1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Kiedy premiera AMD Radeon RX 7000? Wszystkie informacje o AMD Radeon RX 7000 (RDNA 3) — cena, wydajność, data premiery

Technologia

4 tygodnie temu

Kiedy premiera AMD Radeon RX 7000? Wszystkie informacje o AMD Radeon RX 7000 (RDNA 3) — cena, wydajność, data premiery

Komputery
3
1
0
3
1

AMD Radeon RX 7000 to karty graficzne, które mogą stać się najmocniejszymi graczami w branży. Nowa architektura RDNA 3, lepsza wydajność i płynniejsza rozgrywka. Tym AMD chce podbić rynek. Nim nastąpi premiera, zobaczmy, czego możemy się spodziewać.

Radeon RX 7000 — co wiemy na temat RDNA 3 od AMD

W przeciwieństwie do swojego największego konkurenta, Nvidii, AMD rewolucję ma już za sobą. Wraz z serią 3000 pożegnano się z architekturą GCN. Kolejne karty, AMD RX 5000, zostały oparte już na architekturze RDNA, której trzecia wersja będzie podstawą nowych kart AMD. 

Architektura RDNA 3 zostanie wykonana w nowej, ulepszonej litografii. 7 nanometrowy (nm) proces technologiczny zastąpi litografia 5 nm. Kolejne zmniejszenie odległości między tranzystorami (bramkami logicznymi) pozwoli na umieszczenie jeszcze większej ich liczby na jednym waflu krzemowym. Rezultatem ma być wzrost wydajności nawet o 50%.

Podobnie jak w procesorach Ryzen, w kartach RX 7000 AMD ma zamiar zastosować budowę chipletową. Rezygnacja z monolitycznej budowy kart umożliwi zwiększenie liczby rdzeni bez potrzeby powiększania całej karty graficznej. 

Wraz z RDNA 2 pojawił się ray tracing. Dzięki temu posiadacze kart graficznych Radeon mogli nacieszyć oczy realistyczną grą cieni, odbić i refleksów świetlnych. Obsługa ray tracingu będzie także możliwa w kartach opartych na architekturze RDNA 3.

Specyfikacja i modele AMD Radeon RX 7000

Karty graficzne AMD Radeon RX 7000 będą dostępne w trzech wersjach różniących się rdzeniem graficznym. Najlepsze osiągi będą miały układy Navi 31. Reprezentantem średniej półki będą karty z rdzeniem Navi 32. Oprócz nich będą jeszcze najtańsze będą radeony z Navi 33.

Sprawdź też: Nvidia GeForce RTX 4000 — kiedy premiera? Wszystkie informacje o kartach graficznych GeForce RTX 4000

Rdzeń graficzny Navi 31 będzie składał się z dwóch chipletów po 512 matryc MCM. Na każdej z matryc znajdzie się 30 jednostek RDNA WGP (Workgroup Processors). Zastąpią one jednostki obliczeniowe (compute units, CU) znane z poprzednich generacji kart AMD. Jest to ogromny krok do przodu, ponieważ 1 WGP może wykonać tyle samo obliczeń co 2 CU. Dzięki temu możliwe jest przekierowanie większej mocy obliczeniowej i przepustowości pamięci na jedną grupę roboczą.

Rezultatem będzie uzyskanie 15 360 procesorów strumieniowych (odpowiedników rdzeni CUDA u Nvidii). Oznacza to potrojenie liczby rdzeni względem poprzedniej generacji kart graficznych (5120 rdzeni w Radeon RX 6900 XT). Większa ilość procesorów oznacza przyspieszenie obliczeń, czyli szybsze generowanie obrazu i redukcję ewentualnych przycięć.

Tłumacząc powyższe „z polskiego na nasze”, nowa generacja kart Radeon będzie wielokrotnie bardziej wydajna od poprzednika. Imponujące ma być taktowanie procesora. W trybie podwyższonym (boost) ma ono wynieść około 5000 MHz. Czy tak wysoka wartość zostanie potwierdzona? Jeśli AMD rzeczywiście uda się osiągnąć taki wynik, najnowsze radeony będą zdecydowanymi zwycięzcami w kategorii szybkości działania procesora. Nieznana jest na razie częstotliwość taktowania w trybie standardowym.

Najnowsze karty graficzne AMD będą korzystać również ze standardu pamięci RAM GDDR6. Dzięki temu przepustowość transferu plików osiągnie prędkość 512 Gb/s. Jest to szczególnie istotne w grach, gdzie pamięć graficzna musi jednocześnie przenosić wiele dużych plików.

Przepustowość przesyłu w GDDR6 została wzbogacona o autorską technologię AMD — Infinity Cache. Jest to pamięć podręczna umożliwiająca nawet ponad trzykrotne zwiększenie nominalnej przepustowości pamięci RAM. Jej zastosowanie przyspiesza renderowanie tekstur w grze. Co więcej, Infinity Cache wykonuje swoje zadanie przy niewielkim poborze energii. Karty graficzne AMD z rdzeniem Navi 31 zostaną wyposażone w 256 MB lub 512 MB pamięci Infinity Cache.

AMD nie zapomniało również o dodatkowych rozwiązaniach, które mogą przydać się w grach wymagających od komputera najwyższej wydajności. Jednym z nich jest AMD FreeSync, dzięki któremu synchronizowany jest obraz generowany przez kartę graficzną z częstotliwością odświeżania monitora. AMD FreeSync zapobiega tym samym rozmywaniu się grafiki i zacinaniu się obrazu. Aby jednak móc skorzystać z dobrodziejstwa tej technologii, niezbędne jest posiadanie kompatybilnego monitora.

Karty graficzne w dobrych cenach

Dla osób, których komputery są wyposażone w procesor AMD Ryzen z serii 3000 lub nowszy, mogą skorzystać z AMD Smart Access Memory. Zaszyty w interfejsie PCI Express Resizable BAR to technologia umożliwiająca jednoczesne przesyłanie danych takich jak tekstury i shadery z procesora do karty graficznej. Jest to istotne ze względu na bardzo duże ilości plików, z jakich są tworzone współczesne gry. Bez AMD Smart Access Memory pliki są wysyłane po kolei, czyli po prostu wolniej.

Karty graficzne z rdzeniami Navi 32 i 33 będą odpowiednio słabsze. Średniopółkowy AMD Radeon RX 7700 XT z rdzeniem Navi 32 także będzie wykonany w litografii 5 nm i złożony z chipletów. Ilość procesorów strumieniowych będzie jednak niższa, wynosząc 10 240. Niższe będzie zapewne również taktowanie procesora graficznego. Magistrala pamięci będzie miała także mniejszą przepustowość. Będzie to szyna 192-bitowa. Pamięć GDDR6 6 Infinity Cache osiągnie wartość 256 MB lub 384 MB.

Budżetowy AMD Radeon RX 7600 XT z rdzeniem graficznym Navi 33 od mocniejszych kart odróżniać się będzie także architekturą. Budowę chipletową zastąpi monolityczna, oparta na pojedynczym bloku GCD. Inny będzie także proces technologiczny. W tym przypadku będzie to 6 nm. Liczba procesorów strumieniowych wyniesie 5120, czyli tyle ile w najlepszym modelu obecnej generacji AMD Radeon 6900 XT.

AMD Radeon RX 7000 vs Nvidia GeForce RTX

Między kartami AMD (nie licząc modelu budżetowego) i Nvidii różnica będzie widoczna m.in. w architekturze. Cała rodzina kart Nvidia GeForce 4000 nadal będzie wykonana z jednego wafla krzemowego. Nvidia karty graficzne złożone z chipletów ma zamiar wprowadzić wraz z serią 5000, czyli prawdopodobnie w roku 2024. Ten sam będzie za to proces technologiczny. Zarówno radeony, jak i GeForce RTX 4000 będą wykonane w litografii 5 nm. Układy scalone dla obu producentów ma wykonać tajwańskie przedsiębiorstwo TMSC.

Inna będzie ilość rdzeni (w terminologii AMD — procesorów strumieniowych). Najlepszy model AMD, czyli Radeon RX 7900 XT będzie miał ich o około 300 mniej niż Nvidia GeForce RTX 4090. Topowy model Nvidii będzie miał ich 18 432. Przewagę, i to ogromną, AMD może osiągnąć w taktowaniu procesora graficznego. Częstotliwość 5000 MHz w trybie boost będzie co najmniej dwukrotnie wyższa niż w przypadku najlepszego GeForce’a, który będzie mógł pracować z częstotliwością dochodzącą do 2200-2500 MHz.

Radeon RX 7900 XT może wygrać również w dziedzinie przepustowości. Obaj producenci zdecydowali się na pamięć RAM GDDR6. Szyna danych GeForce RTX 4090 ma jednak pracować z szybkością 384 Gb/s. Czy więc AMD wygra starcie na tym polu? Wszystko zależy od tego na szynę, o jakiej przepustowości zdecyduje się AMD — 256 Gb/s czy 512 Gb/s. Na to, jak duża będzie różnica między kartami obu producentów wpływ może mieć także pamięć Infinity Cache.

Sprawdź też: Jak działa zewnętrzna karta graficzna? Czy zewnętrzna karta graficzna zamieni każdy laptop w gamingowy?

Liczby to jednak nie wszystko. Wpływ na wrażenia płynące z użytkowania danej karty graficznej będą miały także zastosowane technologie poprawy obrazu takie jak ray tracing, DLSS Nvidii czy FreeSync AMD. Choć rozwiązania te różnią się od siebie w zamyśle i sposobie działania, to na koniec liczyć się będzie efekt w postaci tego, co widoczne będzie na ekranie.

AMD Radeon RX 7000 — data premiery

Premiery kart AMD możemy spodziewać się w drugiej połowie 2022 roku. Termin tej jest możliwy, ponieważ właśnie tę datę podała prezes AMD, Lisa Su pytana o datę premiery procesorów AMD Ryzen. Możliwe, że na jednej konferencji zostaną zaprezentowane oba nowe produkty firmy.

Ceny kart graficznych AMD Radeon RX 7000

Oficjalne ceny nowych kart AMD poznamy dopiero w dniu premiery. Możliwe jest jednak ich oszacowanie na podstawie cen kart graficznych z serii 6000 w dniu ich premiery. Radeon RX 6800 XT kosztował wówczas 3249 zł, a RX 6900 XT dokładnie 4999 zł. Podobnych lub wyższych cen możemy spodziewać się zapewne w przypadku serii 7000.

Informacje na temat specyfikacji najnowszego GPU od AMD nastrajają niezwykle optymistycznie. Ogromna moc i szereg dodatkowych technologii poprawiających wydajność mogą sprawić, że seria Radeon 7000 będzie chętnie wybierana przez klientów. Czy wygra rywalizację z GeForce’ami RTX 4000 Nvidii? Odpowiedź poznamy najwcześniej w 2022 roku.

Laptopy w świetnych cenach

3
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.