Przywracanie systemu Lenovo

Poradniki

09.09.2021 11:10

Przywracanie systemu Windows 10 w laptopach Lenovo. Jak przywrócić ustawienia fabryczne w laptopie Lenovo?

Komputery Zrób to sam
12
3
4
12
3

Przywracanie systemu w laptopach Lenovo można przeprowadzić na kilka sposobów. Oprócz standardowej w Windows 10 funkcji przywracania komputera do ustawień fabrycznych, można skorzystać z Lenovo OneKey Recovery.

Bardzo często podczas problemów z komputerem, dobrym rozwiązaniem będzie przywrócenie ustawień systemu do stanu początkowego. Laptopy marki Lenovo wyposażone zostały w rozwiązanie znacznie ułatwiające przeprowadzenie takiej procedury. Nie zajmuje ona bardzo dużo czasu, jest stosunkowo prosta, a co najważniejsze – powinna rozwiązać większość problemów powodowanych przez oprogramowanie oraz wadliwe działanie systemu Windows. 

Przywracanie systemu zastąpiło w nowoczesnych komputerach starsze rozwiązania, takie jak format komputera i reinstalacja systemu Windows 10. Skorzystanie z tej funkcji pozwala zresetować ustawienia laptopa do stanu początkowego. W laptopach marki Lenovo możemy dokonać tej funkcji na dwa sposoby. 

Przywracanie systemu w laptopie Lenovo

Sprawdź też: Jak szybko przesłać duży plik? Przesyłanie plików przez Internet krok po kroku

Przywracanie ustawień fabrycznych – naprawa Windows 10

Przywracanie systemu to narzędzie, za którego pomocą można cofnąć ustawienia do stanu pierwotnego, aby na przykład przywrócić Windows 10 do stanu przed występującą awarią, albo by przygotować sprzęt do sprzedaży. Warto wcześniej wykonać kopię bezpieczeństwa, aby nie utracić ważnych dla siebie plików, gdyż po całej procedurze zostaną one trwale usunięte (można też wybrać opcję przywracania bez kasowania danych, jednak przezorny zawsze ubezpieczony).

Przywracanie systemu umożliwia również wybranie konkretnego punktu w czasie, do którego chcemy wrócić. Takie “punkty zapisu” często są generowane automatycznie podczas instalacji nowych aplikacji lub sterowników, ale najlepiej samodzielnie skonfigurować tworzenie kopii zapasowej lub wykonywać ją ręcznie raz na jakiś czas. 

Jak przywrócić ustawienia fabryczne Windows 10?

Aby przywrócić system Windows 10 “do punktu zero” należy wybrać: Start > Ustawienia > Aktualizacje i zabezpieczenia > Odzyskiwanie i następnie: Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego. Przywracanie ustawień fabrycznych jest dość drastyczne, ponieważ usuwa wszystkie aplikacje oraz pliki, zmienia także ustawienia na domyślne. 

Użytkownik może jednak zadecydować się na pozostawienie swoich plików. Jeśli nośnik został podzielony na partycje, można skasować tylko te dane, które są na tym samym obszarze co system operacyjny.

Sprawdź też: Jak szybko i skutecznie odinstalować program na komputerze? Instrukcje krok po kroku dla systemu Windows i Mac

Lenovo – przywracanie systemu w laptopach marki

Laptopy marki Lenovo wyposażone są w firmową aplikację. Jest ona stworzona po to, aby użytkownik mógł łatwo przywrócić system do stanu początkowego. Jak już wspomnieliśmy – może pomóc to rozwiązać problemy z oprogramowaniem. Istnieje kilka sposobów, aby skorzystać z aplikacji – różnią się one nieco w zależności od modelu laptopa. 

Obraz systemu, z którego korzysta proces przywracania w laptopach Lenovo, znajduje się na ukrytej partycji dysku twardego lub SSD. Jest ona niewidoczna dla użytkownika pod postacią plików, ale zajmuje przestrzeń na dysku. Stąd zdarza się, że dostępne na laptopie miejsce może być nieco mniejsze niż jego ilość podawana przez producenta. 

Warto pamiętać, że przywracanie systemu usuwa wcześniej zgromadzone na dysku informacje, dlatego dobrym pomysłem jest wykonanie kopii bezpieczeństwa osobistych plików, w celu ich ochrony przed całkowitym usunięciem. Preinstalowane aplikacje Lenovo do resetowania laptopa do stanu początkowego również umożliwiają stworzenie takiego “punktu zapisu”.

Reset systemu z Lenovo

Przywracanie systemu z Lenovo OneKey Recovery

W niektórych modelach przenośnych komputerów Lenovo, w pobliżu przycisku uruchamiania urządzenia znajduje się specjalny klawisz. Nazywany jest on różnie, w zależności od “wieku” laptopa, spotkać się możemy m.in. z przyciskiem NOVO, OneKey Rescue System, ThinkVantage. W poszczególnych modelach komputerów marki Lenovo procedura przywracania systemu może być więc inicjowana poprzez wciśnięcie różnych klawiszy. Aby mieć pewność, który klawisz odpowiada za tę funkcje w Twoim modelu, sięgnij do instrukcji dostarczonej przez producenta, w której z pewnością znajdziesz taką informację.

Lenovo OneKey Recovery uruchamiamy poprzez wciśnięcie tego klawisza, co wywołuje konsolę przywracania systemu. Pozwala ona przywrócić system do stanu fabrycznego i utworzyć kopię zapasową systemu. W starszych modelach aplikacja nazywana bywa także jako Rescue and Recovery.
Alternatywną metodą przywracania systemu w komputerach Lenovo jest użycie aplikacji Lenovo OneKey Recovery. Jest ona domyślnie zainstalowana w systemie operacyjnym Windows na laptopach tego producenta. Posiada ona podobną funkcjonalność co wciśnięcie klawisza funkcyjnego podczas uruchamiania komputera, umożliwia jednak także utworzenie specjalnych nośników, które później posłużą do uruchomienia komputera i przywrócenia systemu.

12
3

Podziel się:

Komentarze (4)

Witam. Nie mogę wejść w ustawienia w laptopie Lenovo . Nie mogę zainstalować Windows 11 bo nic mi nie działa. Pomocy 😉 co mam zrobić, aby usunąć tę usterkę?

Mi nie chce się włączyć system pokazuje mi podłogę która mogą i nic więcej nie wiem jak to zrobić pomocy

Jak masz Windowsa 10 to ściągasz go od Microsoftu, tworzysz bootowalnego pendrive’a, uruchamiasz komputer z tego pendrive’a i instalujesz system na nowo.

A jak windows jest wypieprzony w kosmos to jak uruchomić program z ukrytej partycji, i do tego nie ma żadnego przycisku przy zasilaniu do aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *