jak zeskanować dokument

Poradniki

23.08.2022 11:27

Skanowanie dokumentów telefonem lub skanerem – wszystkie informacje o skanowaniu

Programy i aplikacje Zrób to sam
12
0
0
12
0

Jak zeskanować dokument w systemie Windows i Mac? Jak wygląda skanowanie dokumentów telefonem? Przeczytaj naszą instrukcję, a dowiesz się, jak zrobić skany zdjęć i dokumentów.

Skanowanie dokumentów, ustawienia skanowania – przewodnik krok po kroku, jak zeskanować dokumenty

Przede wszystkim, musisz wyposażyć się w stosowne akcesoria – skaner lub urządzenie wielofunkcyjne połączone z drukarką. Sam proces digitalizacji dokumentów nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Najpierw trzeba zainstalować na dysku komputera sterowniki, a także dedykowane oprogramowanie przystosowane do obsługi danego sprzętu. Zwykle można je znaleźć na stronie internetowej producenta. 

Skanowanie dokumentów telefonem lub skanerem - skan
Nowoczesne skanery oferują bardzo dużą liczbę dodatkowych funkcji

Potem przejdź do właściwej procedury, jaką jest skanowanie dokumentu. Umieść na szybie urządzenia materiał, którego elektroniczną wersję chcesz stworzyć. Pamiętaj, by odwrócić kartkę lub fotografię pustą stroną do góry. Upewnij się, że papier leży prosto i zamknij pokrywę. Teraz wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na obudowie lub obsłużyć sprzęt z poziomu aplikacji. Dodatkowo możesz za jej pośrednictwem zmodyfikować poszczególne parametry materiału, na przykład jasność, rozdzielczość czy kontrast. Dzięki temu wszystkie teksty i obrazy staną się bardziej czytelne.

Sprawdź też: Kody QR – czym są, jak działają, jak skanować kody QR?

Skan dokumentu z łatwością zapiszesz w formacie JPG lub PDF i przechowasz na dysku twardym komputera. Wystarczy wybrać jedną ze wspomnianych opcji w ustawieniach aplikacji. Warto też określić, gdzie wszystkie zdigitalizowane fotografie lub inne treści mają być gromadzone. Po zakończeniu całej procedury zobaczysz na ekranie gotowy, otwarty plik i szybko sprawdzisz, czy elektroniczna wersja danego materiału jest zgodna z oryginałem. 

Skanowanie dokumentów skanerem

Skanowanie może przebiegać różnie w zależności od rodzaju posiadanego sprzętu, jak i od środowiska operacyjnego, w które wyposażono dany komputer stacjonarny czy laptop. Co zrobić, aby skopiować zdjęcia lub teksty i zapisać je w formie elektronicznej w systemie Windows lub MacOS?

Skanowanie w systemie operacyjnym Windows

Podłącz drukarkę lub skaner do komputera za pomocą dedykowanego kabla USB, a później włącz swój nabytek. Jeśli po wykonaniu opisanych wyżej czynności sprzęt nie będzie gotowy do pracy, zainstaluj go w domowej sieci, korzystając z następującej sekwencji poleceń: Start – Ustawienia – Urządzenia – Drukarki i skanery – Dodaj urządzenie. System powinien wykryć podpięte akcesoria. Cały proces zajmuje zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut.

Sprawdź też: IRIS IRIScan Desk 5 Pro – gdybym miał kancelarię, kupiłbym ten skaner w ciemno

Następnie zainstaluj na komputerze program do skanowania. Możesz go pobrać za darmo ze sklepu Microsoft Store. Upewnij się, że sprzęt jest włączony i uruchom software. Połóż materiał do skanowania na szybie urządzenia drukiem do dołu. Kolejne kroki wykonuj z poziomu aplikacji. Wybierz wszystkie podstawowe parametry przetwarzania dokumentów oraz zdjęć do postaci cyfrowej, między innymi typ pliku oraz jego lokalizację. Potem wystarczy już tylko kliknąć przycisk Skanuj. Po zakończeniu całego procesu możesz wyświetlić odczytany obraz i poddać go edycji: poprawić jasność, kontrast, a także inne właściwości, korzystając z ustawień w zakładce Widok.

Skanowanie w systemie operacyjnym Mac

Skanowanie w środowisku Mac przebiega podobnie jak w Windowsie. Po poprawnym podpięciu urządzenia do komputera uruchom menu główne Apple, a następnie wejdź w zakładkę służącą do obsługi sprzętu (Preferencje systemowe – Drukarki i skanery), zaznacz posiadany egzemplarz na liście i otwórz zakładkę z ustawieniami urządzenia. Wybierz miejsce gromadzenia gotowych plików, a także wielkość analizowanego obszaru oraz opcje korekcji kolorów i ekspozycji danego obrazu. Na koniec zatwierdź podjęte decyzje za pomocą komendy Skanuj.

Skanowanie dokumentów telefonem lub skanerem - smartfon
Nie potrzebujesz drogiego kombajnu – skaner wszyscy mamy w kieszeni, nazywa się „smartfon”

Skanowanie dokumentów telefonem

Nie musisz inwestować w specjalistyczny sprzęt, by stworzyć elektroniczną wersję notatek, fotografii czy innych dokumentów. Wystarczy nowoczesny telefon komórkowy wyposażony w aparat fotograficzny dobrej jakości i system operacyjny Android lub iOS. Pomocny może okazać się również skaner online. Sprawdź, jaki software warto wybrać.

Jak zrobić skan na Androidzie?

Odpowiednia aplikacja do skanowania przystosowana do działania na Androidzie pomoże Ci stworzyć cyfrową kopię dokumentu. W Internecie znajdziesz szereg różnych propozycji. Na uwagę zasługuje Office Lens. Co wyróżnia przywołane oprogramowanie na tle konkurencji? Software ma darmowy charakter i posiada szereg ciekawych narzędzi. Pozwala na skanowanie rozmaitych obiektów – poczynając od dokumentów i zdjęć, poprzez wizytówki i etykiety, a na szkolnej tablicy kończąc. W dodatku nie wymaga wprowadzania żadnych zaawansowanych ustawień. 

Sprawdź też: Szybkie drukowanie z telefonu – jak sprawnie połączyć telefon z drukarką? Sposoby drukowania na Android, iOS, z wi-fi oraz bez połączenia sieciowego.

Domyślne tryby wystarczą, by stworzyć udaną elektroniczną wersję danego materiału. Do wyboru masz kilka różnych wariantów, między innymi: Dokument, Zdjęcie, Wizytówka czy Tablica. Po wciśnięciu wyzwalacza migawki powstaje skan. System automatycznie dokonuje korekty wszystkich podstawowych parametrów rejestrowanego obrazu. Rozjaśnia go, wyrównuje oraz wyostrza. Możesz też ręcznie zmodyfikować kadr lub dodać do niego niezbędne adnotacje. Na koniec wystarczy oznaczyć gotowy plik nazwą i zapisać go w jednym z popularnych formatów, na przykład PowerPoint, OCR lub JPG. Dostępne jest również skanowanie do PDF.

Jak zeskanować dokument na iOS?

W tym przypadku warto sięgnąć po aplikację Notatki. Włącz oprogramowanie i utwórz nowy plik. Kliknij ikonę aparatu fotograficznego, a następnie zaznacz opcję Skanuj dokument. Co zrobić dalej? Umieść rejestrowany obiekt w polu widzenia obiektywu i stuknij przycisk migawki lub naciśnij jeden z bocznych klawiszy głośności. Dostosuj obraz do rozmiarów strony, a na koniec zatwierdź powzięte decyzje. Jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanego narzędzia do digitalizacji danych na iPhonie, wykorzystaj iScanner. To poręczna aplikacja o rozbudowanych funkcjach. Posiada tryb przetwarzania paszportów, świadectw tożsamości oraz wielostronicowych materiałów. 

Co więcej, pozwala na ustawienie hasła dostępu do zeskanowanych plików, a także wielu innych standardowych właściwości obrazu, takich jak ostrość, rozdzielczość, jasność kontrast czy balans kolorów. Należy jednak zauważyć, że wspomniany skaner plików online nie jest darmowy. Aktywacja wszystkich opcji oprogramowania następuje dopiero po założeniu konta w serwisie i uiszczeniu opłaty subskrypcyjnej.

Skanowanie dokumentów telefonem lub skanerem - kopia zapasowa
Skanowanie np. zdjęć to świetny sposób na utworzenie ich kopii zapasowej

Jak zrobić skan zdjęcia?

Skanowanie zdjęć przebiega podobnie jak w przypadku przetwarzania dokumentów. Wystarczy umieścić je na szybie urządzenia zadrukowaną stroną do dołu i postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi w aplikacji zainstalowanej na komputerze. Jeżeli chcesz wykonać cyfrową kopię fotografii za pośrednictwem telefonu, umieść komórkę bezpośrednio nad danym materiałem, tak by całość zmieściła się w kadrze. Następnie poddaj zarejestrowany obraz edycji, korzystając z opisanych wcześniej ustawień (rozmiar, ostrość itp.).

Jak przekonwertować i wysłać zeskanowany dokument, zdjęcie?

W sieci znaleźć można szereg narzędzi do konwersji plików, które nie wymagają instalacji żadnego zewnętrznego oprogramowania, na przykład Adobe. Wejdź na dedykowaną stronę internetową, wybierz dokument lub zdjęcie z komputera. Zmiana formatu zostanie przeprowadzona automatycznie. Cała operacja trwa zazwyczaj kilkanaście sekund. Przekształcone materiały wystarczy pobrać, zapisać na dysku i wysłać pocztą elektroniczną jako załącznik do maila.

Sprawdź też: Drukarka do zdjęć – jaką wybrać i czym się sugerować? Poznaj nasze propozycje!

Wskazówki dotyczące skanowania

Jak widać skanowanie to niezbyt skomplikowany proces. Trzeba jedynie pamiętać, by położyć dokument w odpowiedniej pozycji. Wszelkie niedociągnięcia z łatwością skorygujesz za pomocą opisanego wyżej oprogramowania. Spora część wspomnianych narzędzi jest bezpłatna, a obsługa oprogramowania przebiega intuicyjnie.

Pozostaje jednak pytanie: czy skanowanie ma sens? Z pewnością. Dzięki niemu możesz w łatwy i szybki sposób utworzyć kopię ważnych materiałów, a przy okazji zaoszczędzić sporo miejsca w biurku czy szufladzie.

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *