Programy graficzne do rysowania

Poradniki

14.05.2021 09:40

Programy graficzne do rysowania – darmowe programy do rysowania na komputerze i tablecie

Programy i aplikacje
29
7
6
4 lata temu
Programy graficzne do rysowania – darmowe programy do rysowania na komputerze i tablecie
29
7
6
29
7

Podpowiadamy, jak wybrać program do rysowania, który pozwoli w szybki sposób opanować podstawy grafiki, ułatwi rysowanie i wesprze Cię w codziennej pracy. Jaki program graficzny do rysowania jest najlepszy? Jakie funkcje oferują te darmowe, a na co możesz liczyć, wykupując subskrypcję? Czy można ich używać na wszystkich urządzeniach?

Jak wybrać najlepszy program do rysowania?

Wybranie dobrego programu do rysowania to podstawa. Na początku warto się zastanowić, w jakim celu chcesz pobrać odpowiednie oprogramowanie i ile masz na to odłożonych pieniędzy, do wyboru są aplikacje zarówno bezpłatne, jak i płatne. Jeśli rysowanie online to Twoja nowa pasja i jeszcze nie masz żadnego doświadczenia w tym kierunku, skup się na popularnych, prostych darmowych programach do rysowania. Jeżeli jesteś już grafikiem, rozważ pobranie aplikacji, która będzie profesjonalnym wsparciem w Twojej pracy i pozwoli Ci rozwinąć skrzydła. 

Przed podjęciem decyzji koniecznie sprawdź stopień popularności danego oprogramowania. Warto zorientować się, czy w sieci znajduje się wiele poradników na jego temat, czy korzystają z niego inni rysownicy i w jaki sposób wypowiadają się o nim na forach i stronach zawodowych. Jeżeli program jest znany – łatwiej będzie znaleźć Ci odpowiedzi na pytania i rozwiać ewentualne wątpliwości. Oczywiście nauka metodą prób i błędów ma swoje plusy, ale z drugiej strony może szybko zniechęcić do wykonywania danej czynności. Właśnie dlatego warto zainwestować w program, który zdobył zaufanie innych ludzi z branży.

Warto też zadać sobie pytanie o to, kiedy była przeprowadzana ostatnia aktualizacja programu i jak często pojawiają się nowe. Pamiętaj, że dzięki nim będziesz miał dostęp do najnowszych funkcji i dodatkowych opcji. Oprócz tego zwróć uwagę na dopasowanie aplikacji pod system zainstalowany na Twoim komputerze. Przed pobraniem możesz również zasięgnąć rady na fachowych forach tematycznych. 

Możliwości, jakie dają programy graficzne

Oprogramowania do rysowania oferują ogromny szereg możliwości dla ich użytkowników. Można zrobić w nich naprawdę wiele, poczynając od stworzenia niesamowitej ilustracji, poprzez narysowanie projektu logo, wizytówki bądź zaprojektowanie papieru firmowego, aż po obróbkę zdjęć. Jakie jeszcze możliwości dają programy graficzne? 

Praca na bitmapach 

Bitmapy to obrazy rastrowe zbudowane z małych kwadratów, czyli pikseli, z których każdy ma swoje miejsce i kolor. Praca na bitmapach wiąże się z ich modyfikowaniem i najczęściej są to np. płynne przejścia barw, czyli fotografie lub obraz namalowane za pomocą wirtualnego pędzla. Jakość tych obrazów zależy od rozdzielczości, czyli liczby pikseli, z których się składają. 

Praca z wektorami

Grafika wektorowa składa się z prostych i krzywych linii, które definiuje się przez wektory, czyli obiekty matematyczne opisujące grafikę za pomocą wielkości geometrycznych. W praktyce oznacza to, że jakość grafiki wektorowej jest zawsze taka sama bez względu na jej rozmiar. Takiego rozwiązania najczęściej używa się przy tworzeniu logotypów, znaków firmowych i ilustracji, które zawsze muszą być wyraźne bez utraty jakości. 

Praca z warstwami

Photoshop - profesjonalny program do rysowania
Mnogość opcji oferowanych przez Photoshopa niedoświadczonego użytkownika potrafi przyprawić o zawrót głowy / Źródło: photographylife.com

Każdy nowy projekt posiada tło, dodając poszczególne elementy, warto dodawać nowe warstwy, które pozwalają na możliwość ich modyfikacji bez naruszenia innych. To właśnie dzięki nim grafik może nanieść poprawki w każdej chwili, nawet po zakończeniu projektowania. Na jednej warstwie możne znajdować się wiele części bądź tylko jedna – wszystko zależy od preferencji użytkownika. 

Praca z tekstem

Każdy program graficzny umożliwia umieszczenie odpowiedniego fontu i jego edycję. Profesjonalne programy pozwalają nie tylko na dobór wielkości, lecz także odstępów między literami i innych zaawansowanych opcji. Praca z czcionkami to ogromna część pracy każdego designera.

Przybory do rysowania

Nawet darmowe programy powinny zaopatrzyć użytkownika w odpowiednie przybory do rysowania. Istotne są podstawowe kształty, takie jak np. okrąg, prostokąt, ale również możliwość wypełniania obrazów kolorem, gumka, pędzle, czy stemplowanie. Niektóre z przyborów mogą wydawać się na początku nieco skomplikowane, ale z biegiem czasu stają się nieodłącznym elementem pracy każdego wirtualnego artysty.

Jakie są programy do rysowania? Czy są darmowe?

Jednym z najpopularniejszych programów, z którym kojarzy się rysowanie, jest Paint. Niestety nie nadaje się on do bardziej zaawansowanych prac graficznych, gdyż nie posiada nawet tak podstawowej funkcji, jaką są warstwy. Jakie są najlepsze płatne i darmowe programy graficzne?

MediBang Paint Pro

Jeśli szukasz darmowego programu do rysowania i jesteś posiadaczem systemu Mac OS lub Windows, koniecznie rozważ instalację aplikacji MediBang Paint Pro. Dobrze sprawdzi się jako narzędzie do tworzenia komiksów oraz rysunków w mangowym stylu. Nie oznacza to jednak, że ogranicza się tylko do takich zdań, ponieważ świetnie się poradzi sobie również z bardziej realistycznymi grafikami. Jeżeli Twoim celem jest ćwiczenie szkiców dla początkujących – ten program może być dla Ciebie!

GIMP

Jeden z najpopularniejszych programów do edycji grafiki rastrowej. Oparty na wolnej licencji i całkowicie bezpłatny. Praca w nim opiera się na warstwach oraz kanałach, dzięki czemu edytowane przez nas pliki nie tracą na jakości graficznej. W sieci znaleźć można masę tutoriali, które przybliżą nam zasady funkcjonowania programu. Siłą GIMPa jest również mnogość wtyczek i dodatków, dzięki którym możemy personalizować swoje narzędzia pracy oraz korzystać z nowych opcji, niedostępnych w podstawce. Radząc sobie z obsługą większości formatów graficznych, GIMP jest świetnym wyborem dla początkujących grafików. Niemniej o jego sile świadczy też to, że z powodzeniem wykorzystują go profesjonaliści, osiągając zaskakujące efekty swoich prac. Produkt godny polecenia każdemu.

GIMP program do rysowania
GIMP to potężne narzędzie do edytowania grafiki / Źródło: gimp.org

FireAlpaca

FireAlpaca to świetna opcja, jeśli szukasz dobrej jakości darmowego oprogramowania do rysunku. Posiada intuicyjny interfejs, dzięki czemu nie stracisz czasu na poszukiwania podstawowych narzędzi. Odnajdziesz w nim obsługę warstw, a sam program nie obciąża komputera. Jedynym minusem jest brak opcji kontroli poziomu twardości pędzla, co może stanowić problem dla zaawansowanych użytkowników. 

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop to płatne narzędzie dla profesjonalistów, kompatybilne z każdym systemem operacyjnym. Korzysta z niego większość profesjonalnych grafików. Posiada olbrzymią liczbę funkcji, dlatego idealnie sprawdzi się jako program do rysowania 3D. Kolejną zaletą jest to, że w Internecie można znaleźć o nim poradniki na niemal każdy temat. Niestety cena abonamentu za ten program zaczyna się od 50 zł miesięcznie, co sprawia, że niektórzy decydują się poszukiwać tańszych alternatyw. 

Krita

Krita to darmowy program open source, którego interfejs bardzo przypomina wcześniej wymieniony Photoshop. Dobrze sprawdzi się na każdym systemie. Aplikacja umożliwia korzystanie z ponad 100 rodzajów pędzli, które można dostosowywać i tworzyć nowe. Minusem jest stabilizacja pędzla i to, że przy większych plikach oprogramowanie może się zacinać. Warto przetestować i wyrobić sobie własną opinię. 

Jakie są wymagania sprzętowe programów graficznych?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z grafiką, spróbuj wykorzystać swój aktualny sprzęt. Jeżeli jednak chcesz zająć się projektowaniem na poważnie, zwróć uwagę na kilka kwestii technicznych, które pomogą Ci usprawnić pracę.

Jednym z ważniejszych aspektów jest mocny procesor. Najczęściej poleca się system 64-bitowy, a taktowanie procesora powinno być minimum na poziomie 2 GHz. To właśnie on odpowiada za szybkość, z jaką graficzne czynności zostaną wykonane.

Następnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru komputera, jest pamięć RAM. 2 GB pozwoli uruchomić oprogramowanie, jednak często będzie to niewystarczająca ilość – producenci lwiej części oprogramowania zalecają minimum 8 GB. 

Do programów graficznych wymagane są także konkretne sterowniki. W zależności od pakietu wymagają obsługi DirectX w wersji 11 bądź wyższej, standard OpenGl 2.0 oraz Microsoft .NET Framework 4,6.

Czy można używać programów do rysowania na wszystkich urządzeniach?

Nie każdy lubi rysować wyłącznie na komputerze. Niektórzy pasjonaci cenią sobie tablety, a jeszcze inni uwielbiają tworzyć projekty na telefonie. Czy wszystkie programy są do tego przystosowane?

Jaki program do rysowania na tablecie?

Tablet graficzny to świetne urządzenie dla każdej artystycznej duszy, która doceni jego wszechstronność użytkowania. Niektórym projektantom o wiele łatwiej przelewać swoje pomysły za pomocą rysika niż myszki. Programy którymi z łatwością posłużysz się na takim sprzęcie to wszystkie wcześniej omawiane aplikacje.

Programy graficzne do rysowania - tablet graficzny idealnie je uzupełnia
W rysowaniu, tablet graficzny sprawdza się lepiej niż myszka.

Jaki program do rysowania na telefonie?

Istnieje wiele programów, które pomogą Ci stworzyć świetne rysunki na telefonie. Jednym z nich jest Infinite Painter, który posiada unikalne funkcje, takie jak sto pędzli podzielonych na kategorie lub możliwość nagrywania procesu rysowania, (niestety nie jest to opcja darmowa). Bezpłatną alternatywę dla tej aplikacji może stanowić Sketch Master. Co prawda narzędzie oferuje tylko siedem pędzli, ale pozwala na pracę z nieograniczoną ilością warstw. 

Wiele osób zaczyna rozwijać swoje pasje i chce sprawdzić się w roli grafika. Istnieje wiele płatnych programów dla profesjonalistów, aczkolwiek na początku warto postawić na ich darmowe alternatywne wersje. Przed ostatecznym wyborem sprawdź, jakie opcje oferuje i czy pasuje do Twojego sprzętu. Jeśli przeraża Cię myśl o rysowaniu za pomocą myszki – postaw na tablet graficzny lub ściągnij odpowiednią aplikację na telefon. Jak widzisz, wybór jest bardzo duży i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź i przekonaj się, że sprawi Ci to wiele frajdy i pozwoli rozwinąć Ci Twoją pasję.

29
7

Podziel się:

Komentarze (6)

Do malowania rzeczywiście Krita jest świetny. Wykorzystuje tablet graficzny jak XPPEN o wiele lepiej niż Photoshop zwłaszcza nachylenie piórka.
Krita jest wolny i warto się nim zainterseować jeżeli ktoś myśli tylko i wyłącznie o malarstwie, to programy stworzone ku temu będą najodpowiedniejsze.

Piszę komentarz z prośbą o włączenie podkreślania błędów ortograficznych. Słowo „programUw” mnie boli. A do Pań, które pisały wcześniejsze komentarze – podpowiadam, że jak się skopiuje nazwę do wujka google’a to można znaleźć podpowiedzi skąd pobrać darmowy program. Ba! Nawet jak na yt wpiszecie nazwę programu to pokażą Wam się tutoriale i podpowiedzi jak z nich korzystać xD Beka, nie?

Co do posta – dzięki. Dwa pierwsze programy są super wystarczające dla początkujących i średnio zaawansowanych.

Cześć Marta. Cieszę się, że zestawienie przypadło Ci do gustu. Odpowiadając na Twoje pytanie: jak sama pewnie zaobserwowałaś, komentarze na blogu nie pojawiają się od razu. Oczekują na zatwierdzenie, które polega na sprawdzeniu każdego komentarza. Jeżeli nie jest on spamem, jedyne poprawki jakie w nich nanosimy to cenzura wyrazów, których używanie uchodzi w przestrzeni publicznej za nieprzyzwoite – nie ingerujemy jednak w samą orografię. Nie ma również możliwości sygnalizowanie błędów.

jestem studiującą artystką i szukam programuw do rysowania
żartuję nie jestem studiujęcą artystką ale za to szukam programuw do rysowania puki
co nic nie znalazłam tymbardziej że ja robię to na komputerze i jeszcze nie dowiedziałam się jak instalować na komputerze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *