozwoju technologii na poziomie globalnym.

Krótka historia Microsoft

Microsoft zostało założone w 1975 roku w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk przez Gatesa oraz Allena. Firma pierwotnie zajmowała się produkowaniem oprogramowania dla mikrokomputerów, a ich pierwszym dziełem był interpreter języka BASIC. Oczywiście ambicje były o wiele większe, a na początku lat 80. udało się nawiązać współpracę z firmą IBM, która zaczęła prace nad nową klasą komputerów – PC. Microsoft dostarczał system operacyjny, co ostatecznie doprowadziło do ogromnego rozwoju całego przedsiębiorstwa.

Sprawdź też: Osobistości branży IT: Larry Ellison. Informacje o twórcy Oracle Corporation

Obecnie Microsoft to prawdziwy gigant branży IT – poza systemami Windows należy również wspomnieć chociażby o tabletach, systemach sztucznej inteligencji, konsolach do gier czy nawet próbach wejścia na rynek smartfonów. 

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *