monitor do grafiki

Poradniki

24.06.2021 19:17

Monitor do grafiki i obróbki zdjęć. Czym sugerować się przy zakupie?

Komputery
7
0
0
7
0

Jesteś osobą z niezwykłym wyczuciem estetyki? Chcesz się zająć grafiką komputerową lub edycją zdjęć? Niestety bez odpowiedniego sprzętu ciężko Ci będzie przenieść swoją wizję na ekran. Co powinno charakteryzować monitor do grafiki?

Sporo początkujących grafików i fotografów nawet nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest dobór odpowiedniego monitora do pracy. Choć faktycznie stawiając pierwsze kroki w tym świecie, wystarczyć powinien “codzienny” sprzęt, ale z czasem i tak padnie decyzja, że należy kupić nowy ekran. 

Zauważyłeś, że Twoja praca wygląda inaczej na smartfonie lub laptopie siostry? Przy wydruku wychodzą Ci zupełnie inne kolory, niż te, których użyłeś? To właśnie jest idealny moment na wymianę monitora! W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby nie dokonać złego wyboru.

monitor do grafiki ps

Zobacz też: Fotomontaż – co to dokładnie jest? W czym go stworzyć? Zobacz listę programów do fotomontażu

Monitor do grafiki – rozdzielczość i przekątna

Czy rozmiar ma znaczenie? W przypadku monitorów do grafiki jak najbardziej, i choć większa przekątna oznacza wyższą cenę, zaobfituje to jednak zwiększeniem komfortu pracy. Za totalne minimum uważa się w tym przypadku 27”, jednak konkretny wybór rozdzielczości ekranu zależy od specyfikacji naszej pracy. 

Jeżeli nie posiadamy drugiego monitora, a zależy nam na podobnej wygodzie, to zalecane są ekrany ultrapanoramiczne, czyli 21:9 lub 32:9. To świetne rozwiązanie szczególnie dla montażystów, webdesignerów czy osób zajmujących się concept artem.

Większa rozdzielczość to też lepsza widoczność detali, stąd ekran QHD lub 4k będzie najlepszym wyborem, jednak pamiętaj, że do tego wszystkiego Twoja karta graficzna musi też obsługiwać wybraną jakość obrazu.

monitor do grafiki

Najlepsze monitory do grafiki

Sprawdź

Matryca w monitorze dla grafika – IPS, VA, a może TNT?

Do tej pory grafikom zalecało się używanie monitorów z matrycami IPS, które charakteryzują się szerokimi kątami patrzenia oraz rewelacyjnie odwzorowują kolory. Sytuacja nieco się zmieniła, gdy na rynek weszły matryce VA, stanowiące pomost pomiędzy IPS i TNT. 

Choć jest to tańsza alternatywa, to właśnie te monitory będą oferowały najlepszą czerń z tej trójki. Nie oznacza to jednak, że natychmiast należy zrezygnować z IPS, tylko warto mieć świadomość, iż wybór już nie ogranicza się wyłącznie do tego rodzaju matrycy, o czym warto pamiętać, jeżeli będziesz chciał nieco zaoszczędzić. 

Wypadałoby także aby taki ekran charakteryzował się matową powłoką anti-glare, dzięki której nie będziesz się denerwował na światło padające na monitor, a przy okazji barwy pozostaną takie, jakie powinny być. 

Zobacz też: Stanowisko gamingowe – jak urządzić pokój gracza? Budujemy gaming room, czyli stanowisko gamingowe

Paleta barw a monitor do grafiki i fotografii

Najważniejszym kryterium przy wyborze monitora powinna być właśnie charakteryzująca go paleta barw, czyli po prostu odwzorowanie kolorów na ekranie. Już na sam start załóż, że interesować Cię będą wyłącznie matryce 10-bitowe, które wyświetlają aż 1,1 miliarda barw, co stanowi sporą różnicę dla matryc 8-bitowych, gdyż w tych liczba ta wynosi 16,7 miliona. 

Dla początkujących grafików wystarczy, aby monitor pokrywała paleta barw sRGB, jednak mowa tu o osobach, które tworzą wyłącznie dla siebie i ewentualnie swoich znajomych. Gdy już poważnie chcemy podejść do tematu, to niezbędny będzie ekran z paletą Adobe RGB, w któych spektrum barw jest o wiele bogatsze, co będzie niezwykle istotne w materiałach, które dostarczysz do druku. 

Na sam koniec pozostaje kalibracja kolorów, aby się upewnić, iż wszystko jest takie, jakim być powinno. To proces, w którym dobieramy wyświetlane kolory na podstawie tabel wzorcowych. Dzieli się on na dwa rodzaje – programową, czyli wykonywaną za pomocą software’u, który dostarczył producent oraz sprzętową,  którą robi się z pomocą urządzenia pomiarowego. Najlepiej, aby wynik deltaE po skończonym procesie nie przekraczał 1,5.

Porty w monitorze dla grafików to też ważna rzecz

Jeżeli wydaje Ci się, że liczba i rodzaj portów nie powinny mieć większego znaczenia przy wyborze monitora do prac graficznych, to jesteś w błędzie. Dobry monitor powinien posiadać nie tylko złącze HDMI, ale też DisplayPort, które przetwarza od niego więcej kolorów. Obecność portów USB czy USB-C już nie jest taka ważna, jednak znacząco wpływa na komfort pracy, gdyż szybko w ten sposób możemy podłączyć np. dysk zewnętrzny lub pendrive.

Regulacja i profilowanie

Poza samą charakterystyką ekranów, należy też pamiętać o ergonomii takiego sprzętu, więc warto mieć na uwadze takowe, które bardzo łatwo możesz sobie wyregulować. Jeżeli jesteś webdesignerem albo aspirujesz na takiego, to na pewno pomyśl o monitorach z funkcją pivot, dzięki której obrócisz ekran o 90 stopni, co ułatwi Ci pracę nad szablonami.

Sprawdź też: Program Pivot Animator — jak działa i jak go używać? Podstawowe informacje

Jeżeli pracujesz nad różnymi projektami jednocześnie, to byłoby dobrze, gdyby Twój monitor miał opcję profilowania, żebyś szybko i bezproblemowo mógł przełączać się między zapisanymi profilami. 

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *