AM5

Technologia

30.05.2022 15:19

AMD AM5 – premiera, cena, wszystko, co musisz wiedzieć

Komputery
20
0
0
20
0

Socekt AM5 to następca długowiecznej podkładki AMD AM4. Czy i tym razem możemy spodziewać się wsparcia na lata? Co o nim wiemy? Amerykańskie przedsiębiorstwo odsłoniło karty w sprawie procesorów Zen 4.

We wrześniu tego roku od samej premiery socketu AM4 minie sześć lat – w świecie hardware’u to wieczność. Nic więc dziwnego, że pogłoski o wdrożeniu nowej platformy rozbrzmiewały już od pewnego czasu. Wcześniejsze przecieki zostały potwierdzone przez AMD na targach Computex 2022, gdzie firma oprócz nowych płyt głównych AM5 zapowiedziała również procesory Ryzen 7000. Co wiemy o samej podstawce AM5?

AM5 i nowy chipset

Nowa architektura Zen 4 będzie kompatybilna tylko i wyłącznie z socketem AM5 (LGA 1718 – poświęcimy tej dużej zmianie osobny akapit). Choć nie zwiastuje to szybkiego odejścia w niebyt poprzedniego socketu, przesiadka na nową technologię w przypadku AMD odbiła się szerokim echem. Amerykanie podczas swojej konferencji na targach podzielili się częścią specyfikacji nowego socketu:

  • nowy socket będzie się składał z 1718 pinów (1331 w przypadku AM4),
  • został zaprojektowany pod stosunkowo wysoki pobór mocy – do 170 W,
  • obsługuje DDR5 i PCI-Express 5.0 – choć to pewnie nie koniec nowości i tutaj z pewnością możemy spodziewać się więcej,
  • coolery CPU AM4 mają być kompatybilne z podstawką AM5.

Podczas konferencji zaprezentowano również nowe płyty główne z trzema chipsetami 600. Są to kolejno:

  • X670E (X670 Extreme) – płyta z pełnym wsparciem PCI-Express 5.0, dedykowana głównie do mocnego overclockingu (CPU, RAM),
  • X670 – wsparcie PCI-Express 5.0 dla GPU i SSD, przeznaczona do niewyżyłowanego podkręcania,
  • B650 – wsparciem PCI-Express 5.0 tylko dla dysków SSD, AMD nie przedstawiło informacji o możliwości OC.
Zaprezentowano również flagowe płyty główne z socketem AM5, jednak nie wiemy nic o ich specyfikacji technicznej. Na konkrety trzeba będzie zaczekać

Wiemy również, co oferują nam nowe płyty z chipsetem 600, jeżeli chodzi o samą łączność. Nowe mobo to m.in. 24 linie PCI-Express 5.0 (dla GPU i SSD), do 14 portów SuperSpeed USB (3.2 gen) z transferem na poziomie 20 Gb/s, obsługę Wi-Fi 6E oraz do 4 złącz HDMI 2.1 i DisplayPort 2.0. Mogliśmy również podejrzeć wygląd flagowych mobo X670E od różnych producentów. Zaprezentowano modele m.in. od ASRocka (X670E Taichi), ASUS-a (ROG Crosshair X670E Extreme), Biostara (X670E Valkyrie), Gigabyte’a (X670E Aorus Xtreme) i MSI (MEG X670E Ace). Pod względem wyglądu jest świetnie, jednak na konkrety musimy zaczekać.

Odejście od socketu PGA

To dosyć istotna zmiana – AMD wraz z nową generacją oficjalnie odchodzi od konstrukcji PGA. Nowy socket AM5 to układ przypominający rozwiązania Intela. Otóż do tej pory, procesory AMD posiadały 1331 pinów na spodniej powierzchni CPU. Takie rozwiązanie określane jest mianem PGA (Pin Grid Array). Amerykanie jednak rezygnują z tej technologii.

Sprawdź też: 5 lat Ryzena 5! Jak zmieniała się wydajność? – nowy materiał na kanale moreleTV

Podstawka AM5 będzie posiadała swój układ pinów na sockecie zamontowanym na płycie głównej. Rozwiązanie to określane jest mianem LGA (Land Grid Array) i powszechnie znane jest z konstrukcji intelowskich. Co to oznacza do konsumenta? Przede wszystkim mniejsze szanse na nieumyślne uszkodzenie pinów – starsze procesory AMD cechowało ryzyko nieumyślnego złamania lub wygięcia pinów. Nowe płyty główne będą o tyle bezpieczniejsze, gdyż delikatne „szpilki” będa ukryte i ich uszkodzenie będzie zdecydowanie utrudnione. Nowa technologia nie powinna być utrudnieniem dla inżynierów AMD, zatem nie powinniśmy spodziewać się „niedoskonałości wieku dziecięcego” związanych z jej wdrożeniem.

Czy podstawka AM5 zostanie z nami na lata?

W 2016 roku, gdy AMD zaprezentowało socket AM4, jednym z haseł promujących go była obietnica długiego wsparcia. W odróżnieniu od Intela AMD widziało w swoistej unifikacji socketu duży potencjał, słusznie odbierając, że użytkownicy są zmęczeni mnogością podstawek, która cechuje Niebieskich. Choć nie brakowało głosów, które widziały w tych słowach czcze obietnice, AMD nie wycofało się z nich. Socket AMD łącznie obsługuje pięć generacji procesorów – wśród nich znajdziemy m.in. architekturę Excavator, Zen, Zen+, Zen 2 i Zen3. Czy AM5 podzieli ten sam los i zostanie z nami na dłużej?

CEO AMD zapewnia, że AM5 otrzyma długoletnie wsparcie | Źródło: twitter.com/LisaSu

Jak zapewnia Lisa Su, CEO AMD, i tym razem historia się powtórzy. W jednym z udzielonych wywiadów zapewniła, że długowieczność AM4 opłaciła się zarówno konsumentom, jak i AMD. Nie przedstawiła konkretnej liczby lat, potwierdziła jednak, że powinniśmy spodziewać się wsparcia podobnego, jakie otrzymał stary socket – czyli przynajmniej sześć lat.

Premiera i cena nowych układów AMD AM5

AMD wytacza ciężkie działa, które w domyśle mają być zagrożeniem dla obecnej 12. generacji procesorów Intel. Targi Computex 2022 to jednak tylko zapowiedź i na nowe układy będziemy musieli jeszcze poczekać. Wstępnie Ryzeny 7000 i płyty główne z socketem AM5 mają trafić do sklepów jesienią tego roku. To właśnie wtedy poznamy dokładniejszą specyfikację najnowszych układów od AMD i producentów mobo.

Ceny? Tutaj nie mamy żadnych konkretnych informacji i nie ma w tym nic dziwnego: AMD podzieli się nimi dopiero bliżej premiery. Nie spodziewajmy się okazji – nowa technologia ma to do siebie, że podczas wdrażania cechuje ją wysoka cena. Z pewnością nie inaczej będzie w przypadku nowej linii procesorów i socketu AM5. O konkretach będziemy Was powiadamiać.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o innej dużej nowości od AMD, polecamy tekst o procesorach Ryzen 7000 – dowiecie się z niego wielu przydatnych informacji o premierze, cenach, wydajności i innych ważnych kwestiach.

Źródło obrazu głównego: amd.com

20
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *