1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Kolaż ze zdjęć – jak zrobić kolaż ze zdjęć? Darmowe i płatne programy do kolażu

Poradniki

4 tygodnie temu

Kolaż ze zdjęć – jak zrobić kolaż ze zdjęć? Darmowe i płatne programy do kolażu

Programy i aplikacje
2
0
0
2
0

Jak zrobić kolaż ze zdjęć? Oto poradnik jak w prosty sposób łączyć grafiki, aby uzyskać najlepsze efekty. Wśród programów do edycji fotografii znajdziesz wiele propozycji, zarówno darmowych, jak i płatnych. Sprawdź polecane aplikacje do kolaży.

Co to jest kolaż? Jak zrobić kolaż ze zdjęć?

Kolaż w ujęciu artystycznym to technika polegająca na łączeniu ze sobą rozmaitych materiałów i fragmentów tworzyw, które w efekcie dają spójny obraz. Dla dziedziny fotografii, w dużym uproszczeniu, można wyjaśnić to pojęcie jako metodę ukazania wielu wspomnień, zdarzeń z życia, dotyczących najczęściej wybranego okresu, albo też ujęć dotyczących danego projektu na jednej fotografii. Łączenie zdjęć i układanie pożądanego obrazu może okazać się całkiem przyjemną rozrywką, a efekt stanowić ciekawy prezent dla bliskiej nam osoby.

jak zrobić kolaż ze zdjęć

Zobacz też: Fotomontaż – co to dokładnie jest? W czym go stworzyć? Zobacz listę programów do fotomontażu

Jak zrobić kolaż ze zdjęć? Manualne techniki ich tworzenia, w tym scrapbooking, mogą okazać się ciekawym zajęciem, jednak jeżeli DIY nie jest dla Ciebie, to skorzystaj z dedykowanych edytorów zdjęć. Istnieje sporo programów i aplikacji, które pozwalają na wykonanie ciekawych zestawień fotograficznych, które możesz umieszczać na portalach społecznościowych. Kolaże idealnie nadają się do wykorzystania na Instagramie i blogach, ale też uświetnią Twoje albumy z Facebooka.

Jak zrobić kolaż ze zdjęć online?

Wykonanie układu zdjęć jest proste i nie zawsze wymaga profesjonalnego oprogramowania. Możesz w tym celu wykorzystać aplikacje webowe, dzięki którym stworzysz unikalny kolaż online. Skorzystaj w tym celu z popularnej i wygodnej formy programu Canva w przeglądarce internetowej. Jest to zupełnie darmowa wersja, charakteryzująca się prostym i intuicyjnym interfejsem. Dodatkowo znajdziesz tam ciekawe szablony, które ułatwią Ci zadanie – wystarczy, że dodasz wybrane zdjęcia.

jak zrobić kolaż ze zdjęć

Aby skorzystać z programu, wystarczy zarejestrować się na stronie i przejść do tworzenia projektów. Oprócz prostych kompozycji możesz też układać prezentacje, ulotki i wplatać tekst w swoje projekty fotograficzne. Canva zawiera w sobie gotowe wzory, dostosowane do aktualnych trendów z Instagrama i Facebooka, dzięki czemu uzyskasz kolaże w odpowiednim formacie, gotowe do umieszczenia bezpośrednio na wybranym portalu.

Darmowe programy do kolażu

Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalistą, czy amatorem, obróbka obrazów na pewno nie jest Ci obca. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się mozaiki zdjęciowe, które mogą w oryginalny sposób uwydatnić dobre ujęcia. Jeżeli robisz fotografie aparatem, przydadzą Ci się programy webowe lub komputerowe, ale dla tych, którzy wybierają obiektyw w smartfonach, powstały dedykowane do tworzenia kompozycji aplikacje. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

Edytor zdjęć, będący jednocześnie programem do kolaży, powinien być funkcjonalny. Wśród darmowych opcji znajdziesz m.in. Photoscape, wyróżniający się prostotą użytkowania. Z ciekawych funkcji na uwagę zasługuje opcja cięcia zdjęć na kwadraty, która przydaje się do układów na Instagrama. Narzędzia edytora umożliwiają zmiany rozmiarów, redukcję oświetlenia, dostosowanie kontrastu i zastosowanie filtrów oraz dodatków.

jak zrobić kolaż ze zdjęć

PicMonkey także ma funkcję tworzenia fotokolażu. Możesz w prosty sposób użyć odpowiedniego szablonu i ułożyć własną kompozycję. Oprócz gotowych układów, jeśli pokusisz się o własny projekt, możesz tworzyć niestandardowe mozaiki, przycinając, obracając i przeciągając zdjęcia w polu pracy. Każdą fotografię sformatujesz według własnego uznania z pomocą dedykowanych narzędzi.

Płatne programy do kolażu

Profesjonalne programy do obróbki grafiki, takie jak np. Photoshop, pozwalają na tworzenie kompozycji przez wykorzystanie warstw obrazu. Gotowe szablony, dla tych, którzy nie chcą spędzać zbyt wiele czasu na tworzeniu układów zdjęć, dostępne są w programie Lightroom, cieszący się sporym uznaniem wśród pasjonatów. Pozwala on na szybką edycję fotek z użyciem wybranych filtrów. Oprócz tego znajdziesz w nim funkcje retuszu i redukcji prześwietleń.

jak zrobić kolaż ze zdjęć

Zobacz też: Monitor do grafiki i obróbki zdjęć. Czym sugerować się przy zakupie?

Łączenie ujęć jest możliwe z wykorzystaniem BeFunky, płatnego edytora zdjęć, który pozwala na dowolną modyfikację zdjęć i układanie ciekawych kompozycji. Jeżeli chcesz nadać zdjęciom wygląd obrazu olejnego lub stworzyć dzieła w stylu pop-art, program sprawdzi się do tego typu wyzwań. Kolejną propozycją zasługującą na uznanie jest Fotor Collage Maker, który służy właśnie do robienia kolaży zdjęciowych.

Jak zrobić kolaż ze zdjęć w telefonie?

Coraz częściej do robienia zdjęć wykorzystuje się smartfony, dlatego dużym ułatwieniem będą aplikacje do obróbki i tworzenia kompozycji w telefonie. Dzięki takim rozwiązaniom możesz w szybki sposób przygotować fotografie do udostępnienia w Internecie. Programy tego typu nadają się zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów, którzy prowadzą blogi i operują profilami na Instagramie. Aktualność informacji ma spore znaczenie w świecie social mediów, dlatego udogodnienia w postaci dedykowanych apek stają się naprawdę potrzebne. Które z nich są najciekawsze?

Polecamy Unfold, darmowy dodatek na smartfony, który pozwala na tworzenie materiałów na Instagram Stories – możesz je wykorzystać także na Facebooku. Bazowa wersja programu jest darmowa, ale za pełną funkcjonalność jego narzędzi należy zapłacić. Obróbka graficzna zdjęć jest dostępna w czytelnym interfejsie, a tworzenie kolaży polega na wrzucaniu pojedynczych fotografii w gotowe szablony, które można jednak modyfikować wedle własnego uznania.

jak zrobić kolaż ze zdjęć

Photo Lab Picture Editor zawiera w sobie szereg gotowych układów, ale ciekawym dodatkiem są szablony do zastosowania na wybrane okazje lub dla konkretnych sytuacji. Kolaże krajobrazowe różnią się od tych portretowych i sytuacyjnych, dlatego też aplikacja umożliwia korzystanie z gotowych propozycji. Photo Lab oferuje też narzędzie do nakładania realistycznego tła i dodawania tekstów. Praca z aplikacją pozwoli Ci wyczarować niezwykłe grafiki.

Szybkie i łatwe komponowanie kolaży zapewnia aplikacja PhotoMontager – zawiera ona w sobie naprawdę dużo ciekawych ramek, które pozwalają na tworzenie układów zdjęć do wykorzystania nawet w fotoksiążkach. Podobne narzędzia z funkcją edycji obrazów oferuje aplikacja Collage Maker. Jest to darmowy program, a pracy w nim nie zakłócają żadne reklamy, dlatego warto go wypróbować. Sprawdzi się zarówno dla amatorów, jak i tych, którzy potrzebują sprawdzonego narzędzia do tworzenia grafik na portale społecznościowe.

Tworzenie układów fotograficznych, cięcie zdjęć na kwadraty i komponowanie kolaży to jedna z popularniejszych metod artystycznego promowania obrazów. Jeżeli chciałbyś stworzyć własną fotoksiążkę lub potrzebujesz prostego narzędzia, ułatwiającego pracę z fotografiami, aplikacje i programy graficzne, które znalazły się na naszej liście, z pewnością spełnią swoje zadanie. To, do czego wykorzystasz gotowy kolaż, zależy tylko od Ciebie. Jedno jest pewne – dobra zabawa przy edycji ujęć gwarantowana.

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.